En İyi Korku Dizileri - IMDb Puanı Yüksek 8 Korku Dizisi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 14 Şubat 2021
  • 2.374 okunma
  • 1 beğeni

Yaşamın farklı pek çok yüzünü kurgusal ögelerle ekran önüne taşıyan birçok yapım, etkileriyle uzun dönem konuşulmuştur. Beyaz cam önündeki o aksiyon, heyecanlı bekleyişler, tırmanan gerilimler, eğer ki bizlerin merakını arttıran bir tür ise o keyfi ikiye katlamaktadır. Aslında korkunun keyfi mi olur diyenleriniz de olacaktır? Ya da korkmaktan insan nasıl keyif alır diye düşünebilirsiniz. Düşüncenizde haklı olabilirsiniz. Fakat korku filmleri ve dizilerinin temeli sadece korkuya dayanmamakta. Yani korkunun içinde gelişen kurgu, teknik ve mücadeleler biraz da bu türün sevilmesine yol açmaktadır. Yani araştırmalar göstermiştir ki, bu tür yapımların yarattığı adrenalin, aslında izleyiciye muhakeme imkanı da sağladığından tercih ediliyor. Korku dizileri de aynı şekilde merakımıza yenildiğimiz, bu sebepten sezonlara taşınabilecek bir takip için kitleleri peşinden sürükleyen tür olarak karşımıza çıkmaya devam etmekte. Bugüne kadar yapılmış en iyi korku dizileri neler? Sizler için derleyip bugün sayfamıza taşıyacağız. Şimdiden keyifli bir okuma olacağına inanıyoruz.

Peki, o halde meraklılarına soralım. Ekranlara yansıdığı günden bu yana tartışılmış, etki bırakmış, bu korku dizilerinden sizin favoriniz hangisi?

1. Supernatural

Supernatural

Supernatural, ilk ekranlara geldiği 2005 senesinden bu yana konusu ve içeriğiyle hala sıkı takipçileri olan bir korku dizisi. Hikayede, bazı yaratıklarca annesi öldürülen iki kardeş Dean ve Sam’in mücadelesi anlatılmakta. Ailesinden uzak bir yaşam süren Sam’in babasının kaybolduğunu öğrenmesiyle kardeşinin yanına gelişini, doğaüstü yaratıklara karşı Winchester kardeşlerin mücadelesini işliyor. Gizemli olayların görüntülendiği film, korku sevenleri gizemli bir platformda buluşturuyor. Her bölümün süresi 45 dakika olan bu korku klasiğinin başrollerinde, Jensen Ackles (Dean), Jared Padelecki (Sam), Misha Collins (Castiel) yer almaktadır. Dizi 20 sezon boyunca ekranlarda yer almış bir Amerikan korku yapımıdır. Şimdiye dek yayınlanan 327 bölümü ilgiyle takip edilmiştir.

2. The Walking Dead

The Walking Dead

Zombi desek ne düşünürsünüz? Gözümüzün önünde canlanan karakterler tüylerimizi diken diken etmeye bile yeter, değil mi? Fakat inanın, The Walking Dead, sezonlara ulaşan bir yapım olarak zombi dizileri içerisinde belki en iyisi diyebileceğimiz bir yapım. Şerif yardımcısı olan Rick Grimes, bir çatışmada vurulmuş ve koma halindedir. Sonrasında gözlerini açtığı dünya ise yaşadığı dünyadan çok farklıdır. İnsan avlayan zombilerin yeryüzüne çıktığı kıyamet dönemini canlandıran yapımda, Rick Grimes’in mücadelesi nefes kesen sahnelerle dikkat çekmektedir. Andrew Lincoln’ü başrolde izlediğimiz The Walking Dead, Amerikan yapımı bir dizi. Her bölümün gösterilme süresi 45-60 dakika aralığındadır. Günümüzün trend dizilerinden olan The Walking Dead, gösterime girdiği 2010 senesinden bu yana 10. sezona imzasını atmayı başarmıştır.

Ayrıca en iyi uzay filmleri listemizi de inceleyebilirsiniz.

3. Castle Rock

Castle Rock

Gösterimde olduğu 2018 senesinden bu yana 2 sezondur aralıksız yapımları süren Castle Rock, karanlık ve aydınlığın savaşını bazı mitolojik imgeler ve hikayelerin birleşimiyle ekranlara sunuyor. Stephen King’in korku türünde ne kadar etkili bir yazar olduğu bilinir. Castle Rock dizisinin konularına dahil edildiği Stephen King romanında yer alan birçok öge ve onlar aralarındaki güç savaşı, Maine denen bir ormanlık alanda filme konu olarak ilerlemektedir. Her bölümü 60 dakikalık olan ABD yapımı dizinin başrollerinde, Jane Levy, Andre Holland, Sissy Spacek yer almaktadır ve en iyi korku dizileri içerisinde yer almıştır.

4. The Terror

The Terror

Aksiyon ve korkuyu birleştirmiş bir yapım olarak karşımıza gelen dizilerden bir diğeri de The Terror adlı yapımdır. Diziyi ilginç kılan özelliklerden biri de yaşanmış bir olaydan esinlenme olmasından ötürüdür. Hikayede, İngiliz Kraliyeti’ne ait, Kuzey Buz Denizi üzerine keşfe yollanan bir geminin buzlar arasında sıkışması ve gemideki insanların mahsur kalışı işlenmektedir. Zorlu doğa koşulları, açlık ve yırtıcı hayvanlardan korunma anlamında yaşanan mücadeleler, 1800’lü yılların dönemini yansıtan koşullarla beraber ekranlara verilmiştir. 2018 senesi Amerikan yapımı olan bu korku dizisi 2. sezona ulaşmış ve 12 bölüm yayınlanmıştır. Hala ilgiyle takip edilen dizinin başrollerinde, Derek Mio, Kiki Sukezane, Cristina Rodlo yer almaktadır. Dizinin her bölümü 60 dakika olarak yayınlanmaktadır.

Son dönemin gündemi virüs temalı filmler listesini de inceleyebilirsiniz.

5. American Horror Story

American Horror Story

Her bölümünde işlenen farklı bir konunun olması sebebiyle, diziyi takip etmek için hiçbir şekilde geç kalmadınız. 2011 Amerikan yapımı, bir korku dizisi klasiği haline gelen American Horror Story’de korku hikayelerinin her sezonu için renkli oyuncu kadrosunun bulunması ilgi çekicidir. Şimdiye dek 9 adet sezon yapmış diziye 30’dan fazla oyuncu ve sanatçı konuk olarak dahil olmuştur. Bugüne dek 103 bölümün yapıldığı dizi, televizyon çevrelerinden büyük ilgi görmüştür. Projesini Ryan Murphy, Brad Falchuk’un üstlendiği bu korku yapımı, Altın Küre, En İyi Mini Dizi  Ödülü adı altında pek çok ödüle de sahiptir.

6. Stranger Things

Stranger Things

Adından da anlaşılacağı üzere garip ve gizemli olaylara ilgi duyanların tercih edebileceği bir dizi var şimdi sırada. Gösterime girdiği 15 Temmuz 2016 senesinde ilgi uyandırmış aynı zamanda Netflix izleyicilerinin de listesine aldığı dizilerden olan Stranger Things, konusu itibariyle 80’li yılları anlatmaktadır. Korku ve bilim kurguyu harmanlayan bu filmin hikayesinde, ortadan esrarengiz bir şekilde kaybolan 12 yaşındaki Will, arkasında hiçbir iz olmadığı için bulunamamaktadır. Arama kurtarma çalışmalarından ümit kesildiği esnada ortaya çıkan ve aynı şekilde ortadan kaybolmuş bir kızın anlattıklarıyla durum farklı bir hal almaya başlar. Çocuğu bulma yönünde çalışmalar tekrar hızlanırken, farklı olay örgüleri, gizli deneyler ve tuhaf varlık dışı güçlerin ortaya çıkışı durumu zorlaştıracaktır. Türünün en iyilerinden sayılan bu korku dizisi pek çok ödülün de sahibi. Başrollerde, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Noah Schnapp yer almaktadır. Günümüze dek 3 sezonu çekilmiş olan Amerikan yapımı dizinin 25 bölümü yayınlanmıştır. Her bölümün ekranda gösterim süresi 45-60 dakika aralığındadır.

7. The Haunting

The Haunting

The Haunting, gizemli konulara, doğa üstü olayların işlendiği filmlere ilgi duyanlar için tercih edilecek yapımlardan biri. Tepedeki Ev ismiyle de bilinen The Haunting, 12 Ekim 2018 tarihinde ilk kez Netflix’de yer aldı. İlgi çeken birinci sezonunda 10 bölüm halinde ekrana yansıyan The Haunting filminin başrollerinde Victoria Pedrettti, Oliver Jackson ve Kate Siegel yer almaktadır. Çocukluk çağlarını aynı evde geçiren daha sonra farklı yönlere dağılmış beş kardeşin, eskiden yaşadıkları evde şahit oldukları doğaüstü güçler ve olaylar onları rahat bırakmamaktadır. Psikolojileri ciddi bir travma altında ezilmiş ve bir lanetin etkisine girmiş bu kardeşlerin hikayesi, dizinin konusunu oluşturmaktadır. Shirley Jackson’un The Haunting of Hill House adlı romanından uyarlanma özelliği ile dikkat çeken dizi, Netflix’in ilgiyle izlenen yapımları arasındadır. Amerikan yapımı dizinin her bölümü 60 dakikalıktır.

8. Hannibal

Hannibal

Hannibal Lecter’in hikayesi, bir korku dizisi olarak 2013 senesinde ekranlara gelmeye başladı. NBC kanalı için Bryan Fuller’in projesini üstlendiği bu yapım, 39 bölümden oluşan 3 sezon halinde izleyenlere aktarılmıştır. Thomas Harris’in “Red Dragon” adlı kitabından uyarlanmış olan Hannibal’de seri katil peşinde olan FBI Ajanı Will Graham, çok yönlü ve yetenekli oluşuyla kolayca profil çıkarabilen bir uzmandır. Ancak izine ulaşmaya çalıştığı katilin zihin yapısındaki değişken durumlar, onu karmaşık bir hale, işin içinden çıkılamaz bir noktaya götürür. Graham, kendisine yardım etmesi için psikiyatrist Dr. Hannibal Lecter ile görüşür ve ikili güçlü bir ekip olurlar. Fakat Ajan Graham’in Hannibal ile ilgili bilmesi gereken çok önemli bir sırrı vardır. Bu sır zamanı geldiğinde tüm dengeleri değiştirecektir. Başrollerini, Mads Mikkelsen, Hugh Dancy’nin paylaştığı bu korku dizisi, 43 dakikalık bir izlenme süresine sahip. Dizi, hala korku türleri içerisinde iyi bir izlenme oranına sahiptir.

Sıkça Sorulan Sorular

Korku türünün bu zamana kadar en fazla sezonu yapılmış dizisi Supernatural’dir.

Stranger Things en fazla Netflix’de izlenmiş olan yapımlardandır. Fakat Amerikan Film Endüstrisi, en fazla gişe etkisi yaratan filminin “The Walking Dead” olduğunu açıklanmıştır.

İlgili Yazılar