Ev Yapımı Doğal Yumuşatıcı Tarifleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 6 Aralık 2020
  • 1.127 okunma

Çamaşır yumuşatıcıları birçoğumuzun vazgeçilmezi. Kıyafetlerimizi adı üzerinde yumuşacık yaparken, dokusunu çok iyi koruyor, mis gibi kokmasını sağlıyor. Ancak marketlerde satılan yumuşatıcılar hem çok pahalıyken hem de içerdiği kimyasal maddeler nedeniyle sağlığımız açısından oldukça zararlıdır. Bu kimyasal maddeler kanser riskini artırabilir, solunum sorunları gibi pek çok sorunlar yaratabilir. Ayrıca çamaşır makinelerinize de zarar vererek ömrünün kısalmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden evlerimizde yüzde yüz doğal, kimyasal madde içermeyen ve ucuz fiyatlı malzemeleri bir araya getirerek kolayca yumuşatıcılar yapabiliriz. Ayrıca ev yapımı doğal çamaşır deterjanı tariflerini ve ev yapımı doğal bulaşık deterjanı tariflerini de linklerdeki yazılarımızda vermiştik..

İşte doğal ve kolayca yapabileceğiniz yumuşatıcı tarifleri👇

1- Sade Doğal Yumuşatıcı

Sade Doğal Yumuşatıcı

Bir kabın içerisine 1 şişe maden suyunu ve yarım litre beyaz sirkeyi karıştırın. İçerisine 2 yemek kaşığı kadar karbonatı ilave edin. Karıştırma esnasında oluşan köpüğün çözünmesine ve iyice kaybolmasına izin verin. İyice karıştırdıktan sonra eski yumuşatıcı kabınıza ya da başka bir kaba koyabilirsiniz.

2- Esansiyel Yağlı Doğal Yumuşatıcı

Esansiyel Yağlı Doğal Yumuşatıcı

Derin bir kabın içerisine 2 su bardağı su ve 1 su bardağı beyaz sirkeyi karıştırın. Karışımın içerisine 1/3 su bardağı karbonatı azar azar ekleyin. Karışımı tahta kaşık ile güzelce karıştırın. Sonra içerisine 6 damla istediğiniz kokulu bitkisel yağ ilave edin. Tekrar karıştırdıktan sonra cam bir şişeye ya da kapaklı bir kaba koyarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

3- Gül Kokulu Doğal Yumuşatıcı

Gül Kokulu Doğal Yumuşatıcı

Bir kap içerisine 3 su bardağı sirke, ¼ ölçü saf alkol (eczanelerde satılan etil alkol), ¼ ölçü gül suyu ve 20 - 30 damla gül yağını sırasıyla dökün ve iyice karıştırın. Karışımı cam bir kavanoz ya da şişeye aktarın. Artık belli ölçüde çamaşır makinesindeki yumuşatıcı bölümüne koyarak kullanabilirsiniz.

4- Yapımı Kolay Doğal Yumuşatıcı

Yapımı Kolay Doğal Yumuşatıcı

1 litre beyaz sirke ve kokusunu sevdiğiniz herhangi bir yağdan 10 damla damlatarak iyice karıştırın. Doğal çamaşır yumuşatıcınız kısa sürede hazır.

5- Lavanta Kokulu Doğal Yumuşatıcı

Lavanta Kokulu Doğal Yumuşatıcı

2 bardak suyun içerisine 1 bardak beyaz sirke katın ve güzelce karıştırın. Yavaş ve dikkatli bir şekilde 1/3 bardak karbonat ilave edin. Tüm bu maddeler iyice çözülene kadar tahta bir kaşıkla karıştırın. Karışımın içerisine 6 damla lavanta yağı ilave edin. Yumuşatıcınız artık hazır.

6- Deniz Tuzlu Doğal Yumuşatıcı

Deniz Tuzlu Doğal Yumuşatıcı

Bir kabın içerisine 250 gram rafine edilmemiş deniz tuzunu koyun. Üzerine 15 damla kokusunu sevdiğiniz uçucu bir yağı damlatın. Yağ tuz tarafından iyice emile kadar karıştırın. Daha sonra karışımın içerisine yavaşça 75 gram karbonat ilave edin. İyi bir karışım elde edene kadar güzelce karıştırın. Bu 3 madde iyice karıştığında yumuşatıcınız hazır bir hale gelecek.

7- Portakal Kokulu Doğal Yumuşatıcı

Portakal Kokulu Doğal Yumuşatıcı

Geniş bir kaba 1 çay bardağı karbonatı dökün. Üzerine 200 ml kadar ılık su ilave edin. Suyu yavaş yavaş dökmelisiniz. Sonra iyice karıştırın. Daha sonra bu kabın içerisine 800 ml elma sirkesi ilave edin. Yine güzelce karıştırdıktan sonra içerisine 20 - 30 damla kadar portakal yağı damlatın (İsterseniz artırabilirsiniz). Tekrardan karıştırın. Hazırladığınız yumuşatıcı soğuduktan sonra artık kullanabilirsiniz. Kapaklı bir kap içerisine koyarak saklamalısınız.

Tariflerde gördüğünüz üzere sirke her birinde yer almaktadır. Sirke çamaşırların yumuşatılması için kullanılabilecek en etkili ve en doğal maddedir. Ayrıca sirkeyi yalnız başına yumuşatıcı olarak da kullanabilirsiniz. Tek başına da oldukça etkili bir maddedir. Eğer sirke kokusunu sevmiyorsanız kurutma aşamasında çamaşırlar havalandırılırken kokusu uçar. Ya da makinenizin yumuşatıcı bölümüne sirke koyduktan sonra sevdiğiniz bir esansiyel yağ ilave ederek kullanabilirsiniz.

Ayrıca evinizde doğal yumuşatıcı yaparken tahta kaşık ya da eldiven kullanmalısınız. Eldiven kullanmadan karışımı elde etmeye çalışırsanız elinize bu maddeler zarar verebilir.

Evde hazırladığınız doğal yumuşatıcılar çamaşırlarınızı yumuşacık yaparken, çamaşır makinelerinizi de temizler. Çamaşır makinelerinin içinde uzun süre kullanımdan sonra bazı bakteriler birikebilmektedir. Bu hazırladığınız doğal maddeler içeren yumuşatıcılar sayesinde bakterilerden kurtulursunuz.

Evde hazırladığınız bu doğal yumuşatıcıları çok bekletmemelisiniz. Çünkü hazırladığınız karışımlar doğal olduğu için ve içerisinde marketlerde satılan yumuşatıcılar gibi yapay ömür uzatan maddeler olmadığından etkisini azaltarak yitirebilir. Bu sebeple çamaşır makinesini çok sık kullanmıyorsanız ölçüleri doğru oranda azaltabilirsiniz. Ayrıca evde hazırladığınız doğal yumuşatıcıları daha önceden marketten aldığınız yumuşatıcılara kıyasla oran olarak daha fazla koyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ev yapımı malzemeler içinde koruyucu kimyasallar içermediğinden, hazır ürünlere kıyasla daha kısa sürede bozulurlar. Bu nedenle ev yapımı doğal yumuşatıcılarınızı kullanım durumunuza göre az miktarda ve sık üretmelisiniz.

Ev yapımı doğal yumuşatıcıların içinde sirke gibi doğal mikrop kırıcı malzemeler bulunmaktadır. Bu nedenle doğal yumuşatıcılar çamaşır makinesine zarar vermez tam aksine içinde biriken bakteri ve mikroplardan arınmasını sağlar.

İlgili Yazılar