Yeni dizi Sakla Beni, bakanlığı harekete geçirdi!

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 4 Kasım 2023
  • 498 okunma

Star TV’nin iddialı yeni projesi Sakla Beni, geçtiğimiz akşam ilk bölümü ile izleyicinin karşısına çıktı. Cemre Baysel (İncila), Uraz Kaygılaroğlu (Mete) ve Asude Kelebek (Naz) gibi ünlü isimlerin başrollerini paylaştıkları dizi yoğun bir ilgi ile karşılaşırken bir sahnesi ile tepkilere sebep oldu.

Yapımcılığını OGM Pictures’ın üstlendiği Sakla Beni’nin bir sahnesinde çocuklar arasında +18 diyalogların geçmesi, sosyal medya kullanıcılarının tepkilerine sebep oldu. ‘Bu nasıl sahne?’, ‘RTÜK uyuyor mu?’ sözleri ile sahneyi eleştiren sosyal medya kullanıcılarının paylaşımları gündeme bomba gibi düşerken bakanlığın da konu ile ilgili olarak harekete geçmiş olduğu öğrenildi. Konu ile ilgili açıklamayı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş yaptı.

23 EKİM’DE GÖNDERMİŞLER

Sakla Beni’de ekranlara gelen çocuk sahnesine tepkiler sürerken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan konuya ilişkin açıklama geldi. Bakan Mahinur Özdemir Göktaş tarafından yayınlanan yazılı açıklamada, dizinin o sahnesinde çocukların psikolojik iyilik hallerini gözetmeyen sahnelere yer verildiği tespiti yer aldı. Söz konusu sahnelerin çocuğa yönelik ihmal ve istismar şüphesi uyandırabileceğini belirten Bakan Göktaş, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Bu kapsamda RTÜK uzmanları tarafından değerlendirilmesi yönündeki talebimizi dizi henüz yayınlanmadan 23 Ekim 2023 tarihinde RTÜK’e iletilmiştir.”

Çocukların her türlü ihmal, şiddet ve istismardan korunmasında medyanın önemli paydaşlar arasında yer aldığını belirten Bakan Göktaş, böyle bir senaryoyu tasvip etmediğini ve kabul etmediğini ifade etti. Birsen Altuntaş’ın haberine göre Bakan Göktaş’ın yazılı açıklaması şu şekilde devam etti: “Toplumun geneline hitap eden medya içeriklerinin özellikle aile, çocuk ve gençlerimiz üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkilerin önlenmesi hususunda bir kere daha tüm medya kuruluşlarımızı gerekli hassasiyeti göstermeye ve sorumlu davranmaya davet ediyorum.”

YAYINDAN KALDIRILDI

RTÜK ve bakanlığın uyarılarının ardından harekete geçen kanal ve yapım şirketi ortak bir karara imza attı. Edinilen bilgilere göre dizinin tekrar yayınlarından ilgili sahne çıkarıldı.

İlgili Yazılar