En Zeki 5 Köpek Irkı ve Özellikleri

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 18 Haziran 2020
  • 1.236 okunma

Her köpek sahibi için kendi köpekleri zeki olsa da esasında ırksal özellikler bakımından bazı köpeklerin zeka becerileri daha gelişmiş olmaktadır. Bu kapsamda en zeki köpek cinsleri belirli köpekleri öne çıkarmaktadır. Zeki oluşları sosyal davranışları, sahipleri ile kurdukları ilişkiler ve diğer canlılar ile yaşadıkları iletişimler üzerine belirlenen en zeki 5 köpek ırkı ve özellikleri diğer türler arasında kendilerinin önüne çıkmasına yardımcı olmaktadır.

Border Collie

border collie

Border Collie cinsi köpekler enerjik yapıları ile bilinmelerine rağmen son derece zeki özellikler taşırlar. Çalışkan yapıda olan ve dinlenmeyi neredeyse hiç sevmeyen bu cins, çeviklik ve çobanlık konusunda son derece başarılı bir tür olarak öne çıkmaktadır. Aynı zamanda kontrol ettikleri sürülerdeki diğer hayvanlara karşı etkili söz geçirirler ve sahiplerinin de sözünü çok büyük bir şekilde önemseyerek onların sözünün dışına çıkmazlar. İnsanlar ile kurduğu başarılı ilişkiler nedeniyle de zekası bakımından tercih edilen bir tür olarak öne çıkmakta, farklı alanlarda da kullanılmaktadır.

Kaniş

kaniş

Sevimlilikleri ile köpekler aleminin en tanınan üyelerinden olan kanişler en zeki köpek türleri arasında da kendilerine özel bir yer bulabiliyorlar. Kanişler takip, avlama ve çeşitli numaralar sergilemek üzere çok kolayca eğitilme özelliklerine sahip olup aynı zamanda öğrendikleri becerileri de kolayca geliştirme özelliğine sahiptirler. Böylece kanişler ile yapılan eğitimler daha verimli sonuçlar verir ve yeni becerileri kolayca öğrenebilirler. Aynı zamanda gösteri dünyası için de tercih edilen kanişler kolay eğitilebilir olmaları nedeniyle ev yaşamına da kolay uyum göstererek, ev içi yaşam için de son derece idealdirler.

Alman Kurdu

alman kurdu

En zeki köpek listesinde özellikle zekaları sayesinde emniyet ekiplerinin ya da arama kurtarma timlerinin de tercih ettiği Alman kurtları bu alanda ilk sırada alan köpek konumundadır. Zekası ile en zorlu durumlarda bile pratik çözümler üretebilir ve aynı zamanda sahiplerinin isteklerini eksiksiz şekilde yerine getirir. Çok yüksek seviyelerde eğitilebilir olması sayesinde farklı alanlarda tercih edilen Alman kurdu aynı zamanda görünümüne rağmen çocuklarla da son derece kolay iletişim kurabilir ve onlara da büyük bir arkadaşlık sergileyebiliyor. Bu özelliği ile ailelerin bahçelerinde de bakıma son derece uygundur.

Golden Retriever

golden retriever

Sevimlilikleri ve tatlılıkları ile öne çıkan ve tam bir aile köpeği olarak bilinen Golden Retriever sahipleri ile kurdukları ilişkiler neticesinde yaratıcı zekasını kolaylıkla gösterebilen bir türdür. Esasında bir tür av köpeği olmasına rağmen farklı eğitimler ile yeni becerileri kolayca kazanan Golden Retriever çocuklar ile yumuşak ilişkiler kurduğu için çocuklara hayvan sevgisinin kazandırılmasında tercih ediliyor. Bunun yanında akıllı özellikleri ile arama kurtarma ya da terapi köpeği olarak da değerlendirilen bu türün bu kadar geniş bir alanda insanlara yardımcı oluyor olmasında yüksek zekasının rolü bulunuyor ve her türlü duruma karşı kendisini adapte ettiği gibi hiç saldırgan olmayışı nedeniyle de insanlar tarafından da çok seviliyor.

Shetland Çoban Köpeği

shetland çoban köpeği

En zeki köpekler arasında öne çıkan Shetland çoban köpeği ya da diğer bilinen adıyla minyatür Collie, çoban köpeği olma vasfını her koşulda sergileyerek üstün akıllı özellikler taşımaktadır. Küçük boyutuna karşılık zekası sayesinde özellikle diğer hayvanları yönetme ve yönlendirme konusunda uzman olan Shetland, zekası sayesinde insanlar ile çok daha verimli ilişkiler kurabilir ve eğitilmeye de son derece yatkındır. Özel eğitimler sonucunda farklı işlevler de yüklenmeye uygun olan cins, ayrıca insanlar ile de çok yakın ilişkiler kurarak insanlara karşı saldırgan özellikler taşımaz.

İlgili Yazılar