Dünyanın En Büyük 6 Müzesi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 7 Mayıs 2021
  • 804 okunma
  • 1 beğeni

Dünyanın en ünlü müzeleri, tarihsel olarak çok daha eski zamanlara uzanan ve içeriğinde yer alan tarihsel kalıntıların izlerini yansıtan yönleriyle her yıl çok sayıda ziyaretçiyi bünyesine çekmektedir. Bugün dünyanın en büyük müzeleri hakkında bir sayfa hazırlamak istedik. Kendisi de sergisinde yer alan değerli parçalar kadar özgün ve tarihi olan yönleriyle, dünyanın en büyük müzeleri sizlerle.

1. Louvre Müzesi

Louvre Müzesi:

Dünyanın en büyük müzesi kabul edilen Louvre Müzesi, Fransa’nın başkenti Paris’te yer almaktadır. Tıpkı bir anıt özelliğine sahip olan Louvre Müzesi’nin inşa ediliş tarihi de oldukça eskidir. Kuruluşunun ve faaliyete geçtiği zamanın, 18. yüzyılda 10 Ağustos 1793 senesinde olduğunu belirtmeliyiz.

Sen Nehri kıyısında yer alan Louvre Müzesi’nin bina olarak inşa edilmesi, 12. yüzyıl sonu ve 13. yüzyıl başı olarak belirtilmiştir. Öncesinde Fransa Kralı II. Philippe için yaptırılan ve kale olması planlanan bina, savunma yönünden yetersizliklerle karşılaşınca kralların konut olarak yaşaması adına saraya dönüştürülmüştür. 60 bin metrekarelik bir alanda yer alan ve ilk 1546 senesinde kale olarak kullanılan Louvre Müzesi, günümüzde en fazla ziyaretçi çeken müze olarak adlandırılmaktadır.

Leonardo Da Vinci’nin “Mona Lisa Tablosu”, “Medusa’nın Salı”, Eugene Delacroix’e ait “Cezayirli Kadınlar Tablosu” bünyesinde yer alan önemli eserler arasındadır. Louvre Müzesi, 38.000 adet diyebileceğimiz koleksiyonlarla popülerliğini sürdüren ve her sene 7 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan müze olarak ilgi çekmeye devam ediyor.

Ayrıca  Avustralya'nın Emulara Kaybettiği Savaşla İlgili 12 Gerçek adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

2. Ermitaj Müzesi

Ermitaj Müzesi:

Dünyanın en büyük ikinci müzesi olarak yer verdiğimiz Ermitaj Müzesi, Rusya’nın St. Petersburg kentinde yer alan 18. yüzyıl mimarilerinden biridir. Rus Çariçesi II. Katerina zamanında hizmete açılan Ermitaj Müzesi 1764 senesinde kurulmuştur.

Zengin koleksiyon yapısına sahip olan müzede yer alan parçaların belli bir kısmı sadece ziyaretçilere sunulmuştur. Özellikle ressamların ve değeri yüksek tabloların sergilendiği alan olan Ermitaj Müzesi, resim koleksiyonu alanında Guinness rekorlarına adını yazdırmış müzedir.

Müzenin bünyesinde yer alan ünlü ressamlardan Leonardo Da Vinci’ye ait, “Madonna Litta”, Vincent Van Gogh’a ait “Geceleyin Beyaz Ev” ve Claude Monet’in “Bahçedeki Kadın” adlı tablo eserler de oldukça ilgi görmektedir. Ermitaj Müzesi’nin alan olarak 66 bin metrekare uzunluğa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ünlü müzenin kuruluşunun 1764 senesi olmasına rağmen ziyaretçilere açık hale gelmesi, 1852 senesinde gerçekleşmiştir. En eski müzelerden olan Ermitaj Müzesi, 3 milyondan fazla koleksiyonu bünyesinde toplamaktadır.

3. Çin Ulusal Müzesi

Çin Ulusal Müzesi:

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ziyaretçilerine açtığı ulusal müze yaklaşık 65 bin metrekarelik alanıyla birçok ziyaretçiyi, kendisine davet etmektedir. Çin devlet tarihi ve yaşamlarına dair bilgilerin verildiği, insanların ve ziyaretçilerin ülkeyi tanıma da sanat ve kültür anlamında inceliklerin fark edilmesi amaçlanan müze öncesinde Çin Devrimi Müzesi adıyla ortaya çıkmıştır. Birleşmiş Çin Tarihi Müzesi de beraberinde yer alan yapı olarak 1959 senesinde kurulmuştur.

4. Metropolitan Sanat Müzesi

Metropolitan Sanat Müzesi:

New York City kentinde yer alan dünyanın dördüncü müzesi olan Metropolitan Sanat Müzesi,  kurulduğu alan dikkate alındığında 58 bin metrekarelik bir büyüklükten söz edebiliriz. İçeriğinde yer alan koleksiyonlar, Antik Roma ve Yunan mitolojisine ait eserler olduğu gibi, Eski Mısır döneminin etkilerini barındıran eserler ve İslam sanat anlayışının yer aldığı koleksiyonlar olarak geniş bir yelpazeden söz etmek mümkündür. Her yıl ciddi sayıda turist ve ziyaretçinin uğrak yeri olan Metropolitan Sanat Müzesi, 1872 senesinde kurularak, değerli eserlerini bünyesinde toplamıştır.

5. Vatikan Müzesi

Vatikan Müzesi:

Dünyanın en büyük müzelerinden biri daha olan Vatikan Müzesi, oldukça eski bir tarihte inşa edilmeye başlanmıştır. Rönesans etkilerinin görülmeye başlandığı Ortaçağ Avrupa’sında kurulmuş ve Roma Katolik Kilisesi tarafından yapılması düşünülmüştür.

Ziyaretçi sayısı her geçen gün artan ve senede 5-6 milyon insanın akın ettiği bu müze, modern dini koleksiyonlar, arkeolojik ve heykel müzeleri gibi bölümlere sahiptir. Vatikan Müzesi’ne ait en değerli yapı için Sistine Şapeli’ni örnek verebiliriz.

Gezilecek 54 galeri içinde yer alan Yunan mitolojisine ait bir eser olan Laocoon ve Oğulları Heykeli oldukça dikkat çekmektedir. Vatikan Müzesi, Haziran 1506 senesinde Vatikan’da kurulmuştur. Günümüzde de  Leonardo Da Vinci, Rafaello, Carlo Carra ve Giorgio De Chirico gibi değerli sanatçıların eserlerini sergilemektedir.

Ayrıca Sınırlarınızı Zorlayacak En İyi 22 Bilim Kurgu Romanı adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

6. Tokyo Ulusal Müzesi

Tokyo Ulusal Müzesi:

Japon kültürüne ait önemli bir tanıtım değerine sahip olan Tokyo Ulusal Müzesi, ülkenin aynı zamanda ilk ve en dikkat çeken müzesi olmaktadır. Tokyo Ueno parkı çevresinde yer alan bu devasa müze, sadece arkeolojik çalışmalar için değil, teknolojik, doğa ve geçmiş sanat yaşamına dair etkilerin de eserler yoluyla incelendiği alan olarak öne çıkmaktadır.

İlk koleksiyonlarını 1871 senesinde sunmaya başlayan Tokyo Ulusal Müzesi, 19. yüzyılın sonlarına doğru, Tokyo İmparatorluk Müzesi adıyla devam etti. Ciddi bir deprem yaşanan 1923 senesinde, müzeye ait çoğu yapı yerle bir olmuştur. “Hyokeikan” adlı galeri sadece bu yıkımdan zarar almamış bir bölümdür.

Restorasyon çalışmalarıyla günümüzde şeklinin 1938 senesinde gerçekleştiği müze, uzak doğu sanatları, tarihi eski eşyalar, bıçaklar, kılıçlar, dokuma ürünler ve resim, heykel, aynı zamanda tarih öncesi devirlerden kalma unsurları da bünyesinde barındırmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Müze kompleksi olarak 200 dönümlük bir alan üzerinde inşa edilen Şanlıurfa kentinde Balıklıgöl yakınlarında yer alan Urfa Arkeoloji Müzesi, İlkçağ dönemine ait eski eserleri, kalıntıları, Göbeklitepe’ye ait arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkan eserleri bünyesinde barındırmaktadır. Müzenin içerisinde yer alan 10 binden fazla eser ve heykeller izleyiciler için online platformda da sergiye açılmıştır. https://sanalmuze.gov.tr adresinden ülkemizde yer alan müzelere ait görüntülere ulaşabilirsiniz.

Günümüzde pandemi sebebiyle müze ziyaretlerinde yaşanan kısıtlama nedeniyle artık birçok müzenin Online ziyaret edilmesi söz konusu olmuştur. Bu amaçla pek çok müze eserleriyle ilgili takipçilerini sayfalarına ziyaret için teşvik etmektedir. Mesela, Louvre müzesi için, https://www.louvre.fr/en/online-tours adresini Online ziyaret etmeniz mümkündür.

İlgili Yazılar