Adrenalini Zirve Yaptıracak İzlenmesi Gereken 10 Köpek Balığı Filmi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 5 Haziran 2021
  • 2.097 okunma

Hit filmlerin taklitçilere ilham vermesi kaçınılmazdır ancak çok az köpek balığı filmi Jaws (Denizin Dişleri) kadar ufuk açmıştır. Film, sadece tüm zamanların en başarılı filmlerinden değil, aynı zamanda modern gişe rekorları kıran film kavramını icat eden dönüm noktası olmuştur. Jaws’ın 1975’te gişeyi fethetmesinden sonra piyasa tentacles (katil ahtapot), piranha (katil balık), grizzly (katil ayı), katil timsah ve orca (katil balina) gibi insan ve katil hayvan konseptli filmlerin hücumuna tanık oldu. Öncesinde de köpek balıklarıyla ilgili filmler olmasına rağmen Steven Spielberg’in Jaws başyapıtıyla filmler alt tür olarak adlandırılmaya başlar. İşte, deniz kenarında okunmasını asla tavsiye etmeyeceğimiz en iyi köpek balığı filmlerinden 10 tanesi…

1. The Shallows - Karanlık Sular

The Shallows/ Karanlık Sular

IMDb: 6,3

Blake Lively’nin kıyıdan sadece birkaç metre uzakta olmasına rağmen büyük beyaz köpek balığına karşı gelmek, onu yaralı ve kayanın üzerinde mahsur bırakmak gibi kritik hatalar yapan tıp öğrencisi Nancy’yi oynadığı Karanlık Sular’da yönetmen Jaume Collet-Serra, basit hikayesini olağanüstü yeteneklerle anlatır. Yarası hafif olan köpek balığı etrafta dolaşmaya karar verir ve Nancy’yi karadan ayıran birkaç metrelik suyu mayın tarlası kadar tehlikeli hale getirir.

Hayatta kalması için aç rakibini alt etmesi gerekmektedir. Serra’nın yönetmenliği ve Lively’nin performansı, filmin Nancy’nin ruhuna ve hayatta kalabilmek için yaratıcı olması gerektiğinden seçeneklerin daralmasına sıkı sıkıya odaklanmaktadır. Bu hayatta kalma hikayesi oldukça sürükleyicidir ve kült köpek balığı filmi Jaws ile benzerliğinin az olmasıyla en iyi köpek balığı filmleri arasında sağlam yer edinmiştir.

Ayrıca Doğada Hayatta Kalma Temalı En İyi 20 Film adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

2. Deep Blue Sea - Mavi Korku

Deep Blue Sea/ Mavi Korku

IMDb: 5,9

Filmler tek sahneleriyle harika olabilir mi? Eğer o film Renny Harlin’in deniz biyolojisi laboratuvarında mahsur kalan rengarenk ekibin, ortalama insan yiyiciden daha akıllı olmak için genetiği değiştirilmiş köpek balıklarıyla zihinlerini eşleştirmeye çalışmasını anlatan 1999 yapımı gerilim filmiyse olabilir.

En iyi köpek balığı filminde Harlin, bazı unutulmaz köpek balığı karşılaşmalarında Thomas Jane ve Saffron Burrows’ın da yer aldığı tamamı yıldızlardan oluşan eşsiz kadroya liderlik etmektedir. Ancak Mavi Korku’yu unutulmaz kılan asıl şey Samuel L. Jackson’ın ne kadar tehlike içinde ortaya koyan büyük sahnesi ve vahşi düşmanlarının çetinliğidir. Çok az film böyle yüksek sahnelere sahiptir.

3. Jaws 2

Jaws 2

IMDb: 5,8

Jaws 2 için serinin devam filmleri arasında en iyisi olarak adlandırmak ona yapılabilecek en hafif övgüdür. En iyi köpek balığı filmlerinden Jaws 2, Steven Spielberg’in orijinal Jaws’a neler kattığını ortaya koyarken yönetmen Jeannot Szwarc’ın elinden çıkan orijinalin yeniden yapılandırılmış halini sunmaktadır.

Scheider yani Brody, Amity Adası’nın kuşatılmış polis şefi olarak geri döner ve son köpek balığı saldırısı sırasında sahilleri açık tutan korkak belediye başkanı Vaughn rolündeki Murray Hamilton ile çalışmak zorundadır. Unutulamayacak yeni gelişmelerle vurgulanan filme çok ihtiyaç duyulan bazı ağırlıklar da gelmektedir: helikoptere saldıran büyük beyaz köpek balığı!

4. The Reef - Dehşetin Dişleri

The Reef/ Dehşetin Dişleri

IMDb: 5,8

Düşük bütçeli en iyi köpek balığı filmlerinin tümü, gerçekçi izlenim bırakmak için ucuz CGI efektleri kullanmak zorunda değildir. Dehşetin Dişleri’nde Avustralyalı yönetmen Andrew Traucki, Endonezya’ya giden yatta bir grup turisti bırakır, ardından tekneleri alabora olduğunda neler yaşadıklarını ve okyanusun ortasında yardım beklemek mi yoksa kara parçası bulana kadar yüzmek mi daha iyi tartışmalarını izler.

Ancak köpek balığı istilasına uğramış sulardalardır ve karakterlerden birinin ‘köpek balığı tarafından öldürülmektense arı sokmasından ölme olasılığınız daha yüksektir’ şeklindeki olasılık hesabı da izleyiciyi rahatlatmaz. Traucki, oyuncuların ve gerçek köpek balıklarının çekimlerini akıllıca birleştirmiş ve seçtiği oyuncu kadrosunun terörü, illüzyonun satmasına yardımcı olmuştur. Gösterişten uzak ancak oldukça etkili ve tempolu gerilim filmlerinden olan Dehşetin Dişleri kısmen okyanusun ortasında savunmasız olmanın dehşetini yakalamaktadır.

5. 47 Meters Down - Denizde Dehşet

47 Meters Down/ Denizde Dehşet

IMDb: 5,7

Kız kardeşler Lisa (Mandy Moore) ve Kate (Claire Holt) Meksika tatillerini küçük tüplü dalışla renklendirmeye karar verirler. Kimsenin ne yaptığını tam olarak bilmediği dalış kafese daldırılmayı içerir ve işini tam yapamayan tur rehberleri bu deneyimi daha ilginç hale getirmek üzere köpek balıklarını çekmek için suları karıştırır. Dalış kafesinin de zincirleri kırıldığında kız kardeşler okyanusun 47 metre dibine gömülürler.

Johannes Roberts’ın yönetmenliğindeki Denizde Dehşet, klostrofobikler için hiç uygun değildir, en azından kötü kabuslarıyla yüzleşmek istemeyenleri için… Yani etraflarında dönen köpek balıkları olmadan da Lisa ve Kate oksijen kaynağının azalması ve kapana kısılmış olmalarıyla mücadele etmek zorundadır. Ancak köpek balıkları, kızların hayatta kalma girişimlerine öngörülemeyen tehditler ekler ve Roberts’ın filminin diğer unsurları gibi gerçekliğe çok bağlı göründükleri için oldukça korkutucudur.

6. Open Water - Açık Deniz

Open Water/ Açık Deniz

IMDb: 5,7

2004 yapımı film, tüplü geziye katılırken yanlışlıkla geride bırakılan ve sanki okyanusun ortasında hayatta kalmak yeterince zor değilmiş gibi üstüne yüzen köpek balıklarıyla çevrili kalan çifti (Blanchard Ryan ve Daniel Travis) anlatmaktadır. Bu kısa ama ürkütücü film, küçük yaraların daha büyük avları çekmesi ve karayı tekrar görmelerinin mucize olması giderek daha açık hale geldiğinden korkuyu tırmandırmak için her seferinde ikiye katlanarak artar. Gereksiz ışık oyunlarının olmadığı, sadece korkunç yakın ayrıntılarla yakalanan dehşet verici sahnelere sahiptir.

7. The Meg - Derinlerdeki Dehşet

The Meg/ Derinlerdeki Dehşet

IMDb: 5,6

Jon Turteltaub tarafından yönetilen Çin-Amerikan ortak yapımı olan Derinlerdeki Dehşet, küresel izleyici kitlesi için oynamak üzere özenle tasarlanmıştır ve en iyi köpek balığı filmi örneklerindendir. Uluslararası oyuncu kadrosu, İngiliz aksiyon yıldızı Jason Statham, çok yönlü Çinci aktrist Li Bingbing ve Amerikan sitcom oyuncusu Rainn Wilson bulunmaktadır. Ancak en önemlisi, dev köpek balığının her dile kolaylıkla çevrilebiliyor olmasıdır.

Film izleyiciyi, daha önce soyu tükenmiş olduğuna inanılan, okyanusun yüzeyinden ve insanlardan uzak en derin yerlerinde yaşayan, tarih öncesi canavar olan yeniden uyanmış megalodonla karşı karşıya getirmektedir. Megalodonun bu huzur dolu hayatı denize inen sondanın fazla ileri gitmesiyle ve onu taze av aramak için yüzeye göndermesiyle değişir. En akılda kalıcı görüntülerden bazıları, megalodonu normal büyüklükteki köpek balıklarıyla yan yana getirerek karşılaştırma aracılığıyla aslında köpek balıklarının ne kadar cılız olduğunu göstermektedir.

8. L’ultimo Squalo - Son Jaws

L’ultimo Squalo/ Son Jaws

IMDb: 4,3

Yönetmen Engo G. Castellari filminde orijinal Jaws filminden o kadar çok unsuru ödünç aldı ki Universal Pictures 1982’de ABD’de gösterime girdikten hemen sonra filmi piyasadan çekmek durumunda kaldı. Son Jaws, finalinde patlayan köpek balığıyla kalmaz aynı zamanda karakterleri arasında James Franciscus tarafından canlandırılan çok satan yazar ve köpek balığı uzmanı Peter Benton ile orijinal Jaws’ın yazarı Peter Benchley’e selam gönderir.

Ayrıca Castellari’nin intihali ne kadar ileri götürdüğünü görmek büyük ölçüde eğlencelidir. Universal, 2008’de Los Angeles’taki New Beverley sineması filmi yasakladığında aksini hissediyor gibiydi ancak film o zamandan beri yayın akışlarında ve DVD formatında The Last Shark başlığıyla yayınlandı. Son olarak da RiffTrax’ta yem olarak tek bölüm şeklinde servis edildi.

Ayrıca Roma İmparatorluğu'nu Anlatan 12 Film adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

9. Sharknado

Sharknado

IMDb: 3,3

Transformers ve Triassic World gibi ‘sahte avcıları’ ile tanınan düşük bütçeli yapım şirketi The Asylum tarafından üretilen bu film, 2013’te Syfy’de yayınlandığında beklenmedik şekilde sansasyon yarattı ve tek seferlik sinema gösterimi yapılmasını sağladı. Ian Ziering ve Tara Reid gibi daha iyi günler görmüş yıldızlar ve CGI köpek balıklarıyla dolu olan film daha önce kimsenin aklına gelmemiş sorularla yüzleştirir: Ya güçlü kasırga yüzlerce köpek balığını su basmış Los Angeles’a düşürürse?

Ortaya çıkan kaos, üç devam filmine ilham veren şakacı eğlenceler sunmaktadır. The Asylum hali hazırda 2 Başlı Köpek Balığı Saldırısı gibi filmlerle bu alt türle uğraşıyordu ancak Sharknado hem stüdyo içinde hem de Asylum’un rakipleri arasında Ice Sharks, Sharkenstein ve Planet of the Sharks gibi filmlerle çıtayı yükseltmiştir. Dolayısıyla, en iyi köpek balığı filmleri listesinde yerini alan Sharknado geleneksel anlamda iyi olmak için özellikle uğraşmaz ama balıkların çirkin unvanını da yerine getirmektedir.

10. Jaws: The Revenge - Jaws 4: İntikam

Jaws: The Revenge/ Jaws 4: İntikam

IMDb: 3,0

Jaws’tan ilham alan en tuhaf filmlerden olan Jaws 4: İntikam, serinin kendisine aittir. 1987’de izleyicilerin beğenisine sunulan film, Jaws’taki polis şefi Martin Brody’nin dul eşi Ellen Brody’nin (Lorraine Grady) intikam almaya kararlı büyük beyazla karşı karşıya gelmesini işleyerek önceki filmlerden sarkan konuları anlatır.

İntikamcı köpek balığı, babasının Amity Adası’ndaki eski işini devralan Ellen’ın en küçük oğlunu öldürdükten sonra Ellen’ı Bahamalar’a kadar takip eder. Ellen’ın köpek balığına karşı verdiği mücadelede müttefikleri arasında Hoagie (Michael Caine) adlı pilot ve Bahama aksanını deneyimleyen Jake (Mario Van Peebles) bulunmaktadır. Üstelik hikâyenin her unsuru o kadar kafa karıştırıcı ve iklim karşıtı durumda ki Universal filmi Avrupa’da vizyona sokmadan önce yeniden çekmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Türk sinemasında genel olarak gerilim ve korku türü tercih edilmediği için köpek balığı alt türü de daha önce hiç denenmemiştir.

Filmde ‘insan yiyici’ olduğu varsayılan ve rıhtımda öldürülen ilk köpek balığı, Martha’s Vineyard bölgesinde yeterince büyük köpek balığı olmadığı için Florida’da öldürülerek getirtilen gerçek köpek balığıydı.  

İlgili Yazılar