Çığır Açan En İyi Kişisel Gelişim Filmleri İçin 21 Öneri

  • Semersiz Hamsi yazdı.
  • 3 Eylül 2020
  • 4.645 okunma

Kişisel gelişim konulu kitaplardan sıkıldınız mı? Bugün sizler için en iyi kişisel gelişim filmleri listesi hazırladım 😊 Kişisel gelişim kitaplarını incelediğimizde belli bir noktadan sonra aynı sonuçlara çıktığımızı görüyoruz ve bir miktar da sıkılıyoruz sanırım; fakat filmler bizi bizden alıyor 😊

Özellikle insanların hayattaki değişimlerini ele alan kişisel gelişim filmleri oldukça keyifli saatler geçirmemizi sağlıyor. Bugün sizler için hazırladığım ‘’IMDB puanı yüksek en iyi kişisel gelişim filmleri’’ listeme bir göz atmanızı rica ediyorum.

21 filmin yer aldığı listemde sinema dünyasının klasikleşmiş baş yapıtları da var! Birçoğunu da mutlaka incelemişsinizdir; fakat ben yine de listemde tutmak istedim.

‘’Arkadaş bambaşka bir adam oldum ya!’’ demek için hadi hep birlikte incelemeye başlayalım 😊

1. Akıl Oyunları (A Beatiful Mind)

akil oyunlari

O aslında bir efsane desek yalan olmaz 😊 Belki bu yazıyı okuyan ziyaretçilerim içerisinde bu filmi izlemeyen yoktur.

‘’Akıl Oyunları’’ tipik asosyal bir matematikçi olan John Nash’i baş karakter olarak işliyor. Princeton Üniversitesinde kazandığı burs sayesinde eğitim hayatına başlayan Nash, oldukça uç noktada teorisini ispatlamaya çalışıyor. Şizofreni olan Nash’in artan ününe ve gerçek ile hayalleri ayırt edemeyen yapısına bu filmde tanık olacaksınız.

Konusunu ünlü matematikçi John Nash’in hayatından alan film, sizleri ekranlara kilitlemeye aday bir yapıt. Nobel ödüllü matematikçinin hayatına bu filmde tanık olacaksınız.

AKIL OYUNLARI FRAGMAN:

2. Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness)

umudunu kaybetme

Filmin konusu Chris Gardner adlı karakterin etrafında gelişmektedir. Oldukça iyi bir aile babası olan Gardner, ekonomik darboğaza düşer ve karısı tarafından terk edilir. Oğlu Christopher da karısı tarafından kendisine bırakılarak giden Gardner, oldukça zor günler geçirir. Baba ile oğlunun sevgisi zaman içerisinde onları mükemmel bir hayata ulaştırır.

UMUDUNU KAYBETME FRAGMAN:

3. Değişim (The Shift)

degisim

Ünlü yazar Wayne Dyer’i konu alan filmde rehberlik ederek hayatlarına dokunduğu insanlar işleniyor. İnsanların ‘’kendini keşfetmesi’’ prensibinin aktarıldığı filmi bir belgesel tadıyla izleyebilir, belki de kendinize çok benzeyen hayatlara tanık olabilirsiniz.

DEĞİŞİM FRAGMAN:

4. Ge(n)ç Çıraklar (The Internship)

genc ciraklar

Özellikle pazarlamacılar bu filmi kaçırmasın diyorum! 😊

Bily ve Nick adlı iki pazarlamacıyı konu alan film, dijital dünyanın gerisinde kalan bu iki karakterin işsiz kalmaları ve sonrasındaki süreci işliyor. Google’a iş başvurusunda bulunan ikilinin mülakat sürecinin ele alındığı film, farklı bir deneyime tanıklık etmenizi sağlayacak.

GENÇ ÇIRAKLAR FRAGMAN:

5. Yenilmez (Invictus)

yenilmez

Aslında bize oldukça uzak bir spor dalı olan Rugby’i konu alan filmle hem bu branşı öğreneceksiniz hem de güzel bir hikâyeye tanıklık edeceksiniz.

Güney Afrika Rugby Milli Takımının Dünya Kupasını almasını işleyen film, efsane lider Mandela’yı da ele alıyor. Bu filmi mutlaka izleme listenize almalısınız.

YENİLMEZ FRAGMAN:

6. Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poet Society)

olu ozanlar dernegi

Sanırım bu filmi izlemeyen yoktur 😊 Varsa da ‘’küçümseyici gözlerle’’ şuanda kendisine bakıyorum 😊 ‘’Ölü Ozanlar Derneği’’ni izlemeyen arkadaşlar bu akşamki randevularını iptal edip işi gücü lütfen bıraksınlar.

1950’lerde Welton Akademisini konu alan film, okula atanan İngilizce Öğretmeni John Keating’in gelişiyle görülen değişimi işliyor. Öğrencilerin baskı altında büyüdüğü bu dünya, Keating’in gelişiyle çok farklı bir hal alır.

Çıkardığım özetten zaten izleyenler ne demek istediğimi anladı 😊 Filmi izleyin, birkaç yıl sonra tekrar izleyeceğinize dair iddiaya girebilirim, o kadar yani!

ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ FRAGMAN:

7. Can Dostum (Good Will Hunting)

can dostum

Baş karakteri Will adında bir genç olan film oldukça etkileyici bir senaryoya sahip. Üniversitede hademe olarak çalışan Will, yüksek IQ’ya sahiptir. Aynı zamanda agresif bir karaktere de sahip olan Will ile onun zekasındaki pırıltının farkına varan Profesör Sean McGuire’nin hikayesi sizi derinden etkileyecek.

CEN DOSTUM FRAGMAN:

8. Forrest Gump

forrest gump

Forrest Gump da sinema dünyasının klasikleşmiş efsane yapıtlarından birisi. 90’a kadar doğmuş olan şanslı nesle mutlaka öğretmenleri tarafından okulda izletilmiştir 😊

Düşük IQ’ya sahip olan Forrest Gump adlı genç ile Jenny’nin aşkını konu edinen film, 90’lı yılların en iyi senaryolarından birine sahip.

Forrest Gump’ın dünya gerçeklerinin farkına varması ve hatta içine düşmesi filmde konu edilir. Bunun yanında Jenny ile yaşadıkları aşk da sizlerin duygusal damarlarını kabartacak!

FORREST GUMP FRAGMAN:

Aşk konulu filmleri seviyorsanız aşk konulu animeler yazımıza da bakabilirsiniz.

9. Kurucu (The Founder)

kurucu

Ray Kroc ve karısı Ethel’in hikayesini konu edinen film, iş dünyasında büyüyen Kroc’u işlemektedir. McDonald’da tesadüf eseri hamburger yiyen Kroc, firmanın büyüyerek Dünya’nın en büyük restoran zinciri olmasını sağlayacak yolda çabalar.

Kroc’un iş dünyasında büyümesini ve zaman içerisinde yaşadığı anlaşmazlıkları işleyen yapıtı mutlaka listeye ekleyin.

KURUCU FRAGMAN:

10. Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem for Dream)

bir ruya icin agit

Hubert Selby’ye ait romanın beyaz perdeye uyarlaması olan film, aralarında büyük bir uçurum oluşan anne ile oğlunu işlemektedir. Uyuşturucu bataklığına düşen genç ile TV bağımlısı annesinin birbirlerinden kopuşlarını konu alan hikâyede büyük bir trajediye de tanık olacaksınız.

BİR RÜYA İÇİN AĞIT FRAGMAN:

11. 3 Aptal (3 Idiots)

uc idiot

Bence Bollywood’un en iyi filmi! Aamir Khan hayranları mutlaka izlemiştir, fakat Hint sinemasına mesafeli olan varsa lütfen izlesin!

Hindistan’da bir üniversitenin mühendislik fakültesinde geçen film, gençleri yarış içerisine sokan sisteme karşı duran bir genç ve arkadaşlarını konu ediniyor.

‘’Hem üzülelim hem gülelim!’’ diyenlerin reçetesine yazılacak bir film!

Yazarken bile heyecanlandım 😊

3 APTAL FRAGMAN:

Bollywood tutkunuysanız Hint sinemasında müzik ve dans konulu içeriğimize de bakmanızı tavsiye ediyorum. Netflix üyesiyseniz Netflix en iyi Hint filmleri listemizi de inceleyiniz.

12. Temple Grandin

temple grandin

Bence ‘’otizmli insanları’’ konu alan en iyi filmlerden birisi!

Kızının büyümesine rağmen bir türlü konuşamaması üzerine doktora giden ve otizmli olduğunu öğrenen annenin, çoğunun hayatına yön verme çabasına tanık olacaksınız.

TEMPLE GRANDİN FRAGMAN:

13. Steve Jobs

steve jobs

‘’Apple’’ denince aklımıza kuşkusuz Steve Jobs geliyor. Gerçekten Dünya teknoloji tarihine damga vurup aramızdan ayrılan bir isim.

Jobs’ın özel ve iş hayatını ele alan filmde 20.yüzyılın en büyük dâhilerinden birinin hayatına tanık olacaksınız.

Biyografi konulu filmler içerisinde en iyilerden birisi olan yapıt, kişisel gelişim filmleri içerisinde de bence mutlaka olmalıydı.

STEVE JOBS FRAGMAN:

14. Rocky

rocky

Bu seriyi bilmeyeniniz var mı?

En baştan alınıp tekrar tekrar bıkmadan usanmadan izlenecek cinsten diyebilirim. Amerikalı bir işçinin yeteneklerinin keşfedilip Dünya boks şampiyonluğuna uzanan öyküsünü izlemelisiniz 😊

ROCKY FRAGMAN:

15. Sosyal Ağ (The Social Network)

sosyal ag

Bir başarı biyografisi daha listeme eklemek istedim: başrolde Mark Zuckerberg var!

Facebook’un kurucusu Zckerberg’in ilginç ve başarılarla dolu hayatına siz de mutlaka tanık olun.

SOSYAL AĞ FRAGMAN:

16. Büyük Açık (The Big Short)

buyuk acik

Bankacılık sektörüne ilgiliyseniz özellikle tavsiye edeceğim ‘’kişisel gelişim filmleri’’ türünde yapıtlardan birisi de Büyük Açık.

Küresel ekonominin adım adım çöküşünü anlatan film gerçek bir hayat hikayesinden alınarak beyaz perdeye uyarlanmış.

BÜYÜK AÇIK FRAGMAN:

17. El Altında Bir Kadın (A Woman Under the Influence)

el altinda bir kadin

Üç çocuklu orta direk bir ailenin hikayesine dayanan film, akli dengesini yitirmek üzere olan bu ailedeki anneyi konu alıyor.

Kendisini bulamayan ve bunu da sosyal ilişkilerinde göstere Mabel Longhetti adlı kadını işleyen filmde birçok psikolojik travmaya da tanık olacaksınız. Zaman içerisinde nasıl davranması konusunda çelişkiler yumağına gömülen Mabel’in akıl sağlığı yitirerek akıl hastanesine yatması ve sonrası süreci büyük bir heyecanla izleyebilirsiniz.

EL ALTINDA BİR KADIN FRAGMAN:

18. Whiplash

whiplash

Bir bateristin hikayesi olarak senaryoya dökülen film, en iyi müzik akademilerinden biri olan Shcarffer Konservatuarını kazanan Whiplash adlı karakteri ele alıyor.

Fletcher adlı müzik hocasıyla yarışmalara hazırlanan Whiplash’in hocasıyla yaşadıklarını ele alan filmi mutlaka izlemelisiniz.

WHIPLASH FRAGMAN:

19. Sıkıysa Yakala (Catch Me If You Can)

sikiysa yakala

O bir Leonardo Dicaprio efsanesi 😊

Tom Hanks ile Dicaprio’nun başrolünde olduğu bu film, unutulmayacak eserler arasına adını çoktan yazdırdı.

Bir dolandırıcı ve onun peşindeki FBI ajanının yaşadıklarını nefeslerinizi tutarak izleyeceksiniz.

SIKIYSA YAKALA FRAGMAN:

20. Benimle Kal (Stand By Me)

benimle kal

Stephen King’in ‘’Ceset’’ adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan filmde King’in kendi çocukluğundan da esintiler yer alıyor.

Ergenlik dönemindeki dört arkadaşın bir ormanlıkta kaybolan çocuğun cesedini aramaları ve bu izin peşinde yaşadıkları serüven sizleri oldukça etkileyecek.

BENİMLE KAL FRAGMAN:

21. Cesur Yürek (Braveheart)

cesur yurek

‘’Listeye koysam mı, koymasam mı?’’ diye en çok düşündüğüm film 😊

Esaretten özgürlüğe giden bu İskoç hikayesini sanırım bilmeyeniniz yok. Mel Gibson’un kuşkusuz sinema tarihine damga vuran bu filmini izlemediğinizi zaten düşünmüyorum da listede adı geçsin istedim.

CESUR YÜREK FRAGMAN:

Tarihi filmleri seviyorsanız IMDB puanı yüksek tarihi savaş filmleri listemize de ayrıca göz gezdirebilirsiniz.