Türkiye'den Vizesiz Gidilen En Güzel Ülkeler ve Şehirleri

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 30 Haziran 2020
  • 606 okunma

Türkiye’den vizesiz gidilecek ülkeler ve gezilecek yerleri sayesinde hem yurtdışı seyahati yapabilir hem de farklı kültürleri kolaylıkla tanıyabilirsiniz. Son yıllarda vizesiz yani herhangi bir başvuru yapmadan gidilebilen ülke sayısının artması, gezginler ve yurtdışında tatil yapmak isteyenler için büyük bir avantaj olarak öne çıkıyor.

Gürcistan, Batum

gürcistan batum

Türkiye’den karayolu ile gidilebilmesi bakımından büyük kolaylık sunan Gürcistan’da iki önemli şehir öne çıkmaktadır. Ülkede Batum ve Tiflis mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Ancak Türkiye’ye yakınlığı bakımından Batum’u tercih edebilirsiniz. Batum modern görünümü, eğlenceli gece yaşamı, çok uzun Karadeniz’e olan kıyısı, ucuz günlük yaşamı gibi özellikler ile öne çıkıyor. Türkiye’den vizesiz gidilecek yerler arasında öne çıkan şehir aynı zamanda hatırı sayılır oranda Türk barındırdığı için de kendinizi tamamen yabancı hissetmenizin önüne geçiyor. Batum’da Doğal Park’ı, Ali ve Nino Heykeli’ni, Saat Kulesi’ni mutlaka görmeniz gerekir.

Sırbistan, Belgrad

sırbistan belgrad

Türkiye’den vizesiz gidilecek yerler arasında tam bir Avrupa kenti arıyorsanız Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’ı tercih edebilirsiniz. Uzun yıllar Yugoslavya’nın başkenti olmuş ve günümüzde de Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad zengin tarihsel dokusu, ucuz fiyatları, Avrupai dokusu ile hem Balkanlarda hem de Avrupa’da özel bir bölge olarak öne çıkıyor. Belgrad’da görmeniz gereken yerler için en az dört gün ayırmanız yararlı olacaktır. Büyük parklarından, geniş ve ferah caddelerine kadar oldukça fazla görülmesi gereken yer bulunuyor. Ünlü mucit Nikola Tesla’nın doğduğu evi, Mihail Knezova Caddesi’ni, Belgrad Kalesi’ni, Kale Meydan’ı, Tuna Nehri’ni, eski şehri, Ulusal Müze’yi, Tito Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. Aynı zamanda canlı gece hayatı ile öne çıkan şehirde büyük eğlenceler ve keyifli vakitler geçirebilirsiniz.

KKTC, Girne

kktc girne

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem mesafe hem de kültür ortaklığı bakımından vizesiz gidilecek yerler arasında öne çıkıyor. Renkli gece hayatı ve deniz tatili için sık tercih edilen yerler arasında bulunan Girne’ye sadece kimlik kartı ile gidilebiliyor olması da turistlerin seyahatlerini kolaylaştıran başka bir özellikler olarak öne çıkıyor. Yüksek yıldızlı otellerinde tam bir tatil yapabilir ya da kendiniz için en uygun olan pansiyonlarda Girne’de unutamayacağınız zamanlar geçirebilirsiniz.

Karadağ, Kotor

karadağ kotor

Balkanlar’ın olduğu kadar Avrupa’nın en gözde tatil yerleri arasında bulunan Kotor esasında Venedikliler tarafından kurulmuş ve bu yüzden İtalyan mimari ögelerinin fazlasıyla bulunduğu bir bölgedir. Konumu itibarıyla Adriyatik Denizi’nin hemen yanına kurulmuş olan bölge, doğal güzellikleri ve eski binaları ile sakin bir tatil geçirmek isteyenlere hitap etmektedir. Son derece güzel doğasının sakinlik ile bir araya geldiği keyifli vakitler geçirmenize neden olacak Kotor’da ünlü Kale’yi, deniz kenarını ve Hayalet Merdivenler’i mutlaka görmeniz gerekir.

Makedonya, Ohrid

makedonya ohrid

Ohri olarak da bulunan Ohrid, Makedonya’da en güzel gidebileceğiniz doğan harikası bir yer olarak öne çıkıyor. Arnavutluk’a da yakın olan Ohrid, ismini hemen yakınına kurulduğu için Ohrid Gölü’nden alıyor. Çok büyük yapısı ile adeta bir denize benzeyen Ohrid Gölü bu bakımdan bölgeye adeta bir tatil kasabası havası veriyor. Ohrid’e antik dönemden kalma tiyatro kalıntılarını, Ortodoks mimarinin baskın yapıtları olan kiliseleri ve eşsiz doğasını keşfedebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında göle yüzmek amacıyla da girilmesi bakımından deniz tatili de olarak da düşünebilirsiniz. Böylece her mevsim Ohrid, vize istemeden gidilecek yerler arasında kendisine özel bir yer bulabiliyor. Aynı zamanda birbirinden lezzetli Makedon yerel yemeklerini de mutlaka denemeniz, gezinizin çok daha keyifli bir hal almasına yardımcı olacaktır.

İlgili Yazılar