Bebek Pişiğine Evde Yapılabilecek Doğal Çözümler

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 13 Aralık 2020
  • 395 okunma

Bebeklerin en büyük sorunlarından biri pişiktir ve bütün çocuklarda yaşanabilen bir problemdir. Pişik tanımsal olarak bez bölgesinde ya da nadiren de olsa koltukaltı, boyun, yanak, göz kapakları gibi bölgelerde görülen kızarıkların hafif kaşıntı şeklinde olmasıdır.

Pişik Neden Olur?

Pişik çoğunlukla kirli bezin uzun bir süre boyunca zamanında değiştirilmemesinden ya da bez bölgesinin doğru ve özenli temizlenmemesinden kaynaklanır.

Ayrıca kullanılan bezin, ıslak mendilin etkisi sonucu ya da banyo sonrasında cildin iyi kurulanmamasından, bebek terlediğinde üzerinin hemen değiştirilmemesi ve terinin iyice kurulanamamasından meydana gelir.

Bunların yanında oluşabilecek bakteri ya da mantar enfeksiyonlarından dolayı da meydana gelebilmektedir.

Pişik Olmaması İçin Neler Yapılabilir?

Bir bebeğin pişik gibi onu zorlayan bir sorunu yaşamaması için ebeveynlere büyük ama zor olmayan görevler düşmektedir.

İlk olarak yapılması gereken en önemli şey bezleri düzenli olarak kontrol edilmeli ve değiştirilmelidir. Her bez değişimi sırasında en az 15 dakika o bölgeyi açık bırakarak havalandırmalısınız.

Bebeğinizin kullanacağı bez yaşına ve kilosuna uygun olmalıdır. Küçük olan bezler onun bez bölgesini sıkar ve tahriş olmasına sebep olurken, büyük bez kullanırsanız da sızdırır ve bu da aynı şekilde pişik olmasına neden olur.

Bez bölgesini temizlerken kokusuz, temiz ve pamuk yapılı olan ıslak mendillerle temizlemeli ya da bol su ile yıkamalısınız. Ayrıca bu bölge çok iyi kurutulmalıdır.

Bebeklerinize dar, vücudunu sıkan kıyafetler değil yaşına uyan kıyafetler giydirmelisiniz. Aksi halde dar kıyafetler vücudunu tahriş edebilir.

Bebeklerinizin kıyafetlerini yıkarken kullanacağınız çamaşır deterjanı ve yumuşatıcısı parfümsüz olmalıdır. Diğer yazılarımızda ev yapımı doğal çamaşır deterjanı ve ev yağımı doğal çamaşır yumuşatıcı tariflerini derlemiştik, göz gezdirebilirsiniz.

Ayrıca bebekleriniz için kullanacağınız tüm temizlik ürünleri parfümsüz, hipoalerjenik ve bebekler için uygun olan ya da onlar için üretilmiş olan ürünler olmalıdır.

Bebeklerinizin Pişikleri İçin Doğal Çözümler

Bebekleriniz için dışarıda satılan pişik önleyici krem ya da pudra almak yerine kendiniz de sağlıklı ve doğal, pişikleri giderebileceğiniz yöntemleri deneyebilirsiniz. Çok pratik, hiçbir uğraştırıcı yanı olmayan, yüzde yüz doğal pişikleri gideren çözümler👇

1- Bebek Pişiğine Saf Zeytinyağı

Bebek Pişiğine Saf Zeytinyağı

Bebeğinizin pişiğine en etkili olacak yöntem pişiklerine zeytinyağı sürmektir. Zeytinyağını pişiğe sürdükten sonra bebeğinizin cildi biraz hava almalıdır.

2- Bebek Pişiğine Doğal Yoğurt

Bebek Pişiğine Doğal Yoğurt

Halk arasında oldukça sık uygulanan yöntemlerden biri de pişiğe yoğurt sürmektir. Evde kendi mayaladığınız yoğurdun gerçekten de pişik bölgesine etkisi vardır. Pişiğe çok soğuk olmayan yoğurdu sürdükten sonra emmesini bekleyin. Yoğurt hem yayılmasını engeller hem de bebeğinizin rahat etmesini sağlar.

3- Bebek Pişiğine Ceviz Yaprağı

Bebek Pişiğine Ceviz Yaprağı

Güzelce yıkadığınız ceviz yaprağını cezveye koyun ve su ile kaynatın. Sonra soğumasını bekleyin. Bebeğinizin cildine sürerken ne çok soğuk ne sıcak olmalıdır. Bunu çok iyi ayarlamalısınız. Pamuk yardımıyla bebeğinizin pişiklerine sürün. Ceviz yaprağında bulunan mineraller pişiğe iyi gelecektir.

4- Bebek Pişiğine Adaçayı

Bebek Pişiğine Adaçayı

Adaçayını kaynatın ve bebeğinize uygun olacak şekilde ılıklaşmasını bekleyin. Soğuk ya da sıcak olması bebeğiniz için zararlı olur o yüzden ılık olmasına dikkat edin. Pamuk ile pişiklere sürün. Ancak bu işlemi yapmadan önce doktora danışmalısınız.

5- Bebek Pişiğine Vazelin ve Nişasta

Bebek Pişiğine Vazelin ve Nişasta

Vazelin ve nişastayı karıştırdığınızda hamurumsu bir kıvam elde edersiniz. Bunu bebeğinizin pişiğine sürdükten sonra iyi gelecektir.

6- Bebek Pişiğine Yumurta Akı

Bebek Pişiğine Yumurta Akı

Cildi rahatlatan bir yapısı olan yumurta akını bebeğinizin pişiklerine sürebilirsiniz. Ama önce yumurta akını güzelce çırpmalısınız ve sonra sürmelisiniz. Sürdükten sonra kurumasını bekleyip ardından kapatabilirsiniz. Günde 1 kere sürmeniz yeterlidir.

7- Bebek Pişiğine Sarı Kantaron Yağı

Bebek Pişiğine Sarı Kantaron Yağı

Doğal sarı kantaron yağı cilt hasarlarını onaran ve pişiğe iyi gelen bir yağdır. Pamuk ile bebeğinizin pişiğine güzelce sürün. Ve bu uygulamayı günde sadece bir kez yapmanız yeterlidir.

8- Bebek Pişiğine Hindistan Cevizi Yağı

Bebek Pişiğine Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı cildi onaran bir yapıya sahiptir. Özellikle bebekleriniz pişik yüzünden huzursuz ve ağlıyorsa, doğal ve katkısız hindistan cevizi yağını, pamuk yardımıyla bebeğinizin pişik olduğu noktalara sürün. Pişikler geçene kadar günde 1 kere sürseniz yeter.

9- Bebek Pişiğine Altın Mühür Otu

Bebek Pişiğine Altın Mühür Otu

Pudra haline gelen altın mühür otunu, bebek pudrası olarak bebeklerinizde pişiklere kullanabilirsiniz.

10- Bebek Pişiğine Dulavrat Otu

Bebek Pişiğine Dulavrat Otu

Dulavrat Otunun çayını demleyip ılıttıktan sonra pamuk ile bebeğinizin pişiklerine sürebilirsiniz.

11- Bebek Pişiğine Anne Sütü

Bebek Pişiğine Anne Sütü

Anne sütünün içeriğinde bakteri önleyici formüllerle bebeğinizin cildine uyar ve pişiği hemen yok eder. İlk olarak bebeğinizin altını özenle temizledikten sonra temiz bir kaba sağdığınız sütü pamuk yardımıyla bebeğinizin pişiğine sürün.

12- Doğal Pişik Kremi Tarifi

Doğal Pişik Kremi Tarifi

Çeyrek bardak kadar balmumunu küçük parçalara ayırın ve tencereye işlem görmemiş saf zeytinyağını dökün. Eriyen bal mumunu içerisine ekledikten sonra kısık ateşte ısıtın. Bal mumu sıcakken çay süzgeci kullanarak kavanoza dökün. Soğuduktan sonra artık pişik kreminiz hazır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeğin pişik gibi bir sorunla karşılaşmaması için ebeveynler, bebeğin altını alırken çok iyi kokusuz ıslak mendille temizlemeli, çok iyi kurulamalı ve 15 dakika kadar hava almasını sağlamalıdır. Ayrıca bebeğin yaşı ve kilosuna uygun bez tercih etmelidir.

Anne sütü en doğal pişik gidericidir. İçerisinde bakteri önleyici formül vardır ve bebeğin cildiyle de uyumludur.

İlgili Yazılar