İzlemeye Doyamayacağınız En İyi 10 Marvel Dizisi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 26 Mayıs 2021
  • 176 okunma

Marvel, Marvel Sinematik Evreni (MCU) filmleri sayesinde bugünlerde her zamankinden daha popülerdir, ancak çizgi roman şirketi birçok TV şovuyla küçük ekranlarda da oldukça iyi performans sergilemektedir. Animasyondan canlı aksiyona kadar, insanların en sevdiği karakterlerin çoğu geçtiğimiz on yıllarda sayfalardan TV ekranlarına akmıştır.

1. X-Men (1992- 1997)

X-Men (1992- 1997)

The Animated Series veya sadece X-Men, aslında mutantları küçük ekrana taşımak için ilk girişim başarısız pilot X-Men: Pryde of the X-Men’den sonra ikinci girişimdi. Ancak ikinci deneme, Wolverine, Gambit, Cyclops, Jubilee, Rogue ve diğerleri 90’larda cumartesi sabahı çizgi film saatinin dayanak noktası olduğundan beri en cazip TV dizisi haline geldi.

Seriyi bu kadar özel yapan, çizgi romanı özel kılan şeyle aynıydı: Bağnazlık ve izolasyon gibi ağır konuları çocukların bile anlayabileceği sindirilebilir formatlarda ele aldı. Ayrıca çizgi romanlardaki en ünlü hikâye yaylarının çoğunu, yani Phoenix destanını ve The Age of Apocalypse’i kapsıyordu. Diğerlerinin yanında daha az tercih edilmesinin tek sebebi biraz nostaljik kalmasıdır. Yine de değerli yapı taşlarından ve Marvel’ın en iyilerindendir.

Ayrıca Gelmiş Geçmiş En İyi 20 Gençlik Dizisi Tavsiyesi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

2. Runaways (2017- 2019)

Runaways (2017- 2019)

Yavaşça başlangıç yapmış olsa da genç yetişkinlere hitap eden bu şov, sonraki iki sezonunda ilginçleşti. Y. The Last Man’in yazarlarından Brian K. Vaughn’un kaleminden çıkan popüler çizgi romandan uyarlanan Runaways, birkaç gencin kaçıp en sonunda süper kötü ebeveynler The Pride’a karşı beraber savaşmaları hakkındadır.

Runaways’i ilginç kılan, neredeyse süper kahramanlardan oluşan ‘Kahvaltı Kulübü’ (Breakfast Club, 1985) gibi davranan oyuncularıydı. Aynı zamanda uzaylı olan inek Alex, evcil dinozoru ile aktivist Gertrude ve aynı anda hem cadı hem de Goth kızı olan Nico… Düzensizce yayınlanan sezonlarıyla engellense de Marvel’ın oldukça havalı senaryolarındandır.

3. Luke Cage (2016- 2018)

Luke Cage (2016- 2018)

Zavallı Luke Cage, öncelikle başlangıcından önce iptal edildi. Çizgi romanlarda Power Man olarak da bilinen Luke Cage, zaman zaman da ‘blaxploitation’ (siyahilerin sömürülmesi anlamına gelen kavram) bölgesine kayan sosyal olarak bilinçli gösterilerdendi. Ancak Netflix Marvel şovlarının çoğu gibi sezonları fena halde düzensizdi, hatta özellikle 1. sezondaki bazı bölümler gereksiz gibi duruyordu. Her şeye rağmen, başrol Mike Colter ve Cottonmouth rolündeki Mahershala Ali dahil olmak üzere oyuncu kadrosu inanılmazdı.

Hikâye, süper sert cildiyle hayattaki duruşu tam belli olmayan Luke Cage etrafında dönüyordu. İnsanlar önce onun kötü olduğunu düşündüler, sonra iyi olduğunu düşündüler ve sonra Luke Cage ikisinden de biraz oldu. Netflix Marvel evrenine tam olarak uysa da bağımsız olarak da gayet iyiydi ve temaları açısından benzersizdi. Ayrıca, iki sezonu da Netflix Türkiye’de mevcut.

4. The Punisher (2017- 2019)

The Punisher (2017- 2019)

The Punisher/Frank Castle rolünün dördüncü versiyonu olan Jon Bernthal, muhtemelen punisher grubunun en iyilerinden. Daredevil’in 2. sezonundaki The Punisher karakterinden esinlenilerek yapılan bu dizi, ekrandaki diğer tüm yinelemelerden çok daha fazla travma sonrası stres bozukluğu temasına sahiptir. Sezonları da Luke Cage gibi düzensizdir ama dizi, yayınlanan iyi bölümlerinin etkileyiciliği ile kendini kurtarmaktadır.

Ailesinin öldürülmesi üzerine intikam almak isteyen Frank Castle merkezli The Punisher, işkence temasına girse bile Netflix Marvel şovlarının kesinlikle en şiddetli olanıdır. Yine de bu özellik, her zaman daha karanlık Marvel karakterlerinden olan anti-kahraman için uygundur. İkinci sezonun birincisi kadar beğenilmediğini söylemek mümkün ancak diğer Netflix Marvel şovlarından belirgin şekilde farklı ve hatta biraz düşüncelidir. Her iki sezonu da Netflix Türkiye’de seyirciye sunulmuştur.

5. Legion (2017- 2019)

Legion (2017- 2019)

Gerçeküstü, şaşırtıcı ve saçma şekilde benzersiz olduğu için en iyi Marvel şovlarındandır. Ancak tuhaflığından dolayı muhtemelen aynı zamanda da anlaşılması en zorlardandır. Ancak bunların hepsini aşabilirseniz, bu diziyi izlemenin büyük ölçüde ödül olacağını söylemek mümkündür.

Hikâye, herkes tarafından şizofren olduğu düşünülen ama aslında mutant (Profesör X’in oğlu) olan Dan Stevens’in canlandırdığı David Haller hakkındadır. Legion’la ilgili tuhaf olan şey, ne olup bittiğini ne kadar fazla anlar ve bilirseniz hikaye size o kadar daha az ilginç gelecektir.

6. Spider-Man: The Animated Series (1994- 1998)

Spider-Man: The Animated Series (1994- 1998)

X-Men ile kıyaslandığında, Spider-Man için 90’ların en iyi animasyon TV şovlarındandı demek yanlış olmaz. Spider-Man’i en iyi Marvel dizileri kategorisine sokan şey aslında The Rogues’ Gallery’dir. Bu terim, Batman’in yıllar içinde karşılaştığı çeşitli kötü adamlar için kullanılmaktadır. Batman’dan sonra Spider-Man, tüm çizgi romanlarda tartışmasız en iyi ikinci Gallery’ye sahiptir ve hemen hemen tüm en iyi kötü adamlar onun animasyon serisinde göründü. Doc Oc, Morbius, Venom. Hell, Dr. Strange ve hatta The Punisher bile bu isimler arasındadır. Dolayısıyla, eğer Marvel hayranları için toplu hizmet açısından Spider-Man: The Animated Series’i yenmek zordur.

Bununla birlikte, X-Men: The Animated Series ününü koruyarak eskiyemediği gibi Spider-Man de onunla aynı kaderi paylaşmaktadır. Çünkü Spider-Man, X-Men’den daha da kötü seslendirme ve animasyon kalitesine sahiptir. Ancak yine de Spider Man’in küçük ekrandaki tüm görüntüleri arasında en iyisi olduğu kesindir.

7. Agents of S.H.I.E.L.D. (2013- 2020)

Agents of S.H.I.E.L.D. (2013- 2020)

Devam ettikçe daha az ilgi çekici hale gelen Legion’dan farklı olarak, Agents of S.H.I.E.L.D. tam tersidir çünkü kesinlikle sıkıcı başlar ama sonraki sezonlarında son derece tuhaf ve daha ilginç hale gelmektedir. Potansiyel izleyicilerin çoğunun seri zaman yolculuğuna ve Ghost Rider sahnelerine başlamadan önce vazgeçmesi oldukça üzücü olur.

Çoğunlukla, Marvel Sinematik Evreni içinde var olan Agents of S.H.I.E.L.D., Avengers’ta öldürülen Ajan Phil Coulson’ı (Clark Gregg) tekrar öldürdükten sonra yine hayata döndürmektedir. Daha önce de belirtildiği gibi, dizi ilk sezonda monoton olmaktan devamındaki altı sezonda ise pembe dizilere taş çıkartacak dereceye gelişerek Marvel’dan mezun olmuştur. Ağustos 2020’de arka arkaya yayınlanan 2 final bölümü ve yedinci sezonuyla ekranlara veda etmiştir.

8. Agent Carter (2015- 2016)

Agent Carter (2015- 2016)

Bütün havalı çocukların Agent Carter’ı sevdiği aşikardır. Captain America: The First Avenger ile birlikte evde hissettiren dokusu etkileyicidir ve tıpkı onun gibi Agent Carter da aslında düşünüldüğünden çok daha iyidir. Hayley Atwell’in başrol Peggy Carter’ı canlandırdığı dizide, aynı zamanda Iron Man’in babası Howard Stark ile gizlice yönetici asistanı olarak çalışan Agent Carter’ın maceraları anlatılmaktadır.

Agent Carter’ı Marvel’ın en iyi dizilerinden ayıran ve çoğunun üzerinde tutan şey ise, senaryosunun akıllıca ve eğlenceli olmasıdır. Filmlerde her şeyden çok Captain America’ya ilham kaynağı olarak görülen Peggy Carter, Agent Carter dizisinde tamamen ortaya çıkmış ve kendi bağımsız filminin olmasını isteyeceğiniz kadar havalı hale gelmiştir. Ancak ne yazık ki sadece iki sezon yayınlanarak TV ekranlarına veda etmiştir.

Ayrıca Dizisi Yapılmış Yerli Kitaplar adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

9. Daredevil (2015- 2018)

Daredevil (2015- 2018)

Çoğu insan, Netflix’in ilk Marvel çıkış noktası olan Daredevil’in Marvel’ın gelmiş geçmiş en iyi dizisi olduğunu iddia eder ve haksız da sayılmazlar. Charlie Cox’un Daredevil’i canlandırdığı dizide aktör, kör avukatı dünyaya tanıtmak için harika iş çıkarmıştır. Aksiyon sahneleri, özellikle de ilk sezondaki koridor dövüşü rakipsizdir. Ayrıca, Daredevil ile ilgili hiçbir tartışma, Vincent D’Onofrio’nun ustaca canlandırdığı Kingpin’den bahsetmeyi unutmaz.

Daredevil’in tüm serisini batıran tek bağlantı aslında avukatlık meselesidir diyebiliriz. Bu büyük sorunlardan değildir ancak yine de hayranlarına daha iyi halledilebilirdi gibi hissettirdi. Her şeye rağmen, etrafındaki her şey olağanüstüydü ve Daredevil, çoğu insanın en sevdiği Marvel dizilerindendir. Üstelik tüm sezonları Netflix Türkiye’de mevcuttur.

10. Jessica Jones (2015- 2019)

Jessica Jones (2015- 2019)

Krysten Ritter’ın canlandırdığı Jessica Jones, sert ve çabuk konuşan halleriyle özel dedektiflerdendir. Aynı zamanda, nefret edilen ama tamamen etkisine alan David Tennant’ın canlandırdığı kötü adam The Purple Man ile tarihsel bağlantısı olduğu bilinmektedir.

Sezon bazında değerlendirildiğinde, kabul edilmelidir ki 1. sezon şişirilmiştir, 2. sezon ise 1’den daha az ilgi çekicidir hatta 3. sezon en kötüsüdür. Ancak şişirilen 1. sezonunun en iyi anlarıyla diğer Marvel dizileri arasından sıyrılmış ve hatta hepsinden daha iyi konuma gelmiştir. Üç sezonu da Netflix Türkiye’de mevcuttur.

Sıkça Sorulan Sorular

Marvel Studios tarafından bağımsız olarak üretilen ve Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen karakterlere dayanan süper kahraman filmlerine odaklanan Amerikan medya Franchise’ıdır.

Bu Franchise, çizgi romanlar, kısa filmler, televizyon dizileri ve dijital dizileri içermektedir. Çizgi romanlardaki orijinal Marvel evrenine çok benzeyen bu ortak evren, ortak olay örgüleri, olaylar, ortamlar, oyuncular ve karakterler baz alınarak oluşturulmuştur.

İlgili Yazılar