Dünya'nın En Tehlikeli 22 Hayvanı

 • Minik Tospik yazdı.
 • 16 Mayıs 2021
 • 1.091 okunma

Köpek balığı, timsah, aslan ve kaplan... Bu gibi hayvanların ne kadar vahşi, tehlikeli ve ölümcül olduğunu çoğumuz biliyoruz. Ancak belgesellerden tanıdığımız bu hayvanların dışında Dünya’da kimisinin sahip olduğu küçücük gövdesi kimisinin de salgıladığı ölümcül zehir ile birçok insanı öldürdüğü oldukça tehlikeli hayvanlar bulunuyor.

Bu yazımızda sizler için yaşadığı coğrafyaları, onları tehlikeli yapan kriterleri ve belirgin fiziksel özelliklerini ele alarak Dünya’nın en tehlikeli 22 hayvanını sıraladık.

1) Tuzlu Su Timsahı

Tuzlu Su Timsahı

 • Bulunduğu Bölgeler: Kuzey Avustralya, Güneydoğu Asya, Doğu Hindistan
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Soluk sarı, siyah çizgili bir gövde ve kuyrukta bulunan lekeler

Dünya’daki tüm timsah türleri arasında en büyüğü ve en tehlikeli olanı tuzlu su timsahıdır. Bu vahşi katiller, 23 fit uzunluğa kadar büyüyebilir ve bir tondan fazla ağırlığa sahip olabilir.

2) Synanceia (Taş Balığı)

2) Synanceia (Taş Balığı)

 • Bulunduğu Bölgeler: Avustralya, Endonezya, Hindistan kıyı suları, Karayipler ve Florida
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Bir kayaya benzer bir görünüm ve desende olmak.

Taş Balığını Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Taş balığı, dünyanın en zehirli balığıdır. Resiflere ve okyanus tabanının dibine karışarak avlarını (insanlar da dahil) kamuflaj ile kandırırlar. Sırtlarında 13 tane dikenleri vardır ve her omurga birimlerinde zehir tutan bir çıkıntı bulunur. Bir kişi bir taş balığına basarsa veya onu tekmelerse zehir salınır ve av, acı verici bazen de ölümcül olabilecek sonuçlara yol açar.

Taş balığı, özellikle Avustralya’daki dalgıç ve yüzücüler için oldukça tehlikelidir.

3) Sidney Huni – Ağ Örümceği

3) Sidney Huni – Ağ Örümceği

 • Bulunduğu Bölgeler: Yeni Güney Galler, Newcastle, Nowra, Lithglow
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Parlak, koyu kahverengi – siyah örümcekler. Dişilerin karınlarının ucunda parmak benzeri iğlik memecikleri, erkeklerin ikinci çift bacaklarının ortasından çıkıntı yapan büyük bir çiftleşme çıkıntısı vardır.

Sidney Huni – Web Örümceğini Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Oldukça büyük miktarda üretilen yüksek toksinli zehir ve bu zehri enjekte etmek için sahip olduğu büyük dişler ile Sydney Huni – Ağ örümceği, şüphesiz Avustralya’nın hatta muhtemelen dünyanın en ölümcül ve tehlikeli örümceğidir.

4) Black Mamba (Kara Mamba)

4) Black Mamba (Kara Mamba)

 • Bulunduğu Bölgeler: Alt Sahra Afrikası
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Rengi girden koyu kahverengiye değişir, alt tarafı açık renklidir

Black Mambayı Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Kara mamba, diş başına iki ila üç damla kadar zehirle dünyaya gelir. Üst çenenin önünde bulunan 6,5 mm uzunluğa kadar uzanan sivri ve ön uçlu bir yılandır. Bir yetişkin Kara Mamba türünün diş başına sahip olduğu 12 ila 20 damla kadar zehri vardır.

Yetişkin bir insan öldürmek için ise yalnızca iki damla zehir gerekir. Kara Mambaların yalnızca hayata geldiklerinde bile 3 damla zehirle doğması, genç Kara Mambaların bile son derece tehlikeli olduğu anlamına gelir.

5) Kirpi Balığı

5) Kirpi Balığı

 • Bulunduğu Bölgeler: Hint, Pasifik ve Atlantik Okyanuslarının ılık suları
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Çalkalandığında sivri uçlarla şişen bir vücut

Kirpi Balığını Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Kirpi balığı, balon balığı ve fugu; sivrli uçlarla kendini şişiren ve canlıları sokan balıklar olarak aynı kategoriye girer. Japonya’da yer alan fugu, siyanürden daha da zehirli bir toksin içeren bir kirpi balığı türüdür.

Ayrıca Japonya’da Kirpi Balığı yemek çok yaygındır. Kirpi balığından kaynaklanan insan ölümlerinin çoğu, kirpi balığının etinin uygun şekilde hazırlanmamasından kaynaklanmaktadır. Japon Sağlık Bakanlığı’na göre yanlış hazırlanmış bir Fugu, ülkedeki gıda zehirlenmelerinin en sık görülen nedenlerinden biridir.

6) Hint Testere Ölçekli Engereği

Hint Testere Ölçekli Engereği

 • Bulunduğu Bölgeler: Arabistan, Güneybatı Asya
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Kaba ve güçlü omurga pulları ve ince kuyruklu sağlam bir gövde

Hint Testere Ölçekli Engeriğini Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Testere ölçekli engerekler küçüktür ancak sinirlilikleri, saldırgan doğaları ve ölümcül zehirleri onları çok tehlikeli kılar. Herhangi bir endişe duyduklarında testere ölçekli engerekler, vücutları S şeklindeki kıvrımlara ilmeklenmiş olarak yavaşça hareket edecektir. Eğik ölçekler, potansiyel yırtıcıları uyarmak için kullanılan savunma alarmı olan bir tıslama sesi çıkarmak için birbirine sürtünür.

Bu yılanların teması hızlıdır ve ısırılanlar için ölüm oranı oldukça yüksektir. Yaşadıkları bölgelerde diğer tüm yılan türlerinin toplamından çok daha fazla insan ölümünden Tester eÖlçekli Engerek’lerin sorumlu olduğu söyleniyor.

Ayrıca Ülkelerle Simgeleşmiş Hayvanlar adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

7) Kutu Denizanası

7) Kutu Denizanası

 • Bulunduğu Bölgeler: Dünya’daki ılık kıyı suları
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Gövdesi kutu şeklinde, soluk mavi bir renge sahip canlılardır

Kutu Denizanasını Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Adını vücut şeklinden alan kutu denizanası, “nematokistler” olarak bilinen biyolojik bubi tuzaklarıyla kaplı dokunaçlara (zehir yüklü küçük oklar) sahiptir. Bu zehre maruz kalan insan ve hayvanların durumu, sokulduktan sonra birkaç dakika içinde felç, kalp durması ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

8) Altın Zehirli Ok Kurbağası

Altın Zehirli Ok Kurbağası

 • Bulunduğu Bölgeler: Kolombiya
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Sahip olduğu parlak ve canlı sarı renk

Altın Zehirli Ok Kurbağasını Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Altın Zehirli Kurbağa, dünyadaki en zehirli hayvanlardan biri olarak kabul edilir. Bazı bulgulara göre 10 yetişkini öldürmeye yetecek kadar zehir barındırdığı söyleniyor. Altın zehirli ok kurbağasıyla karşılaşan kaç kişinin yaşamını yitirdiği hakkında net bir sayı yok. Ancak sahip olduğu zehir, onu dünyanın en ölümcül ve tehlikeli hayvanlarından biri yapıyor.

9) Koni Salyangozu

Koni Salyangozu

 • Bulunduğu Bölgeler: Tropikal bölgeler, tropikal bölgelerdeki ılık sular
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Turuncu lekeli desene sahip koni şeklindeki bir kabuk

Koni Salyangozunu Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Koni salyangozu zararsız görünebilir ancak insanlar ve balıklar için ölümcül bir deniz yumuşakçasıdır. İnsanlara zarar vermeyi amaçlamayan ölümcül bir zehri vardır ancak zehri etki ettiğinde kişide felçle başlar, komaya neden olur sonrasında da ölüme yol açar.

Deirn deniz dalgıçları, masum görünümlü bir koni salyangozunun tehlikesini bilirler çünkü bu canlıların yaşam alanları; Kızıldeniz, Karayip Denizi ve Hint Okyanısı’nun tropikal – renkli sularıdır. Koni salyangozu geçtiğimiz yıllar içinde yaklaşık 36 kişiyi öldürdü.

10) Cape Buffalo

Cape Buffalo

 • Bulunduğu Bölgeler: Afrika
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Uzun ve kalın boynuzlar

Cape Buffalo’yu Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Cape Buffalo’lar, yaralandıklarında ya da kendilerini tehdit altında hissetiklerinde oldukça saldırgan bir hayvana dönüştükleri için “Kara Ölüm” olarak da adlandırılır. Avlanma anında bir sürü kalabalığa dönüşür ve saatte 56 km hızla avına hızla hücum ederler.

11) Adımlayıcı Yarım Kanatlılar – Suikastçi Böcekler (Assassin Bug)

Adımlayıcı Yarım Kanatlılar – Suikastçi Böcekler (Assassin Bug)

 • Bulunduğu Bölgeler: Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Kırmızı ve turuncu işaretli düz bir gövde

Assasisin Bug’ı Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

İnsanlar için tehlikeli ve nadir durumlarda da ölümcül olabilen Suikastçi Böcekler, tahriş edici zehir salgılarlar ve dışkıları; insanlarda ciddi enfeksiyonlara neden olabilecek parazitler içerebilir. Tehdit anında savunmaya geçen bu böcekler, şiddetli bir uyaran veya tehditle kışkırtılmadıkları sürece insanlara saldırmaz.

12) Tatlı Su Salyangozu

Tatlı Su Salyangozu

 • Bulunduğu Bölgeler: Afrika, Asya ve Güney Amerika
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Kahverengi – pembemsi kabuğa sahip çok küçük canlılardır

Tatlı Su Salyangozunu Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Tatlı Su Salyangozları sizi yaralayamaz veya size dokunamazlar ancak idrar yolunu ve bağırsakları etkileyen bir hastalık olan “Schistosomiasis”i iletmekten sorumludurlar.

Hastalık, tatlı su salyangozlarının saldığı parazitlerle kontamine olmuş tatlı suyla temas yoluyla yayılır.

13) Ascaris Yuvarlak Kurdu

2021/05/post-1621063069-7496-ascarisyuvarlakkurdu.webp

 • Bulunduğu Bölgeler: Dünya çapında, özellikle de sıcak ve nemli iklimlerde
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Erişte gibi görünen ve yaklaşık 30 cm boyundaki canlılar

Ascaris Yuvarlak Kurdunu Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Ascaris yuvarlak kurtları, ince bağırsakta enfeksiyona neden olan parazitik kurtlardır. İnsanlar, enfektif yumurtaları yiyerek bu yuvarlak kurtlarla enfekte olabilirler. Enfeksiyon, bulaşmış eller ağza sokulduğunda veya yıkanmamış, pişmemiş, soyulmamış çiğ ürünler tüketildiğinde meydana gelir.

Ascaris yuvarlak kurdundan kaynaklanan ölümler, etkisiz kanalizasyon uzaklaştırma sistemlerine sahip bölgelerde saha yaygındır.

Ascaris yuvarlak kurtları, ince bağırsakta enfeksiyona neden olan parazitik kurtlardır. İnsanlar, enfektif yumurtaları yiyerek yuvarlak kurtlarla enfekte olabilirler.

14) Tenya

Tenya

 • Bulunduğu Bölgeler: Dünya çapında neredeyse her coğrafyada mevcuttur
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Yutulduğunda görülemeyen, parazit bir şerit gibi düz ve yaklaşık 9 metreye kadar büyüyebilen bir canlıdır.

Tenyayı Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Bu küçük ama güçlü parazit, “sistiserkoz” veya “taeniaz” adı verilen enfeksiyonları bulaştırdığı için dünyanın en ölümcül hayvanlarından biridir. Çiğ veya az pişmiş sığır ya da domuz eti tenyaya neden olur.

Semptomlar genellikle hafif geçtiği ya da hiç olmadığı için tenyalar sessiz katillerdir. Sürecin sonunda bu parazit; organ fonksiyonlarının bozulmasına, nöbetlere, sinir sistemi bozukluklarına ve sindirim kanallarının tıkanmasına neden olur.

Ayrıca Hayvanlardan İnsanlara Geçen En Korkunç 10 Hastalık adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

15) Akrep

Akrep

 • Bulunduğu Bölgeler: Antartika hariç her kıta
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Vücudunun üzerinden uzanan, iki tutam uzun bir kuyruk

Akrebi Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Akrepler, teknik olarak örümcekler gibi sekiz bacağı ve iki merkezi vücut bölgesi olan örümcekler olarak tanımlanabilir. Sizi öldürebilecek yaklaşık 30 ila 40 arası akrep türü vardır.

Akrepler genellikle çöllerde bulunur anca yağmur ormanları ve Himalayalar’da görüldükleri de olmuştur. Tüm akrepler tehlikeli olsa da dikkat etmeniz gereken en tehlikeli tür “sarı ölüm avcısı”dır. Bu katil, var olan en zehirli akreptir ve Orta Doğu’nun çöllerinde yaşamaktadır.

16) Ayı

Ayı

 • Bulunduğu Bölgeler: Avustralya hariç her kıta
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Dört ayak üzerinde yürüyen, ekstra büyük ve tüylü hayvanlar

Ayıyı Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Ayılar, ormanlar veya milli parklarda insanlara saldırmaları sebebiyle korkunç bir şöhrete sahipler. Ayrıca ayılar şaşırtıcı derecede hızlı ve çok meraklı hayvanlardır.

17) Kurt

Kurt

 • Bulunduğu Bölgeler: Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika

Kurdu Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Dünya’nın en tehlikeli hayvanları listesinde yer alan kurdun gücünün kaynağı sürüsünde yatıyor. Bu kliquey hayvanlar vahşi, hızlı ve bölgeseldir. En çok Kuzey Amerika ve ormanlarında yaygındır.

18) Mavi Halkalı Ahtapot

Mavi Halkalı Ahtapot

 • Bulunduğu Bölgeler: Avustralya, Japonya, Filipinler ve Hindistan
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Vücudunda bulunan mavi halka desenleri

Mavi Halkalı Ahtapotu Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Çoğu ahtapot kendini savunma hattı olarak mürekkep püskürtürken mavi halkalı ahtapot, 26 tane insanı dakikalar içinde öldürmeye yetecek kadar ölümcül bir zehir yayar. Bu tehlikeli ve büyük gücüne rağmen bu deniz canlısı yalnızca bir kalem büyüklüğündedir ve vücudundaki göze çarpan mavi halkalar tarafından fark edilebilir.

Mavi halkalı ahtapotu tutmanız veya onunla bir temasa geçmeniz halinde sizi ısırır ve kirpi balıklarında da bulunan ölümcül bir toksin olan “tetrodotoksin” enjekte eder. Mavi halkalı ahtapotlar, su altında yaklaşık olarak 165 fitlik karanlık yarıklarda saklanma eğiliminde oldukları için bu tehlikeli canlılarda karşılaşmanız pek olası değil.

19) Komodo Ejderhası

Komodo Ejderhası

 • Bulunduğu Bölgeler: Komodo Adası ve Endonezya’da bulunan Küçük Sunda Adaları
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Köpek balığı benzeri dişler ve tırnaklı ayaklar.

Komodo ejderhaları, 3 metre uzunluğuna sahip olmalarıyla dünyanın en büyük kertenkeleleridir. Son yıllarda Endonezya’da turistik bir cazibe haline gelen Komodo ejderhaları, Komodo Ulusal Parkında ziyaretçilere gösteriliyor. Ancak Komodo Ejderhaları son 33 yılda birçok kişiyi öldürdü. Son ölümcül saldırı 2009 yılında gerçekleşti.

Komodo Ejderhasını Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Komodo Ejderhaları, kanın pıhtıllaşmasını engelleyen toksinler içeren zehirle dolu çok güçlü bir ısırığa sahiptir. Isırıktan kaynaklanan travma, komodo ejderinin ağzından gelen bakteriler ve hızlı kan kaybı; insanlar da dahil pek çok canlıyı öldürür.

20) Timsah

Timsah

 • Bulunduğu Bölgeler: Florida
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Kalın pulları ve kemikli plakaları olan uzun bir gövde

Florida Balık ve Yaban Hayatı Komisyonu’na göre Florida’da yılda ortalama yedi adet provoke edilmemiş timsah saldırısı gerçekleşmektedir.

Timsahı Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Eğer bir gezi sırasında bir timsah görürseniz onu sakın beslemeyin. Timsahı beslemeniz sadece yasa dışı olmakla kalmayıp aynı zamanda onlara insanları yiyecekle ilişkilendirmeyi de öğretiyor.

21) Sırtlangiller

Sırtlangiller

 • Bulunduğu Bölgeler: Afrika
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Yüksek perdeli (ağızları çok geniş açılacak şekilde) kahkahaları

Sırtlangilleri Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Hiç kimse bir sırtlan ile karşılaşmak istemez ve sırtlanlar da genellikle insanlardan kaçınırlar. Ancak Afrika’nın belirli bölgelerinde yaşayan sırtlanların köylere saldırdığı bilinmektedir.

Sırtlanlar yüksek açıklıklı ve perdeli gülüşleri ile köpeğe benzeyen özellikleriyle tanınan “çöpçü”lerdir. İnsanlarda korku ve endişeye neden olan vahşi memelilerdir.

22) Çeçe Sineği

Çeçe Sineği

 • Bulunduğu Bölgeler: Afrika’nın kırsal kesimleri
 • Önemli ve Ayırt Edici Özellikleri: Sarımsı – kahverengi renge sahip tipik sinek özellikleri

Çeçe Sineğini Tehlikeli Kılan Özelliği Nedir?

Dünya’nın en tehlikeli sineği olan Çeçe Sineği tarafından ısırılmak çoğunlukla ölümle sonuçlanır.

Çeçe sineği, bir insanı ısırdığı taktirde kişiye Arika tripanozomiyazı (uyku hastalığı) adı verilen bir hastalık bulaştırır ve yoluna devam eder.

Semptomları ateş ve şiddetli baş ağrısıyla başlayan tripanozomiyazı (uyku hastalığı) kişiyi enfekte eder ve kişi yorulana ve sonrasında da ölene kadar bu enfeksiyon durumu devam eder.

Sıkça Sorulan Sorular

Kliquey, Türkçeleştirilmiş adıyla Klik (Bölek); bir sürü içinde yer alan ve herhangi bir saldırı, tehdit anında gruplanan bir topluluk – oluşumdur. Bu oluşumda yer alan hayvanlara (Kliquey) Klik hayvanlar denmektedir.

Dünya’da birçok yerde de var olan akrep, ayı, kurt, tenya gibi türler ülkemizde de yaşam sürdüren tehlikeli hayvanlardır.

İlgili Yazılar