Dünyanın En Meşhur Heykelleri ve Hikayeleri

  • Minik Tospik yazdı.
  • 25 Nisan 2021
  • 1.366 okunma

Yüzyıllar öncesinden insanlığın gelişimiyle birlikte yürümüş olan kültürel unsurlar dediğimiz sanat kolları, insanlık tarihi kadar eskidir aslında. Her bir döneme ait yaşam tarzının birbirinin temsilcisi gibi gelişim gösterdiği çağlardan bugünlere gelinceye dek, aklın ve bilimin rehberliğinde yol almaya devam edilmiştir. Tiyatro, resim, müzik, edebiyat, sinema, heykel sanatı gibi üretme özelliği genlerine kodlanmış olan toplumlar, üstün gayretleriyle uygarlık tarihinde öncü sınıflar içinde yer almışlardır. Bununla da sınırlı kalmayıp, gelmiş geçmiş pek çok başarılı yapıt meydana geldiği dönemden bugünlere aktarılarak hikayeleriyle de görkemini korumaya devam etmiştir.

Dünyanın en meşhur heykelleri ve hikayeleri de oluşumuna dair tarihsel pek çok anıyı günümüze taşımaya devam ediyor. Şimdi, hikayesiyle de bilinen bu dünyaca ünlü heykellerden size bahsedeceğiz.

Düşünen Adam Heykeli - Fransa

Düşünen Adam Heykeli

Düşünen Adam Heykeli’nin fotoğrafına baktığınızda tanıdık gelecektir mutlaka. Özellikle İstanbul’da ikamet edenlerin aşina olduğu Rodin’e ait “Düşünen Adam Heykeli”, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bahçesinde yer alan kopya heykeldir. Fakat orijinal olarak bu heykelin oluşturulduğu ve sergilendiği alan, Paris kentinin Rodin müzesidir.

Fransız Heykeltıraş Auguste Rodin tarafından oluşturulan bu yapıt, 1882 senesinde alçı malzemesi kullanılarak üretilmeye başlandı. Rodin, kendisine ait Cehennem Kapısı adlı eserine yerleştirmek üzere oluşturduğu figürle, derin düşünceyi ve idrak duygusunu, insanlığın felsefi oluşumunu resmederek yansıtmaya çalışmıştır. Rodin bu yapıtıyla, düşünen adam görüntüsünde, cehennem kapısında bekleyen figürleri izleyen ve düşünen birine ait duyguyu yansıtmak istemiştir. Öncesinde Dante adlı ünlü şairin “İlahi Komedya” adlı eserinde şairi resmetmek için yapılan bir heykel olarak giysili ve şapkalı görüntüyle planlanan bu eser, sonrasında çıplak bir görünüme sahip olarak yeniden tasarlanmıştır. Oldukça ilgi gören ve kopyaları yapılan heykelin, bronzla yapılan yeni versiyonuna 1902 yılında başlanmış ve iki senede tamamlanmıştır.

New York Özgürlük Anıtı - ABD

New York Özgürlük Anıtı

New York Liberty Adası üzerinde yer alan Özgürlük Anıtı’nın ülkece resmi adı Dünyayı Aydınlatan Özgürlük’tür. İnşa edildiği 1886 yılından itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nin sembolü haline gelen bu heykel bakırdan yapılma bir heykeldir.

Amerika’nın 100. kuruluş yılı sebebiyle hediye olarak alınan heykelin figür olarak taşıdığı anlam da oldukça ilgi çekicidir. Bağımsızlık bildirgesinin yer aldığı heykelde, sağ elde bir meşalenin gökyüzüne uzandığını görüyoruz. Ayrıca diğer elde hitabenin yer aldığı heykel, özgürlüğü çağrıştıran şekliyle oldukça ilgi çekmiştir. Yüksek bir alanda yer alan heykelin kaidesinin yüksekliği 47 metredir. Boyu 93 metre olan heykelin başında sivri uçlarıyla taç bulunmaktadır.

Heykelde yer alan bu 7 uç, dünya üzerinde yer alan 7 kıta ve 7 denizi simgelemektedir. Bu kaideye ulaşabilmek için çıkılması gereken 168 basamak bulunmaktadır. New York Özgürlük Heykeli’nin Osmanlı tarihine değin uzanan ilginç bir hikayesinin olduğu da rivayet edilmiştir. Dönemin padişahı Abdülaziz zamanında, Mısır Hidivi olan Said Paşa ile Süveyş Kanalı için anlaşma imzalayan Abndülaziz’in bu heykeli Port Said limanına koymak için inşa edilmesini talep ettiği söylenir. Sonrasında heykelin yerini belirleme anlamında Hidiv İsmail Paşa ile oluşan ikilem nedeniyle aynı eser, rafa kaldırılmış sonrasında Paris’e yollanmıştır. Bu yaşanan sorunun 20 yıl sonrası, Heykeltıraş Frederic Bartholdi’nin bazı ufak çaplı değişiklikleri Gustave Eiffel ile beraber heykele uyarlayarak Fransa hükumeti adına Amerika’ya hediye ettiği yönünde görüşler vardır.

Küçük Deniz Kızı Heykeli - Danimarka

Küçük Deniz Kızı Heykeli

Birçok saldırıya uğrayan heykel olarak dikkatleri üzerine çekmiş eser olan Küçük Deniz Kızı Heykeli, Danimarka’nın Kopenhag kentinde ülkeye ait bir simge olarak Heykeltıraş Edvard Eriksen tarafından 1913 senesinde tamamlanmıştır.

Boyu 1,25 santim uzunluğa sahip, toplam ağırlığı 175 kilo olan heykelin temeli 1909 senesinde atılmıştır. Taşlar üzerine oturtulmuş görüntüsüyle narin bir deniz kızı silüetine bürünmüş olan heykel, pek çok defa vandal saldırılara maruz kalmış, heykelin onarılması gereken parçaları üzerinde yeniden çalışılmıştır. Bazı tarihlerde yıkıcı saldırılar sonucu başı kesilen ve iki defa yenilenen, üzerine boya dökülen, oturduğu taştan kaldırılan heykelin bakımıyla ilgili çalışmalar defalarca sürmüştür. Kopenhag’a gelen ziyaretçilerin de oldukça ilgisini çeken, deniz kıyısında yer alan bu figür, kadın doğasının zarifliğini ortaya koyma amacıyla meydana getirilmiştir.

Nemrut Dağı Heykelleri - Türkiye

Nemrut Dağı Heykelleri

Ülkemizin ilgi çekici tarihi unsurlarından biri sayılan ve UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş bir şaheser olan Nemrut Dağı heykelleri, Adıyaman şehrimizde yer almaktadır. Nemrut Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan heykeller, kentin Kahta ilçesine bağlı ören yerinde bulunmaktadır. Antik kent olarak Kommagene Krallığı’nın I. Antiochos döneminde yapılan heykeller, Anadolu’da yer etmiş kültürler ve uygarlıkları temsilen oluşturulmuştur.

Eski mitolojik çağlardan beri süregelen Tanrı ve Tanrıçalara ithaf edilerek oluşturulduğu belirtilen bu heykellerin ilginç özelliği, günün farklı zaman dilimlerinde görünüm olarak büründüğü farklı renk tonlarıdır. Gizemini koruduğu söylenen ve çok sayıda ziyaretçiyi her yıl kendisine çeken bu eşsiz yapılar içinde, aslan ve kartal heykeli, dik taş bloklar, kralların ve kadınlarının gömülü olduğu Karakuş Tepe Tümülüsü, boyu 7 metreye ulaşan dev heykeller ve Kommagene Krallığı’nın kutsal mekanı olarak bilinen Mithridates yer almaktadır. Bu tarihi heykeller Fırat nehrine yakın bir noktada 2150 metre yüksekliğinde bulunmaktadır.

Roma İmparatoru Septimus Severus adına Cendere Çayı üzerinde yer alan Cendere Köprüsü’nün inşa edildiğine dair bilgi, kitabe üzerindeki eski yazılarla ortaya çıkmıştır.

Birlik Heykeli - Hindistan

Birlik Heykeli- Hindistan

Hindistan’ın Gucerat eyaletinde yer edinmiş olan Birlik Heykeli’nin, oluşturulduğu sene itibarıyla Hindistan bağımsızlık mücadelesine gönül vermiş bir kişiye atfedildiğini belirtmeliyiz. Esas adı Patel Heykeli olan Birlik Heykeli’nin yapımına, bağımsızlık mücadelesinde kilit rol oynayan ve toplumları birliğe davet eden yaklaşımıyla öncü isim sayılan Sardar Vallabhbhai Patel adına 2013 yılında başlanmıştır.

182 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun heykeli olma unvanını da elde eden Patel Heykeli, Hintli heykeltıraş Ram V. Sutar tarafından yapılan bronz kaplı bir eserdir ve 5 yılda tamamlanmıştır.

Davut Heykeli - İtalya

Davut Heykeli

Ünlü İtalyan Heykeltıraş Michelangelo’ya ait bir eser olan Davut Heykeli, benzer kopyasıyla 2 adedi Floransa kentinde yer alan bir başyapıt olarak dikkat çekmektedir. Dünyanın sayılı sanat eserlerinden biri olarak bilinen Davut Heykeli’nin yapımına 1501 senesinde başlanmıştır.

Rönesans döneminin güzel sanatlara dönüşünün önemli unsurlarından kabul edilen ve şaheserler arasında gösterilen Davut Heykeli, 5.17 metre yüksekliğe sahip mermerden yapılma özelliktedir. Tamamlanması 3 yıl süren eserde Davut’un Golyat ile mücadelesinde ona saldırıya karar verdiği an tasvir olunmuştur. Erkek formunun insan vücudundan uyarlanışını sanatsal teknikle üstün şekilde ortaya koyan Heykeltıraş Michelangelo’nun yarattığı figürdeki detaylar da ilgi çekicidir.

Bozuk bir mermerden yapıldığı iddia edilen, Davut Heykeli’nin omzunda yer alan bir sapa, kaslarda yer alan oransal denge, sanki karşısında bu figürün varlığını insanlara çağrıştırıyor gibidir. Çıplak olarak resmedilen heykelin giyinik kopyası Kudüs şehrine gönderilmiştir. Bu durumun altında yatan nedenin ise, dinsel etkilerde sorun yaşamak istenmeyişi olduğu belirtilmiştir.

Ayrıca Galata Kulesi'nin Hikayesi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Kurtarıcı İsa Heykeli - Brezilya

Kurtarıcı İsa Heykeli

Brezilya’nın Rio De Janeiro kentinde yer alan Kurtarıcı İsa Heykeli, Corcovado Tepesi üzerinde  710 metre yükseklikte konuşlanmış İsa heykeli olarak oldukça ilgi uyandırmaktadır. Günümüzde Dünyanın yedi harikasından biri olarak anılan heykele ulaşmak için Corcovado bölgesinde yer alan trenle tepeye kadar ulaşım sağlamak mümkündür.

Tasarımı konusunda Silva Costa’dan destek alarak heykelin yapımına başlayan Fransız heykeltıraş Paul Landowski, tam 30 metre yüksekliğe sahip eserini, 8 metre yükseklikteki bir kaide üzerine oturtmuştur.  Beton, sabun taşı, kil gibi malzemeleri kullanan Landowski, heykel için kullandığı malzemeleri zenginleştirmiş ve her bir bölümü için yoğun katmanlar oluşturmuştur. Ağırlığı 1145 ton olarak bilinen Kurtarıcı İsa Heykeli, 12 Ekim 1931 yılında Brezilya’nın özgürlüğünün 100. yıl dönümünde izleyenlere sergilenmek üzere açılmıştır. Her yıl çok sayıda turist çeken bu devasa yapıtın bir başka kopyası, Dominik Cumhuriyeti’nin Puerto Plata kentinde yer alan Isabel De Torres Dağı’nda oluşturulmuştur.

Venüs Milo Heykeli - Fransa

Venüs Milo Heykeli

Dünyaca meşhur Venüs Heykeli, günümüzde Louvre Müzesi’nde sergilenen önemli bir yapıt sayılmaktadır. Bir Yunan adası Milos yakınlarında bulunduğu söylenen Venüs Heykeli, fark edildiği süreçte sağ eliyle elbisesini düzelten sol eli elma tutan bir kadın figürünü ortaya koymaktaydı.

Rivayete göre sanatsal değeri yüksek olduğu anlaşılan eserin alıkonularak gemiye aktarılışı esnasında arbede yaşanmış ve heykelin kolları tahrip olmuştur. Kolsuz bir figür olarak sergiye konan bu heykelin milattan önce 130-100 yılları arasında Antakyalı Aleksandros adlı heykeltıraş tarafından inşa edildiği belirtilmiştir. Antik Yunan figürü olarak Aşk Tanrıçası Afrodit’in tasvir edildiği bu eser, Milos’ta 1820 senesinde bulunmuştur. Fransa Kralı  XVIII. Louise aracılığıyla Paris’e taşınan Milo Venüsü, mermerden inşa edilmiş 203 santim yükseklikte bir heykeldir.

Sıkça Sorulan Sorular

Rönesans akımının önemli temsilcisi İtalyan Michelangelo ve aynı dönemde yer alan Donatello, Giovanni Bologna, Rodin ve İngiliz Heykeltıraş Henry Moore’yi dünyanın en popüler heykeltıraşları arasında sayabiliriz.

Michelangelo ve Donatello’ya ait Davut Heykelleri, New York Özgürlük Anıtı, 1920 yılında tamamlanan eski ABD Başkanı için yapılan Lincoln Anıtı ve Berlin Neues müzesinde yer alan Antik çağa özgü ikonik bir eser olan Nefertiti Heykeli, örnekler arasında verilebilir.

İlgili Yazılar