Evde Bakılabilecek 5 Kedi Cinsi ve Özellikleri

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 17 Haziran 2020
  • 1.852 okunma
  • 1 beğeni

Ev içinde eşsiz bir arkadaş olan kediler için doğru bir ilişki kurmak için evde bakılabilecek kediler listesine dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü bazı kediler ev ortamına rahat uyum sağlayamazlar ve her iki taraf için de sorunlar görülebilir. Böylesi durumları engellemek için evde bakılabilecek 5 kedi cinsi ve özellikleri yararlı olacaktır.

Ankara Kedisi

2020/06/post-1592411421-3261-ankara-kredisi.webp

Diğer ülkelerde Angora kedisi olarak da bilinen Ankara kedisi, uzun tüyleri ile dikkat çekmektedir. Ankara kedilerinin evde beslenmelerini öne çıkaran özellik sahiplerine son derece yüksek bağlılık göstermeleridir. Oldukça enerjik bir yapıdadırlar ve özellikle sahiplerinin kendileri ile oynamalarından büyük keyif alırlar. Aynı zamanda zeki ve meraklı da olan Ankara kedileri etraflarını araştırmayı, yeni kimseler ile taşınmayı da severler. Bu bakımdan eve gelen ziyaretçilerden çekinmezler ve onlara da sıcaklık gösterirler. Eşyalara ya da evde yaşayanlara zarar verme huyları bulunmaz ve son derece evcil özellikleri ile öne çıkarlar. İri ve yuvarlak gözlerinde farklı renklerde oluşu ise kendilerine özel bir hava katmaktadır. Genelde beyaz renkte olmalarına karşılık siyah ya da gri renklerde de bulunabilmektedirler.

British Shorthair

2020/06/post-1592411422-8227-british-shorthait.webp

Evde bakılacak kedi türleri arasında sevimliliği ve özel boz rengi ile öne çıkan British Shorthair ev için harika bir örnektir. Tam bir ev kedisi olan British Shorthair, gün içinde sakin yapısı ile dikkat çeker. Etrafı karıştırma ya da eşyalara zarar verme gibi özellikleri bulunmamaktadır. Başka insanlara karşı da sıcak kanlı olduğu için eve gelen misafirlere zor anlar yaşatmaz ve kendini onlara da sevdirir. Duygusal yapısı gereği bazı durumlarda huysuzlanma gösterse bile bu özelliğini üzerinden çabuk atar ve tekrar uysal yapısına kavuşur. Özellikle sahipleri ile aralarında güçlü bağlar oluşur ve sahiplerini tanıyarak her fırsatta onların yanında olmak isterler. Gri rengin yanında farklı renk tonlarında da görülebilmektedir. Başka kedilerle de iyi anlaşma özelliğine sahiptir.

Scottish Fold

2020/06/post-1592411417-8531-scottish-fold.webp

Görünüşü ile adeta bir buluta benzeyen Scottish Fold sahibiyle zaman geçirmeyi çok fazla sevmektedir. Sürekli olarak sahibinin yanında bulunur ve böylece yakın temas kedi beslemek isteyenler için ideal bir cins olmaktadır. Yalnızlığı hiç sevmezler ve son derece sosyal canlılardır. Bu yüzden evde uzun süreli yalnız kaldığı durumlara kendisini kötü hissetmektedir. Eğer kalabalık bir ev ortamı varsa Scottish Fold bu durumdan son derece mutlu olacaktır. Kendi konforuna da ayrıca düşkündür. Zeki olmasına karşılık sessiz kalmayı tercih eden ve etrafındaki eşyalara karşı genelde ilgisiz kalan Scottish Fold, oyun zamanı ise karşılık veren, soğuk davranmayan ve seçtiği kimseler ile her zaman yakın olan bir türdür.

İran (Persian) Kedisi

2020/06/post-1592411413-0771-iran-kredisi.webp

Evde bakılacak kedi cinsleri arasında sevimli görünümü ile öne çıkan İran (Persian) Kedisi, doğdukları andan itibaren yumuşak tüyleri ile dikkat çekerler. Bu bakımdan görünüşleri ile sahiplerine son derece tatlı gelirler. Evde uzun süre vakit geçiren kimseler için son derece uygundur çünkü sevgiye karşı oldukça zaafları vardır ve sahipleri kendilerine sevgi gösterdiklerinde bundan çok mutlu olurlar. Duygusal ve fiziksel olarak ilgi isteyen İran kedileri özellikle uzun tüyleri nedeniyle sıklıkla taranmak istemektedirler.

Siyam Kedisi

2020/06/post-1592411419-746-siyam-kedisi.webp

Zeki ve meraklı olan Siyam kedileri evde bakılacak kediler arasında kendilerine özgü tutumları nedeniyle yer bulmayı başarıyorlar. Zeki yapıları ile sahipleri ile son derece keyifli vakit geçiren Siyam kedileri, ev yaşamına kolay adapte olurlar ve eşyalara zarar vermezler. Aynı zamanda buz mavisi gözleri sayesinde ciddi bir görünüme sahiptirler. Misafirlere karşı da anlayışlıdırlar.

İlgili Yazılar