80-90’lı Yıllarda Çocuk Olanların Unutamadığı Çizgi Filmler

  • Minik Tospik yazdı.
  • 16 Mayıs 2021
  • 2.482 okunma

Hani hep derler ya içimizdeki çocuğun yaşı yoktur diye. Belki rakamlarla ifade etmesi kolay olup, aslında nasıl da su gibi geçti denilen o yıllar, çocukluğa dair çok hoş izler taşır. 80’li ve 90’lı yıllara dair günümüzde insanlarda ciddi bir özlem duygusu ağır basmakta.

Teknolojik açıdan birçok değişim yaşansa da artık, soğuk bir kış günü okuldan geldiğimizde soba kenarında oturmak, kızarmış ekmek yemenin keyfi bir başkaydı mutlaka. Belki de çocuk olana hayat güzeldi, kim bilir! Tabii o dönem belli saatlerde çocuklar için çizgi film kuşağı da yer almaktaydı. O dönemin çocukluğunu yaşamış biri olarak bunları anlatmak ayrı bir haz veriyor. Belki çizgi film kanalları günümüzdeki kadar fazla değildi ancak yetişkinlerin hevesle beklediği diziler, çocukların saatini kaçırmadığı unutulmaz güzel yayınlar ekranlarda yer alıyordu.

Şimdi 80’li yıllar ve 90’lı yıllara ait hafızalarda yer bulmuş, o dönemlerde çocuk olanların unutamadığı çizgi filmleri anlatacağız. Günümüzde bile bu çizgi filmlerin internet üzerinden izlenme payları aynı güzellikte devam etmektedir.

Heidi

Heidi

Johanna Spyri adlı yazarın çocuk kitabı Heidi’den uyarlanan çizgi film Heidi adıyla 1981 senesinde ekranlara gelmeye başladı. Alp bölgesinde dedesi ve çoban köpeğiyle yaşam süren Heidi’nin yaşadığı güzel ortamdan şehre geçmesiyle ilerleyen hüzünlü hikayedir.

Dedesi ve yaşadığı yeri özleyen ve uyum sorunu yaşayan sevimli Heidi filmde iyi kalpli ve yardımsever yönleriyle yer almaktadır. Ülkemizde TRT vasıtasıyla çocuk izleyiciler ve yetişkinler dahil pek çok kişiye ulaşan bu çizgi film uzun yıllar boyunca izlenmiştir.

He-man

He-man:

He-man içeriğindeki macera temelli hikayeleri kadar çizgi filmin jenerik müziğiyle de oldukça dikkat çekmiştir. “Gölgelerin gücü adına, güç bende artık.” sözleriyle Gölgeler Şatosu’nun kötülüklerine savaş açan He-man ve kaplanı Atılgan ile ekip arkadaşlarının maceraları 80’li yılların ortalarında Türk izleyicilerle buluşmuş ve 90’lı yıllarda dahi ekranlarda gösterilmiştir.

Ayrıca 3 Yaş İçin Çizgi Film Tavsiyeleri adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Hayalet Avcıları

Hayalet Avcıları:

Ghost Busters adıyla bilinen Hayalet Avcıları, esprili maceraya konu olan hayaletlerle mücadele eden çizgi yapım olarak 1984 senesinde ekranlarda yer almaya başlamıştır. Çizgi filme ait müzikler ve şarkılar halen günümüzde de ilgiyle takip edilmektedir.

Çiçek Kız

Çiçek Kız:

Lulu Angel isminde sevimli bir kızın yedi renkli çiçeği bulma yolundaki serüvenini anlatan çizgi filmdir. Yeryüzünde sadece 1 adet olan çiçeğin bulunması Çiçek Ülkesi Prensesi olan Lulu’nun ülkesini kurtarması için gereklidir. Fakat aynı çiçeği arayan düşmanı Boris de sürekli onu takip etmektedir. Ekranlara 1988 senesinde yansıyan bu çizgi film de hafızalarda iz bırakmıştır.

Yakari

Yakari

Küçük Kızılderili Yakari de Heidi gibi kitap uyarlaması film. Rainbow ve Şimsek adlı hayvanları ve iyi dostlukları olan, onlarla konuşabilen, sevgi dolu, iyiliğin savaşçısı Yakari, 80’li yıllarda ilgi çekmiş bir başka çizgi filmdir.

Taş Devri

Taş Devri:

Taş Devri’nin bu denli sevimli ve modern olabileceğini düşünebilir miydiniz? Bence de düşünemezdiniz. Güzel taş devri ailesi olan Fred ve eşi Wilma ile dostları Barney ile Betty’nin maceraları o dönemin koşullarını mizahi güzellikte yansıtan unsurlar.

Kaptan mağara adamı, evin evcil canlısı Dino, garip ulaşım araçları asla izlemekten bıkmayacağımız bu yapıma dair özellikler.

Şirinler

Şirinler

“Belki iyi bir çocuk olursanız, Şirinler’i bile görebilirsiniz.” sloganıyla da akıllara yer eden bu güzel çizgi yapım da Şirinler Köyü’nün farklı özellikteki karakterlerini lakaplarıyla ekranlara taşımıştır. Bu denli şirin canlıların yaşamını zorlaştıran elbette kötü kahraman vardı. Gargamel ve kedisi Azman. Çocuk olmanın güzelliğini hissettiren bu yapım da günümüzün sevilen çalışmalarından.

Red Kit

Red Kit:

Vahşi Batı’nın en yalnız kovboyu Red Kit, Lucky Luke adlı bir çizgi romandan uyarlanma beser. Yayınlandığı dönem özellikle çocuk izleyicileri ekrana kilitleyen Red Kit ve Daltonlar arasındaki amansız mücadele ve Red Kit’in kıvrak zekasıyla çözdüğü sorunlar oldukça ilgi çekmiştir. Red Kit’in şapşal köpeği Rintintin ve atı Düldül çizgi filme keyif katan diğer ögeleri.

Pollyanna

Polyanna

Eleanor Porter’e ait bir çocuk romanı olan Polyanna, çok eski eserden uyarlanma olsa da yıllarca ekranlara yansımış çizgi yapımdır aynı zamanda. İyiliğin güzelliğini ve güzel şeylerin hatırlanmasının önemini hissettiren bu eser , ön yargıya karşı duruşuyla da oldukça beğenilmiştir.

Bugs Bunny Maceraları

Bugs Bunny Maceraları:

Sevimli tavşan Bugs Bunny’nin Maceraları’nı da belirtmesek olmaz elbette. Warner Bros’un bu sevimli tavşanının yaratıcısı Bugs Hardaway bu karakteri oluşturduğunda ismi Happy Rabbit yani Mutlu Tavşan olarak geçmekteydi. Adı 1940’da Bugs Bunny olarak değişen filmin ilk ekrana gelen versiyonu “A Wild Hare” adıyla yayınlanan “Vahşi Tavşan” dır. Sevimli ve şirin olmasına karşın, Spooky’e yaptığı tuzaklar, havucu yerken ki bakışları ve kurnazlığı oldukça sempati toplamıştır.

Şeker Kız Candy

Şeker Kız Candy:

Kyoko Mizuki tarafından oluşturulan bir karakter olan Şeker Kız Candy, “Toei Animation” tarafından yapılmış belki ülkemizde gösterilen ilk animedir diyebiliriz. Filmde,  Pony’nin evi denilen bir malikanede büyüyen yetim Candy adında kızın, kardeşi gibi sevdiği Annie’nin evlatlık alınışından sonraki yalnızlığı ve sonrasında Leagan ailesinin çocuklarına oyun arkadaşı olması için kabul edilmesi anlatılıyor.

Candy’nin Leagan ailesinin konağında geçirdiği zor günlerle birlikte ona yardımcı olan Anthony ve kuzenleriyle maceraları dizi tadında ekranlara yansımıştır.

Ninja Kaplumbağalar

Ninja Kaplumbağalar:

Donatello, Michelangelo, Rafaello, Leonardo, Usta Splinter ve kanal muhabiri April O Neil. Rönesans dönemine ait önemli düşünür, heykeltıraş ve ressamların adlarının verildiği bu dört kafadar ninja kaplumbağanın her birinin kendisine ait taktiksel yeteneği filmde yer almaktadır.

Gözlerine taktıkları bandaj ve renklerle birbirinden ayırt edilmesine olanak sağlanan kaplumbağalar, birçok kötü karakterle, özellikle Shredder ile savaşan, pizza ve makarna tutkunu kahramanlardır aynı zamanda.

Tom ve Jerry

Tom ve Jerry:

Kedi ve fare arasındaki kovalamacanın belki de en şirinini ekranlara getiren Tom ve Jerry, güncellenen versiyonlarıyla sık sık ekranlara gelmeye devam ediyor. Kurnaz Jerry ve onu yakalamakta azimli kedi olan Tom’un arasındaki mücadele kimi zaman dostluk kazanılmış gibi gösterilse de sonrasında aynı hızla devam etmiştir.

Temel Reis

Temel Reis:

Temel Reis ve Kabasakal arasındaki mücadele bıkmadan usanmadan süre gelmiş ve Safinaz’ın Temel’e olan aşkı hep güçlü kalmıştır. Ispanak yiyerek güçlenen pazularıyla Kabasakal’ı yenmeyi başaran Temel Reis, ilgi çeken her bölümüyle kuşkusuz günümüzde de vejetaryenliğin önemli katkı sağlayan unsurlarındandır.

Ayrıca Çocuklar İçin Hem Eğlendiren Hem Eğitici Çizgi Filmler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Jetgiller

Jetgiller

Uzayda geçen maceraların anlatıldığı bu çizgi film, gökyüzünde yapılmış evler ve araçlarla oldukça ilgi çekici bir yapım olarak ekranlarda yer almıştır.

Sevimli Hayalet Casper

Sevimli Hayalet Casper:

90’lı yılların ilgi çekici çizgi yapımlarından olan Sevimli Hayalet Casper’in maceraları ilgi çekici animasyonlarla uzun süre ekranlarda yer almıştır.

Pokemon

Pokemon

Önceleri video serisi olarak Nintendo tarafından üretilen oyun serisi olan Pokemon, 90’lı yıllara ait ekranlara yansımış ilgi çeken bir çizgi yapımdır. Ash isimli 10 yaşında çocuğun pokemonuna kavuşma heyecanını işler.

Ash’ın sahiplendiği tek pokemon olan Pikachu oldukça sevilir. Dünyanın en iyi pokemon eğitmeni olma isteği Ash’in hayallerini süslemektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çizgi sinema tekniklerinin geliştiği ve günümüze ait pek çok yapımın artık animasyon türünde ilgi uyandırdığı bir gerçektir. Eski dönemlere ait çizgi filmler, bilhassa bölümler halinde ekranlara geldiği için, konusu ve kahramanlarıyla dikkat çeken unutulmaz yapımlar arasındadır.

Sabah, öğle ve akşam kuşağı olmak üzere yayınlanan çizgi filmlerin kimi zaman tekrar bölümleri de farklı saatlerde ekranlara yansımıştır. Hafta sonları sabah kuşağında en az 3 çizgi filmin yer aldığını söyleyebiliriz.

İlgili Yazılar