Dünyanın Geleceğini Gösteren Yasaklanan TV Programı Alternative 3

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 7 Mayıs 2021
 • 250 okunma

7 adımda, 1977 yılında, Dünya dışı varlıklar, Mars kolonisi ve ay üzerindeki yapılar hakkında verdiği bilgilerle büyük olay yaratan; ilk bölümü yayınlandıktan sonra yasaklanan gizemli program…

1. Programın Yayımlanması

Programın Yayımlanması

İngiltere’de, “Alternatif 3” adı verilen ve belgesel dizisi olarak düşünülen bu programın ilk bölümünün, 1977 yılının Nisan ayında “Nisan 1 şakası” olarak yayımlanması planlanır ancak teknik birtakım sorunlar nedeniyle yayın tarihi 20 Haziran 1977’ye ertelenir.

Sitemizden insan vücudunun ölümden sonra yapabileceği 10 korkunç şey bilgilerine de bakabilirsiniz.

2. Programda Ortaya Atılan Konular

Programda Ortaya Atılan Konular

20 Haziran’da programın ilk bölümü yayına girdikten kısa bir zaman sonra, Anglia Televizyon Stüdyosu izleyenlerce telefon yağmuruna tutulur. Yayın sonrasında programın aslında Nisan şakası olduğu ve gerçekleri yansıtmadığı yönünde bazı açıklamalar yapılsa da izleyenler açısından bu açıklama pek tatmin edici olmaz. Çünkü programda anlatılanlar çok fazla sorunun ortaya çıkmasına neden olmuştur:

 • Ay ve Mars üzerinde yapılan gizli uzay üssü görevleri
 • Dünya dışı gelişmiş uzay gemileri
 • ABD ve SSCB’nin ortak yürüttüğü ay üzerinde koloni kurma çalışmaları
 • Mars kolonisi
 • Paralel uzay kapıları
 • Ay üzerinde yapı inşaatı

Programda, yayınlanan bu bilgilerin görüntülerine de yer verilmiştir. Sonradan görüntülerin gerçek olmadığı, her şeyin bir kurgudan ibaret olduğu söylenmiştir ama bu da inandırıcı olmamıştır.

3. Alternatif

Alternatif

Kayıp bilim insanlarının, gelecekte yıkıcı iklim değişiklikleri yüzünden, Dünya’nın daha fazla yaşamı kaldıramayacağını iddia ettikleri ve 1957'de bu sorunun çözümü için üç alternatif üretildiği öne sürülmektedir:

 • İlk alternatif, Dünya üzerindeki insan nüfusunun büyük ölçüde azaltılması;
 • İkinci alternatif, iklim yeniden dengeleninceye dek hükümet görevlilerini ve nüfusun bir bölümünü barındırmak için geniş yer altı sığınakları yapılması;
 • Üçüncü alternatif, Ay'da bir ara istasyon aracılığıyla Mars’ta bir koloni oluşturulması!

4. Program Kopyalarına Ne Oldu?

Program, sıradan bir belgesel programı gibi görünmesi için o sırada kullanılan stok film tekniği ile yapılır. Yani çekilmiş başka bölümleri de vardır. Hem ilk bölümün hem de diğerlerinin kopyalarına ulaşıldığı bilinmektedir. Ancak ilk bölümü haricindeki yayınlanmamış kopyaların el altından/gizli olarak satıldığı ve çok zor bulunduğu söylenmektedir.

5. Program Hakkında Neler Söylendi?

Program Hakkında Neler Söylendi?

21 Haziran tarihli Times gazetesi , "Bağımsız televizyon şirketleri, bir Anglia programı olan Alternative 3, Dünya atmosferindeki değişikliklerle ilgili endişe verici gerçekler verdikten sonra dün gece yüzlerce protesto çağrısı aldı. Başlangıçta 1 Nisan için tasarlanmış bir aldatmacaydı." şeklinde haber geçer ve programda yer alan bazı rollerin de tanınmış oyuncular tarafından canlandırıldığına dikkat çekilir.

Komplo teorisi alt kültürü ve edebiyatı üzerine yapılan bir çalışmada, (Komplo Kültürü: Çağdaş Amerika'da Kıyamet Vizyonları, 2003), araştırmacı yazar Michael Barkun, Alternatif 3 hakkında şöyle der:

"Alternatif 3 açıkça bir aldatmacaydı. Sadece 1 Nisan Şakası Günü'nde yayınlanması amaçlandığı için değil. Sözde bilim adamları, astronotlar ve diğerleriyle yapılan röportajlar kendiliğinden olamayacak kadar çarpıcı bir şekilde cilalandı ve her halükarda, bölümün kapanış jeneriği, röportaj yapılanların ve muhabirlerin rollerini üstlenen aktörlerin adını verdi. Ustalıkla üretilmiş olmasına rağmen, dizinin sahte belgesel tarzının pek çok kişiyi kandırması beklenemezdi."

6. 3 Alternatif Programı Bir Aldatmaca mı?

3 Alternatif Programı Bir Aldatmaca mı?

Programın bir aldatmacadan ibaret olduğu, şaka olduğu, her şeyin bir kurgu olduğu söylenerek, üzerine yazıp çizenler çok olmuş yıllar içinde. Ama bir de anlatılanların gerçek olabileceği hatta gerçek olduğunun kanıtlandığı gelişmeler de mevcut şüphesiz:

 • Gary McKinnon, İskoç asıllı bir İngiltere vatandaşıdır. Onu tanınır yapan ise tüm zamanların en büyük hacker’ı olması olmuştur. 2001 yılında McKinnon, 3 Alternatif programıyla ilgili çok şaşırtıcı bilgileri kamuoyu ile paylaşır. Pentagon’da bulunan askeri bilgisayarlardan birini hacklediğini ve yayınlanan programa ve ondan çok daha fazlasına ulaştığını söyler. 2002’de 2 yıl boyunca devam eden hack eylemleri nedeniyle bu sistemlerde 700 bin dolarlık zarara yol açtığı gerekçesiyle tutuklanır ve hala tutuklu olarak yargılanmaktadır.
 • 2018 yılında Karl Wolfe adında biri ortaya çıkar. Steven M. Greer’a ait Uzaylılar kitabı için anlattıkları çarpıcıdır. Wolfe, 1965 senesinde Langley AFB kapsamında (Virginia) Taktik Hava Komutanlığı'nda elektrik teknisyeni olarak görev yaptığı sırada; NSA adlı birimde ortaya çıkan elektrik arızası nedeniyle bozulan bir bilgisayarı onarmak üzere görevlendirilir. Wolfe o birimde farklı dilleri konuşan dünyanın her yanından bilim insanları olduğunu fark eder. Onarmakta olduğu bilgisayarın sahibi olan kişi bir anda yanındakilere dönerek yüksek sesle ‘ayın arkasında bir taban bulduk’ der. Tabanın fotoğrafı odadaki dev ekrana verilir. Anın heyecanı ve şaşkınlığı ile teknisyenin oradaki varlığı unutulur. Wolfe da fotoğrafta yer alan görüntülere tanık olur. Dediğine göre fotoğrafta sadece bir taban değil, kuleler ve radar sistemlerine benzeyen yapılar vardır. Wolfe’un anılarını da içeren bu kitap onaylanmadığı için yayımlanmamıştır.
 • Wolfe’un tarif ettiği fotoğraf görüntüleri 1977 yılında yayımlanan 3 Alternatif programında, ay üzerinde kurulması gereken tesisler olarak gösterilen görüntülerle tıpatıp aynıdır. Yani ayın üzerinde bulunan yapıların ABD tarafından yapılmadığı; çok eski zamanlardan beri orada bulundukları ortaya çıkmıştır.
 • Bir iddiaya göre ise 1970’li yıllarda NASA’da çalışan Dana Hear isimli bir kadın, NASA’daki görevinin Ay’da çekilen fotoğraflarda görünen dünya dışı yapıların, uzaylıların vb fotoğraflardan silinmesi olduğunu; yıllar sonra emekli olup normal hayata dönünce Dünya’da yaşayan insanların bunu bilmesi gerektiğini düşünerek, binlerce fotoğraftan dünya dışı varlıkların izinin silindiğini anlatmıştır.

Hayvanlardan insanlara geçen en korkunç 10 hastalık hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

7. 3 Alternatif Hayata Geçirildi Mi?

3 Alternatif Hayata Geçirildi Mi?

 • Alternatifte sözü edilen Dünya nüfusunun azaltılması ile ilgili olarak; 1950 yılında yapılan bir deneyle Güney Pasifik Atlas Okyanusu üzerinden yollanarak 3 nükleer başlık atmosferde patlatılmıştır. Argus projesi denilen ev ‘Dünya’nın üst atmosferindeki etkileri ölçmek’ amacıyla yapılan bu deneyin asıl/gizli amacı atmosferde bir delik açmaktı.
 • Alternatifte geçen, iklim yeniden dengeleninceye dek hükümet görevlilerini ve nüfusun bir bölümünü barındırmak için geniş yer altı sığınakları yapılması projesi teorik olarak hazırlanmış ve odlukça detaylandırılmış hatta Kuzey Amerika’da yer altı tünelleri de oluşturulmuştur.
 • Alternatif olarak, ekolojik bir felaketle küresel ısınma/soğuma tehlikesine karşı planlanan projenin ise (Mars Beam Projesi-Mars’ta bir koloni oluşturulması) 2010 yılında hayata geçirilmeye başlandığı hatta bu sebeple de 2. Alternatif proje rafa kaldırıldığı iddia edilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Derin sırlar(!) ve gizli kalması gereken çok önemli bilgileri açığa çıkardığı için yasaklandığı sanılmaktadır.

2010 yılında bir koloni oluşturulmasına ilişkin çalışmaların başladığı iddia edilmektedir.

İlgili Yazılar