IMDb Puanı Yüksek En İyi Kore Filmleri Arasından 10 Tavsiye

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 6 Ocak 2021
  • 2.271 okunma

Son zamanlarda sinema dünyasında etkili bir yer edinen Güney Kore filmleri farklı konuları işlemesi ve harika senaryolar yazılması bunda oldukça etkin. Tabi bunların yanında muhteşem oyunculukların sergilenmesi, görüntü kalitesi, sahne çekimleri ve müziklerini de söylemek gerek. Bu kadar her şeyiyle adından son yıllarda söz ettiren Güney Kore filmlerinden sizler için 10 tanesini listesini IMDb puanını baz almadan karışık şekilde hazırladık.

1- Zombi Ekspresi (Busanhaeng) – 2016

Zombi Ekspresi

Türü: Korku, Aksiyon, Gerilim

Konusu: Sok-woo, yoğun iş temposundan dolayı sürekli kızını ihmal ettiği için kızının doğum gününde eski eşini de gönülsüzce çağırarak, Seul'den kalkıp Busan'a gidecek olan trene biner. Tren kalkmak üzereyken, Güney Kore'yi etkisi altına alan yıkıcı zombi virüsünden etkilenen kadın, virüsü trendekilere yaymaya başlar. Herkes artık virüs etkisindeyken Sok-woo ve kızı hayatta kalmak için büyük bir mücadeleye başlar.

Yönetmen: Sang-Ho Yeon

Oyuncular: Gong Yoo, Ma Dong-seok, Jung Yu-mi

İzlenmesi gereken filmler arasında daima liste içerisinde olan Zombi Ekspresi, hem konusu hem de Gong Yoo’nun karizmatikliği ve başarılı oyunculuğu için izlenmeye değer. Bu film dünya prömiyeri 2016 Cannes Film Festivali'nde Geceyarısı Seansı'nda gerçekleşti. Ağustos 2016’da da 10 milyon sinema izleyicisi ile 2016 yılında gösterime girip izleyici rekorunu kıran ilk Kore filmi oldu.

2- Karanlık Sırlar (A Tale of Two Sisters) – 2003

Karanlık Sırlar

Türü: Dram, Korku, Gerilim

Konusu: Annelerinin ölümünün ardından bir akıl sağlığı kliniğinde yatan iki kardeş Soo-mi ve Soo-yeon evlerine geri dönerler. Artık döndükleri evlerinde onlar için oldukça zor günler başlayacaktır. Babaları Moo-hyeon başka biriyle evlenmiştir ve üvey anneleri anlaşılması zor ve çok kötü biridir. Kızların eve gelişinden sonra herkesi ürküten paranormal olaylar yaşanmaya başlar ve üvey anne bu durumdan kızları sorumlu tutmaktadır. Ailenin içinde yaşanan beklenmedik olaylar, kötü anıları tekrar hatırlatır.

Yönetmen: Jee-woon Kim

Oyuncular: Kap-Su Kim, Jung-Ah Yum, Su-Jeong Lim, Geun-Young Moon

“Janghwa Hongreyon-jon" adlı bir halk hikâyesinden esinlenilerek çekilen bu filmin etkileyici görselliği için bile izlenmelidir. Bu filmi izledikten sonra sountrack albümüne dinlemelisiniz.

3- Şüphe (Burning) – 2018

Şüphe

Türü: Dram, Gizem, Gerilim

Konusu: Yarı zamanlı kurye olan ve arada sırada da yazarlık yapan Jongsu bir teslimat sırasında eski komşusu olan Haemi’yle karşılaşır. Haemi, Jongsu’ya Afrika seyahatine gideceğini ve bu sırada kedisine göz kulak olmasını ister. Seyahatten döndüğündeyse, Jongsu’yu Kenya’da rastladığı gizemli bir adam olan Ben’le tanıştırır. Tanıştıktan kısa süre sonra Ben Jongsu’ya sahip olduğu tuhaf bir hobiden bahseder.

Yönetmen: Lee Chang-dong

Oyuncular: Yoo Ah-in rolü, Steven Yeun, Jeong Jong-seo

Dünyaca ünlü Japon yazar Haruki Murakami'nin kısa bir öyküsünden filme uyarlandığı bu filmi izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız akıcılıkta bir filmdir. Film, 91. Akademi Ödülleri'nin Yabancı Dilde En İyi Film Ödülü kategorisinde yarışmak üzere Güney Kore'nin aday adayı olarak gösterildi. Aynı zamanda 71. Cannes Film Festivali'nden FIPRESCI ödülünü kazandı.

4- Parazit (Parasite) - 2019

Parazit

Tür: Gerilim, Komedi

Konusu: Küçük bodrum katında yaşayan Kim Ki-taek, karısı Chung-sook, oğlu Ki-woo ve kızı Ki-jeong, ay sonunu getirmek için az ücretli işlerde çalışan ailedir. Ki-woo'nun yurtdışına eğitim almak için gidecek olan arkadaşı, varlıklı Park ailesinin kızı Da-hye'nin İngilizce öğretmenliğini yapmaktadır ve işi devralması için Ki-woo'ya üniversite öğrencisi taklidi yapmasını tavsiye eder. Ki-woo işi alır ve bu ailenin içine girer. Hatta sadece Ki-woo değil tüm Kim ailesinin üyeleri birbirinden bağımsız şekilde farklı görevlerle Park ailesinin içine sızar. Ki-taek Park ailesinin şoförü, karısı Chung-sook Park ailesinin evde yardımcısı, Ki-jeong ise sanat terapisti rolüne bürünür. Tabi görevlere gelirken önceki çalışanları attırmışlardır. Park ailesi bir gün geziye gider. Tüm Kim ailesi de Park ailesinin evinde vakit geçirmeye başlar. O gece eve kovulan hizmetçi gelir ve aynı zamanda Park ailesi eve dönmeye karar verince her şey birbirine karışır. Kim ailesinin, Park ailesinin ve hizmetli ve kocasının hayatı tamamıyla değişir.

Yönetmen ve Senaryo: Bong Joon-ho

Oyuncular: Song Kang-ho, Jang Hye-jin, Choi Woo-shik, Park So-dam, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong

Bu yıl oldukça adından bahsettiren bu filmin kurgusu, oyuncuları, hikayesi sizi hayran bıraktıracaktır. Bu film Time dergisi tarafından yılın en iyi 10 filmi arasında listeye koydu. Ayrıca 2019 Cannes Film Festivali'nde dünya prömiyerine çıktı ve Altın Palmiye Ödülü’nü kazandı. 92. Oscar Ödüllerinde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uluslararası Film ve En İyi Orijinal Senaryo ödüllerini kazandı. 6 dalda aday olan ve 4 ödül kazanan Parazit, Oscar tarihinde ilk kez İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film ödülünü alma başarısını gösterdi.

Ayrıca romantik komedi Kore dizileri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

5- Benim Yolum (My Way) – 2011

Benim Yolum

Türü: Savaş, Aksiyon, Dram

Konusu: Kore, Japonya himayesi altındadır. Koreli olan Jun Shik, Japon Tatsuo'nun büyükbabasının çiftliğinde çalışmaktadır. Jun Shik ve Tatsuo, her ikisi de Tokyo Olimpiyatlarında maraton koşucusu olarak yarışmak istemektedir. Yıllar sonra Sovyetlere karşı başlayan direniş ve çıkan II. Dünya Savaşı ile, Japon komutan Tatsuo, Jun Shik ise koreli asker olarak cepheden cepheye birlikte koşarken başlarından geçen olayları anlatır.

Yönetmen: Kang Je-gyu

Oyuncular: Jô Odagiri Tatsuo, Jang Dong‑gun

Güney Kore’nin en etkili filmlerinden biri olan bu filmle tarihten II. Dünya Savaşı dönemine yolculuk yapacaksınız. Kesinlikle izlemelisiniz.

6- Sadece Sen (Only You) – 2011

Sadece Sen

Türü: Romantik, Dram

Konusu: Düzensiz bir hayat yaşayan ve kendini dünyaya kapayan eski bir boksör olan Cheol Min ile gözleri görmeyen bir kadın olan Jung Hwa’nın birbiriyle şans eseri tanışıp, arasında geçen aşk hikayesi anlatılıyor.

Yönetmen: Song Il-gon

Oyuncular: Han Hyo‑joo, So Ji‑su

Dram ve romantiğin bir arada olduğu bir Kore filmi arıyorsanız bu filmi listenizin en başına koyabilirsiniz. So Ji-su’nun başarılı oyunculuğuna hayran kalırken, Han Hyo-joo’nun ise tüm zorluklara rağmen başarılı kadın olması sizi çok etkileyecek.

En iyi 8 romantik komedi Kore filmlerini de inceleyebilirsiniz.

7- Kan Kardeşleri (The Brotherhood Of War) – 2004

Kan Kardeşleri

Türü: Savaş, Dram

Konusu: 1950 Kore Savaşı’nda iki düşman toplum olan Kuzey Kore ve Güney Kore’nin savaşını sırasında kaybolan ağabeyini arayan askerin hikayesi ve dönemde yaşanan savaşı anlatıyor.

Yönetmen: Kang Je-gyu

Oyuncular: Won Bin, Jang Dong‑gun

Savaş sahneleri ve dramın bir araya gelerek en harika şekilde sunulduğu bu filmin sahnelerine, efektlerine, oyuncularına, müziklerine kendinizi öyle bir kaptıracaksınız ki filmin ne ara bittiğini anlayamayacaksınız. Kesinlikle ve kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

8- Boş Ev (3-Iron) – 2005

Boş Ev

Türü: Romantik, Dram

Konusu: tatile giden insanların boşalttığı evlere giren ve bir süre orada kalan, bunun karşılığında ise evde tamire ihtiyacı olan aletleri onararak kendince karşılığını veren genç adam (Tae Suk)  bir gün boş evlerden birine girer ve burada bir kadın görür. Kadın eşinden şiddet gören biridir. Bu adam ve kadın arasında bir bağ oluşur.

Yönetmen: Kim Ki-duk

Oyuncular: Lee Seung-yeon, Jae Hee, Kwon Hyuk‑Ho

Ülkemizde 24. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gösterilen bu film Güney Kore sinemasının en iyi filmleri arasında yerini uzun yıllardır koruyor. Filmde evlere giren adam ve eşinden şiddet gören kadının ilişkisi sessiz, konuşma olmadan duygular ve hareketlerle izlerken hayranlık duyuyorsunuz. İzledikten sonra bile defalarca izleyerek her izleyişinizde farklı bir şey daha göreceksiniz.

9- Hizmetçi (Ah Ga Ssi) - 2016

Hizmetçi

Türü: Dram, Romantik

Konusu: 1930'larda kendisini Kont olarak tanıtan bir dolandırıcı, gizemli ve saf görünen Japon varis Leydi Hideko'nun zenginliğini ele geçirmek için bir plan kurar. Planı onu kendisine aşık etmektir. Sook-hee'yi ise ona yardım etmesi için Leydi'ye hizmetçi olarak kiralar. Ancak bu hizmetçinin her şeyden habersiz hanımefendisine delicesine aşık olur ve işler farklı ilerler.

Yönetmen: Park Chan-Wook

Oyuncular: Kim Min-hee, Kim Tae-ri, Jung-woo Ha, Cho Jin-woong, Moon So-ri

Vizyona girdiği yıl özellikle erotik sahneler barındırdığı için ses getirsede oyunculuklar ve dönemin çok kaliteli yansıtılışı izlenmeye değer olduğunu gösteriyor. Kitap gibi akıcılığına kapılacağınız bu filmi izlemenizi tavsiye ederiz.

10- Taksi Şoförü (Taeksi woonjunsa) – 2017

Taksi Şoförü

Türü: Dram, Aksiyon

Konusu: 1980 yılı Güney Kore’sinde sıkı yönetim hakimdir. Alman muhabir Peter bir gün taksici Kim Man-seob’un taksisine biner ve olaylar ardı arkasından gelir.

Yönetmen: Jang Hoon

Oyuncular: Song Kang‑ho, Ryu Jun‑yeol, Thomas Kretschmann

Kore sinemasının bir başka farklı ve etkileyici hikayesi olan Taksi Şoförü’de sizi ilk başlarda güldürürken sonrasını artık gerilime ve drama bırakıyor. Başarılı oyuncu Song Kang-ho’nun oynadığı taksici Kim Man-seob karakterine bayılacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Kore film sektörü oldukça ilginç konular barındıran filmler çekmektedir. Dizilerinin aksine film konusunda başarılarının genel ağırlığı dram ve gerilim üzerinedir. Kaliteli oyuncuların bulunması, etkili görsel şölenler ve başarılı senaryoları sayesinde son yıllarda oldukça yıldızı parladı ve parlamaya da devam ediyor.

Kan Kardeşler (Taegukgi Hwinallimyeo) ve Benim Yolum (Mai Wei) filmleri oldukça etkili savaş, dram türünde filmleridir. Kore sinema sektörünün gerçekten etkileyici olan bu iki filmi ülkemizde de oldukça sevilen filmler arasında yerini alıyor.

İlgili Yazılar