Valizinizin Daha Düzenli Olmasını Sağlayacak Tüyolar

  • Minik Tospik yazdı.
  • 26 Haziran 2021
  • 181 okunma

Seyahat etmek hangi amaçla olursa olsun çoğunlukla heyecan vericidir. Hele tatile gidiyorsanız…  Tatilin mevsimi olmaz. Yeni yerler keşfetmenin zamanı da yok. Ancak valiz hazırlamak mevsim ne olursa olsun ve yol bizi nereye götürürse götürsün son derece zahmetlidir. Bu nedenle doğru valiz seçiminden tutun da valizden işlevsel biçimde nasıl faydalanılabileceğine kadar pek çok detayı sizin için araştırdık. İşte valiz hazırlarken işinize yarayacağını düşündüğümüz 14 etkili tüyo!

1. Hazırlıklara Başlamadan Önce Planlama Yapın

Hazırlıklara Başlamadan Önce Planlama Yapın

Valizinize yerleştirdiğiniz eşyaların gerçekten gerekli olduğundan emin olun. Küçük görünen gereksiz bazı eşyalar hem boşuna yer kaplayabilir hem de ağırlık yapabilir. İhtiyacınız olmayacak malzemeleri yanınıza almayın. Kısaca valizinizi hazırlarken planlı davranın.

Ayrıca Çocuklu Tatilde Mutlaka Alınması Gereken 18 Malzeme adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Hava Durumunu Mutlaka Kontrol Edin

Hava Durumunu Mutlaka Kontrol Edin

Giysilerinizi valize yerleştirmeden önce, kalacağınız kentin hava durumuna göz atmalısınız. Yanınıza duruma uygun giysiler almanız, zor durumda kalmanızı engelleyeceği gibi fazlalık olabilecek giysilerle valizinizi doldurmaktan kurtulursunuz. Ayrıca son anda valiz içeriğini değiştirmek zorunda da kalmazsınız.

3. Valiz Seçimini Doğru Yapın

Valiz Seçimini Doğru Yapın

Çok sayıda bölmeleri olan valiz seçimi yolculukta size büyük kolaylık sağlayabilir. Valizde bulunan bütün iç cep/dış cep vb. bölümleri doğru değerlendirerek ihtiyaç duyacağınız tüm eşyaları yanınıza alabilir ve yerden de kazanabilirsiniz.

4. İlaç vb. Sağlık Malzemelerini Küçük Bölümlere Yerleştirin

İlaç vb. Sağlık Malzemelerini Küçük Bölümlere Yerleştirin

Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa ya da tatilde ihtiyaç duyabileceğiniz sağlık ürünleri almayı planlamışsanız, bunları valizinizin küçük bölümlerine yerleştirerek daha işlevsel şekilde düzenlemiş olursunuz. Ayrıca sağlık raporu, reçete vb. önemli evrak da mutlaka yanınızda bulunsun!

5. Kişisel Bakım Ürünlerinizi Küçük Kutulara Yerleştirin

Kişisel Bakım Ürünlerinizi Küçük Kutulara Yerleştirin

Kişisel bakım ürünlerinizi doğru yerleştirebilmek için de piyasadan temin edilebilecek seyahat boyu ürün kutularından yararlanabilir, krem; şampuan vb. sıvı ürünlerinizi bu kutular içinde valiz ceplerine koyabilirsiniz. Böylece büyük ve hacimli orijinal malzemelerin gereksiz yer kaplamalarına engel olmuş olursunuz.

6. Yardımcı Ürünlerden Yararlanın

Yardımcı Ürünlerden Yararlanın

Özellikle uzun süreli yolculuklarda yalnızca ihtiyaç duyulacak ürünleri bile alsanız valiziniz çok dolu olabilir ya da yer kalmayabilir. Böyle durumlarda valiz içi kullanımına uygun vakumlu hurçları tercih edebilirsiniz. Vakumlu hurçlar hem giysilerinizi korur hem de yerden tasarruf etmenizi sağlar. Böylece boş kalan yerlere, ihtiyacınız olan başka ürünler yerleştirebilirsiniz.

7. Valiz İçi Küçük Çantalar Edinin

Valiz İçi Küçük Çantalar Edinin

Valizin içerisine yerleştirebileceğiniz küçük çantalar valizinizin düzenli olmasına yardımcı olur.  Örneğin elektronik cihazların kablolarını, küçük çanta içinde yerleştirerek dağınıklığa karşı önlem almış olur ve aradığınızda da kolayca bulursunuz.

Önemli Hatırlatma: eğer yurt dışına gidiyorsanız bazı ülkelerin elektrik kablolar için priz girişlerinin farklı olduğunu ve ‘priz çevirici’ aparat almanız gerektiğini unutmayın!

8. Giysilerinizi İhtiyaç Sırasına Göre Yerleştirin

Giysilerinizi İhtiyaç Sırasına Göre Yerleştirin

En geç ihtiyaç duyacaklarınızı altta bırakarak; üst kısma pijama, havlu gibi daha erken ve daha sık kullanacağınızı düşündüğünüz eşyalarınızı yerleştirin. Böylelikle kalacağınız yere vardığınızda tüm valizi alt üst etmek zorunda kalmazsınız. Ayrıca varsa, önem verdiğiniz; özel kumaşa sahip giysinizi elbise torbasında yine en üste yerleştirmeniz de tatsız durumlarla karşılaşmanızı önler.

9. Eşyalarınızı Düzgün Biçimde Katlayın

Eşyalarınızı Düzgün Biçimde Katlayın

Giysilerinizi valizin hacmine göre rulo yapmak ya da iki-üç kat olacak şekilde katlamak yerden kazanmanızı sağlar. Uygun aksesuar, çorap gibi eşyalarınızı ayakkabılarınızın içine yerleştirirseniz fazladan yer de kazanabilirsiniz.

10. Giysi Seçerken Yolculuk ve Tatil Sürenizi Göz Önünde Bulundurun

Giysi Seçerken Yolculuk ve Tatil Sürenizi Göz Önünde Bulundurun

Yapacağınız yolculuğun türü, tatil yapacağınız gün sayısı giysi seçiminizi belirleyecektir. Yeterli miktarda giysi ve ihtiyacınız olan ürünlerin dışında ihtiyaç fazlası malzeme almak valizi gereksiz yere şişirebilir.

11. Ayakkabılarınız Giysilerinizle Temas Etmesin

Ayakkabılarınız Giysilerinizle Temas Etmesin

Valizinizin belirli bölümünü ayakkabılarınız için ayırmanız yararlı olur.  Örneğin sağ kısmını giysileriniz, sol kısmını ayakkabılarınız için ayırabilirsiniz. Ayakkabılarınızı poşetlere koyarak yerleştirirseniz, giyişlerinizin zarar görmesini de nahoş olabilecek kokulara maruz kalmasını da önlemiş olursunuz.

12. Valiz Hazırlamayı Son Güne Bırakmayın

Valiz Hazırlamayı Son Güne Bırakmayın

Yapılması gereken en önemli şey vakitlice valiz hazırlamaktır. Valiz yapmayı son güne bırakmak, telaş ile ihtiyacınız olacak ürünleri unutmanıza yol açabilir. Seyahatten birkaç gün önce ihtiyaç listesi hazırlamak yararlı olabilir.  Valizinizi bu liste doğrultusunda hazırlamak size hem zaman kazandırır hem de bu süre zarfında aklınıza gelebilecek başka gereksinimlerinizi de planlayabilirsiniz.

Ayrıca Türkiye’nin En İyi 9 Oteli, Rüya Gibi Tatil İçin Harika Tesisler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

13. Yolculuk İçin Valiz Limitlerini Kontrol Edin

Yolculuk İçin Valiz Limitlerini Kontrol Edin

Yolculuk yapacağınız hava yolu, kara yolu ya da deniz yolunun valiz sayısında veya ağırlığında limit varsa önceden bilgi edinmelisiniz. Bu bilgi, özellikle hava yolu ile yapılacak yolculuklarda bagaj limitleri ile ilgili sınırlamalar çok kesin olduğundan, hayati önemde olabilir. Sınırlamaları dikkate alarak valiz hazırlamanız zor durumda kalmamanıza yardımcı olur.

14. Uçak Yolculukları İçin Ek Önlemler Alın

Uçak Yolculukları İçin Ek Önlemler Alın

Eğer uçak yolculuğu yapacaksanız el çantalarınız ya da kabin bagajınız için de sınırlamalar olduğunu bilmelisiniz. Bazı ürünlerinizi kabin bagajlarında taşımanıza izin verilmez ya da limitleri vardır. Örneğin sıvı ürün taşımak zorundaysanız bunun için 150 (bazı durumlarda 100) ml limiti bulunmaktadır. O nedenle sadece kabin bagajı kullanacaksanız seyahat boy ürünleri tercih etmelisiniz.

Ayrıca nüfus cüzdanı, pasaport, cüzdan, para, mücevher, bilgisayar gibi yanınızda bulunması gerekli ve/veya değerli eşyalarınızı kişisel çantanızda veya el bagajınızda bulundurmanız daha yerinde olacaktır.  

Sıkça Sorulan Sorular

Hafif olması, tekerlekli ve çekmeye elverişli olması, kaliteli dikiş, sağlam ve su geçirmez olması, körüklü olması, belirleyici renkte olması ve isim etiketi kullanımına uygun olması gibi hususlara mutlaka dikkat edilmelidir.

Polikarbon malzemeden üretilen ABS valizler, darbeye karşı direnci yüksek ve ağırlık denge sistemi bulunan ve yolculuk için gerekli donanımları sunan valizlerdir. Özellikle sık sık seyahat edenler için kaliteli ve dayanıklı olmaları bakımından tercih edilebilir.

İlgili Yazılar