Vergi Dairesi Çalışma Saatleri 2022 - Vergi Dairesi Açılış ve Kapanış Saati

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 24 Şubat 2022
 • 394 okunma

Vatandaş olarak her insanın en büyük sorumlulukları arasında vergi ödemek bulunur. Vergi borçlarını ödemek veya yapılandırmak, rutin ödeme yapmak gibi pek çok vergi işlemi ise Vergi Daireleri üzerinden tamamlanır. Dolayısıyla Vergi Dairesi çalışma saatleri sıklıkla araştırılan konular arasında yer alır. O halde Vergi Dairelerinin kaçta açıldığına ve kapandığına, Vergi Dairesi çalışma saatlerine bakalım…

Vergi Daireleri Hangi Bakanlığa Bağlıdır?

Vergi Daireleri Hangi Bakanlığa Bağlıdır?

Önceki ismiyle Gelirler Genel Müdürlüğü olan Gelir İdaresi Başkanlığı, vergiler dahil olmak üzere gelirleri tahsil eden ve Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olan devlet kurumudur. Kurumun görev alanları ve teşkilatlanma yapısı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında 5345 Sayılı Kanun ile belirlenmiştir.

Vergi Daireleri Gelir İdaresi Başkanlığının Hangi Birimine Bağlıdır?

Vergi Daireleri Gelir İdaresi Başkanlığının Hangi Birimine Bağlıdır?

Gelir İdaresi Başkanlığı, doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı ve merkez olmak üzere örgütlenir. Başkanlığın merkez teşkilatının birimleri ana hizmet, danışma ve yardımcı hizmet olarak üçe ayrılmaktadır:

Ana Hizmet Birimlerinde

 1. Gelir Yönetimi Daire Başkanlığı,
 2. Uygulama ve Veri Yönetimi Daire Başkanlığı,
 3. Mükellef Hizmetleri Daire Başkanlığı,
 4. Tahsilat ve İhtilaflı İşler Daire Başkanlığı,
 5. Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Başkanlığı,
 6. Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanlığı bulunmaktadır.

Danışma Birimlerinde

 1. Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı,
 2. Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği,
 3. Hukuk Müşavirliği bulunmaktadır.

Yardımcı Hizmet Birimlerinde

 1. İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı,
 2. Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı,
 3. Taşra Teşkilatı bulunmaktadır.

Ülkemizde Kaç Tane Vergi Dairesi Vardır?

Ülkemizde Kaç Tane Vergi Dairesi Vardır?

Gelir İdaresi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun kapsamında taşra teşkilatı, toplamda 29 kentte örgütlenen 30 Vergi Dairesi Başkanlığı ve 52 adet İl Defterdarlığı bünyesinde bulunan gelir birimlerinden ibarettir. Vergi Dairesi Başkanlıkları bünyelerinde grup müdürlükleri, bu müdürlüklere bağlı diğer müdürlükler, şubeler ile vergi dairesi müdürlükleri ve komisyonları barındırır. Ülkemiz genelinde Gelir İdaresi Başkanlığı toplamda 442 Vergi Dairesi ve bu dairelerde çalışan 20.000 A kadro Gelir Uzmanı ve Yardımcısı, 22.126 Büro Memuru, güvenlik, şoför, hizmetli personel ve veznedarıyla kayıtlı vergi mükelleflerine hem internet üzerinden hem de yüz yüze hizmet verir.

Vergi Dairesi Çalışma Saatleri Kaçla Kaç Arasındadır?

Vergi Dairesi Çalışma Saatleri Kaçla Kaç Arasındadır?

Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde hizmet veren ve Gelir İdaresi Başkanlığı taşra teşkilatı olarak düzenlenen Vergi Daireleri, çalışma saatleri bakımından bakanlığa bağlıdırlar. Bu kapsam doğrultusunda Vergi Dairesi çalışma saatleri şu şekildedir:

Vergi Daireleri Mesai Başlangıcı - Bitişi: 08.30 – 17.00

Vergi Daireleri Öğle Arası: 12.30 – 13.30

Sıkça Sorulan Sorular

Ülke genelinde çağrı merkezi olarak çalışan Vergi İletişim Merkezi (444 0 189), tüm vergi çeşitleriyle alakalı bilgi danışma, geri arama, ihbar yönetimi yapma, İngilizce e-posta yanıtlama ve Motorlu Taşıtlar Vergisi gibi işlemlere ilişkin vatandaşa hizmet sunmaktadır.

Vergi borcunuza ait sorgulamayı e-Devlet üzerinden yapabileceğiniz gibi, Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı İnternet Vergi Dairesi’nden de yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar