Derinden Etkileyecek En İyi 8 Romantik Komedi Kore Filmleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 25 Aralık 2020
  • 9.848 okunma

Dünya üzerinde Kore sinemasının başarısı gün geçtikçe artıyor. Dram ağırlıklı filmleri efsane olan Kore filmlerini hepimiz biliyoruz, ancak biraz geri planda kalan romantik komedi tarzını da kesinlikle bakmalısınız. Birbirinden eğlenceli ve farklı konulu romantik komedi türündeki 8 Kore filmini inceleyebilirsiniz.

Hot Young Bloods (Pik-keulh-neun cheong-chun) – 2014

Hot Young Bloods

Konu: 1980'lerde Güney Chungcheong Eyaleti, Hongseong şehrinde geçmektedir. Lisede geçen filmin konusu, Young-Sook kadınlardan oluşan bir çetenin korkulan lideridir ve Joong-Gil’e karşı gizli aşk beslemektedir. Ama Joong-Gil okulun çapkınıdır. Young-Sook dışında okuldaki bütün kızları etkilemeye çalışır. Çünkü Gwang-Sik, rakip okulun erkeklerden oluşan çetenin korkulan lideridir ve Gwang-Sik Young-Sook’u kendi kadını gibi görür. Seul’den yeni bir kız öğrenci okula transfer olarak gelir. O kız diğer kızlardan farklı ve güzeldir. Joong-Gil anında ona aşık olur. Bunun üzerine Young-Sook onu ezmek için yeni kıza kötü davranır.

Klasik tarzda bir konusu olsada oldukça güzel bir filmdir. Oyuncu kadrosunda Kore dizilerini takip edenlerin yakından tanığı isimler yer almaktadır.

Oyuncular: Park Bo-Young, Lee Jong-Suk, Kim Young-Kwang, Lee Se-Young, Shin Hyun-Tak

Yönetmen: Lee Yeon-Woo

Imdb: 6,7

Farklı konusu ile dikkat çeken vampir kurt savaşını anlatan en iyi filmler bilgilerine de bakabilirsiniz.

Finding Mr. Destiny (Kim Jong-uk chat-gi) – 2010

Finding Mr. Destiny

Konu: Seo Ji-Woo adında bir kadın Hindistan’a yolculuk yapar ve ilk aşkı Kim Jong-Ok’la tanışır.Ji-Woo zamandan beri ilk aşkını unutamamıştır. İlk Aşkını Bulan Şirket’e gidip Kim Jong-Ok’u bulunmasında yardımcı olmalarını ister. Şirketin Han Ki-Hoon adındaki erkek çalışanı Seo Ji-Woo’ya ilk aşkını bulmasında yardım eder ve bu süre içerisinde Ji-Woo’ya aşık olur

Tatlı bir konuya sahip olan Finding Mr. Destiny filmini sıkılmadan izleyeceğiniz en iyi romantik komedi Kore filmleri arasındadır. Yine Kore’nin dünya üzerinde tanınan oyuncuları başroldedir.

Oyuncular: Gong Yoo, Im Soo-jung

Yönetmen: Jang Yu-jung

Imdb: 6,5

Chilling Romance (O-ssak-han Yeonae) – 2011

Chilling Romance

Konu: Yeo Ri genç yaşından itibaren hayaletleri görebilmektedir. O hayaletleri gördüğünde eğer kalabalık bir yerdeyse, etrafındaki insanlara garip şeyler olmaktadır. Bu yüzden Yeo-Ri kendini dış dünyadan soyutlamıştır. Fakat bir gün gösterilerinde rol alması için ona iş teklif eden Jo-Goo adında bir sokak sihirbazı ile tanışır.

Romantik komedi türünde olsa da korku unsuru da barındırması farklılık kazandırmıştır. Bir yandan korkarken diğer taraftan gülmeye başlayabilirsiniz. İzleyince pişman olmayacaksınız.

Oyuncular: Son Ye-Jin, Lee Min-Ki

Yönetmen: Hwang In-Ho

Imdb: 6,9

Love 911 (Ban-chang-ggo) – 2012

Love 911

Konu: Çılgın bir doktor olan Mi-Soo, bir gün hastaneye gelen çiftten adamın karısına şiddet uyguladığını zanneder ve yanlış teşhis koyarak onları hastaneden gönderir. Çok geçmeden hastaneden gönderdiği kadın ölüm tehlikesi ile tekrar hastaneye kaldırılır. Kadının kocası konan yanlış teşhis yüzünden hastaneye dava açar. Bunun üzerine Mi-Soo hiçbir hatasının olmadığını ispatlamak için bir tanık arayışına gider. Kang-Il başkalarının hayatını kurtarmak için hiç düşünmeden kendi hayatını tehlikeye atan bir itfaiyecidir. Ayrıca ölen eşinin acısını daha içinden atmamıştır. Tanık arayışında olan Mi-Soo, Kang-Il’dan tanıklık yapmasını ister. Ancak Kang-Il yalan tanıklığı kabul etmez. Mi-Soo ise onu tanık yapmakta oldukça kararlıdır.

Dram türünde de sayılabilecek bu romantik filmin çoğu sahnesinde de gülmekten gözlerinizden yaş gelecek.

Oyuncular: Ko Soo, Han Hyo-Joo, Ma Dong-Seok, Kim Sung-Oh

Yönetmen: Jeong Gi-Hoon

Imdb: 6,9

My PS Partner (Na-eui PS pa-teu-neo) - 2012

My PS Partner

Konu: Yoon-Jung yanlışlıkla sevgilisi yerine başka bir yabancıyı arar ve başka bir adamla telefonda konuşma yapar. Yoon-Jung'un sevgilisiyle arası bozulduğunda Yoon-Jung, telefonda konuşma yaptığı Hyun-Seung ile tanışır.

Romantik komedi türünde oldukça güzel bir film olması dışında Kore’nin dünya üzerinde oldukça tanınan ve beğenilen Ji Sung için bile izlemeye değer.

Oyuncular: Ji Sung, Kim Ah-joong

Yönetmen: Byun Sung-hyun

Imdb: 6,9

A Millionaire's First Love (Baekmanjangja-ui cheot-sarang) – 2006

A Millionaire's First Love

Konu: Liseyi bitirmek üzere olan Jae-Kyung, bir an önce 19 yaşına basıp son derece varlıklı biri olan dedesinden kalan mirası kullanmak istemektedir. Ancak avukatları, dedesinin bıraktığı vasiyetnamede bir şartın yer aldığını açıklarlar. Şarta göre, genç adam okulunu şehirden uzak bir yerde, kırsal bir bölgede bulunan Boram Lisesi'nde bitirmek zorundadır. Lisede son yılını geçirecek olan Jae-Kyung'un vasiyetnamede yazılanın dışında bir seçim yapma şansı yoktur. Hiç de alışkın olmadığı bir yaşam biçimini deneyimleyeceği bu yeni okulda Eun-Hwan isimli hoş bir genç kızla tanışır ve çevresindeki diğer insanlardan çok daha farklı olduğunu farkeder.

İzleyince pişman olmayacağınız bir başka filmde A Millionaire's First Love’dır. Zaten bir filmde ya da dizide Hyun Bin varsa o film ve dizi son derece güzeldir.

Oyuncular: Hyun Bin, Lee Yeon-hee

Yönetmen: Kim Tae-kyun

Imdb puan:7,3

My Sassy Girl (Yeopgijeogin geunyeo) – 2001

My Sassy Girl

Konu: Kolej öğrencisi Kyun-wo bir akşam eve dönüşünde metroda çok güzel ama bir o kadar da sarhoş bir kıza rastlar. Kız metro hattının kenarında ayakta zor durmaktadır ve Kyun-woo onu trenin önüne düşmekten kurtarır. Bindikleri trende kız baygın düşmeden önce en son Kyun-woo'a laf attığı için yolcular onun kız arkadaşı olduğunu düşünürler. Yolcuların suçlayıcı bakışları üzerine Kyun-woo kızın sorumluluğunu almak ve onu bir motele kadar taşımak zorunda kalır.

Romantik komedi türündeki Kore filmleri arasında en yüksek imdb puana sahip olan My Sassy Girl gerçekten de başarılı bir filmdir. İzlediğiniz için pişman olmazsınız.

Oyuncular: Tae-Hyun Cha, Jun Ji-Hyun, In-mun Kim

Yönetmen: Jae-young Kwak

Imdb Puanı: 8.0

You're My Pet (Neoneun Pet) - 2011

You're My Pet

Konu: Bir kadın kapısının önünde, içinde bir adam olan bir kutu bulur ve adamı içeri alır. Şaka yaparak, adamı çocukluğundaki bir köpeğe benzetir ve bu yüzden ona köpeği olarak bakmak istediği söyler. Adam kabul eder. Daha sonra kadın, adamın harika bir dansçı olduğunu fark eder. Kadının, üniversiteden eski sevgilisinin ortaya çıkmasıyla birlikte her şey birbirine karışır.

Imdb puanı düşük olsa da farklı bir konuya sahip olan You’re My Pet filmini izlerken çok eğleneceğinize eminiz. Boş bir zamanınızı bu filme ayırabilirsiniz.

Oyuncular: Kim Ha-neul, Jang Keun-suk

Yönetmen: Byeong-gon Kim

Imdb Puanı: 5,8

Sıkça Sorulan Sorular

Kore filmleri de tabi ki klişe tarzda olabilirken genel de farklı konularıyla ses getiren bir tarza sahiptir. Örneğin You’re My Pet oldukça klişe gibi duran romantik komedi türü olsa da konusu oldukça ilgi çekicidir.

Kore’nin 30 yaş üstü başarılı ve yakışıklı isimleri arasında ilk sıralarda yer alan bu üç ismin oynadığı romantik komediler şöyledir. Gong Yoo’nun oynadığı Finding Mr. Destiny, Hyun Bin’in oynadığı A Millionaire's First Love, Ji Sung’un oynadığı My PS Partner söylenebilir.

İlgili Yazılar