Gezegenlerin Mitoloji ve Günümüz Astrolojisindeki Anlamları ve Sembolleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 15 Şubat 2021
  • 920 okunma

Eşsiz bir oluşumla evrende var olan içinde Dünya'mızın da yer aldığı gezegenler topluluğu, kuşkusuz amaçsız var olmamıştır. Güneş, Dünya, Ay gibi hayati gerekliliğin temsilcisi olan bu unsurlar da, var olduğu süreç boyunca sembolleri ve temsil ettiği özellikleriyle, hayatımıza etki etmektedirler. Yönetici özellikleriyle bölümlerine ayrılmış burçların pek çok astroloji uzmanının görüşleriyle yorumlara konu olan gezegenler ve etkileri hakkında bildiklerinizi bir gözden geçirmeye ne dersiniz? Bugün konu olarak size gezegenlerin ve onları temsil eden sembolleri ve özelliklerini anlatmayı seçtik. Yıllardır üzerinde çok fazla araştırmaların yapıldığı ve birçok ilmin kaynak olarak faydasına başvurulan gezegenleri, Güneş sisteminde var olan bu ilginç oluşumlar hakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Güneş

Güneş

Güneş sisteminde yer alan ve büyüklüğü ve işleviyle önemli bir yere sahip olan Güneş, gücün sembolüdür. Lider bir gezegen olarak varlığı bilinen Güneş, sonsuz güç ve hayatı simgeler. Eski Mısır uygarlıklarında Ra olarak bilinen Güneş Tanrısı’nın mitolojik unsurlarda yeri çok ayrıdır. Güneş ayrıca eski Roma dönemi uygarlıklarında krallara hitap olarak da söylenmekteydi. Güneş, ayrıca olumsuz durumların ortadan kaldırıldığı, bir arınma ve tutsaklıktan kurtuluşu da nitelemektedir.

Dünya, Güneş ve Ay hakkında ilginç bilgiler için linkteki yazımıza bakmanızı öneririz.

Ay

Ay

Dünyamızın uydusu ve karanlık gecelerimizin dostu Ay, iç bilinci, duyguları ve düşünceyi sembolize eden bir gezegendir. Ay’ın hareketlerinin ve geçirdiği evrelerin insanlar üzerinde ve Dünya'mız üzerinde etkisinin çok olduğu bilinir. Yaratıcılığı ve bereketi de temsil eden Ay, birçok toplumda ritüeller için dolunay evresi takip edilen bir gezegendir. Roma mitolojisinde bahsedilen Tanrıça Diana, Ay’ı temsilen tasvir edilmiştir.

Merkür

Merkür

Haberci bir gezegen olarak temsil olunmaktadır. Güneş’e en yakın gezegen Merkür, iletişimi ve hızı aktarma elçisi olarak sembolize edilmiş, Vedik astrolojisinde Budha ismiyle tarif edilmiştir. Sanat ruhunu aşıladığı ifade edilen gezegenin, esin kaynağını yansıttığı söylenmektedir. İç güdülerimizin esaretine düşmemize neden olabilir. Merkür, eğilimlere olan düşkünlüğü ve kontrol noktasında yaşanabilecek zorluğu da temsil etmektedir.

Venüs

Venüs

Astrolojinin Shukra ismiyle bilinen zarafeti, güzelliği, sanatın ve estetiğin inceliklerinin sembolü olan Venüs, eğlencenin ve keyfin gezegenidir aynı zamanda.  Güzellik Tanrıçası olarak Roma dönemine ait mitolojilerde Venüs anlatılmaktadır. Romantizm etkilerini yansıtan gezegenin, hayatımızdaki tutkulara yön verdiği belirtilmektedir. Ayrıca Venüs, tembelliği ve dikkat çekme merakını da enerji olarak hissettirmektedir.

Burçlar ve genel özelliklerini linkteki yazımızdan okuyabilirsiniz..

Dünya

Dünya

Merkezi sembol sayan ve toprak anayı ifade eden yaşadığımız evren Dünya, dönüşümün başlangıç noktası kabul edilen bir yer olarak evrendeki enerjilerin etkilerine açık bir bölümünü temsil etmektedir.

Mars

Mars

Dünyamıza en yakın gezegen olarak bilinen mavi gezegen Mars’ın etkileri, duygular üzerinde yoğunlaşmaktadır. Hırs, mücadele, intikam, tutku, cinsel arzu ve şiddeti temsil eden Mars gezegeninin mitolojideki adı Mangala’dır. Çekim gücü kimi zaman özel hayatta ve iş hayatındaki engellere yorumlansa da sert etkisi cesareti de yansıtmaktadır. Asker kökenli meslek gruplarına ait kişilerin Mars gezegeni etkisi altında olduğu belirtilmektedir.

Jüpiter

Jüpiter

Şansın sembolü ve Güneş sistemi üzerindeki en büyük gezegen olan Jüpiter, bilgeliğin ve zenginliğin temsilcisi sayılmaktadır. Jüpiter Roma dönemine ait mitolojik kaynaklarda tüm gezegenlerin kralı ve Tanrıların önderi olarak karşılık bulmaktadır. Başarı ve gücün etkilerini yansıtan yardımsever bir gezegen olarak astrolojik kaynaklarda yer bulmuştur. Guru gezegeni sayılan Jüpiter gezegeninin, cömertliğiyle ile şans dağıttığına inanılmaktadır.

Satürn

Satürn

Adaletin yeryüzüne yansımasında görevi olduğu söylenen Satürn, ciddiyetin ve bilge bir öğretici olmanın etkilerini yansıtan bir gezegendir. Gezegenler arasında yer aldığı konumla oluşturduğu açının şans konusunda zorlayıcı etkisi olduğu düşünülmektedir. Sabrın ve azmin temsilcisi olan Satürn, Roma kültürüne ait Cronos’un özellikleriyle bağdaştırılır. Disiplini sembol olarak belirlemiş Satürn, güçlüklerle başa çıkabilme sabrını ifade eder. Satürn, şans üzerine etkisinin az olduğu bilinen burcun yönetici gezegeni olarak da bilinmektedir.

Uranüs

Uranüs

Eski Roma’da gökyüzünün tanrısı olarak ifade edilmiş olan Uranüs gezegeni, özgün fikirlerin, yaratıcılığın, özgürlük hissinin ve teknolojideki gelişmelerin kaynağı olarak düşünülmektedir. Zamanla yarışın, doğal afet ve isyanların da temsil edildiği gezegen olan Uranüs, bireyselliğin ve yalnızlığın da sembolü olmuş bir gezegen olarak tarif edilmektedir.

Neptün

Neptün

Neptün gezegeni, sınırsız hayal gücünü, derin arzuları, gizli planları temsil eden bir gezegen olarak tarif edilmektedir. Altıncı hissin ve spiritüalizmin temsilcisi olan Neptün’ün yeryüzüne yansıyan etkileri his, fikir, sezgi boyutunda olmaktadır. Zayıf iradeli kişileri etkisi altına alabilmektedir. Hassaslık ve kırılganlık, yönetici gezegeni Neptün olan burçlarda görülebilen özelliktir.

Plüton

Plüton

En küçük ve Dünya’ya en uzak gezegen olarak bilinen Plüton, karma etkisini, yeniden doğuşu, yaşamın döngüsünün bizler üzerinde yaptığı planları ifade etmektedir. Eski Roma Tanrısı Hades’in diğer namıyla Pluto’nun yerin altındaki hükümdarı olduğu mitolojide belirtilmektedir. İnsanoğlunun iç dünyasında yer alan geçitleri ve sırlarını ihtiva eden durumların yansıyan etkilerinin Plüton gezegeninden kaynaklandığı belirtilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Güneş sisteminde var olmuş gezegenlerin her birinin temsil ettiği ve yönettiği burçlar vardır. Her gezegenin yarattığı etki ve birbirleriyle oluşturdukları açı, yönettiği burçlar üzerinde temsil ettiği durumlarda farklılıklara neden olmaktadır.

İki farklı temsil yönüne sahip gezegenler olan Jüpiter ve Satürn’ün birleşmesi, 1407 yılından bu yana ilk kez gerçekleşmiş bir durumdur. Yılın en uzun gecesi 21 Aralık’ta gerçekleşen buluşma için birçok astrolog, dünyamızı ciddi değişimlerin beklediğini ve hızlı bir ilerleme dönemi yaşanacağını söylemektedir.

Kişi isterse, doğum tarihine denk gelen burcu ve burcuna etki eden gezegeni öğrenebilir. Ayrıca daha detaylı yıldız haritasında gün, ay, yıl ve doğum yeri belirterek, yükselen burç ve ona ait olan yönetici gezegeni hatta etkilerini de öğrenebilir.

İlgili Yazılar