Yüzüklerin Efendisi Filmi Oyuncularının Değişen Hayatları

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 14 Şubat 2021
  • 539 okunma

Yüzüklerin Efendisi filmi ve üçlemesi, sinemaya uyarlandığı yıl olan 2001 senesi yönetmen Peter Jackson ve filmin oyuncuları için dönüm noktası olmuş bir yapımdır. Fantastik filmin aslında kurgusal ögelerle, sınırları ne denli zorlayabileceğine dair kanıt olan bu film, beyaz perde için ardından gelecek bir akım için de öncü sayılmıştır. J.J.Tolkien’in 1937 senesinde yayımladığı Hobbit’in ve serisinin filme uyarlanıp geniş çapta etkisi için ciddi hazırlıkların olması ve teknolojik imkanların yetişmesi ancak 21.yüzyıla denk gelmek zorunda kaldı. Milenyumun ilk ciddi hasılat getiren ve geniş yankı bulan 11 dalda Oscar ödülü sahibi Yüzüklerin Efendisi filmleri için Cast seçimlerine yönelik titiz elemeler yapılarak oyuncular belirlenmiştir. Film öncesi, belli bir üne sahip oyuncular, filmden sonra kariyerlerini ikiye katlarken, beyaz perde yeni  tanınmaya başlayan sinema yüzlerini de dünyaya tanıtmış oldu. Şimdiki yazımızın konusu, Yüzüklerin Efendisi filmi oyuncularının değişen hayatları olacak. Gizemli, farklı bir dünyanın kapısını aralayıp, hayal gücümüze hoş bir serüven yaşatan bu film oyuncularının yaşamlarında neler değişmiş bir göz atalım.

Ellijah Wood (Frodo)

Ellijah Wood (Frodo)

Yüzüklerin efendisi filminin baş aktörü Ellijah Wood, filmde genç bir çocuğu canlandırmaktadır. Oyunculuk hayalini güçlendirmek adına böyle bir filmin kadrosunda yer alma fikri, elemelerin yapılacağı, cast arayışlarının olduğu dönem, onu harekete geçirdi. Oyunculuk öncesi modellik ve reklam oyunculuğu yapan Wood, 1990 senesinde “Avalon” isimli dört dalda Oscar’a aday gösterilen bir filmde Aidan Quinn’in oğlunu canlandırdı. “The Faculty”, “Forever Young”, “Deep İmpact” filmleri onun umut veren genç aktörler arasında yer almasını sağladı. Tabii asıl kariyer çıkışının Yüzüklerin Efendisi serisi ile gerçekleştiğini söylemeliyiz. Oyuncu seçmeleri başladığında, kendisini tanıtan bir demoyu Peter Jackson’a ulaştıran Ellijah Wood, kitapta yer alan Hobbit karakterine uygun özelliği ve İngiliz aksanı sebebiyle seçmeleri kazanmıştır. Filmin bu denli popüler bir boyuta ulaşacağını tahmin ettiğini belirtiyor söyleşilerinde Ellijah Wood. Bu yüzden filmin yarattığı etki üzerinden zaman geçmeden Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü, üçlemesiyle devam edildi. Zaten hazırlıklar öylesine kapsamlı ve aylar öncesinden başlamıştı ki, serinin geri kalanı için ekstra bir çabaya gerek kalmamıştı. Frodo Baggins karakterini okuduktan sonra, adeta rolü giydiğini belirten Ellijah Wood, filmin getirdiği şöhretle birlikte oyunculuk tekliflerine açık hale geldi. Hobbit destanı ardından Ellijah, “ Wood Eternal Sunshine of the Spotless Mind” , “Happy Feet”, ve “Green Street Hooligans” filmlerinde performans gösterdi. Ayrıca Wood, bir komedi dizisi olan “Wilfred and Garden Wall Over”de yer almıştır. Bu televizyon dizisi gösterildiği sene, Emmy ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda Saturday Night Live adlı televizyon programının sunuculuğunu üstlendi. 2007-2008 yıllarında Day Zero, The Passenger adlı filmlerin yanı sıra Oliver Twist, Wilfred gibi pek çok TV dizisinde yer almayı başardı. Bugün 40 yaşında olan Ellijah Wood, oyunculukla birlikte film yapımcılığına devam etmektedir.

Ian Mc Kellen (Gandalf)

Ian Mc Kellen (Gandalf)

Bugün 81 yaşında olan Orta Doğu’nun rehber dostu, sevimli büyücüsü Gandalf’a hayat veren İngiliz oyuncu Ian Mc Kellen, bu film öncesi de tanınan bir oyuncuydu. Hatta 1999 senesinde Tanrılar ve Canavarlar filmindeki rolü ile en iyi erkek oyuncu Oscar adaylarından biriydi. Yüzüklerin Efendisi filmi ile birlikte kariyerinde çıkışı üst noktalara taşıyan Mc Kellen, 2000 senesinde çalışmalarına başlanan X-Men serisindeki Magneto rolüyle de dikkat çekmiş bir aktördür. Tiyatro’nun yaşam tarzı üzerine etkisini bağışlarıyla güçlendiren Ian Mc Kellen’den “Sir” unvanı ile bahsedilmektedir. Eşcinsel olduğunu yıllar öncesi açıklayan Mc Kellen, LGBT hak ve eşitliği adına günümüzde aktivist olarak birçok projeyi desteklemiş, hatta Stonewall Grubunu oluşturmuştur. Yüzüklerin Efendisi ve üçlemesinin ardından Mc Kellen, pek çok filmde yer almayı sürdürdü. Bunlar arasında, “Sahtekar”, “Dr. Who”, “Cats”, “Animal Crackers”, “All is True”, “Güzel ve Çirkin”, “Mr Holmes ve Müthiş Sırrı” yer almaktadır. 2007-Stardust 2013-Wolverine adlı oynadığı filmler de kariyerinde önemlidir. Sanatçının, Yüzüklerin Efendisi filmindeki rolüyle, 2001 yılında Satürn En iyi erkek oyuncu ödülü de bulunmaktadır.

Ayrıca Harry Potter filminin gözden kaçan detayları bilgilerine de bakabilirsiniz.

Orlando Bloom (Legolas)

Orlando Bloom (Legolas)

Yüzüklerin Efendisi filmi öncesi de bir sinema geçmişi olan Orlando Bloom, ilk kez 1997 senesinde sinemaya Wild filmi ile giriş yapmış İngiliz oyuncudur. Drama eğitimleri almış olan Bloom, Yüzüklerin Efendisi film serisinin çekimlerine başlanacağı haberinden sonra seçilmek üzere başvurmuştur. Fakat O döneme dair Bloom, serinin üçünde oynayacağını tahmin etmiyormuş. Öyle ki kendisini Faramir karakteriyle özdeşleştirmiş ve İki Kule filminde yer alacağını sanmıştır. Peter Jackson’un bu konuda ikna etmesiyle bir Orman Elf okçusu Legolas rolünü üstlenmiştir. Bebek yüzlü oyuncunun filmlerindeki başarısı, haliyle kariyerinde ciddi bir sıçrama yaratmıştır. Takip eden yıllarda, Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti, Ned Kelly isimli yapımlarda yer almıştır. Elizabethtown, Cennetin Krallığı, Karayip Korsanları:Ölü Adamın Sandığı, Dünyanın Sonu, Üç Silahşörler, Romans gibi daha sayabileceğimiz onlarca yapımda yer almıştır. Orlando Bloom’un her role yatkın oluşu ve Karayip Korsanları serisi ile başarısını devam ettirmesi, doğru  projelerde yer aldığı yönünde yorumlara neden olmuştur. 2010 senesinde oyuncu Miranda Kerr ile evlenen Bloom 3 yıl sonra ayrılmıştır. Bu evlilikten iki çocuk sahibi olmuş bir aktördür.

Cate Blanchett (Galadriel)

Cate Blanchett (Galadriel)

Elf Kraliçesi Galadriel rolünün başarılı aktrisi Cate Blanchette yine aynı şekilde, oyunculuk konusunda öncesi olan isimlerden. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin öncesinde, önemli bir tiyatro eseri olan Hamlet’de Ophelia karakterini canlandırmıştır. Üçüncü Göz, 2001’de Bandits filminde yer almıştır. Bandits filmi ile en iyi kadın oyuncu dalında Altın Küre’ye aday gösterilmiştir. Yüzüklerin Efendisi filminde canlandırdığı Galadriel rolü, kuşkusuz onun yaşamının rotasını belirleyen bir ölçüt oldu. Takip eden senelerde,”Veronica Guerin” filminin baş rolünde gördüğümüz Blanchett, yine bu filmde gösterdiği performans nedeniyle Altın Küre’ye drama dalında en iyi kadın oyuncu adayı olarak ismini yazdırmıştır. Cate Blanchett’in özellikle karakter oyunculuğunun dikkat çektiğini belirtelim. Biyografi tarzı filmlerin, karakterlerini canlandırma özelliğindeki yeteneği, onu beyaz perdenin aranılan yıldızlarından biri yapmıştır. Martin Scorsese’nin yönetmenliğini üstlendiği, Blanchett’in Katherine Hepburn’u canlandırdığı 2005 yapımı The Aviator filmi, ona en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazandırmıştır. Yüzüklerin Efendisi filmlerinin öncesi ve sonrası diye Blanchett’in yaşamını herhalde iki bölüme ayırmak yanlış olmaz. Keza bu filmle birlikte, senaristlerin, yapımcıların peşinden koştuğu bir oyuncu olduğunu söylemek de abartı değil. Bob Dylan’ın hayatını canlandırdığı “I’m not there” filmi ile de Venedik film festivalinde ödül kazanmıştır. Son olarak 2014 senesi, Blanchett’in başarılarını adeta taçlandırdığı bir sene olmuştur. 86. Akademi Ödülleri için en iyi kadın oyuncu Oscar’ını elde etmiştir. Andrew Upton ile 1997 senesinden bu yana evli olan 51 yaşındaki oyuncu, aynı zamanda 4 çocuk annesidir.

Viggo Mortensen (Aragorn)

Viggo Mortensen (Aragorn)

Orta Dünya’nın insan ırkı olan karakteri, yüzük kardeşliğinin efsanevi üyesi Aragorn’u canlandıran Viggo Mortensen’in hayatına da etki etmiştir bu film kuşkusuz. 2001 senesi Yüzüklerin Efendisi:Yüzük Kardeşliği, 2002’de İki Kule, 2003 senesi Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü filmlerinde yer alan Viggo Mortensen, her seride üstlendiği roller için, en iyi cast oyuncu ödüllerine aday gösterildi. Phoenix Film eleştirileri dalında Aragorn rolüyle en iyi Cast oyuncu ödüllerine layık ödüldü. 1985’ten yılından bu yana beyaz perdede yer alan aktör, “Psycho”, “A Walk On The Moon”, “American Yakuza” bilinen filmlerinden bazılardır. Aynı zamanda tiyatro sanatçısı, müzisyen ve ressam olan Viggo Mortensen, “A History of Violence”, ve psikolojik bir film olan “A Dangerous Method” gibi yapımlarda da yer almıştır. Kariyerini parlatan Yüzüklerin Efendisi serisinden sonra pek çok filme imza atan Mortensen, kendisinin yönettiği iki belgesel yapımına da imza atmıştır. David Cronenberg’in yönettiği 2007 yapımı Şark Vaatleri filminde mafya üyesi Nikolai Luzhin rolünü canlandırmıştır, Buradaki rolüyle Mortensen, Oscar, BAFTA, Altın Küre ödülleri için aday gösterilmiştir. “Captain Fantastic” filmindeki Ben rolüyle de Oscar’ın en iyi erkek oyuncu adaylığına ismini yazdırmıştır. Şu an 62 yaşında olan aktör, Viggo Mortensen, Henry isminde bir erkek çocuk sahibidir.

Sean Bean (Boromir)

Sean Bean (Boromir)

Boromir rolüyle karşımıza çıkan Sean Bean’de yer aldığı yapımın oldukça faydasını görmüş bir aktör.  İngiliz tiyatro sanatçısı ve film aktörü Sean Bean’in film kariyeri 1984 senesinde “Winter Flight” filmiyle başladı. Ardından pek çok yapımda yer almasına rağmen, dünya çapında tanınır olması, Yüzüklerin Efendisi ve üçlemesinde rol aldığı Boromir karakteri sayesinde olmuştur. Yüzük Kardeşliği filminin ona getirdiği uğur olduğuna inandığı için sol koluna 9 sayısını dövme olarak işletmiştir. Sean Bean’i 2011 senesinde “Bir Ateş ve Buz Şarkısı” kitabından uyarlanan Games of Thrones (Taht Oyunları) dizisinden de hatırlıyoruz. Eddard Stark(Ned) isimli karakterle de hafızalarda yer etmiştir Sean Bean. Filme birlikte pek çok televizyon dizisi, reklam oyunculuğu teklifi de alan Sean Bean, “Truva” adlı yapımda da yer almıştır. Seslendirme yeteneği de onun video oyunu ve animasyonlarda bu özelliğini kullanmasına imkan sağladı. Sharpe adlı televizyon dizisindeki rolüyle de ülke sınırları dışında da oldukça beğenildi. 61 yaşındaki oyuncu, günümüze değin, yer aldığı yapımlarla birçok Cast ödülünün sahibi de olmuştur. Ünlü oyuncu, Boromir rolünün o zamana dek üstüne yapışan kötü karakter rollerinden farklı oluşu nedeniyle de onun için çok önemli olduğunu vurgulamıştır.

Liv Tyler (Arwen)

Liv Tyler (Arwen)

Ünlü Rock Grubu Aerosmith’in solisti Steven Tyler’in kızı olan Liv Tyler’in ünü aynı grubun Crazy isimli parçasının klibinde yer almasıyla başladı. Çalınmış güzellik adlı 1996 yapımı bir film ile çıkış yapan Tyler, Yüzüklerin Efendisi üçlemesi öncesi de sinemaya yabancı değildi. Tom Hanks, Bruce Willis gibi isimlerle kısa süreli de olsa bazı projelerde yer almıştı. Elf Prensesi Arwen’i canlandıran Liv Tyler, yaşam stilini filme göre ayarlamış oyunculardan biri olmuştu. Bu amaçla çekimlerin gerçekleştiği yer olan Wellington’a taşınmış ve 1 yıl boyunca orada yaşamıştı. Givenchy parfümlerinin tanıtımını yapan ve reklam yüzü olan Tyler, takı ve giyim tasarımlarının da kampanya yüzü olmuştur. Hayatı Yakala, Robot & Frank, ve 2008 yılında “The Incredible Hulk” filmindeki Betty Ross karakteri ile ününü sağlamlaştırmıştır. Müzisyen Royston Langdon ile 2005 yılında evlenip 5 yıl sonra boşanan 43 yaşındaki oyuncunun bu evlilikten Milo adında bir çocuğu bulunmaktadır.

Christopher Lee (Saruman)

Christopher Lee (Saruman)

Yüzüklerin Efendisi serisinin kötü kalpli büyücüsü Saruman’ın neden böyle bir role uygun görüldüğünü anlamak için geçmiş çalışmalarına bir göz atmak sanırım yeterli olacaktır. Beyaz perdede yer aldığı 1951 senesinden bu yana, Frankenstein’in Laneti, Vampir’in mezarı, Şeytan Geliyor ve Count Dracula gibi filmler ile adeta bir korku filmi kahramanı olmuştur. Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’de göstermiş olduğu üstün performansa karşılık Phoenix Film Cast, Online film eleştirmenliği en iyi Cast oyuncu ödüllerini kazanmıştır. Yer aldığı Yüzüklerin Efendisi-Yüzük Kardeşliği filmi ayrıca ona, en iyi kötü karakter MTV film ödülü ve Phoenix film en iyi Cast ödülünü getirmiştir. Hatta Gandalf ile gerçekleştirdiği bir filmin dövüş sahnesi, en iyi dövüş sahnesi dalında MTV film ödülüne layık görülmüştür. Bu ödülü, oyuncu Ian Mc Kellen ile paylaşmıştır. Daha sonra 2010 yılında Alice Harikalar Diyarında ve  2011’de Hugo isimli filmlerde yer almıştır. Christopher Lee, 7 Haziran 2015 tarihinde, 93 yaşında iken Londra’da hayata gözlerini yummuştur.

Hugo Weaving (Elrond)

Hugo Weaving (Elrond)

Yüzüklerin Efendisi ve üçlemesinin İki Kule ve Kralın Dönüşü adlı yapımlarında tanıdığımız Elrond karakterine hayat veren Hugo Weaving’da beyaz perdede bu yapımdan önce de tanınan bir aktördür. Nijerya doğumlu bir İngiliz olan 60 yaşındakı aktör, ilk olarak 1984 senesinde Bodyline filmi ile sinemada tanınmaya başladı. Kendisini özellikle 1999 senesinde çevrilmiş The Matrix filminde canlandırdığı Ajan Smith rolü ile hatırlayanlarınız olacaktır. Hugo Weaving, yer aldığı Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden sonra 2003 yılında yine The Matrix’in devamı olan  Reload ve revolutions serilerinde yer almaya devam etmiştir. 2004-Everything Goes, 2005- Happy Feet, 2006-V for Wendetta 2007- Transformers gibi önemli yapımlarda kendisine roller verilmiştir. Johann Schmidt ’i canlandırdığı 2011 yapımı Captain America- The First Avenger filmiyle başarısını pekiştirmiştir. AACTA en iyi erkek oyuncu ödülünü ise 2005 yapımı Küçük Balık filminde canlandırdığı Lionel Dawson rolüyle kazanmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yönetmen Peter Jackson, Yüzüklerin Efendisi serisi için birçok stüdyo şefinin tek bir film çıkarma fikrine karşın kitaplardan yapılacak alıntıların olay örgüsünü etkileyeceğini düşünmüştür. Ayrıca filmin başarısının ilk filme bağlı olmayacağını kanıtlamak istediğini belirtmiştir. Bu yüzden 3 ayrı Hobbit yapımı olarak kitabın uyarlanışını uygun görmüştür.

Gösterime girdiği sene ve sonraki senelerde etkisi uzun süren 2001 yapımı Yüzüklerin Efendisi serilerinin IMDB puanı 8,8 olarak belirtilmiştir.

İlgili Yazılar