Göktürk Üçlemesi Konusu ve Vizyona Giriş Tarihi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 1 Ocak 2021
  • 2.804 okunma

Alper Çağlar’ın yeni sinema filmi serisi Göktürk Üçlemesi serisi herkes tarafından heyecanla bekleniyor.

Börü, Dağ ve Dağ 2 filmlerinden tanıdığımız başarılı Yönetmen Alper Çağlar bir röportajında bu seri ile ilgili “Göktürk Üçlemesi benim bir rüyamın ürünü. Bir taşla üç kuş. Bir önceki filmim Dağ 2 ile yönetmen olarak tecrübelerimin üzerine inşa edilen destansı bir savaş filmi olması ilk kuş. Türk kültürünün kökenlerini, tüm dünyanın imreneceği bir filmde resmetmek ikincisi. Üçüncü kuş ise belki de en önemlisi, 'duygu'. Daha da net olmak gerekirse, cesaret duygusu. Bir film, atmosferi ya da efektlerinden çok daha öte, çekirdeğindeki hissi seyircisine yaşattığı kadar hatırlanır, birinci film olan İlk Göktürk de bu hisleri yaşatmak için tasarlanıyor." Demiştir.

Göktürk Serisi

Göktürk Serisi

Göktürk Serisi 3 filmden oluşmaktadır. Bu seri İlk Göktürk, Kırk Göktürk ve Son Göktürk olarak ayrılıyor.

Göktürk Serisi Çıkış Tarihi

Göktürk Serisi Çıkış Tarihi

2019 yılında çıkması beklenen ancak 2020 yılına ertelenen serinin ilk filmi olan İlk Göktürk Covid-19 sebebiyle çekimleri ertelendiği için, herhangi bir sorun olmazsa Mart 2022’de çıkmasına karar verilmiştir. İlk filmin 2019’da çıkması planlandığı süre de ikinci film Kırk Göktürk'ün 2022 ve serinin finali olan Son Göktürk'ün 2025 yılında gösterime girmesi planlanıyordu. Ancak İlk Göktürk 2022 yılına ertelenince diğer filmlerin ne zamana ertelendiği açıklanmadı.

Göktürk Serisi’nin Konusu

2021/01/post-1609491565-0195-gokturk-uclemesi-konusu.webp

"Onların kurmaca çizgi romanları varsa bizim gerçek tarihimiz var" diyen Alper Çağlar aynı zaman da bu filmin sadece yönetmenliğini değil senaristliğini de yapıyor. Serinin genel konusu olarak Türk mitolojinden ve Türk tarihinden olaylar anlatılacaktır.

Ayrıca Ünlü 10 Türk bilim insanı ve çalışmaları bilgilerine de bakabilirsiniz.

Göktürk Serisi Oyuncuları Kadrosu

Göktürk Serisi Oyuncuları Kadrosu

Göktürk Serisi oyuncuları henüz açıklanmasa da ilk film olan İlk Göktürk filminde 2 ana karakterin ve 1 yan karakterin belli olduğunu biliyoruz.

Göktürk Serisi’nin Müziklerini Kime Ait?

Göktürk Serisi’nin Müziklerini Kime Ait?

Göktürk Serisinin üç filminin müzikleri de Lincoln Jaeger tarafından bestelenecek.

Göktürk Serisi İçin Yapılan Diğer Hazırlıklar

Göktürk Serisi İçin Yapılan Diğer Hazırlıklar

Türklerin savaşçı kimliğinden ötürü kılıç, zırh ve at kullanımı oldukça önemli olduğu için Disney’den Amerikalı kılıç ustalarıyla anlaşılmıştır.  Zırhlar için de Türk zırhçılarla anlaşmaya vardığını bizzat Alper Çağlar kendi twitter hesabından açıklamıştır.

Alper Çağlar bir röportajında filmde son teknoloji kameraların kullanılacağını ve yapımı 8K teknolojisiyle tamamlamak istediğini söylemiştir. Ayrıca "Ekibimizle, at üzerinde gyro-stabilize (sallantı sabitleyici) çekimlerle ilgili son bir senedir ilginç çalışmalar yapıyoruz. Seneye çekimlerde başardıklarımızın dünyanın her yerinde sinema teknisyenlerinin alkışlanacağını düşünüyorum" diye de belirtmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Göktürk Üçlemesi’nin ilk filmi İlk Göktürk’tür. İkinci ve üçüncü filmlerin adı ise sırasıyla Kırk Göktürk, Son Göktürk’tür.

Göktürk Üçlemesi’nin ilk filmi olan İlk Göktürk’ün çıkış tarihi 2020 olarak belirlense de covid-19 sebebiyle bu tarihin 2022 yılına ertelendiği söyleniyor.

İlk film olan İlk Göktürk filminde 2 ana karakter ve 1 yan karakter olacaktır. Oyuncular resmi olarak açıklanmamıştır. Bu yüzden bu konu hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.

İlgili Yazılar