Çocuklu Tatilde Mutlaka Alınması Gereken 18 Malzeme

  • Minik Tospik yazdı.
  • 24 Haziran 2021
  • 460 okunma

Annelik deneyimini yeni yaşayanlar, çocuğuyla ilk defa tatile gidecek olanlar ya da bu işin profesyoneli olmasına rağmen ikinci görüşlere açık olanlar… Tatil valizi hazırlamak epey zordur ancak çocuklu aileler için bazen işkenceye dönebilir. Hem kendinizi hem çocuğunuzu düşünmek isterken gözden kaçırabileceğiniz şeyler olabilir. Hatta çoğu zaman kendinizi ikinci plana atıp en değerli varlığınız çocuğunuzun sorumluluğunu almak, onun için valiz hazırlamak hiç kolay olmayacaktır. Dolayısıyla, çocuğunuzun belki de ilk defa denizlerin soğuk suyuyla tanışacağı bu tatilde, valizinizi dolduracağınız eşyaları kontrol etmek için bu yazıyı okumanızda fayda var. İşte, asla unutulmayacak ve en keyifli anların habercisi olacak çocuklu tatiliniz yanınıza mutlaka almanız gereken malzemeler…

Yakıcı Güneş Işınlarına Karşı…

Çocuğunuzun plajlarda güneş ve denizle buluşmasında dikkat edilecek ilk şey onu güneşin zararlı etkilerinden korumak olacaktır. Özellikle çocuğunuz bu kadar fazla güneş ışığına ilk defa maruz kalacaksa… Dolayısıyla, onu mümkün olduğunca bu zararlı ışınlardan sakınmanız gerekir.

1. Güneş Kremi

Güneş Kremi:

Çocuğunuzun ya da bebeğinizin güneşe çıkması tatilde en çok dikkat edilmesi gereken şeylerdendir. İlk akla gelecek yöntem olarak, gündüz vakitlerinde plaja ve sokağa çıkmadan 1 saat öncesinde çocuğunuzun yüzüne ve tüm vücuduna yüksek faktörlü ve çocuklara özel yapılmış güneş kremleri çocuğunuzu büyük oranda güneşten korur. Gün içerisinde de belirli aralıklarla kremin yenilenmesi çok önemlidir. Haliyle güneş kremi valizinde mutlaka olması gereken ilk malzemedir.

Ayrıca Türkiye’nin En İyi 9 Oteli, Rüya Gibi Tatil İçin Harika Tesisler adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Açık Renkli Tişört

Açık Renkli Tişört:

Sadece güneş kremi yetmez biraz daha korumak lazım diyorsanız, çocuğunuza plajın gölgeleri dışında bulunduğu sırada giymesi için açık renkli tişörtler almanız mantıklı olacaktır. Mayosunun üstüne giydireceğiniz bu tişört sayesinde narin cildi güneşten tam anlamıyla korunur.

3. Şapka ve Güneş Gözlüğü

Şapka ve Güneş Gözlüğü:

Böyle anlar için bu ikili kurtarıcı olabilir. Çok hareketli oldukları için ve çoğu zaman kendileri hoşlanmadıkları için güneş gözlüğü çocuklar için elverişli olmayabilir. Ancak şapka hayat kurtarıcı olacaktır. Dolayısıyla ikisini de yanınızda barındırmanızda fayda var.

Serin Deniz Sularına Karşı…

Deniz bazı çocukların korkusuzca kendini attığı yerlerden olsa da bazılarını da soğukluğuyla ve derinliğiyle korkutabilir. Hele ki ilk defa denizle tanışacak çocuklar için denizde lazım olacak eşyaları yanınızda bulundurmanız çok önemlidir.

4. Deniz Ayakkabısı

Deniz Ayakkabısı:

Küçük ayaklarına batan çakıl taşları, çocukların ve yürümeye başlamış olan bebeklerin tatillerde en sevmediği durumlardandır. Gideceğiniz tatil bölgesinde plajın dokusunu öğrenmeniz epey önemlidir. Taşlıksa ya da denizin içerisinde yosun, deniz kestanesi gibi rahatsız edici ve tehlikeli şeyler varsa çocuğunuz için deniz ayakkabısı bulundurmanız daha da önemlidir.

5. Su Geçirmeyen Bebek Bezi ya da Mayo

Su Geçirmeyen Bebek Bezi ya da Mayo:

Eğer küçük bebeğiniz varsa deniz tatiline giderken aradığınız ilk şey onun denize girebilmesi için gerekli kıyafettir. Bu kıyafetin seçenekleri arasında, henüz bebek bezi kullananlar için su geçirmeyen bebek bezi ya da daha büyük çocuklar için mayo bulunmaktadır. Mayo bebek bezi olarak da adlandırılan bu bezler epey rahattır çünkü hem su geçirmezler hem de normal bez görevi görmektedirler. Eğer çocuğunuzla tuvalet eğitimini tamamladıysanız onun için mayoya ihtiyacınız olacaktır. Burada önemli olan nokta ise kesinlikle yanınıza çocuğunuz için iki veya daha fazla mayo almanız gerekmesidir. Hasta olmaması için sık sık mayosunu değiştirmek gerekebilir veya mayo değiştirmesi gereken daha farklı durumlar söz konusu olabilir.

6. Muhteşem Üçlü: Can Yeleği & Simit & Kolluk

Muhteşem Üçlü: Can Yeleği & Simit & Kolluk:

Çocuğunuzla denize girme hayalleri kurarken muhtemelen en çok düşündüğünüz şey onun nasıl hissedeceği ve güvenliği olacaktır. O korksa da korkmasa da sizin onun için endişeleneceğiniz için tedbirli olmakta fayda vardır. Sizin kollarınızda kesinlikle güvende olacaktır ancak denizde dalgaların ne zaman ve ne kadar geleceği hiç belli olmayacağı için bu sorumluluğu sadece kendi üzerinize almanız zor olacaktır. Can yeleği, simit veya kolluk arasından neyi tercih edeceğinizi çocuğunuzun tercihlerine göre zaman size gösterecektir. Ancak ilk defa denizle tanışacak çocuklar için en az bir tanesini mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Ayrıca, son dönemde epey yaygın olarak piyasada bulunan can simitli öğrenme mayoları da sizi pek çok şeyi ayrı ayrı düşünmekten kurtarabilir.

7. Deniz Gözlüğü

Deniz Gözlüğü:

Çocuğunuz deniz tatillerine zaten alışıksa ve tam bir minik balıksa, onun için deniz gözlüğü bulundurmanız gerekebilir. Kendini denizin içine akrobatik dalışlar yapacak veya suyun altında gözlerini açacak kadar geliştirdiyse gözlerinin yanmaması için gözlük gerekli olacaktır. Öte yandan, küçüklükten itibaren deniz gözlüğüne alışmış olarak büyür ve bu alışkanlık ileriki yaşlarında da gözlerini koruyacaktır.

8. Plaj Havlusu ve Havlu Kıyafetler

Plaj Havlusu ve Havlu Kıyafetler:

Çocuğunuz denizi çok seviyor olabilir ancak tam tersi durumların yaşanması da oldukça mümkündür. Her iki durumda da denizden çıktığı anlarda üşümemesi için yanınızda bol sayıda plaj havlusu bulundurmak çok önemlidir. Denizde bütün gün tek plaj havlusu kullanıldığında havlular kurumadığı için sayısı fazla olmalıdır. Ayrıca, deniz kenarı için yapılmış havlu elbiseler de çocuklar için kullanışlı olabilir çünkü çocuğunuz havluyla kurulanmayı beklemeyerek hemen koşturmaya başlayabilir.

Beslenmesi İçin Gerekli Malzemeler…

Çocuğunuzun beslenmesi için normal zamanlarda bile ince eleyip sık dokuduğunuzu biliyoruz. Tatillerde de genellikle sağlıksız beslenme eğilimi olduğu için çocuğunuzun sağlıklı beslenmeye devam edebilmesi için onun normalde kullandığı malzemeleri ve yediği gıdaları yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.

9. Mama Önlüğü veya Emzirme Önlüğü

Mama Önlüğü veya Emzirme Önlüğü:

Eğer minik bebeğiniz hala süt emiyorsa yanınızda emzirme önlüğü bulundurarak dilediğiniz her yerde onu rahatlıkla besleyebilirsiniz. Ancak, ek gıdaya başladıysa, tamamen mamalarla veya sizin yediğiniz gıdalarla besleniyorsa mama önlüğü, yanınıza alabileceğiniz sınırlı sayıda kıyafetin daha yavaş kirlenmesini sağlayabilir.

10. Mama, Bebe Bisküvisi, Atıştırmalıklar ve Kutu Süt

Mama, Bebe Bisküvisi, Atıştırmalıklar ve Kutu Süt:

Artık büyük marketler ülkemizin her yerinde olduğu için tüm bu malzemelere elbette gittiğiniz yerlerde ulaşmanız mümkün olacaktır. Fakat yoldayken, bunları temin edemeyeceğiniz zamanlarda ve bölgelerdeyken çocuğunuz acıkabilir ve zor durumda kalabilirsiniz. Dolayısıyla, bozulmayacak miktarlarda tüm bunları yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.

11. Beslenme Teçhizatı

Beslenme Teçhizatı:

Hijyen açısından çocuğunuzun oteldeki ya da dışardaki tabak, kaşık-çatal, bardak gibi eşyaları kullanmak istemeyebilirsiniz. Küçük bebeğiniz varsa zaten tüm bu malzemelere değil, emzik biberon gibi şeylere ihtiyacınız olacaktır. Haliyle, yanınızda su bardağı, bebek tabağı, kaşığı, saklama kabı, termos çanta, biberon, emzik taşımanız çocuğunuzun çok acıktığı acil durumlarda hayat kurtarıcı olacaktır. Ayrıca, imkânınız ve ihtiyacınız varsa yanınıza pompa ve portatif mama sandalyesi de alabilirsiniz.  

Çocuğunuzun Hijyeni İçin…

12. Kıyafet ve Ayakkabı/Terlik

Kıyafet ve Ayakkabı/Terlik:

Tatiller gibi hareketli zamanlar için çocuklara en çok gereken şey bolca kıyafettir. Her an kıyafetlerini kirletme potansiyeline sahip olan çocuklar için çok sayıda kıyafet ve çamaşır, üşüyebileceği durumlar için kapalı ayakkabı ve deniz tatilleri için terlik çok önemlidir. Öte yandan, ani gelişen hastalanmalar veya üşümeler için ince hırkalar ve battaniyeler, çoraplar bulundurmak çok faydalı olacaktır.

13. Kendi Yastığı ve Çarşafı

Kendi Yastığı ve Çarşafı:

Ben önemli değilim ama çocuğumun hijyeni çok önemli diyenler veya kendisi için de tüm tatillere yastık kılıfı ve çarşaf taşıyanlar için bu hayati gereksinimlerdendir. Büyükçe arabanız varsa ve bu kadar eşyayı taşımak sizi endişelendirmiyorsa çocuğunuzun yastığını ve çarşafını da tatilinize götürebilirsiniz.

14. Temizlik Malzemeleri

Temizlik Malzemeleri:

Ayrıca Ege Bölgesi'nde Tatile Uygun En İyi Kamp Alanları adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer küçük bebeğiniz varsa bez, alt açma bezi, pişik kremi, ıslak mendil, kâğıt mendil ve bebe yağı gibi malzemeler muhtemelen yanınıza almak için ilk düşüneceğiniz şeyler olacaktır. Tüm bu önemli malzemelerin yanında şampuan, sabun, tırnak makası, saç fırçası, diş fırçası, diş macunu, toka, lazımlık veya tuvalet adaptörü gibi eşyaları yanınızda bulundurmanız önemlidir. Ayrıca çocuğunuzun gözünüz gibi baktığınız kıyafetleri kirlendiğinde onları saklayabilmeniz için %100 doğal kirli poşetleri de tatillerde faydalı olabilir.

Çocuğunuzun Sağlığı İçin…

15. Sinek ve Böceklere Karşı Koruma

Sinek ve Böceklere Karşı Koruma:

Genel olarak yaz tatillerinde, çoğunlukla da deniz tatillerinde herkesin en çok rahatsız olduğu şey haşerattır. En çok da çocukları rahatsız edeceklerini düşünürsek hem vücuda sürülen hem de kapalı ortamlar için kullanılan sivrisinek kovucular, böcek sokmalarına karşı ilaçlar, bebek arabaları için sivrisinek cibinliği bu zararı önlemek adına faydalı olacaktır.

16. Acil Durumlar İçin

Acil Durumlar İçin:

Çocukların narin bedenleriyle nerede ve ne zaman hastalanacakları ve yaralanacakları hiç belli olmaz. Bu yüzden ebeveynlere de nereye giderlerse gitsinler tam anlamıyla tedbirli olmak düşer. Böyle durumlar için ateş ölçer, doktorunuzun önerdiği ateş düşürücü ilaç ve ishal ilacı, burun aspiratörü, yaraları dezenfekte etmek için ilaç, yara bandı, pamuk, ayrıca yol tutmalarına tedbir olarak nane şekeri ve boş poşet gibi eşyalar hayat kurtarıcı olabilir. Aynı zamanda çocuğunuzu sürekli götürdüğünüz doktorun iletişim bilgilerinin de yanınızda olduğundan emin olmanız epey faydalı olacaktır. Öte yandan, eğer tatiliniz küçük bebeğinizin diş çıkarma dönemine denk geldiyse veya tatildeyken bu dönemin başlama ihtimali varsa kullanacağı diş kaşıma emziğini veya oyuncağını yanınıza almayı unutmamalısınız.  

Ve Oyuncaklar...

17. Denizin Vazgeçilmezi: Kova Takımları

Denizin Vazgeçilmezi: Kova Takımları:

Çocuklarla tatile giderken, özellikle deniz tatiline, yanınıza almanız gereken ilk oyuncak kova takımıdır. Hem çocuklar bu kovalarla çok eğlenir hem de plajlarda sizin de biraz kafa dinleyebilmeniz için onların oyalanmasını sağlar. Ayrıca bu oyuncaklar çocukların motor gelişimini de desteklemektedir.  

18. Kumsuz Oyuncaklar

Kumsuz Oyuncaklar:

Çocuk deyince sadece gündüz oyun oynamasını ummak büyük hata olacaktır. Geceleri ya da denizsiz tatiller için onları oyalayacak oyuncaklar bulundurmak gerekmektedir. Çocuğunuzun tercihlerine göre şekillenmekle birlikte yanınıza kitap, boyama, kalem, pelüş oyuncak veya yapboz gibi oyuncaklar alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu konu tamamıyla ebeveynlerin azmine bağlıdır. Eğer siz hazırsanız çocuğunuzla her yere gidebilirsiniz ancak dikkat edilmesi gereken nokta kültür-tarih odaklı gezilerde rotaya çocukların ilgisini çekebilecek yerler ilave etmek ve birden fazla yer gezmek yerine tek noktayı gezmektir.

Odalarda bebek yatağı veriliyor mu, çocuk büfesi var mı, otelin doktoru var mı veya en yakın sağlık kuruluşu nerede, çocuklar için uygun aktiviteler nelerdir ve odalarda mama ısıtıcısı, kettle gibi ürünler var mı soruları sorulması gereken önemli sorulardandır.

İlgili Yazılar