Doğada Hayatta Kalma Temalı En İyi 20 Film

  • Minik Tospik yazdı.
  • 3 Haziran 2021
  • 3.627 okunma
  • 1 beğeni

Macera filmi sevenler orada mı? Heyecan ve gerilim arayanların çokça tercih ettiği filmler nedense doğada hayatta kalma öyküleri ile ilgilidir. Mucizeler ya da gerçek başarı öyküleri… İşte sizin için derlediğimiz nefes kesici 20 yapım…

20. The Sea Of Trees - Sonsuzluk Ormanı (2015)

The Sea Of Trees/Sonsuzluk Ormanı 2015

IMDb: 6.1

Gus Van Sant imzalı filmin başrolünde Matthew McConaughey ile birlikte Ken Watanabe ve Naomi Watts’ görüyoruz. Yaşadığı trajedinin ardından, Japonya'nın Fuji dağı derinliklerindeki gizemli ormana doğru yolculuğa çıkar Arthur Brennan… Gelenin kolay kolay geri dönemediği bu orman, intihar etmek isteyen insanların son durağı gibidir.

19. The Day After Tomorrow - Yarından Sonra (2004)

The Day After Tomorrow/Yarından Sonra 2004

IMDb: 6.4

Roland Emmerich’in etkileyici filminde Jake Gyllenhaal ve Dennis Quaid başrolleri paylaşmış. Filmde Jack Hall iklim uzmanı bilim insanıdır. Antarktika’daki büyük buzulun koptuğunu fark eder. Bu olayın dünya nüfusunu etkileyecek büyük doğal afetin tetikleyicisi olduğununsa henüz farkında değildir.

18. Mowgli: Legend of the Jungle - Mogli: Orman Çocuğu (2018)

Mowgli: Legend of the Jungle/Mogli: Orman Çocuğu 2018

IMDb: 6.5

Doğada hayatta kalma temasını işleyen film, Hindistan'da geçiyor. Ormandaki kurt sürüsü tarafından büyütülen insan çocuğu Mowgli ormanın sert kurallarını öğrenerek yetişir. Ona Ayı Baloo ve panter Bagheera hamilik etmektedir. Ormandaki hayvanların çoğu Mowgli’yi aralarına almıştır ama kaplan Shere Khan bunlardan biri değildir. Andy Serkis’in hem yönetip hem rol aldığı filmin diğer oyuncuları Rohand Chand ve Benedict Cumberbatch’dır.

17. Alpha - Alfa Kurt (2018)

Alpha/Alfa Kurt 2018

IMDb: 6.7

Başrolünde Kodi Smit-McPhee'i gördüğümüz filmin yönetmenliğini Albert Hughes üstlenmiş. Kabilesinden ayrı düşen genç adamın, sürüsünden ayrı düşen kurt ile kurduğu arkadaşlığın hikâyesi. Genç adam, kabilesiyle çıktığı ilk avında yaralanır. Kendine geldiğinde yalnızdır ve ölüme terk edilmiştir. Bu sırada sürüsünden ayrılmış kurtla karşılaşır. Birbirlerine alışırlar ve birlikte zorluklara ve tehlikelere direnerek hayatta kalmaya çalışırlar.

Ayrıca Zeka Dolu Senaryolarıyla En İyi 28 Casus Filmi listesine de bakabilirsiniz.

16. The Gray - Gri Kurt (2011)

The Gray/Gri Kurt 2011

IMDb: 6.8

Alaska'daki petrol sondajında çalışmak üzere yola çıkan ekip, bindikleri uçağın düşmesi sonucunda vahşi doğada yapayalnız kalırlar. Ekip lideri Ottway, ekibin hayatta kalabilmesi adına elinden geleni yapar. Kaza sırasında aldıkları kötücül yaralar, donduran hava koşulları ve kurtlarla mücadelelerinden galip çıkabilecekler midir? Yönetmen Joe Carnahan filminin başrolünde Liam Neeson var.

15. All Is Lost - Sona Doğru (2013)

All Is Lost/Sona Doğru 2013

IMDb: 6.9

J.C. Chandor'ın senaryosuna ve yönetmenliğine imza attığı doğada hayatta kalma temalı bu filmin başrolünü Robert Redford oynuyor. Hint Okyanusu'nda tek başına gezinti yapan adam, yaşadığı gemi kazası sonrasında bilincini kaybeder. Uyandığında kendinde değildir ama yavaş yavaş kazayı hatırlamaya başlar. Burada onu hayatta tutabilecek tek şey direnme gücü ve deneyimli denizcilik geçmişidir.

14. Deepwater Horizon - Büyük Felaket (2016)

Deepwater Horizon/Büyük Felaket 2016

IMDb: 7.1

Filmin öyküsü yaşanmış olaylardan kurgulanmış. Açık denizdeki sondaj kulesinin petrol sızdırması ve patlaması (2010 yılında), Amerikan tarihindeki en büyük petrol kaçağıdır. Olay günü Deepwater Horizon’da görevli bulunan 126 kişilik, iyi eğitimli karma ekip vardiyalarını tamamlayamadan okyanusun ortasında patlama sonucu başlayan devasa yangınla savaşmak zorunda kalır. Peter Berg'in filminde Kurt Russell,  John Malkovich, Kate Hudson Mark Wahlberg, Dylan O'Brien gibi star oyuncular önemli rollerde…

13. Everest (2015)

Everest/Everest 2015

IMDb: 7.1

1996 yılının Mayıs ayında Everest Dağı tırmanışı sırasında meydana gelen facianın gerçek ve hazin öyküsü. Rob Hall ve Scott Fischer isimli iki dağcının liderliğindeki ayrı ekipler, Everest’e tırmanırken yoğun kar yağışı bastırır. Kar fırtınası her zamankinden şiddetlidir ve herkes için bu zorlu doğada hayatta kalma mücadelesi başlar. Yönetmeni Baltasar Kormákur; başrollerde ise Josh Brolin ve Jake Gyllenhaal yer alıyor.

12. The Road - Yol (2009)

The Road/Yol 2009

IMDb: 7.2

Bilim kurgu türünde olan filmde, kıyamet sonrası Amerika’nın yangın yerine döndüğünü görürüz. Yola çıkan baba ve oğlunun hedefinde Amerika kıyıları vardır. Amerika’yı baştanbaşa geçerken yaşadıkları serüvende, zor hava koşullarında nereye gittiklerini bilmeden yolda olmaları ve karşılarına çıkan haydutlar, bu vahşi doğada hayatta kalma güdüsünü kuvvetlendirir. Viggo Mortensen ile Kodi Smit-McPhee’in yanı sıra Guy Pearce’in de rol aldığı filmin yönetmeni John Hillcoat’tur.

11. Unbroken - Boyun Eğmez (2014)

Unbroken/Boyun Eğmez 2014

IMDb: 7.2

Amerikalı koşucu Louis Zamperini'nin gerçek öyküsünün anlatıldığı filmin yönetmenliğini Angelina Jolie üstleniyor. 1940 yılı olimpiyatları 2. Dünya Savaşı patlak verince o iptal edilir. Maratonun favori ismi Zamperini de gönüllü olarak savaşa gider. Pasifik denizinde yaşanan kazadan iki arkadaşıyla birlikte kurtulurlar ama kendilerini kurtaranlar düşman taraftandır ve savaş esiri olarak işkence görürler. Filmin başrollerinde Jack O'Connell var.

10. Sully: Hudson'da Mucize (2016)

Sully/Sully: Hudson'da Mucize 2016

IMDb: 7.4

Kaptan pilot Chesley Sullenberger’in, 15 Ocak 2009'da Manhattan Hudson Nehri üzerinden havalandırdığı uçağa kalkışından kısa süre sonra kuşlar çarpmıştır. Motorları devre dışı kalan uçağı zorunlu olarak nehre indiren Sully uçaktaki 155 yolcunun tamamını kurtarmayı başarmıştır. Basın ve halk tarafından ustalığı ve cesareti ile takdir görse de açılan soruşturma yüzünden hem mesleki itibarını hem de işini kaybetme riski ile karşı karşıya kalır. Tom Hanks’in başrolü üstlendiği gerçek öykünün film yönetmeni Clint Eastwood’dur.

9. Lone Survivor - Son Kalan (2013)

Lone Survivor/Son Kalan 2013

IMDb: 7.5

Film, 2005 yılında “Red Wing”  denilen operasyonla, dört kişilik Amerikalı ekibin; Taliban lideri Admad Shad'ı her koşulda yakalamak üzere Afganistan'a gönderilmesini konu alıyor. Kunar bölgesine giden dört kişilik ekipten üçü operasyon anında ölümcül şekilde yaralanıyor ve içlerinden yalnızca biri kurtuluyor. Hayatta kalan Marcus için, arkadaşlarını geride bıraktığı düşüncesi ağır ve katlanılmaz hale geliyor. Filmin yönetmenliğini Peter Berg yaparken, başrollerinde Mark Wahlberg, Eric Bana ve Taylor Kitsch oynuyor.

8. 127 Hours - 127 Saat (2010)

127 Hours/127 Saat 2010

IMDb: 7.5

Genç dağcı, kimsenin haberi olmadan çıktığı yolculukta Utah-Moab bölgesindeki tepede büyük kaya parçasının altında sıkışır. Onu oradan kurtarabilecek hiç kimse yoktur. 5 gün boyunca kolu kayaya sıkışmış olarak aç, susuz kalır. Sevgilisi, ailesi ya da yolda karşılaştığı dağcı kızlar… Herhangi birinin onu bulacağını umut edip bekler ama nafile…  Zaman geçtikçe kimsenin gelmeyeceğini anlar. Yaşanmış ve yürek acıtan bu öykü yönetmen Danny Boyle'un perspektifi ile anlatılmış. Aron Ralston’u ise James Franco canlandırıyor.

7. Gravity - Yerçekimi (2013)

Gravity/Yerçekimi 2013

IMDb: 7.7

Yönetmenliğini Alfonso Cuarón'ın yaptığı bilim-kurgu filminin başrollerinde Sandra Bullock ve George Clooney var. Filmde, zeki tıp mühendisi Ryan Stone, üstün yetenekli ve deneyimli astronot Matt Kowalsky yönetimindeki uzay mekiği ile uzay yolculuğuna çıkar. Her şey yolunda giderken keşif yürüyüşü esnasında felaket yaşanır. Uzay mekiği cisim çarpması sonucu paramparça hale gelir. İki bilim insanı uzay boşluğunda; sonsuz karanlığın içinde ve yeryüzü ile iletişimleri tamamen kopmuş olarak, yapayalnızdırlar.

6. Apocalypto - Apokalipto (2006)

Apocalypto/Apokalipto 2006

IMDb: 7.8

Tanrılara kurban adamak amacıyla kendilerine köle arayan savaşçılar, Maya köylerinden birinde huzur ve barış içinde yaşayan kabileye vahşice saldırırlar. Jaguar Paw hamile karısını ve oğlunu saklayarak savaşmaya devam eder. Bu savaşta hayatta kalmak ve ailesini kurtarmak zorundadır. Maya uygarlığının çöküş öncesine denk gelen zamanlarda geçen film Mel Gibson imzalı ve çarpıcı unsurlarla dolu. Başrol oyuncusu ise Rudy Youngblood.

5. Cast Away - Yeni Hayat (2000)

Cast Away/Yeni Hayat 2000

IMDb: 7.8

FedEx yöneticisi Chuck Noland işi gereği devamlı olarak seyahat etmektedir. Uzun süreli ilişkisi olduğu halde iş hayatının yoğunluğundan evlenmeye bile fırsat bulamamıştır. Noel gecesinde gelen telefonda Malezya'ya gitmesi gerektiği söylenir. Bindiği uçak Güney Pasifik semalarında uçarken, düşer. Noland kendine geldiğinde ıssız adada tek başına olduğunu görür. Bu adada uzun süren fiziksel ve duygusal dönüşümler yaşayacaktır. Tom Hanks’in usta oyunculuğunun göz doldurduğu filmin yönetmeni Robert Zemeckis.

4. Life Of Pi - Pi’nin Yaşamı (2012)

Life Of Pi/Pi’nin Yaşamı 2012

IMDb: 7.9

Hindistan’dan Kanada’ya yolculuk eden yük gemisi battığında hayatta kalmayı başaranlar sırtlan, zebra, orangutan, Bengal kaplanı ve 16 yaşındaki çocuktur. Pi adındaki çocuk, kurtuluşun olanaksız göründüğü; okyanus ortasında, küçücük filikada önce kendini onlardan korumak için savaşır.  Keskin zekâsı ve zooloji merakıyla diğerlerine yem olmamayı başarır ama Bengal Kaplanı ile baş başa kalır. Bu dev kaplana yem olmamak için de onunla anlaşmanın ve yakınlaşmanın çarelerini bulur. Ang Lee'nin yönetmenliğini yaptığı bu sıra dışı doğada hayatta kalma öyküsünün başkahramanı ise Suraj Sharma.

3. The Martian - Marslı (2015)

The Martian/Marslı 2015

IMDb: 8.0

Mark Watney adındaki astronot, Mars gezegeninde görevdeyken yaşanan şiddetli fırtına sonrası öldüğü zannedilerek ekip arkadaşları tarafından bırakılır. Ancak hayattadır ve artık Mars’ta yapayalnızdır. Sınırlı imkânları vardır ve aklını kullanıp, dayanıklılığını zorlayarak yaşadığına dair Dünya’ya işaret göndermeye çalışır. Yönetmen Ridley Scott, başrolde ise Matt Damon var.

2. The Revenant - Diriliş (2015)

The Revenant/Diriliş 2015

IMDb: 8.0

Yönetmen Alejandro González Iñárritu, başrolde Leonardo DiCaprio. 19. yüzyılda Amerika sınırında yaşanan doğada hayatta kalma mücadelesini konu alan filmde; deneyimli hayvan tuzakçısı Hugh Glass kürkü için hayvan avlayan kuruluş adına çalışmaktadır. Son avları sırasında boz ayı tarafından ölümcül şekilde yaralanan Glass'ı, ekip arkadaşları yavaşlamamak adına ölüme terk ederek ayrılırlar. Bölgeyi herkesten iyi tanıyan avcının geri dönmek için çok önemli ve geçerli sebepleri vardır. Bu yüzden hayata tutunur ve yavaş da olsa yaraları iyileşir.

Buraya kadar gelmişken Roma İmparatorluğu'nu Anlatan 12 Film adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

1. Into The Wild - Vahşi Doğaya (2007)

Into The Wild/Vahşi Doğaya 2007

IMDb: 8.1

Emory Üniversitesi’nden dereceyle mezun, başarılı atlet Christopher; birikim hesabındaki parayı hayır kurumuna bağışlar, sahip olduğu ne varsa aile evinde bırakarak bambaşka hayata doğru yolculuğa çıkar. Alaska’nın ıssız ormanlarına ulaştığında onu radikal olarak değiştiren bazı kişilerle tanışacak, hayatın anlamını keşfedecek ve kaçınılmaz son olan ölümü sert biçimde deneyimleyecektir. Sean Penn'in yönettiği filmin başrollerinde Emile Hirsch, Vince Vaughn, Marcia Gay Harden ve William Hurt gibi isimler var.

Sıkça Sorulan Sorular

Güzel ve başarılı oyuncuyu yönetmen koltuğunda da gördüğümüz başlıca filmler şunlardır: Zamanda Bir Yer, Kan ve Aşk, Boyun Eğmez, Hayatın Kıyısında ve Önce Babamı Öldürdüler.

Gemi kazasından şans eseri kurtulan ama okyanus ortasındaki adada mahsur kalan büyüme çağındaki iki gencin çocukluktan ergenliğe geçişini; fiziksel ve ruhsal değişimlerini, adada yaşadıkları koşulları ve birbirlerinde aşkı bulmalarını konu alıyor.

İlgili Yazılar