Dünyadaki En İlginç 15 Hayvan ve Özellikleri

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 31 Ocak 2021
  • 1.769 okunma

İster dört ayaklı ister iki ayaklı olsun, herkesin hayatında mutlaka yolunun kesiştiği dünyamızı paylaştığımız bu sevimli dostlar, türüne göre nasıl anılırsa anılsın vazgeçilmezlerimizdir.

Evcil canlıları bazen bir yol arkadaşı, bazen kötü gün dostu olarak yanımızdan hiç ayırmasak bile yeryüzünde ilgimize ihtiyacı olan çok sayıda canlı bulunmakta. Yapısı ve görünüşü gereği olsun veya kendisinden beklenmeyecek hareketleriyle olsun bu canlılar bizleri çoğu zaman şaşırtmaktadırlar.

Adını bildiğimiz, varlığından emin olup da ya bilmediklerimiz ve yahut tuhaflıkları hakkında hiç fikrimiz olmadığını düşündüğünüz canlılar da var dersek ne düşünürsünüz?

Şimdi isterseniz, dünyada ilginç hayvanlar kategorisine girmeyi başarmış bu canlıların dünyasına geçiş yapalım. İnsan gözüyle bu canlıların en dikkat çekenlerini, gözlemleyip yorumlayalım.

Hayvanların dünyası, kara, su, hava olsun bulunduğu habitatı gereği hep merak konusu olmuştur. Belgeseller de aynı şekilde bu merakımızı görsel anlamda da giderme de bir yardımcıdır. İlginç hayvanlar serimize, ilk olarak çirkin balık olarak adından söz ettiren Blobfish ile başlıyoruz.

1- Blobfish

blobfish

Blobfish yani çirkin balık, büyük okyanus bölgesinde Yeni Zelanda, Avustralya sularında yaşayan derinliği 1200 metreye ulaşan bir tatlı su balığıdır. Simasıyla mutsuz ve asık bir ifadesi olduğu düşünülen bu balık türü, İnternet üzerinden yapılan bir araştırma sonucu, dünyanın en çirkin hayvanı seçildi. Surat ifadesi kimi zaman asık suratlı bir insanı andıran bu canlının keşfi ilk ortaya çıktığında kimi çevrelerce şaşkınlıkla karşılandı. İlk ortaya çıkışının 2003 senesine rastladığı bilinmektedir. Suyun altındaki varlığının basınç düzeyi arttıkça normal bir deniz canlısı görünümünde olmasına karşın, basıncın azaldığı ortamlarda şeklinin oldukça değiştiği söylenmektedir.

Türkiye'de nesli tükenmekte olan hayvanlar listesini de inceleyebilirsiniz.

2- Okapi

Okapi

Okapi, ırkı azalan bir tür olmakla birlikte, zürafa ailesinin bir mensubu. Zebralara özgü beyaz siyah çizgilere sahip bu canlı, boyu 170 santime kadar uzayan kilosu ise 350 kiloyu bulabilen geviş getiren bir türdür. Boynuzları küçüktür. Ömürlerinin 30 yıla kadar uzadığı düşünülmektedir. Yaşam alanı ise Kongo Cumhuriyeti olarak geçer. Tropik iklimi seven, yağmur ormanlarını kendisine mesken edinmiş bu canlı, görüntüsüyle birden fazla canlının bir karması olarak tanımlanmaktadır.

3- Fil kulaklı Ahtapot

Fil kulaklı Ahtapot

Bir diğer ilginç deniz canlısı da, fil kulaklı ahtapot. Bu canlının ilginç özelliği, avını, sarkık kulaklarını kullanarak elde etmesidir. Görüntüsüyle oldukça farklı bir bakış açısı sağlayan bu ahtapot, teker gibi etrafında dönmesiyle de bilinir. Denizlerin en derin noktalarında yaşayabilen bu canlı, 1,8 boyunda bir ahtapottur. Yeni Zelanda ve Avustralya’ya ait adalara bu canlı türü hakkında bilgi toplamak için gelen turistlerin olduğu bilinmektedir.

4- Balonlu Fok

Balonlu Fok

Fok türleri içerisinde en ilginç canlılardan bir diğer örnek ise balonlu fok balığı. Yüzündeki balonun özelliği ise, etrafındaki dişileri etkilemesi için veya saldırılara karşı tedbir amacıyla, kendi çabasıyla balonu burun deliklerinden şişirmesidir. Burnunun hemen üzerinde yer alan bir hortum şeklinde durmaktadır. Dalış yapmayı seven ve uzun süre denizlerde kalabilen bir fok cinsidir.

5- Aksolots

Aksolots

Meksika’ya özgü bir deniz sürüngeni olarak bilinmektedir. Solungaçları kafasında bulunan gözleri hep açık kalabilen bir canlıdır. Boyları değişmekle birlikte 45 santime kadar uzamış türleri de görülmektedir. Meksika semenderi olarak ilginçliği Meksika’nın sembollerinden bir tanesi haline gelmiştir.

6- Cadı Maki

Cadı Maki

Maki maymunu olarak bilinen, bakışlarının ürkütücülüğünden ötürü Cadı olarak da tanımlanan bu ilginç hayvan, güneydoğu Asya’da yaşayan memeli bir canlıdır. Uzun bacakları, hareketlerinin hızı ve fare gibi kulakları ile dikkat çeker. Maymungillerden olan Tersiyer, uzun kuyruğu ve geceleri bilhassa ortaya çıkan bir türdür.

7- Ornitorenk

Ornitorenk

Ornitorenk, savunma silahı olarak ayağında zehirli bir çıkıntı bulunduran ilginç hayvanlar arasındadır. Tazmanya ve Avustralya bölgelerinde yaşayan bu canlının belirgin bir özelliği ise yumurtlayan bir memeli hayvan olmasıdır. Etobur canlılar sınıfındandır. Hem suda hem karada yaşamaktadırlar. Tuhaf, iri, siyah renkte bir gagaya sahiptir.

8- Tazmanya Canavarı

Tazmanya Canavarı

Dünyanın en vahşi sayılabilecek türlerinden etobur, keseli bir hayvandır Tazmanya Canavarı. Türünün sansara özgü olduğu bilinen bu canlı, nesli tükenme noktasına gelmiş olan bir hayvandır. Kesici dişlere sahip olmasına rağmen ebatları küçüktür. Çevik, hızlı ve kaslı özelliği yine de onu vahşiler sınıfına dahil etmeye yetmiştir. Ön ayakları daha uzun ve güçlüdür. Adından da anlaşılacağı üzere Tazmanya bölgesine ait yaşam alanı olan memeli bir hayvan soyudur.

9- Yakalı Kertenkele

Yakalı Kertenkele

İsmini duyduğumuzda gözümüzde canlandırdığımız şekliyle yine bu canlıyı tabir edersek herhalde yanlış olmaz. Yakalı kertenkele, boyun etrafında açılan oldukça geniş yakasıyla ilginç hayvanlar sıralamasında yerini almıştır. Korku yaşadıkları sürelerde dikkat çekici bir savunma özelliği olarak yakalarını 20 santimetreye kadar açabilen bu kertenkele, 90 santim boyundadır. Meksika ve Guatemala gibi sıcak iklimlerde yaşayan bu sürüngen, Oklahoma Kertenkelesi adıyla da anılmaktadır.

10- Çekiç Kafalı Köpekbalığı

Çekiç Kafalı Köpekbalığı

Çekiç kafalı köpekbalığı, kafa yapısının bir çekici andırması nedeniyle bu ismi almış, güçlü bir okyanus canlısıdır. Kafasının ön tarafında yer alan uzantı ve gözlerinin ciddi ayrık mesafede, çekiç kısmının uçlarında oluşu sebebiyle şaşırtan bir görünüşe sahiptir. Ağırlığı 80 kilo civarı olan bu balık türü, açık denizlerde yaşar. İyi bir avcı özelliğine sahiptirler. Çoğu zaman sürüler halinde hareket etmesini seven canlılardır.

Ayrıca akvaryum köpekbalığı türleri ve özellikleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

11- Pirana

Pirana

Tatlı suda, göllerde ve akarsu boylarında yaşayan vahşi balık türlerindendir. Etoburluğu ve çevikliği ile avına çok kısa zamanda ulaşan piranalar aynı zamanda otobur canlılardandır. İri ve sivri dişleri avını çok kısa zamanda paramparça edip yok etmesi için elverişlidir. Kan kokusuna karşı burunları hassastır. Grup halinde dolaşması ile ünlüdür. İri hayvanlara da saldırdığı bilinen piranalar tuzlu suda yaşayamazlar.

12- Akbaba

Akbaba

Yırtıcı kuş türlerinden sayılan leş yiyici özelliği ile bilinen Akbabalar, güçlü ayakları ve yassı tırnak özelliği ile yakaladığı avını tutuş özelliği ile de dikkat çeker. Gagalarının bir leşi parçalarına ayırmada üstlendiği görev son derece ayırt edicidir. Adeta, yiyeceğini parçalarına ayırırken uzmandır. Okyanusa kıyısı olan ülkelerde ve Avustralya bölgesinde yoğun olarak yaşadığı bilinmektedir.

13- Karadul Örümceği

Karadul Örümceği

Karadul Örümceği ismiyle dahi akılda soru işaretleri bıraktıran ilginç bir örümcek türü. Isırığı ile sancılar ve hatta zehirlenmeler yaşatan bu canlı, sekiz adet göze sahiptir. Karanlık yerleri tercih eder. Latrodextus, bu türe ait olan en ölümcül böcek olarak bilinmektedir. Parlak siyah rengi ve erkekleriyle çiftleştikten sonra yiyerek yok etmesi ona bu adı vermiştir. Dişilerin boyu erkek örümceklere nazaran çok daha uzundur.

14- Hint Timsahı

Hint Timsahı

Hint Gavyali olarak bilinen bu timsah türü, yaşadığı bölge olan Doğu Asya’ya özgü bir canlıdır. Diğer bilinen timsah türlerine nazaran dikkat çeken özelliği ise ağız yapısının uzun ve dar oluşudur.

Boyu 7 metreye ulaşan Hint timsahının keşfedildiği yönünde bilgiler mevcuttur. Dünya üzerinde yer alan en büyük timsah soyu olarak bilinir.

15- Komodo Ejderi

Komodo Ejderi

Komodo ejderi sürüngen cinsi olarak dev yapısı ile bir kertenkeleden ziyade bir canavarı anımsatmaktadır. Boyu 3 metreye kadar uzayabilen bu canlı, Endonezya ve ona bağlı adacıklarda varlığını sürdürdüğü bilinen tuhaf bir türdür. Çatallı bir dile sahiptir, oldukça iri cüsseye sahip hayvanlara saldırıp onları yiyebilir. Hemen hemen her şeyi yiyebilen acımasız bir canlı türü olan Komodo Ejderi, zeki bir hayvan olup, yüzüş yeteneği konusunda başarılıdır. Isırdığı canlıyı felç bırakacak kadar ciddi bir zehir salgıladığı da bilinen gerçekler arasındadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Hayvanların bilinmedik ve daha ortaya çıkarılabilecek birçok özelliğini öğrenmeye devam ediyoruz. Örneğin; Jako yani Gri papağanın 200’ün üzerinde kelimeyle konuştuğunu, yeryüzündeki en korkak hayvanın Vombat isminde keseli bir canlı olduğunu, dünyanın en neşeli hayvanı olarak belki adını bile duymadığımız Quokka adı verilen bir kanguru türü olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Kalamar dediğimiz deniz canlısının, karıncaların ve kargaların insan beynine yakın bir zekaya sahip olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

Konu hakkında yapılan gözlemler neticesinde sıcak iklim, ılıman ve okyanus ülkelerine yakın tropik alanları sayabiliriz. Özellikle okyanuslar ve onların derin noktalarında bu türlere sıkça rastlıyoruz demek yanlış olmaz.

İlgili Yazılar