Disney Pixar En İyi Animasyon Filmleri 17 Öneri

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 5 Ocak 2021
  • 2.806 okunma
  • 1 beğeni

Sinema sektöründe sayılamayacak kadar başarılı filmler sunan Disney, Pixar ile beraber yıllardır bıkmadan izlediğimiz birçok kaliteli animasyon filmleri çıkarmıştır ve çıkarmaya devam ediyor. Disney’in Pixar Animasyon Stüdyoları’nda çıkan birbirinden güzel filmlerin olduğu bu listeden beğendiğiniz bir filmi ailenizle, arkadaşlarınızla ya da tel başınıza izleyebilirsiniz. İşte birbirinden güzel Disney Pixar animasyon filmleri:

1. VOL-İ (WALL-E) – 2008 (IMDB: 8.4)

WALL-E

Tür: Macera, Aile

Yönetmen: Andrew Stanton

Tüm insanlar Dünya’nın aşırı kirlenmesi sonucunda burayı terk etmişler ve başka bir gezegende yaşamaya başlamıştır. Tabi dünyanın da çöplerden temizlenmesi gerekiyordur. Ve bu görev sevimli bir robota, Vol-i’ye verilir. İnsanoğlu tarafından çöplerle kendine yeni bir dünya yaratır ancak burada yalnızdır. Bir süre sonra Vol-i’nin yalnızlığı, başka bir robot olan Eve’nın gelmesiyle son bulur. İki sevimli robotun arkadaşlığı sonradan dokunaklı bir ilişkiye dönüşür. Bu ikili ilişkilerinde yaşanan türlü zorluklara rağmen direnmeye çalışırlar. Disney Pixar en iyi animasyon filmleri arasında zirvede yer almaktadır.

Ayrıca virüs temalı IMDb puanı yüksek en iyi 17 film bilgilerine de bakabilirsiniz.

2. Coco – 2017 (IMDB: 8.4)

Coco

Tür: Macera, Aile

Yönetmen: Lee Unkrich, Adrian Molina (yardımcı)

12 yaşındaki Miguel'in en büyük kahramanı, efsanevi Meksikalı gitarist Ernesto de la Cruz'dur. Ancak Cruz hayatını kaybetmiştir ve Miguel'in onunla artık tanışma imkanı yoktur. Her gün onun şarkılarını dinleyen Miguel günün birinde bu ünlü müzisyenin gitarını bulur. Ancak gitarı çalması onu bir anda Ölüler Diyarı'na götürüverir. Çıkış yolunu arayan Miguel, Ölüler Diyarı’nda düzenbaz Hector'la karşılaşır ve birlikte Miguel'in aile tarihinin ardındaki gerçek hikayeyi keşfetmek için olağanüstü bir yolculuğa çıkarlar.

3. Oyuncak Hikayesi (Toy Story) – 1995 (IMDB: 8.3)

Oyuncak Hikayesi

Tür: Macera, Komedi

Yönetmen: John Lasseter

Andy oyuncak koleksiyonu yapmayı çok seven ve oyuncaklarına çok fazla değer veren küçük bir çocuktur. Ancak Andy’nin bu oyuncakları hakkında bilmediği birşey vardır. Andy’nin oyuncaklarının yanında olmadığı zamanlarda oyuncaklar, kovboy Woody’nin önderliğinde hayata geldiğidir. Bir gün Andy güzel bir hediye alır ve bu hediye de son model oyuncak olan Buzz-lightyear’dır. Andy’nin aldığı bu hediye oyuncaktan sonra diğer oyuncaklar arasındaki ego tartışmalarını da başlayacaktır.

Devam filmleri olan 1999 yapımlı Oyuncak Hikayesi 2, 2010 yapımlı Oyuncak Hikayesi 3 ve 2019 yapımlı ve Josh Cooley tarafından yönetilen Oyuncak Hikayesi 4 serisini de izlemenizi tavsiye ederiz.

4. Soul – 2020 (IMDB: 8.2)

Soul

Tür: Macera

Yönetmen: Pete Docter, Kemp Powers (yardımcı)

Orta okul müzik öğretmeni Joe Gardner, bir jazz grubu ile birlikte çalışan jazz piyanisti olmanın hayalini kuruyordur. Bunun ardından ilk müzisyenlik deneyimini edinir. New York sokaklarında gezinen adam, birdenbire kendini kanalizasyona düşer. Ancak burası dışarıdan kanalizasyon olsa da aslında farklı bir dünyaya açılan bir yerdir. Şimdi ise Dünya'ya nasıl geri döneceğini bulması gerekmektedir. Soul animasyon filmleri arasında etkileyici puanı ve konusuyla dikkat çekmektedir.

5. Yukarı Bak (Up) – 2009 (IMDB: 8.2)

yukarıya bak

Tür: Macera, Komedi, Dram

Yönetmen: Pete Docter, Bob Peterson (yardımcı)

Maceracı doğan ve hayattaki her şeye dair çocuksu saf meraklar barındıran Ellie’nin tek hayali dünyayı gezebilmektir. Carl ise dışarıdan sessiz ve dingin biri olsa da aslında içinden maceraperestliği ve kocaman kalbiyle Ellie’nin tek isteğini gerçekleştirebilmeyi dilemektedir. İki küçük arkadaş olan çocuklar büyür, evlenir ve yaşlanır. Ancak Ellie ölür. Carl ise sevdiğinden kalan tek şeyi, bu çocukken kurdukları hayali gerçekleştirmeye koyulur.

6. Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.) – 2001 (IMDB: 8.1)

Sevimli Canavarlar

Tür: Macera, Komedi

Yönetmen: Pete Docter, David Silverman (yardımcı)

Canavarlar Dünyası isimli bir dünyada canavarlar yaşayabilmek için insanlara muhtaçtır. Bunun sebebi insanları korkuttukları an duydukları çığlık onlar için enerji kaynağı olur. Bu ilginç dünyaya bir gün yanlışlıkla küçük bir kız çocuğunun yolu düşünce işler çığırından çıkar. Çünkü insanlar bu tuhaf yaratıklara ters etki yapmaktadır ve dehşete kapılan canavarlar salgın bir hastalığın yayılacağını düşünüyorlardır.

7. Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) – 2003 (IMDB: 8.1)

Kayıp Balık Nemo

Tür: Macera, Komedi

Yönetmen: Andrew Stanton, Lee Unkrich (yardımcı)

Nemo içerisinde yaşadığı yere karşı konulamaz bir ilgi ve merak duyan küçük bir balıktır. Ancak bu büyülü dünyanın güzellikleri olduğu kadar tehlikeleri de çoktur. Bu tehlikelerden Nemo'yu korumak isteyen babası çocuğunu büyük bir titizlikle korusada bir gün aniden ortadan kaybolan Nemo'nun başına türlü talihsizlikler gelir. Babası Nemo’yu bulmak için ardından tehlikeli bir yolculuğa çıkacaktır.

8. Ters Yüz (Inside Out) – 2015 (IMDB: 8.1)

Ters Yüz

Tür: Macera, Komedi

Yönetmen: Pete Docter, Ronnie Del Carmen (yardımcı)

Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Orta-Batı’daki yaşamını tamamen geride bırakan Riley'ı şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Riley'in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları olan Neşe, Korku, Nefret, Üzüntü ve Öfke, bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır. Neşe, Riley’nin en önemli duygusudur ve onu hep pozitif tutmaya çalışır ama diğer duygular bu yeni hayatına uyum sağlama konusunda biraz şaşkındır.

9. Ratatouille – 2007 (IMDB: 8.0)

atatouille

Tür: Macera, Komedi

Yönetmen: Brad Bird, Jan Pinkava (yardımcı)

Şişman fare Remy, yemeğe olan düşkünlüğü nedeniyle tek bir hayali vardır. O da aşçı olabilmektir. Bu idealini gerçekleştirmek için Paris'in yolunu tutan sevimli fare kaza eseri kendisini şehrin en iyi restoranının kanalizasyonunda bulur. Restoranın yeni çöpçüsüyle ilginç bir anlaşma yapar ve artık Remy tüm hünerlerini sergileyebileceği büyülü mutfağa kavuşur. Ancak bu tek hayalini gerçekleştirmek, farelerden iğrenen bir insanlığın var olduğu bir dünyada pek kolay olmaz.

10. İnanılmaz Aile (The Incredibles) – 2004 (IMDB: 8.0)

İnanılmaz Aile

Tür: Aksiyon, Macera

Yönetmen: Brad Bird

Animasyon kahramanı Mr Incredible adı altında dünyada var olan kötülüklerle mücadele eden ve insanları kötücül şeylerden korumaya çalışan Bob Parr, dünyaca çok meşhur biridir. Bir süre sonra hayatının çok yorucu olmasından dolayı şikayette bulunarak emekliye ayrılmak ister. Emekli olduktan sonra eşi ve çocukları ile beraber sakin ve sıradan bir yaşam düzenine geçer. Ama çok geçmeden bu düzenden de sıkılır. Evren niyet ve isteklerini duyar ve ona bir mesaj iletilir ve artık bir adada artık gizli bir görevin sahibi olur.

2018’de vizyona giren İnanılmaz Aile 2’yi de izlemelisiniz.

11. Bao – 2018 (IMDB: 7.5)

Bao

Tür: Kısa Film, Aile

Yönetmen: Domee Shi

Sadece 8 dakikalık bir animasyon kısa Disney – Pixar filmidir.

12. Hadi Gidelim (Onward) – 2020 (IMDB: 7.4)

Hadi Gidelim

Tür: Macera, Komedi

Yönetmen: Dan Scanlon

İki elf Kardeşler, küçükken kaybettikleri, artık hatırlamakta zorlandıkları ve çok özledikleri babaları ile son bir gün geçirme fırsatlarının olduğunu öğrenirler. Dünyada var olan bir büyü, onların babaları ile kavuşmalarını sağlayacaktır. Kardeşler, bu fırsatı kaçırmamak için ne yapıp edip büyüye sahip olmanın yolunu bulmalıdır. Kendilerini zorlu bir mücadeleye sokan kardeşler, büyüye ulaşıp babalarını son bir kez görebilmek için her şeyi yapmaya göze alırlar.

13. Kayıp Balık Dori (Finding Dory) – 2016 (IMDB: 7.3)

Kayıp Balık Dori

Tür: Macera

Yönetmen: Andrew Stanton, Angus MacLane (yardımcı)

Nemo ve Marlin’le birlikte mutlu mesut yaşayan, herkesin çok sevdiği, unutkan mavi Tang balığı Dori aniden ailesinin kendisini arıyor olabileceğini hatırlayınca okyanusu aşar ve Kaliforniya’nın prestijli rehabilitasyon merkezi ve akvaryumu olan Deniz Yaşam Enstitüsü'ne gider. Annesiyle babasını bulmaya çalışan Dori, DYE’nin üç ilginç sakininin yardımına başvurur. Bu kişiler, sık sık çalışanlardan kaçıp duran huysuz ahtapot Hank, eko konumlama becerisinin düzgün çalışmadığını düşünen bir Beluga balinası olan Bailey ve miyop bir balina köpekbalığı olan Destiny’dir. Enstitünün karmaşık iç yüzünü araştıran Dori ve arkadaşları, hayatlarını değiştirecek bir maceraya atılırlar.

14. Bir Böceğin Yaşamı (A Bug's Life) – 1998 (IMDB: 7.2)

Bir Böceğin Yaşamı

Tür: Macera

Yönetmen: John Lasseter, Andrew Stanton (yardımcı)

Karıncalar gerçekten de çalışkan canlılardır. Karınca Adası’nda yaşayan ve zor geçecek kışa hazırlanmanın telaşındaki karınca sürüsü de çok çalışkandır. Günlerce birkaç ay sonra yüzleşecekleri ağır koşulları en aza indirgemenin arzusuyla yanıp tutuşmaktadırlar. Ancak Hooper isimli kötü kalpli bir çekirgenin önderlik ettiği bir çekirge sürüsü, bu karınca sürüsünden haraç kesmektedir ve ayrıca onların yiyeceklerinin bir kısmına el koymaktadır. Hiçbir zaman savaşmak istemeyen karınca halkı bu yaşanan duruma artık dur demek isterler ve Hooper’a karşı başkaldırmak zorunda kalırlar. İsyan ise Karınca Flik’in liderliğinde olacaktır.

15. Arabalar (Cars) – 2006 (IMDB: 7.1)

Arabalar

Tür: Komedi, Aile

Yönetmen: John Lasseter, Joe Ranft

Lightning McQueen başarıya koşullanmış bir yarış arabasıdır. Piston Kupası için The King ve Chick Hicks’e karşı yarışmak üzere Kaliforniya’ya gitmekte olan Lightning McQueen, kaza ile Radiator Springs adındaki küçük bir kasabanın yollarına zarar verir. Üstelik kendisinin de tamir olması gerekmektedir ve çok da çalışması gerekmektedir. Bu sırada bu olayla beraber o kasabada geçirdiği o süreç içerisinde dostluklar edinir ve gerçek sevgiyi yaşar. Hatta aşkı bile bulmuştur. Bu küçük kasabada kaldığı sürece değerleri değişmeye başlar.

Devam olarak 2011 yapımı Arabalar 2 ve 2017 yapımı Brian Fee tarafından yönetilen Arabalar 3 filmini de izleyebilirsiniz.

16. Cesur (Brave) – 2012 (IMDB: 7.1)

Cesur

Tür: Macera

Yönetmen: Mark Andrews, Brenda Chapman, Steve Purcell (yardımcı)

Merida, Kral Fergus ve Kraliçe Elinor’un okçuluk konusunda oldukça yetenekli ama çok da deli fişek kızlarıdır. Kaderinin kendi elinde olduğuna inan Merinda, ülkede yüzyıllardan beri gelen bir geleneğe karşı çıkar. Lord MacGuffin, Lord Macintosh ve Lord Dingwall bu yetenekli, kızıl saçlı kızdan hiç hoşlanmazlar. Çünkü Merida’nın kararları krallık içerisindeki düzeni bozar. Bir gün Bilge Kadın’a başvurur ve ondan uğursuz bir dileğin onu beklediğini öğrenir. Merinda ardı sıra gelen tehlikeli güçlerin farkına varır ve daha fazla gecikmeden korkunç laneti ortadan kaldırmaya çalışırken, gerçek cesaret ile yüzleşir...

17. İyi Bir Dinozor (The Good Dinosaur) – 2015 (IMDB: 6.7)

İyi Bir Dinozor

Tür: Komedi, Macera

Yönetmen: Peter Sohn

Yıllar yıllar önce dünyaya yeni bir denge getiren felaket hiç yaşanmayıp da dinozorların yok olmasına yol açan meteor dünyayı ıskalamış olsaydı ve biz hala dinozorlarla birlikte yaşıyor olsaydık ne olurdu? Sorusuna cevap veren bu animasyon filminde Arlo isimli bir Apatozorun sıra dışı bir arkadaş edindiği dinozorlar dünyasında destansı bir yolculuğa çıkartıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Pete Docter sevilen ve başarılı bir yönetmendir. Bir çok Disney Pixar animasyonlarında da yönetmenlik yapmıştır. Bunların başında 2020 yılında çıkan Soul filmi başarılıdır. 2009 yapımı Yukarı Bak filmi de oldukça başarılıdır ve halen daha beğenilen animasyon filmler arasında yerini alır.

Aile türünde olan Disney Pixar filmleri arasında Vol-i (Wall-E), Coco’yu örnek verebiliriz. Ayrıca kısa film ve sadece 8 dakika olan Bao’da aile türünde güzel bir filmdir.

John Lasseter bir çok Disney Pixar filmleri yönetmiştir. Bunlar arasında Oyuncak Hikayesi’nin ilk 3 filmi ve Arabalar en popüler olanlardır. Bu iki popüler filmin dışında Bir Böceğin Yaşamı animasyon filmini de yönetmiştir.

İlgili Yazılar