British Shorthair Kedi Cinsinin Özellikleri ve Bakımı

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 24 Aralık 2020
  • 879 okunma

İngiltere'nin Victorian döneminden beri var olan ve günümüzde halen daha asaletini koruyan British Shorthair cinsi kediler evinizde size güzel arkadaşlık edebilir. Peki bu kedi türünün özellikleri nelerdir ve bakımı nasıldır? Merak ediyorsanız bu yazıyı okumalısınız.

Evde bakılabilecek 5 kedi cinsi nedir merak ediyorsanız, linkteki yazımızı inceleyebilirsiniz.

British Shorthair Fiziksel Özellikleri

British Shorthair Fiziksel Özellikleri

British Shorthair kedilerin güçlü bir yapıları vardır. Kısa ama sağlam yapılı ve geniş bir gövdeye sahiptir. Bacakları da kısa ve güçlüdür. Ayrıca kalın ve yuvarlak, uca doğru incelen bir kuyruğu vardır. Pelüş ve havalı tüyleri insanı kıskandırır.

Burnu Kısa, yanakları tombul, gözleri yuvarlaktır. Yüzünde sürekli gülümseyen bir ifadesi var gibi bir izlenim vardır. Gözleri koyu altın, mavi, yeşil renklerde olabilir. Kulakları orta büyüklükte ve geniştir.

En popüler rengi British Blue denen gridir. Beyaz, siyah, gümüş, krem, tekir, benekli, iki renkli gibi pek çok rengi vardır.

Kedi cinsleri arasında olgunluğa geç erişirler (3 – 5 yıl).

British Shorthair Karakteri

British Shorthair Karakteri

British Shorthair oldukça asil bir duruşu olan bir kedidir. Bağımsız ve lider ruha sahiptir. Yüzleri çok sevimlidir. Hep güler yüzlü bir duruşları vardır.

Eve gelen yabancılardan hiç hoşlanmaz. Ancak çocuklarla ve kedi dostu olan köpeklerle çok iyi anlaşır.

Sahiplerini çok severler. Kucak sevmeyen bir yapıları olduğu için sahiplerinin yanında durmak onlar için yeterlidir. İlgi istediğinde usulca yanınıza gelir, eğer ilgi istemezse köşesine gider. Ancak çok nadir de olsa ilgisizlikten strese girebilirler.

Kediler arasında en sakin kedilerden biridir. Evde gönül rahatlığıyla yalnız bırakabilirsiniz, kendi kendine uslu bir şekilde oyununu oynayarak durabilirler. Dolap üstlerinde gezmeyi sevmez, normal yere basmayı severler.

Sıcaktan nefret ederler ve bu sebeple yaz aylarında bulunduğu yer çok sıcaksa bunalıma giren bir yapıları vardır.

Çok akıllı olan British Shorthair oyuncakları ve karşılıklı oyun oynamayı çok sever. Çok kolay bir şekilde neden-sonuç ilişkisi kurabildikleri için akıllı oyuncakları sever.

British Shorthair Bakımı

British Shorthair Bakımı

British Shorthair bakımı oldukça kolaydır. Haftada bir kez tüylerini fırçalamalısınız.

Banyo nadiren yaptırılabilir. Herhangi bir diş eti problemi olmaması için her gün dişlerini fırçalayabilirsiniz.

Haftalık olarak tırnaklarını kesmeli, göz ve kulaklarını bez ile silmelisiniz.

Her kedi de olduğu gibi kumu hep temiz olmalıdır.

British Shorthair Sağlığı

British Shorthair Sağlığı

British Shorthair türü kedilerde büyük sağlık problemleri yaşanmaz. Ancak diş eti problemlerini çok sık yaşar. Bunun için dişlerini düzenli fırçalayabilirsiniz.

Diş eti problemi dışında göz rahatsızlıklarını çok sık yaşar. Göz akıntısı en sık yaşadığı problemlerden biridir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çok asil olan British Shorthair cinsi kedilerin zorlayıcı bir karakteristik özellikleri olmasa da dikkat edilmesi gereken bir yanı var. Çok sıcağı sevmedikleri için bunaltıcı yaz sıcaklarında bunalıma girebilen bir yapıları vardır.

British Shorthair kedi türleri yabancıları sevmezler. Ancak çocuklarla ve kedi seven köpeklerle kolaylıkla anlaşabilen yapıları vardır.

British Shorthair kediler oldukça asil ve usludurlar. Onları birkaç saatliğine evde yalnız bırakarak gönül rahatlığıyla dışarı çıkabilirsiniz. Asla evi dağıtmaz.

İlgili Yazılar