En iyi Disney Animasyon Filmleri - Gişe Rekortmeni 10 Animasyon Filmi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 7 Şubat 2021
  • 5.059 okunma

Sinemanın o renkli doğası, bizlerin de zaman içinde sevdiği türler üzerine çeşitliliğini çoğaltmıştır. Belli bir yaş grubunun izleyebileceği türden filmlerin yanı sıra çocuk, genç ve yetişkinlerin aileleriyle birlikte izleyip keyif alacağı pek çok yapım bugüne kadar gerçekleşmiştir. Boş zamanları değerlendirmek olsun, yaşamın stresinden biraz olsun arınmak niyetiyle olsun, sinema günümüzde hobinin de ötesinde. Drama, korku, animasyon, romantik türü ile olsun, sosyal etkileşimi arttırma da önemli bir araç olan filmler de, tavsiyeler yoluyla etkisini geniş bir ağa ulaştırmaktadır. Bugünkü yazımızda her yaştan izleyici grubunu etkisi altına almış animasyon filmleri içinde en ilgi çekici olanlarından bir derleme yapacağız. Çizgi film tarihinde bir öncülük başlatmış olan Walt Disney’in  kurucusu olduğu animasyon filmleri içinde yer edinmiş yapımlardan en iyi Disney animasyon filmleri ile yazımıza başlıyoruz.

1- Karlar Ülkesi (Frozen)

Karlar Ülkesi

Walt Disney animasyon filmleri kategorisinde çıktığı sene büyük ilgi görmüş bir yapımdır, Karlar Ülkesi. Yönetmenliğini Jennifer Lee’nin üstlendiği yapımda Kristen Bell ve Jonathan Groof seslendirmelerde yer almış oyuncular arasındadır. 2013 senesinde seyircisiyle buluşmuş olan bu yapımın konusu ise Erindel Krallığı’nda yaşayan Anna’nın karlar kraliçesinin laneti üzerine mahkum kaldıkları zorlu kış koşullarından kurtulması için arkadaşlarıyla birlikte mücadelesi ve bu ekibin zamanla yarışıdır. Zorlu doğa koşulları, fantastik ögeler ve mitolojik canavarların görsel ağırlıkta olduğu bu yapım, 3D bilgisayar animasyonlu fantastik-müzikal türünde bir filmdir. 2019 yapımı Karlar ülkesi-2, devam filmi niteliğinde izleyicilere sunulmuştur. Süresi 108 dakika olan film, Oscar Film Akademisi tarafından verilen uzun metrajlı En iyi Animasyon Film Ödülü ve En İyi Orijinal Şarkı Ödülü sahibidir.

2- Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)

Kayıp Balık Nemo

Kayıp Balık Nemo, Disney animasyon filmleri içinde yer alan önemli bir yapım. Gösterime girdiği ve ses getirdiği yıl olan 2003 senesinde 3 gün içinde elde ettiği gişe hasılatı ile çok kısa zamanda bir rekora imza atmıştır. Kayıp Balık Nemo filminin öyküsü de filmde barındırılan unsurlar kadar ilgi çekmiştir. Oğlu Nemo’yu eşini kaybettikten sonra tek başına büyüten Baba Marlin, su altı yaşamda ayakta kalabilmesi için Nemo’yu okula yollar. Arkadaşları ile oynadığı tehlikeli bir oyun esnasında Nemo kaybolur. Baba Marlin ile kayıp balık Nemo birbirlerine ulaşma anlamında ciddi bir mücadele vermek zorunda kalırlar. Yönetmenliğini Andrew Stanton’un üstlendiği bu yapımda seslendirmeleri, Albert Brooks (Marlin), Ellen De Generes ( Doya), Alexander Gould (Nemo),Willem Dafoe (Gill) gibi önemli sinema oyuncuları gerçekleştirmiştir. Kayıp Balık Nemo, 2004 senesinde En İyi Animasyon Oscar Ödülü’ne layık görülmüştür.

3- Alis Harikalar Diyarında (Alice in Wonderland)

Alis Harikalar Diyarında

Alis Harikalar Diyarında, çok eski bir yapım olarak bilinmekte. Fakat ilk yayınlandığı 1957’den sonra bu filmin başka bir versiyonu 2010 senesinde tekrar çekilerek yayınlandı. Amerikan yapımı Disney animasyon filmleri arasında olup büyük beğeni toplamış bir filmdir. Ünlü yazar Lewis Caroll’un hikayesinden uyarlanan Alis Harikalar Diyarı, Alice Kingsleigh isminde 19 yaşındaki bir genç kızın bir bahçe partisindeyken kazara tavşan deliğine düşmesini ve farklı bir boyuta, dünyaya geçişini konu alır. Filmde, konuşan çiçekler ve kırmızı kraliçe, sırıtan bir kedi görünen ilginç ögelerden bazılarıdır. 2010 senesi Alis Harikalar Diyarında filminin başrollerinde gördüğümüz Johnny Depp, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, performanslarıyla dikkat çekmiştir. Süresi 108 dakika olan bu film özellikle fantastik dalda birçok ödülün de sahibi olmuştur.

4- Aslan Kral (The Lion King)

Aslan Kral

Macera türü animasyon filmi denince akla ilk gelen filmlerden bir tanesi de Aslan Kral filmidir. Beyaz perdeye 1994 senesinde aktarılan bu yapımın yeni versiyonu Temmuz 2019 tarihinde yeniden çekilmiştir. Üç boyutlu animasyon tekniklerinin kullanıldığı filmin yönetmenliğini yine Jon Favreau üstlenmiştir. Disney animasyon filmleri içinde Aslan Kral isimli yapımın kendi türü içinde bir devrim yarattığı söylenebilir. Filmin hikayesinde, “Hakuna Matata” yani “Hiç üzülme, anını yaşa” felsefesinin işlendiği de dikkat çekmektedir. Babası Mufasa’nın ölümünden sorumlu tutulan krallığın varisi Simba’nın bu üzüntüyle, toprağından uzak bir yere kaçışını ve gittiği yerde kurduğu dostlukları anlatan bir yapımdır. Filmin seslendirmesinde Matthew Broderick, James Earl Jones, Jeremy Irons gibi önemli oyuncular yer almaktadır. Tiyatro ve Animasyon Ödülü ile Altın Küre “En İyi Film Ödülü” sahibidir. Süresi 90 dakika olan bu Disney animasyon filmi, yayınlandığı sene ciddi bir hasılat geliri elde etmiştir. Filmin müziklerini, ünlü İngiliz Pop şarkıcısı Elton John ve söz yazarı Tim Rice yapmıştır.

Ayrıca 3 yaş için çizgi film tavsiyeleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

5- Yukarı Bak (Up)

Yukarı Bak

En iyi Disney animasyon filmleri arasında sayabileceğimiz Yukarı Bak isimli yapım, macera türünde karşımıza çıkan 2009 çıkışlı bir filmdir. Cannes Film Festivali’nde de gösterimi yapılmış olan filmin konusu, dünyayı gezebilme hayali kuran Ellie’nin isteğini hayata geçirmek isteyen Carl terk edilmiş bir kulübeyi Ellie’nin önerisiyle Cennet Şelalesi adını verdiği manzaralı uçuruma taşımak ister. Zaman içinde evlenen Carl ve Ellie’ birlikte yaşlanır ve Ellie’nin ölümünün ardından Carl, onun hayalini tek başına gerçekleştirmeye çalışır. Yaşlılara yardım için kapı kapı gezen bir gürültücü olan Russell, günü gelince Carl’ın can yoldaşı olacaktır. Film bir macera türünü andırmış olsa da duygusal etkilerini de yoğun bir şekilde barındırmaktadır. Süresi 96 dakika olan filmin seslendirmesinde, Edward Asner, Jordan Nagai yer almıştır. Filmin Türkçe seslendirmelerinde, Carl rolü için rahmetli oyuncu Erol Günaydın ve Russell rolü içinse Barış Onarıcı görev almıştır. Eleştirmenlerce oldukça beğenilen Yukarı Bak isimli yapım, 82. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Animasyon Film” dalında ödül kazanmıştır.

6- Mulan

Mulan

Walt Disney tarafından ilk olarak 1998 yılında beyaz perdede çıkış gerçekleştiren Disney animasyon filmi Mulan, 3 boyutlu animasyonlardan olup, aile ve dram türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yönetmenliğini Tony Bancroft’un üstlendiği film, romantik ögeleriyle de dikkat çekicidir. Filmin konusu olarak, özgürlüğüne düşkün Çinli genç kız olan Mulan’ın evlilik boyunduruğuna karşı çıkışı, ataerkil bir düzenden kaçışı işlenmektedir. Mulan, kaçabilmek için savaş halinde olan Çin ordusuna erkek kılığında girmeyi çare olarak düşünür. Seslendirme de  Ming-Na ve Eddie Murphy yer almaktadır. Filmin süresi 90 dakikadır. Yayınlandığı sene ciddi bir gişe hasılatı yakalamıştır. Filmin eleştirilere konu olan hatta ülkemizde de filmin yasaklanma boyutuna taşındığı bazı kısımlar yer alır. Filmde Eski Türkler’den Hunlar’a yönelik bazı hakaretler olması bir dönem tartışma yaratmıştır. Fakat ülkemizde filmin DVD’leri satılmaya devam etmiştir. 2005 senesinde aynı yapımın devam filmi olan Mulan-II gösterime girmiştir.

7- Notre Dame’in Kamburu (The Hunchback of Notre-Dame)

Notre Dame’in Kamburu

Notre Dame’in Kamburu, çıkış tarihi 1997 yılı olan Disney animasyon filmleri arasında dikkat çeken bir yapımdır. Uzun metrajlı bir animasyon yapımı olan Notre Dame’in Kamburu, 90 dakika süren bir filmdir. Müzikal bir yapım olma özelliğiyle de dikkat çeken filmde Tom Hulce ve Demi Moore seslendirme oyuncuları olarak yer almaktadır. Yönetmen koltuğunda Gary Trousdale vardır. Ünlü yazar Victor Hugo eseri olan Notre Dame’in Kamburu filmi, güzeller güzeli Esmeralda’nın çalınmış bir hayatın ardından annesini arayışını ve ona aşık 3 erkeğin onu elde etme mücadelelerini konu alır. Quasimodo da bunlardan biridir. Bebekken, çirkinliği ve kambur oluşu nedeniyle Notre Dame kilisesine bırakılır Quasimodo. Daha sonra bir rahip tarafından büyütülür ve kilisenin zangocu olur. Yıllar önce bir hemşirenin dünyaya getirdiği bebek olan Esmeralda’nın çalınıp yerine konulan kişi de yine Quasimodo’nun ta kendisidir. Yayınlandığı sene film oldukça ilgi görmüş ve iyi bir gişe hasılatı elde etmiştir.

8- Atlantis - Kayıp İmparatorluk (Atlantis the Lost Empire)

Atlantis - Kayıp İmparatorluk

Gösterime girdiği 2002 senesinde aksiyon anlamında izleyiciye heyecanlı bir serüven yaşatmış olan Atlantis-Kayıp İmparatorluk animasyon filmi, eleştirmen ve film çevrelerinden oldukça olumlu görüşler almıştır. Yönetmenliğini Gary Trousdale ve Kirk Wise’nin üstlendiği Atlantis-Kayıp İmparatorluk adlı yapım, Disney animasyon filmleri arasında oldukça rağbet görmüş ve seriler halinde yayınlanmıştır. Filmin seslendirmelerinde Cree Summer, Michael J. Fox ve Don Novello gibi önemli isimler yer almıştır. Atlantis İmparatorluğu’nun gizemlerle dolu yolculuğunun keşfine götüren bu yapımda Milo isimli bir maceracı, bir kaşif grubu ile denizaltı araçla efsanevi bir uygarlığın izlerini sürmektedir. Filmin süresi 96 dakikadır. Filmde kullanılan teknikler ve görsel efektler dikkat çekmektedir.

9- Herkül (Hercules)

Herkül

Disney’e ait animasyon filmleri içinde ilgi gören ve iyi bir çıkış yakalayan yapım olan Herkül, 1998 tarihli bir filmdir. Seslendirmesini Danny De Vito, James Wood ve Susan Egan’ın yaptığı filmin yönetmeni Ron Clements’dir. Disney klasikleri arasında yer alan filme ait şarkıların birçoğu Ricky Martin, Belinda Carlise, Michael Bolton, Tarkan ve Işın Karaca gibi yerli ve yabancı sanatçılar tarafından yorumlanmıştır. Ülkemizde de gösterime girdiği sene ve sonrasında büyük beğeni toplamıştır. Filmde ölümsüzlüğünü geri kazanmak isteyen Yunan Tanrısı Zeus ve Hera’nın oğlu olan Herkül’ün Olimpos’u ele geçirmek isteyen kıskanç Hades’e karşı mücadeleleri yer alır. Okyanuslara hapsedilmiş olan Titanlar’ın kurtarılması sadece Herkül’e bağlıdır. Filmin süresi 1 saat 33 dakikadır. Vizyona çıktığından beri iyi bir izleyici kitlesi yakalayan filmin 2000 senesinden itibaren DVD satışları devam etmektedir. Bu etkili animasyon filminin Türkçe seslendirmelerinde ise Tarkan ve Meltem Cumbul gibi tanınmış sanatçılarımız yer almıştır.

10- Güzel Ve Çirkin (Beauty and The Beast)

Güzel Ve Çirkin

Disney yapımları arasında dikkat çekmiş bir film olan Güzel ve Çirkin, Gary Trousdale ve Kirk Wise’in yönetmenliğinde çekilmiş 1991 senesine ait yapımdır. Bu filmde, güzel genç bir kadın ile canavara dönüşmüş bir prensin aşkı, ilgi çekici repliklerle işlenmektedir. Film seslendirmesinde Paige O’Hara, Robby Benson yer almaktadır. Tutkulu bir aşkı anlatan hikayenin bir peri masalı kıvamında izleyenlere sunulduğu film, o senenin en iyi gişe hasılatı yakalayan ilk üç filmi arasında yer etmeyi başarmıştır. Ayrıca bir Marie Beaumont romanı olan “Güzel ve Çirkin”günümüzde halen okurlar tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Aynı zamanda Güzel ve Çirkin, film akademisi tarihinde En İyi Film Oscarı’na aday olarak gösterilmiş filmlerin ilkidir. En İyi Müzikal Film ve Komedi dalında üç Altın Küre Ödülü sahibi olan film, 84 dakikadır. 22 Ocak 1993 senesinde ülkemizde gösterilmeye başlanmıştır. Filmin müziklerini, Alan Menken ve Howard Ashman yapmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Gişede izlenme rekoru kırıp en fazla hasılat elde etme şansı yakalayan animasyon filmi, 2013 yapımı Karlar Ülkesi ve devam filmi olan Karlar Ülkesi-2 adlı yapımlardır. (Global izleyicilerde $1,325 milyar hasılat elde edilmiştir.)

Günümüzde sinemanın görsel ağırlığı fazla olan animasyon tarzı filmleri için 3D animasyon tekniği, CGI karakteri oluşturan dijital görseller ve çizgi animasyon teknikleri kullanılmıştır.

İlgili Yazılar