Virüs Temalı IMDb Puanı Yüksek En İyi 17 Film Listesi

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 1 Ocak 2021
  • 604 okunma

Covid-19, uygulanan yasaklar, evlere kapanış, saymakla bitmeyen felaketler… Bunları yıllar önce düşünsek ancak filmlerde olur der güler geçerdik. Çünkü tam filmlik bir yıl yaşadık. Gerçekten bu yaşadıklarımız filmlere zamanında konu olmuş. Peki bu yaşadıklarımızın aynısı yada benzeri olan virüs temalı filmler nelermiş merak ediyorsanız listeyi inceleyebilirsiniz.

1. Twelve Monkeys (1995) – IMDb: 8.0

Twelve Monkeys

Tür: Gizem, Bilim – Kurgu, Korku

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt

Dünyada insanlığın yok olmasına sebep olacak seviyede tehlikeli olan bir virüs yaklaşık beş milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. Geriye kalan az sayıdaki insan yer altlarına kurdukları barınaklarda yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Bu esnada virüsün yok olması için bir çözüm yolu bulan insanlar, zamanda geriye giderek yolculuk yapabilecekleri bir zaman makinesi yaparlar. İlk test sürüşü içinse eski bir mahkum olan James Cole gönüllü olur. James kendisini yedi yıl geride, bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesi gibi bir ortamda gelecekten geldiğini ve misyonunu anlattığında ise gerçek anlamda akıl hastası etiketi yemesine neden olur. Virüs temalı filmler arasında puanıyla ve konu işlenişiyle dikkat çekmektedir.

2. 28 Days Later (2002) – IMDb: 7.6

28 Days Later

Tür: Korku, Bilim – Kurgu

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: Cillian Murphy, Naomie Harris, Christopher Eccleston

İngiliz yapımı olan 28 Gün Sonra filminin konusu; Ölümcül bir virüs, İngiltere’yi tehdit altına alır. Bu virüs bir araştırma laboratuvarındaki hastalıklı şempanzelerden yayılmıştır ve bu virüse yakalanan insanlar çok zor durumdadırlar. Bu işle mücadele eden kişiler sadece virüsü yok etmek değil, hastalığa yakalananlarla da büyük sorun yaşamaktadırlar. Çare olarak askerler tarafından yönetilen sığınağa taşındıklarında çok başka sorunlar ortaya çıkar.

3. The Painted Veil (2006) – IMDb: 7.5

The Painted Veil

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: John Curran

Oyuncular: Naomi Watts, Edward Norton, Liev Schreiber

1920’li yıllarda üst sınıfa mensup kadın olan Kitty, orta sınıfa mensubu doktor olan Walter’la yanlış nedenlerden ötürü evlenmiştir. Çift Şangay’a gider. Genç kadın burada başkasıyla aşk yaşamaya başlar.. Walter karısının bu sadakatsizliğini öğrenince, intikam almak amacıyla, Çin’in ölümcül bir salgının kol gezdiği, ücra bir kasabasından gelen iş teklifini kabul eder ve karısını da yanında götürür. Yaptıkları bu yolculuk sayesinde ilişkileri bir anlam kazanır ve dünyanın bu en uzak ama en güzel köşelerinden birinde ortak bir amaç edinirler.

4. Panic In The Streets (1950) – IMDb: 7.3

Panic In The Streets

Tür: Suç, Dram, Kara Film

Yönetmen: Elia Kazan

Oyuncular: Richard Widmark, Paul Douglas, Barbara Bel Geddes

New Orleans sokaklarında bir gece, hırçın serseri Blackie ve arkadaşları bir kart oyununda çok kazanan, yasadışı bir göçmeni öldürür. Ertesi sabah, Halk Sağlığı hizmetlerinden Dr. Clint Reed, ölü adamın pnömonik veba olduğunu ortaya çıkarır ve bu virüs yayılmaya başlamıştır. Salgının önlenmesi için de sadece 48 saatleri vardır.

5. The Andromeda Strain (1971) – IMDb: 7.2

The Andromeda Strain

Tür: Gizem, Bilim – Kurgu, Gerilim

Yönetmen: Robert Wise

Oyuncular: James Olson, Arthur Hill, David Wayne

Michael Crichton'ın çok satan bilim-kurgu romanından beyazperdeye uyarlanan The Andromeda Strain filmin konusu; Bir araştırma uydusunun Arizona yakınlarındaki küçük bir kasabaya düşerek parçalanması beraberinde büyük tehlikeler getirir. Dünya dışından gelen ve son derece ölümcül olan bir virüs bu kaza sonrasında serbest kalınca kasabadaki hemen herkes kısa süre içinde ölür. Olayı çözmek için getirtilen bir grup doktor ve bilim adamı virüsü yok etmek için zamana karşı zorlu bir yarışa girecektir.

6. I Am Legend (2007) – IMDb: 7.2

I Am Legend

Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Yönetmen: Francis Lawrence

Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan

Robert Neville, korkunç bir virüsün her yere yayılmasına engel olamamış bilim adamıdır. Aynı zamanda New York’ta hayatta kalabilenlerdendir. Yani kendi bedeni söz konusu virüse bağışıklık kazanmıştır. Bağışıklık kazanan tek kişi odur. Üç yıl süre ile her türlü imkanını kullanarak kendisi gibi hayatta kalabilmiş başkaları varsa onlara ulaşmaya çalışır. Neville’in direnme gücünü sağlayan tek şey misyonunu yerine getirmek tutkusudur. Kendi kanını kullanarak virüsün etkilerini terse çevirmesi gerekmektedir. Zaman hızla tükenmektedir. Will Smith'in dikkat çekici performansı ile en iyi virüs temalı filmler içerisinde yerini almıştır.

7. Bakjwi (2009) – IMDb: 7.1

Bakjwi

Tür: Dram, Fantastik, Korku

Yönetmen: Chan-wook Park

Oyuncular: Song Kang-Ho, Kim Ok-bin, Hee-jin Choi

Sang-Hyun hastanede gönüllü olarak çalışan katolik bir rahiptir. Ölümcül Emmanuel Virüsünün tedavisinin bulunması amacıyla yapılan deneylere gönüllü olarak katılmaya karar verir. Ancak deney bir felakete dönüşer ve başarısız olur. Deneye katılanlar arasında bir tek Sang-Hyun hayatta kalmıştır. Ancak Sang-Hyun hayatta kalmasını sağlayan şey onu ölümcül vampire dönüştürmüştür. İnsanlara yardım etmek için gittiği laboratuvardan vampir olarak çıkan Sang-Hyun, yeni kendisine alışabilecek ve insanlara zarar vermeden yaşayabilecek midir?

Ayrıca vampir kurt savaşını anlatan en iyi filmler ve puanları bilgilerine de bakabilirsiniz.

8. Perfect Sense (2011) – IMDb: 7.1

Perfect Sense

Tür: Dram, Romantik, Bilim – Kurgu

Yönetmen: David Mackenzie

Oyuncular: Ewan McGregor, Eva Green, Lauren Tempany

Michael ilişkilerde bağlanma sorunu yaşayan ama yemek pişirme konusunda usta olan şeftir. Soğuk görünümlü ama işinin ustası Doktor Susan ise uzun zamandır özel hayatına kimseyi sokmadan, kendisini sadece işine vermiştir. Susan ve Michael yakınlaşmaya başlamışken, tüm dünyada insanların duygularını bir bir yok eden bir salgın hastalık ortaya çıkar.

9. World War Z (2013) – IMDb: 7.0

World War Z

Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Yönetmen: Marc Forster

Oyuncular: Brad Pitt, Mireille Enos, Daniella Kertesz

Max Brooks’un Salgın adlı kitabından uyarlanan filmin konusu; Gerry Lane iki kızı ve sevgili eşiyle mutlu bir hayat sürdüren aile babasıdır. Bir gün arabaları trafikte sıkıştığında her zamankinden farklı olarak yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu fark ederler. Tehlike hızla yaklaşmaktadır. Bu yüzden ailesini güvenli bir bölgeye yerleştirir. Kendisi Birleşmiş Milletler çalışanı olan Gerry, ikiye ayrılan dünyayı kurtarmak için dünyayı dolaşacak ve bunu yaparken hayli kısıtlı olan zamana karşı yarışacaktır.

10. Contagion (2011) – IMDb: 6.7

Contagion

Tür: Dram, Gerilim

Yönetmen: Steven Soderbergh

Oyuncu: Matt Damon, Kate Winslet, Jude Law

Hava ve solunum yoluyla rahatlıkla insanlara geçen ve onları birkaç gün içinde öldüren, ölümcül virüs salgın şeklinde yayılmaktadır. Dünya çapında uzmanlardan oluşan medikal ekip, hem salgına çare bulmaya çalışır hemde insanlarda virüsten daha da hızlı yayılan panik halini kontrol altına almaya çalışır. İnsanlar şimdi hem canlarını kurtarmaya çalışırlar hemde dağılmanın eşiğine gelen toplumsal hayata tutunma mücadelesi verirler.

11. Resident Evil (2002) – IMDb: 6.7

Resident Evil

Tür: Aksiyon, Korku, Bilim – Kurgu

Yönetmen: Paul W.S. Anderson

Oyuncular: Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Ryan McCluskey

Raccoon şehrinin dışında Umbrella Corporation isimli bir şirket tarafından yönetilen, Hive isimli bir genetik araştırma merkezi bulunmaktadır. Araştırmalar esnasında uygulanan deneylerden birinde üretilen T-virus isimli virüsü ele geçiren bir hırsız bu virüsü Hive binasının içerisine salar. Virüs The Red Quinn isimli yapay zekayı ele geçirir ve sonrasında merkezdeki herkese bulaştırmaya başlar. Tüm personel zombiye dönüşür ve bu zombiler Red Quinn tarafından yönetilir. Red Quinn'i durdurmak için merkeze gelen bir ekip bu yapay zeka makineyle savaşırken zombilerle de baş etmeye çalışacaktır.

Bu filmi beğenirseniz 2004 yılında çıkan Ölümcül Deney 2: Kıyamet, 2007’de çıkan ve Russell Mulcahy tarafından yönetilen Ölümcül Deney: İnsanlığın Sonu, 2010’de çıkan Ölümcül Deney: Ölümden Sonra, 2012’de çıkan Ölümcül Deney: İntikam ve 2016’da çıkan Ölümcül Deney: Son Bölüm filmlerini izlemenizi tavsiye ederiz.

12. Blindness (2008) – IMDb: 6.8

Blindness

Tür: Dram, Gizem, Bilim- Kurgu

Yönetmen: Fernando Meirelles

Oyuncular: Julianne Moore, Mark Ruffalo, Gael García Bernal

Adı belirsiz bilinmeyen kentte, ne olduğu anlaşılamayan bulaşıcı bir körlük salgını ortaya çıkar ve hızlıca yayılmaya başlar. 'Beyaz körlük' olarak tabir edilen bu durumdan etkilenmeyen tek kişi vardır ve o da göz doktorunun karısıdır. Yavaş yavaş kentteki tüm yurttaşları etkisi altına almaya başlayan bu belanın yayılışını ve yaşanan kaos ortamını canlı canlı gören doktorun karısı, kendisini ve ailesini bu zor durumdan kurtarmaya çalışır.

13. Flu (2013) – IMDb: 6.7

Flu

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim – Kurgu

Yönetmen: Sung-su Kim

Oyuncular: Jang Hyuk, Soo Ae, Min-ah Park

Havadan bulaşan bir virüs, Seul’u etkisi altına alır. İnsanlar salgın karşısında çaresizce önlem almaya çalışırken, salgına yakalananların sayısı hızla artar. Hava yolu ile bulaşan virüs, 36 saat içinde salgına yakalananları ölümüne sebep oluyordur. Seul’den sadece 19 mil uzaklıktaki bölge tamamen karantina altına alınır. Salgına karşı aşı geliştirmeye çalışan In-hye ve kurtarma görevlisi Ji-goo, bunun için karantina altındaki şehre gitmek zorunda kalır.

12. Outbreak (1995) – IMDb: 6.6

Outbreak

Tür: Aksiyon, Dram, Gerilim

Yönetmen: Wolfgang Petersen

Oyuncular: Dustin Hoffman, Rene Russo, Morgan Freeman

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Albay Sam Daniels, Zaire’de ortaya çıkan çok ciddi ve ölümcül bir virüsü araştırmakla görevlendirilir. Yaptığı araştırmalar sonucunda virüsün Amerika’da da olduğunu tespit eder. Eğer önlem alınmazsa bu virüs birkaç hafta içinde bütün Amerika’yı yok edebilecek kadar tehlikelidir. California’da bir kasabada başlayan virüs salgınını virüs uzmanı olan eski eşinin de yardımıyla kontrol altına almaya çalışırlar.

15. The Cassandra Crossing (1976) – IMDb: 6.4

The Cassandra Crossing

Tür: Dram, Gerilim

Yönetmen: George P. Cosmatos

Oyuncular: Sophia Loren, Richard Harris, Martin Sheen

25 Ekim günü öğleden sonra, Transcontinental Express Cenova istasyonundan bin kadar yolcuyla hareket eder. Paris, Brüksel, Amsterdam, Kopenhag ve Stockholm güzergahını izleyecek olan trene ölümcül bir virüs taşıyan mahkum gizlice biner ve mikrobu trendeki tüm yolculara bulaştırmaya başlar. Salgın yayılırken tek çare kalmıştır. Ya tren yok edilecek, yada bu korkunç mikrop tüm vagonlara geçmeden acil bir önlem alınacaktır.

16. Carriers (2009) – IMDb: 6.0

Carriers

Tür: Macera, Dram, Bilim – Kurgu

Yönetmen: David Pastor, Àlex Pastor

Oyuncular: Chris Pine, Piper Perabo, Lou Taylor Pucci

Hollywood yapımı olan Veba filminin konusu; Veba’dan korunma yolu olarak Meksika körfezindeki hiç kimsenin ulaşamadığı bir kumsala ulaşmak Danny'nin en büyük arzusudur. Bu katil kendini sıyırmayı kafasına koyan Danny, kardeşi Brian, kız arkadaşı Bobby ve Danny'in okuldan arkadaşı Kate, Amerika Birleşik Devletleri'nin güneybatısı boyunca, hayalini kurdukları bu güvenli mekana ulaşmak için hızla yolları kat ederler. Çocukluğundan aklında kalan hatıralarına bel bağlayan Danny, Meksika Körfezi'ndeki ıssız kumsalın hepsinin derdine derman olacağı konusunda grubu ikna etmiştir. Yeni dünyalarının kuralları oldukça basittir; yan yollardan gitmek, her ne pahasına olursa olsun diğer insanlarla temastan kaçınmak. Ama dikkatsiz davranışları yolculuklarının uzamasına neden olmaya başlar; en az onlar kadar kendilerini korumaya çalışan, virüs bulaşmamış insanlarla veya umutsuzluk içinde yardım isteyen, virüs bulaşmış kişilerle karşılaştıkça, boş yollar ve kasabaların arasında çocukluk masumiyetleri yavaşça zayıflar.

17. Quarantine (2008) – IMDb: 5.9

Quarantine

Tür: Korku, Gerilim

Yönetmen: John Erick Dowdle

Oyuncular: Jennifer Carpenter, Steve Harris, Columbus Short

Bir televizyon kanalında muhabir olarak çalışan Angela Vidal, yanında kameramanı Los Angeles itfaiyesinde bir haber peşindedirler. Gece vardiyasını programlarına konu etmek için beklerken, 911’e gelen bir telefon, rutin geceyi unutulmaz bir dehşete çevirecektir. Gittikleri küçük apartmanda kadının ürkütücü çığlığı duyuluyordur. Kadın ne olduğu anlaşılmayan birşey tarafından etki altındadır ve bina karantinaya alınır. Oradaki tüm iletişim araçları kesilmiştir ve binanın karantinaya alınması kaldırılınca olanlarla ilgili ellerindeki tek kanıt basının video kayıtları olmuştur.

Sıkça Sorulan Sorular

Tür romantik konu olarak virüsün işlendiği filmler işlenen konular arasında yer alır. 7.5 puanıyla Duvak filmini örnek verebiliriz. Yanlış sebepler yüzünden evlenip Şangay’da yaşamaya başlayan bir çiftin özel hayatında yaşadıkları ve sonrasında ortaya çıkan virüsü durdurmak için gösterdikleri çabayı konuyu alıyor.

IMDB puanı 8.0 olan ve Bruca Willis, Brad Pitt, Madeleine Stowe gibi efsane isimlerin yer aldığı 12 maymun filmini tavsiye ederiz. Ayrıca 7.6 puanı olan 28 Gün Sonra filmi de gerçekten kaliteli yapımlar arasındadır.

İlgili Yazılar