Netflix'te En İyi 6 Hint Filmi Listesi ve Konuları

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 7 Temmuz 2020
  • 4.046 okunma

Hatırı sayılır bir izleyici kitlesine sahip olan ve yıllık bazda film üretimi ile Hollywood ile yarışan Hint sineması, ilginç konuları, renkli sahneleri ve ilgi çekici müzikleri ile birlikte Netflix’te de kendilerine özel yer buluyorlar. Netflix’te en iyi 6 Hint filmi listesi sayesinde birbirinden güzel filmlere erişim sağlayabilirsiniz.

1. Pink (2016) – IMDb: 8.1

2020/07/post-1594129869-4704-pink.webp

Gerilim dolu senaryosu ile öne çıkan Pink filmi, bir mahkeme sürecini izleyiciye aktarıyor. Filmde Singh isimli bir adam, içkili geçirdiği bir günde 3 kıza tacizde bulunur. Tacizde bulunduğu kadınların açtığı dava ile zor duruma düşen adamın tek kurtuluş olarak iyi bir avukat tutması gerekmektedir. Psikolojik sorunları olan bir avukat ile anlaşan Singh, kurtuluşunun mucize olacağını düşünmektedir. Ancak avukat mahkemede farklı bir performans sergileyecek hem davacı kadınları hem de izleyiciyi oldukça şaşırtacaktır.

2. Article 15 (2019) – IMDb: 8.2

article

Hindistan’dan kırsal kesimlerinde suçlulara göz açtırmayan polis ajanı Ayan Ranjan, kırsal bir bölgede 3 genç kızın kaçırılması davasını üstlenir. Araştırmaları sonucunda durumun kast sisteminden kaynaklandığını fark eden Ranjan, tek bir kişiye karşı değil, bütün bir sisteme yönelik büyük bir savaş yürütmeye koyulacaktır. Aksiyon ve polisiye unsurların baskın olduğu film, her saniyede izleyiciyi ekranda tutmayı başarıyor.

3. Guilty (2015) – IMDb: 8.2

guilty

Gerçek bir hikayeden uyarlanmış olan Guilty, Netflix’te en iyi Hint filmleri arasında gerilim dolu senaryosu ile üst sıralarda yer alıyor. 14 yaşındaki küçük kız çocuğu ve ailesinin gizemli bir şekilde öldürülmesi sonucunda açılan davanın işleyiş sürecini anlatan film, adaletin çoğu zaman yanlış kararları nasıl aldığını gözler önüne seriyor.

4. Rang De Basanti (2006) – IMDb: 8.2

rang de basanti

Netflix’te en iyi Hint filmleri arasında tarihi yapım olarak öne çıkan film, Sue isimli genç bir kızın Hint kültürüne ilgi duymasını anlatmaktadır. Kendisi İngiliz olan Sue, dedesinin günlüklerinden hareketle Hindistan’a gider ve burada bir belgesel çekmek istemektedir. Burada belgeseli için bir oyuncu grubu bulmaya çalıştığı sırada ise adayların hepsinin ve yaşam tarzlarının Batı kültüründen farksız olduğunu yavaşça fark eder. Bu durum ise Hint tarihinin nasıl şekillendiğini daha iyi anlamasına yardımcı olur.

Ayrıca Hindistan'a dair bilinen 10 ilginç bilgi yazımızı inceleyebilirsiniz.

5. Taare Zameen Par (2007) – IMDb: 8.4

taare zameen par

Kendisine özel bir hayran kitlesine sahip olan Aamir Khan’ın hem yönetmenlik hem de başrolünü üstlendiği filmde, problemleri olan bir çocuk ve onun yaşamını değiştirmek için uğraşan bir öğretmenin öyküsü ekrana geliyor. Okuldaki derslerinden bir türlü başarılı olamayan ve arkadaşları tarafından da sürekli dalga geçilen bir çocuk olan Ishaan, özel olmasına rağmen etrafındaki kimse onun bu özelliğini fark edememiştir. Okuldan atılmak üzereyken, okula yeni gelen resim öğretmeni Shankar (Aamir Khan) ise onun gizemli tarafını çözer ve Ishaan’ın hayatının değişmesine neden olur. Duygu dolu anların yüksek olduğu filmde, özel oyunculuklar ile seyircinin çok daha güzel bir vakit geçirmesi sağlanıyor.

6. Visaaranai (2015) – IMDb: 8.5

visaaranai

Yüksek puanı ile dikkat çeken film Candra Kumar’ın gerçek yaşam öyküsüne dayanıyor. Bir grup göçmen işçinin hikayesinin anlatıldığı filmde, işlemedikleri bir suç yüzünden cezaevine giren ve sorgu aşamasında da korkunç işkenceler gören işçilerin yaşadıkları anlatılıyor. Özellikle işçilerin sistem içinde ne kadar kötü muamele gördüklerine odaklanan film, yapılan korkunç işkencelere rağmen direnen ve suçlamaları kabul etmeyen işçilerin mücadelesini gözler önüne getiriyor. Film ilerledikçe ise işçilerin çok daha kapsamlı bir komplonun içinde oldukları tüyler ürpertici bir şekilde açığa çıkıyor.

İlgili Yazılar