Ailece İzlenebilecek İngilizce Çizgi Film Tavsiyeleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 24 Aralık 2020
  • 1.554 okunma

Çocuklumuzda en sevdiğimiz aktivitelerden biridir çizgi film izlemek. Hatta TV’de denk geldiğimizde ya da çocuğumuz veya küçük kardeşimiz izlerken göz ucuyla bakarken tüm bölümü izlerken buluruz kendimizi. Aynı zamanda yabancı dil öğrenme sürecince İngilizce anadiline sahip çizgi filmler çok destekleyici olabiliyorlar. Hem çocuklarınız için uygun olan hem de sizlerin de sevebileceği yeni ve eski, dili İngilizce olan çizgi filmler neler dedik ve listeledik.

Ailece oynanabilecek kutu oyunları ve ailece oynanabilecek sözlü oyunlar tavsiyelerimizi de inceleyerek eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz :)

1- Postcards From Buster

Yıl: 2004 – 2012

Sezon / Bölüm Sayısı: 4 sezon / 55 bölüm

Tür: Macera

Amerikan – Kanada ortak yapımı olan Buster’dan Kartpostallar’ın baş kahramanı Buster adındaki tavşan karakterinin babasıyla beraber dünyanın çeşitli yerlerine yaptığı seyahatleri anlatıyor. Ayrıca seyahatlerde gerçek insanlar yer alıyor ve onlar kendi yaşamlarını anlatıyor. Bu çizgi dizide çocuklarınız farklı kültürleri ve gelenekleri de tanıyacak.

2- Phineas and Ferb

Yıl: 2007 – 2015

Sezon / Bölüm Sayısı: 4 sezon / 222 bölüm

Tür: Komedi, Müzikal, Macera

Danville, Amerika'da yaşayan Phineas Flynn ve üvey kardeşi Ferb Fletcher'ın yaz tatilinde canları sıkılmaktadır, bu yüzden yaz boyunca çılgın icatlar ve projeler yaparlar. Ablaları Candace bu durumdan çok rahatsız olur ve her seferinde onları annesine şikayet etmeye bayılsa da hiçbir zaman başarılı olamaz. Başarılı olamamasının sebebi Phineas ve Ferb'ün evcil hayvanı olan Ajan P veya Ornitorenk Perry takma adlı Perry'nin büyük bir payının olmasıdır. Perry'nin görevi çılgın bilim adamı olan Dr. Doofenschmirtz'in planlarına engel olarak dünyayı kötülükten korumaktır.

3- Rick and Morty

Yıl: 2013 – devam ediyor

Sezon / Bölüm Sayısı: 4 sezon / 41 bölüm (en güncel)

Tür: Macera, Komedi

Çılgın bir bilim adamı ve torununun beraber yaşadığı sıra dışı olayları konu edinen Rick and Morty, macera dolu bir çizgi filmdir. Rick and Morty’nin ilginç ve oldukça tehlikeli olan ve insan anatomisi içerisinde de maceraları sadece çocukları değil büyükleri bile heyecanlandırıyor.

4- Regular Show

Yıl: 2010 – 2017

Sezon / Bölüm Sayısı: 8 sezon / 261 bölüm

Tür: Animasyon sitcom, macera

Bu çizgi filmde 23 yaşındaki iki eski arkadaş olan Mordecai ve Rigby'nin günlük yaşamlarının etrafında döner. Bu iki arkadaş bir parkta işçi olarak çalışırlar ve günlerini işten kaytarmak için harcarlar, herhangi bir yolla kendilerini eğlendirirler. Ancak başlarında onları sıkan bir patron olan Benson bulunuyor. Diğer bir çalışanı olan Skips'in parkta bulunması ve parkın müdürünün Pops olması işlerine gelmektedir. Diğer çalışanlar da şişman ve yeşil Kas Adam ve Çak Beşlik Hayalet denen hayalettir.

5- Dexter’s Laboratory

Yıl: 1996 – 2003

Sezon / Bölüm Sayısı: 4 sezon / 78 bölüm

Tür: Macera, Komedi

Dexter adında dahi bir çocuğun komik maceralarını anlatan bir çizgilimdir. Umursamaz anne ve babasıyla yaşayan Dexter’ın odasında bulunan kitaplığın arkasından gidilen gizli laboratuvarı vardır. Bu laboratuvarda yaşadığı çeşitli maceraları konu eder.

6- Ed, Edd n Eddy

Yıl: 1999 – 2009

Sezon / Bölüm Sayısı: 6 sezon / 70 bölüm

Tür: Komedi

Şeftali Deresi adında banliyödeki bir çıkmaz sokakta olan "Edler" olarak bilinen gelişimsel düzeyde üç çocuğun maceraları konu alan çizgi film büyüklerinde eğlenerek izlediği bir çizgi filmdir. Lider Eddy adaşı olduğu diğer arkadaşları ile çene kıran almak isterler ama bunun için ailelerinden para istemek yerine arkadaşlarını kazıklayarak her hileyi denerler. Fakat hep ellerine yüzlerine bulaştırarak başarısız olurlar. Herkesi kazıkladıkları içinde onları hiç kimse sevmez ama bu durumu hiç önemsemezler. Bu durumdan ötürü de başları hep belaya girer ve serüvenler ve anlatılan olaylar işte tam da buradan başlar. Yaşanan olaylar mantık dışıdır.

7- Johnny Bravo

Yıl: 1997- 2004

Sezon / Bölüm Sayısı: 4 sezon / 65 bölüm

Tür: Komedi

Johnny gözlüğü ve acayip saçlarıyla sürekli kız peşinde koşan narsist bir tiptir. Johnny’nin kasları beynine göre daha çok gelişmiştir. Dizinin her bölümünde Johnny hep bir kızla görülür ya da bir kızın peşindedir ve onunla tanışmak için her şeyi yapar. Ama tabi ki genellikle bu çabaları hüsranla sonuçlanır.

8- Powerpuff Girls

Yıl: 1998 – 2005

Sezon / Bölüm Sayısı: 6 sezon / 78 bölüm

Tür: Macera, Komedi

Mojo'nun profesörü itmesi sonucu kızları yaratmak için oluşturduğu karışımın içine Kimyasal X'i dökmesi ve bunun sonucunda oluşan üç süper güçlü kız çocuğunu anlatır. Ya kendi aralarında ve profesörle ya da okulda gelişen ilişkileri, suçlularla ya da canavarlarla olan savaşları ve diyalogları komik ve ders verici şekilde anlatılır. Burada aynı zamanda iyi davranışları öğütleyen, hatta bazı bölümlerinde tarih ve matematiği özendiren şekilde yansıtarak çocuklara bunları sevdirir.

9- Samurai Jack

Yıl: 2001 – 2017

Sezon / Bölüm Sayısı: 5 sezon / 62 bölüm

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi

Film Jack'in çocukluğundan başlar. İmparator olan babasının ona iblis Aku'yu nasıl geldiği yere gönderdiğini anlatışından itibaren süregelir. Bu sırada Aku, imparatorluğu işgal eder ve  Jack'ın babası ile halkı esir düşerler. Sadece Jack, annesi ve işgalden kurtarabildikleri kutsal kılıç ile birlikte kaçmayı başarırlar. Fakat bir süre sonra anne ve oğlunun yolları ayrılır. Bu süreçte Jack, kötü ruhlu Aku ile savaşabilmek için birçok eğitimden geçmiştir. Aradan yıllar geçmiştir ve Jack artık ebedi kötülükle savaşmak için hazırdır. Annesi ile ayrıldıklarında kılıç imparatoriçede kaldığı için ilk olarak annesini bulur ve kılıcı alır. Artık yapması gereken tek şey Aku ile çarpışmaktır.

10- Kim Possible

Yıl: 2002 – 2007

Sezon / Bölüm Sayısı: 4 sezon / 87 bölüm

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi

ABD Middleton'da yaşayan, Kim Possible isminde genç bir kız en yakın arkadaşı Ron Stoppable ve Wade Load ile beraber dünyayı kötülüklerden kurtarmalarını konu alıyor. Çocuklar için düşünülse de herkesin izlemeye bayıldığı bir çizgi filmdir.

11- Avatar: The Last Airbender

Yıl: 2005 – 2008

Sezon / Bölüm Sayısı: 3 sezon / 61 bölüm

Tür: Aksiyon, Macera

Uzak Doğu'nun mitolojik efsanelerini günümüze taşıyan Avatar: Son Hava Bükücü çizgi filmi zaman ateş, toprak, su ve hava elementlerinin insanlar tarafından yönlendirilebildiği bir dünyada geçmektedir. 12 yaşında bir çocuğun bedeninde yaşayan ve tüm elementlere yön verebilen Avatar’ın tüm maceralarını büyük küçük herkes severek izleyebilir.

12- The Penguins of Madagascar

Yıl: 2008 – 2015

Sezon / Bölüm Sayısı: 3 sezon / 149 bölüm

Tür: Aksiyon, Macera

Central Park Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan Çavuş, Kowalski, Rico ve Asker dört sevimli penguendir. Bu tam da onların görmenizi istediği şey. Neden mi? Çünkü bu uysal görünümlü penguenler aslında gizli bir karargaha ve eşsiz komando yeteneklerine sahip elit bir vuruş timidir ve onların görevi bahçesinde düzeni sağlamak ve yeni komşuları ve aslında düşmanları olan Kral Julien’dan bahçeyi korumaktır. “Lemurların Kralı” lakabına sahip Kral Julien hayvanat bahçesine yeni gelmiştir ve ortalığı birbirine katmayı hedefliyordur.

13- Adventure Time

Yıl: 2010 – 2018

Sezon / Bölüm Sayısı: 10 sezon / 283 bölüm

Tür: Fantastik, Macera, Bilim

Bu çizgi filmde maceracı bir çocuk olan Finn ile onun en iyi dostu ve üvey kardeşi olup istediği gibi boyunu ve şeklini değiştirme gibi sihirli güçlere sahip olan Köpek Jake'i anlatır. Finn ve Jake Ooo Ülkesi'nde yaşıyorlardır. Ve Finn ve köpek Jake birbirinden ilginç maceralara atılırlar.

14- The Spooktacular New Adventures of Casper

Yıl: 1996 – 1998

Sezon / Bölüm Sayısı: 4 sezon / 52 bölüm

Tür: Komedi, Korku

Sevimli hayalet Casper’ın maceralarını anlatan bu eski çizgi film birçoğumuzun çocukluğu. Herkesin korktuğu ama oldukça sevimli olan Casper, 3 kötü hayalet olan amcasıyla eski bir evde yaşamaktadır. Casper sadece kendisine arkadaş arar ve onlara yardımcı olurken bir yandan da amcalarının kötülüklerini durdurmaya çalışır.

15- Tom and Jerry

Yıl: 1940 – 1967

Tür: Komedi

Bu çizgi filmde hepimizin bildiği gibi ev kedisi Tom ile evin yiyeceğiyle beslenen ve küçük bir yuvada yaşayan Jerry'nin kavgası anlatılmaktadır. Her seferinde Tom, Jerry'yi avlamaya çalışır ancak hiçbirinde başarılı olamaz. Jerry akıl oyunlarıyla her zaman galip gelmeyi başarır. Tom'un ise galip geldiği zamanlar sayılıdır.

16- Dennis the Menace

Yıl: 1986 – 1988

Sezon / Bölüm Sayısı: 2 sezon / 78 bölüm

Tür: Komedi, Macera

Küçük yaştaki Dennis Mitchell’i anlatan bu çizgi filmde Afacan Dennis yorulmak bilmeyen, yardım sever ve sevimli bir karakterdir. Komşuları olan Bay Wilson'ı çok sever ve en yakın yakın arkadaşı olarak görür.  Fakat Dennis çok sakardır ve bu yüzden Bay Wilson'ın başına kötü olaylar gelir.

17- Woody Woodpecker

Yıl: 1957 – devam ediyor

Tür: Komedi

Çocukluğumuzun bir başka çizgi filmi olan Ağaçkakan Woody’in maceraları da bugün halen güldürüyor.  

18- SpongeBob SquarePants

Yıl: 1999 – devam ediyor

Sezon / Bölüm Sayısı: 13 sezon / 265 bölüm (en güncel)

Tür: Absürt Komedi

Bir deniz süngeri olan Sünger Bob ve birbirinden farklı karakterdeki arkadaşlarının su altında geçen yaşamlarını anlatan bu çizgi film büyüklerin bile favorisidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğreticiliği olan ve çocuklar içinde uygun olan çizgi filmler tabi ki de vardır. Bunlar arasında PowerPuff Girls örnek verilebilir. Çocuklarınız gülerek eğlenirken diğer yandan doğru davranışlar hakkında dersler alırlar. Başka bir çizgi film de Buster’dan Kartpostallar’ıdır. Bu çizgi filminde de çocuklarınız farklı ülkeleri görerek kültürlerini öğrenir.

Günümüzde halen devam eden çizgi filmler arasında Sünger Bob’u söyleyebiliriz. Su altı dünyasında geçen bu çizgi dizi çocuklarınıza su canlılarını sevdirirken diğer yandan güldürür. Hatta sadece çocuklar değil büyüklerinde izleyemeye bayıldığı çizgi filmlerin başında gelir.

İlgili Yazılar