Vampir Kurt Savaşını Anlatan En İyi Filmler ve Puanları

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 20 Ekim 2020
  • 3.155 okunma

Sinema tarihi boyunca vampir kurt adam savaşını anlatan filmler her zaman ilgi çekici olmuştur çünkü farklı kurguları ve aynı zamanda macerası bol yapıları ile birlikte keyifli zaman geçirmeyi sağlayan vampir – kurt adam filmleri bu iki azılı düşmanın karşılaşmalarını ve birbirlerini ile mücadelelerini seyirciye aktarırken, fantastik sinemaya da ayrı bir bakış açısı getiriyorlar.

Vampirler ile kurt adamlar mücadelesi hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, bu mücadelenin neden kaynaklandığına dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak alışılmış vampir anlatılarında azılı düşmanları olarak kurt adamlar öne çıkmaktadır. Kurt adam anlatılarında ise genelde vampirlere yer verilmemesine rağmen yakın dönem kurt adam filmlerinde onların düşmanı olarak vampirler kullanılmaktadır. İkili arasındaki mücadelenin kökenlerinde neler yattığına Underworld (2003) gibi filmler açıklama getiriyor olsalar da bu iki yaratığın tam olarak niçin birbirlerine düşman olduğu bilinmemektedir. Alacakaranlık serisi gibi filmlerde ise düşmanlıktan öte daha başka yaklaşımlar denenmiş ancak yine de mücadeleleri göz ardı edilmek istenmemiştir. Vampirler ve kurt adam savaşlarını aşağıdaki liste sayesinde daha yakından takip edebilirsiniz.

1) Van Helsing (2004) – 6,1

van helsing

Esasında IMDB puanı düşük olmasına rağmen vampir kurt filmleri arasında son derece başarılı senaryosu ile çok daha yüksek puan hak eden ve izleyiciler tarafından tam puan alan film, Van Helsing isimli vampir avcısının 400 yıl önce öldürdüğü ama tekrar gün yüzüne çıkan Drakula ile mücadelesine odaklanıyor. Fakat Van Helsing bu filmde özel bir ittifak kurmak zorunda kalacaktır ve müttefiki ise asırlardır vampirlerin düşmanı olan kurt adamdır. Kurt adam ve Drakula’nın mücadelesi, film boyunca gerilimin hiç azalmamasına neden oluyor.

2) Underworld (2003) – 7,0

underworld

Vampirler ve kurt adamlar arasındaki mücadelenin neden kaynaklandığını çok iyi bir şekilde beyaz perdeye taşıyan Underworld, vampir ve kurt adam filmleri arasında özel bir yere sahip olarak öne çıkıyor. Vampirler ve kurtadamlar arasındaki çok eskilere dayanan mücadelenin ne olduğunu çok açık bir şekilde anlatan filmin iyi karakterleri ise “vampirler” olarak seyirciye sunuluyor. Ancak vampirin kurt adam ile aşkı seyircinin hiç beklemediği bir kurgu içerisinde kendisini bulmasını sağlıyor.

2003 yılındaki ilk filminin hatırı sayılır bir hayran kitlesi yaratması ve alanında önemli bir film olarak görülmesinden sonra peş peşe devam filmleri çekilen Underworld serisi vampirler ve kurt adamların mücadelesini doyasıya yaşamak isteyenler için iyi bir tercih yaratıyor.

3) Bad Moon (1996) – 5,9

bad moon

Yine IMDB puanın düşük olmasını hak etmeyen bir kurt adam filmi olarak öne çıkan Bad Moon, temel kurgu olarak bir adamın kurt adama dönüşmesini ve kötülükler ile, özellikle vampirler ile mücadele etmesini konu ediniyor. Ancak filmin belki de en güzel yanı kurt adama dönüşen karakterin, dönüşüme karşı göstermiş olduğu mücadele olarak öne çıkıyor.

Ayrıca sitemizden en iyi 14 keskin nişancı filmi bilgilerine de bakabilirsiniz.

4) Dylan Dog: Dead of Night (2010) – 5,7

dylan dog

Ünlü çizgi roman serisinin beyaz perdeye yansıtılması olan Dylan Dog, kız arkadaşının ölümünün intikamı etrafında şekilleniyor ama çok kısa sürede senaryoya vampirler ve kurt adamlar da dahil oluyorlar. Vampirlerin ve kurt adamların arasında kendi amacına ulaşmak isteyen Dylan Dog, bu karanlık dünyada hiç olmadığı kadar zorlanacaktır. Karanlık atmosferine ve IMDB puanının düşüklüğüne rağmen şans verilebilecek filmler arasında kendisine yer buluyor.

5) The Case of the Whitechapel Vampire (2002) – 6,3

the case of the whitechapel

Kanada yapımı film, vampir ve kurt adam mücadelesi için farklı bir açı sağlıyor. Esasında Conan Doyle’un romanından uyarlanan film, modern yaşama uyarlanarak çok daha kapsamlı ve güncel bir hale getirilmiş. Anlamsızca katledilen insanların izini sürmek isteyen filmin baş karakteri ise kendisini bir anda korkunç canavarların mücadelesinin arasında bulacaktır.

6) The Twilight Saga: New Moon (2009) – 4,7

the twilight saha

Listenin sonunda ise düşük puanına rağmen milyonlar tarafından izlenmiş Alacakaranlık serisi yer alıyor. Vampirler ile kurt adamların mücadelesine farklı bir bakış açısı getiren filmde, özellikle kurt adam karakteri çok daha ön plana çıkarılmış durumda. Fark etmeden birbirine yaklaşan vampir ve kurt adam, daha sonra çok daha büyük engeller ile karşılaşacak ve kendilerini amansız bir mücadelenin içerisinde bulacaklardır. Film, serinin ikinci filmi olarak yer alıyor.

İlgili Yazılar