Çocuklar İçin Hem Eğlendiren Hem Eğitici Çizgi Filmler

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 24 Aralık 2020
  • 872 okunma

Küçük çocuklar için anne ve babanın doğru eğitmesi dışında doğru çizgi filmlerin de izletilmesi gereklidir. Her zaman anne baba bakıcı ya da öğretmen yeterli olamayabilir. Bu sebeple küçük çocuklarınıza hem cisimleri hem konuşmayı hem de karakterine olumlu katkılar sağlayacak çizgi filmlerini sizler için konu içeriklerini de anlatarak sıraladık.

Ailece izlenebilecek ingilizce çizgi film listemizi ve ailece izlenebilecek dizi önerilerimizi görmek isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

1- Peppa Pig

Yıl: 2004 – devam ediyor

Tür: Öğretici, komedi

Son dönemlerde ülkemizde de popülerleşen Peppa Pig, anne, baba ve iki çocuk domuzdan oluşan ailenin kız çocuğu Peppa’nın etrafında döner. Sürekli çikolatalı kek yemek isteyen erkek kardeşi George ile birlikte çevrelerindeki birçok şeyi keşfediyorlar, her çocuğun yaşadıkları birçok sorunu, oyunları, ilişkileri ve tecrübeleri onlar da deneyimliyorlar. Ortalama 5’er dakikalık bölümleri vardır ve hem Türkçe olarak hem de basit seviyede İngilizce dili sayesinde çocuklarınızın İngilizceyi öğrenmesine destek olur.

2- Pepee

Yıl: 2008 – 2016

Sezon / Bölüm Sayısı: 8 sezon / 208 bölüm

Tür: Komedi, Öğretici

İçeriği ve grafikleriyle Türk yapımı olan çizgi dizi, okul öncesi çağdaki çocuklar için oldukça eğiticidir. Çocuklara doğru davranışları anlatırken kültürel bilgiler de verir. Büyükannesi, büyükbabası, annesi, babası ve kardeşiyle mutlu bir hayatı olan Pepee’nin başından geçenler, öğrendikleri ve yaptığı yanlışları nasıl telafi ettiğini konu alır.

3- Arı Maya

Yıl: 2012

Tür: Öğretici

İyi kalpli bir arı olan Maya, arkadaşlarına yardım etmeyi, paylaşmayı ve kötülere ders vermeyi çok seviyor. Bu çizgi film çocuklarınızın paylaşma ve yardımlaşma gibi güzel davranışları öğrenmesini destekler.

4- Mölang

Yıl: 2015 – 2019

Tür: Komedi

Fransız ve Güney Kore ortak yapımı olan Mölang, Koreli illüstratör Hye-Ji Yoon tarafından tasarlanmış. Oldukça eğlenceli çizimleriyle çocuklarınız gözlerini almadan dikkatlice izleyerek yine birçok konu üzerinde bilgi sahibi olabilirler. Çizgi filmde hayata dair dersler veren karakterler Civciv Piu Piu ve Chubby Bunny hem çocuklarınızın hem de sizlerin de beğenisini kazanacak. Netflix’ten takip edebilirsiniz.

5- Niloya

Yıl: 2009 – devam ediyor

Tür: Öğretici

Neşeli ve iyi kalpli bir karakter olan Niloya bir köyde yaşıyor. Hayatındaki olayları hep olumlu bir şekilde çözen Niloya, zaman zaman şarkılar söylüyor zaman zaman da yeni arkadaşlar ediniyor. Niloya karakteri çocuklarınızın güzel davranışlar kazanmasını sağlayacaktır.

6- Kelime Partisi (Word Party)

Yıl: 2016- devam ediyor

Tür: Eğitici

Netflix yapımı olan Kelime Dağarcığı’nın konusu yavru hayvanlar Franny, Bailey, Kip, Lulu ve onlara Mandarince kelimeler öğreten yeni arkadaşları Tilly ile beraber çocuklarınıza birçok kelimeler öğretirken arkadaşlığı da görecekler. Türkçe dil seçeneğiyle çocuklarınızın kelime dağarcığı artacaktır.

7- Karşınızda StoryBots (Ask the StoryBots)

Yıl: 2016 – devam ediyor

Tür: Eğitici

Araştırmacı beş minik yaratık, küçük çocukların büyük sorularına yanıt arıyor. Bu çizgi film en başarılı eğiti çizgi filmlerden biridir. Örneğin gece ve gündüzün nasıl oluştuğunu soran çocuğun sorusuna bu minik yaratıklar onların anlayabileceği düzeyde cevap verir.

8- Şirinler

Yıl: 1981 – 1989

Tür: Animasyon, Komedi, Öğretici

Belçikalı karikatürist Pierre Culliford’un yarattığı Şirinler’in konusu Şirinler Köyü’nde yaşayan birbirinden farklı karakterlerin başlarından geçenleri anlatır. Aralarında Şirin Baba, Şirine, Süslü Şirin ve Gözlüklü Şirin’in de olduğu 100 kadar karakterin müthiş bir uyum ve dayanışma içinde yaşıyor olması, çocuklarınıza örnek olabilecek en güzel çizgi filmlerdendir.

9- Sid ile Bilim

Yıl: 2008 – 2013

Tür: Eğitici, Bilim

Bir başka bilimsel soruların cevaplandığı çizgi film de Sid ile Bilim’dir. Sid, anne ve babasının da yardımlarıyla çocuklardan gelen bilim sorularını yanıtlar. Cevapları hem komik hem de bilgi vericidir ve ayrıca küçük çocuklarınızın anlayabileceği düzeydedir.

10- Justin Time

Yıl: 2011 – 2016

Tür: Macera, Fantastik, Öğretici

Bu çizgi filmindeki kahramanımızın adı Justin. Rüyasında hayali arkadaşları Olive ve Squidgy ile birlikte dünyayı dolaşıyor. Bunu yaparken yeni keşifler de yaparak doğa ve farklı kültürleri tanıyor. Bu çizgi filmi izleyen çocuklarınız dünyada farklı yerleri tanıyarak merak duygularını daha da artırır.

11- Aç Tırtıl’ın Hikayesi

Tür: Öğretici

Eric Carle tarafından 1969 yılında kitabı yazılan ve daha sonra TV’ye uyarlanan bu çizgi film bir kelebeğin oluşumunu anlatıyor. Sade grafikleri ile çocuklarınızın gözünü yormadan doğa ve hayvanlar hakkında bilgiler veriyor. Çocuğunuz küçük bir tırtıldan gösterişli bir kelebeğe dönüşen bu sevimli canlı hakkında birçok bilgiye sahip olacak ve hayvanlara karşı ilgi ve merakı artacak, hayvan sevgisi gelişecektir.

12- Yayazula

Tür: Öğretici

Orijinal adı Grufallo olan Yayazula, Julia Donaldson’ın 1999 yılında çıkardığı kitabından uyarlanmış bir çizgi film. Filmin konusu zekasıyla birçok zorluğun üstesinden gelen bir farenin öyküsü anlatılıyor. Korkutucu karakterler ve hayvanlar güzel bir şekilde çizilerek anlatılır ve bu çizgi film sayesinde çocuklarınız korkularını yenebilir. Ayrıca bu çizgi film iletişim kurmayı ve akıl yoluyla sorunların nasıl çözüleceğini anlatarak bunları çocuğunuzun en güzel şekilde kazanmasını destekler. İsterseniz kitabını da çocuklarınız için alabilirsiniz.

13- TrotRo

Yıl: 2004

Tür: Eğitici

Yine bir Fransız yapımıdır. Trotro adındaki küçük bir eşeğin başından geçenleri anlatan bu çizgi film doğa, aile ilişkileri, yardımlaşma gibi konuları çocuklarınızın kavraması için eğlenceli bir dille anlatıyor. Çocuklarınızın farklı olarak Fransızca’ya karşı dil becerisi kazanmasını isterseniz Netflix’ten ayarlayabilirsiniz.

14- Susam Sokağı (Sesame Street)

Yıl: 1969- devam ediyor

Tür: Eğitici, Komedi

Uzun yıllarca en eğitici programlardan biri olan Susam Sokağı bugün bile halen psikologların ve eğitimcilerin okul öncesi çağındaki çocukların izlemelerinin faydalı olduğunu söylediği bir programdır. Sevgi ve dostluk dolu bir mahallede yaşayan Edi ve Büdü, Minik Kuş, Kırpık gibi karakterlerle beraber çocuklarınıza bir çok şeyi en güzel şekilde anlatır. Farklı ve rengarenk karakterler çocuklarınızın ilgisini kolaylıkla çekip onlara odaklanması için yapılmıştır. Bu programın yayınlandığı birkaç ülkede izleyen çocuklar üzerine anketler yapılmış ve davranışlarına olumlu katkılar yaptığı ortaya çıkmıştır.

15- Disney'in Küçük Einstein'ları (Little Einsteins)

Yıl: 2005 – 2009

Tür: Animasyon, Öğretici, Bilim, Müzikal, Macera

Oldukça öğretici olan bir başka çizgi film de Disney’in Küçük Einstein’larıdır. Leo, June, Quincy, Annie adlı 4 karakterin yakın arkadaş olarak gördükleri Rocket adlı araç ile başka ülkelere yaptıkları maceraları ve oralarda gördükleri şeyleri anlatan bir çizgi filmdir. Sadece seyahat ve bilim odaklı değil bazı bölümlerde bir klasik müzik kompozitörünün tanıtıldığı ve onların eserlerinin de öğretildiği bir çizgi filmdir.

16- Pocoyo

Yıl: 2005 – 2011

Tür: Macera, Komedi

Son derece meraklı bir çocuk olan Pocoyo, en yakın arkadaşları olan Elly, Pato, Loula ve Uykucu Kuş ile beraber merak ettikleri konular üzerine araştırmalar yapıyor. Her hikayede Pocoyo biraz daha büyüyor ve neler yapabileceğini görüyor.

17- Mickey Fare’nin Kulüp Evi (Mickey Mouse Clubhouse)

Yıl: 2006

Tür: Eğitici

Mutlu ve iyimser Mickey Fare ve arkadaşlarının birlikte yaşadığı Kulüp Evi maceralarında sayı sayma, harf ve şekil tanıma, problem çözme, analitik düşünme, sorgulama ve bakış açısı gibi konuların yanı sıra arkadaşlık, sevgi, anlayış, paylaşma gibi kavramlar da işleniyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocukluğumuzdan beri süre gelen eğitimcilerin de izlenmesini doğru bulduğu Susam Sokağı en kaliteli eğitici özellikteki çizgi film kategorisinde sayabileceğimiz bir programdır. Bunun dışında yine çocukluğumuzun favorisi Şirinler de eğlendirirken aslında eğitici bir özelliği bulunur.

Türk yapımı çizgi filmler son dönemlerde çocukların da favorisi olmuştur. Özellikle Pepee, Niloya Türk yapımlar arasında en popüler olan çizgi filmlerdir.

İlgili Yazılar