Dünya Spor Tarihinin En İlginç ve Unutulmaz 15 Olayı

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 18 Şubat 2021
  • 1.138 okunma

Kuşkusuz spor;  dünya tarihi boyunca insanların yoğun ilgi gösterdiği, onunla üzülüp, onunla sevindiği, hatta zaman zaman tutkuyla bağlanıp vazgeçemediği, seyircisinde fanatizme kadar uzanan coşkulu bir adanmışlık vardı her zaman.. Durum böyle olunca da; tüm spor tarihi boyunca o kadar çok olay yaşanmış ki! Bu yazımızda; dünya spor tarihinin en unutulmaz olaylarını sizler için derledik. Okurken bazen çok gülecek, bazen düşünecek, bazen şaşıracak, bazen de ne yazık ki keşke olmasaymış deyip, çok üzüleceksiniz. Keyifli okumalar dileriz.

1. 1945 Arsenal Dinamo – Moskova Futbol Maçı: Sisten Göz Gözü Görmüyordu!

1945 Arsenal Dinamo – Moskova Futbol Maçı: Sisten Göz Gözü Görmüyordu!

1 Kasım 1945’de, Londra’da bulunan White Hart Stadı’nda Arsenal ve Dinamo Moskova bir hazırlık maçı yapmak için bir araya geldi. Maç öncesinde başlayan sis tüm stadı kapladı. Statta göz gözü görmüyordu. Kesinlikle maçın oynanmaması gerekiyordu! Tüm uyarılara ve itirazlara rağmen hakemler yoğun siste maça devam edilmesine karar verdiler. Dinamo Moskova, bir süre sonra oyuncu değişikliği yapmaya karar verdi. Fakat sis yüzünden göz gözü görmediği için oyundan kimse çıkmadı! ☺️ Yeni oyuncular oyuna giriyor fakat çıkması gerekenler çıkmıyordu! ☺️Hatta bir ara 15 kişi olarak oyuna devam ettiler. Maç sırasında hakem Arsenal’li oyuncuya kırmız kart göstererek, oyundan attı. Fakat oyundan atılan oyuncu, sis yüzünden hakemin görüş mesafesinden çıkınca oynamaya devam etti. Ve hakem oyuncunun çıkmadığının da farkına bile varmadı. ☺️Ardından yine yoğun sisten dolayı; Arsenal kalecisi direği görmeyince, direğe çarpıp bayıldı ve inanmayacaksınız ama yerine bir taraftar kaleye geçti. Bu durumda bile maç devam etti ve hakemin inadı ve ısrarıyla maç sonuna kadar normal süresinde oynandı ve tamamlandı. Sis yüzünden maçta yaşanan kargaşanın ve kuralsızlıkların bunlar sadece görünen yüzü.. Kim bilir tespit edilemeyen daha neler  neler oldu bu maçta! Bu sıra dışı maçın sonucunda Dinamo Moskova 4-3’lük skorla galip gelmişti.

2. Boksta Mike TYSON ve Evander HOYFIELD’in Ünvan Maçı

Boksta Mike TYSON ve Evander HOYFIELD’in Ünvan Maçı

Mike Tyson 1987’den 1990 yılına kadar ağır sıklet boks şampiyonu ünvanını korumayı başarmış, boks tarihinin en asi boksorüdür. Tarihler 28 Haziran 1997’yi gösterdiğinde;  MGM Arena’da boks tarihinin en unutulmaz maçı, Mike Tyson ve Evander Hoyfield arasındaki unvan maçında yaşandı. Maçın üçüncü raundunda;  Mike Tyson, Evander Hoyfield’in kulağını ısırarak, kopardı. Evet, doğru okudunuz, kulağını kopardı! Nasıl bir motivasyon, güç ve kazanma hırsıysa artık! Sanırım kazanmaya o kadar odaklanmış bir bilinç ki; yaptıklarının doğru veya  yanlış ayrımının farkında bile olamayacak düzeyde bir adanmışlık.. Mike Tyson, bu davranışı sebebiyle maçı diskalifiye olarak kaybetti. Ayrıca 3 milyon dolar para cezası da aldı ve bokstan men edildi. Mike Tyson daha sonra yaptığı açıklamada; bu olay sayesinde ödediği cezadan çok daha fazla para kazandığını belirtti. Mike Tyson ve Evander Hoyfield yıllar sonra birlikte bir reklam filminde oynayarak bu sahneyi canlandırdılar. Tyson, reklam filminde kulağı hediye kutusu içinde Hoyfield ‘a iade ediyordu. ☺️Ne desem bilemedim!

Dünyanın en iyi 6 karma dövüş sporcusunu linkteki yazımızda bulabilirsiniz.

3. 149-0 Biten Futbol Maçı Guinness Rekorlar Kitabına Girdi

149-0 Biten Futbol Maçı Guinness Rekorlar Kitabına Girdi

Madagaskar Ligi’nde; Stade Olympique SOE ile Adema arasında, 31 Ekim 2002’de futbol tarihinin en olağanüstü maçı oynandı. İki takım arasında oynanan ilk play-off maçında, hakemin Adema lehine verdiği tartışmalı penaltı ile maç 2-2 bitti! Ve bu skor sebebiyle; Adema Takımı, ikinci maç öncesinde şampiyonluğunu ilan etmiş oldu. SOE ise rövanş maçı öncesinde şampiyonluk şansını kaybetti ve maç onlar için de formalite maçına dönüşmüş oldu. Federasyonu ve hakemi protesto etmek amacıyla,  SOE futbolcuları şöyle bir karar verdiler. Bu protesto kararına göre; 31 Ekim 2002’de oynanan rövanş maçında, SOE futbolcuları yapılan her santra sonrasında, topu kendi kalelerine gönderdiler. Yani anlayacağınız tüm golleri kendi kalelerine attılar! Ve bu maç, skoruyla Guinness rekorlar kitabına girerek, Adema Takımı lehine 149-0 skorla sona erdi. Maç sonunda ise SOE Teknik Direktörü futboldan 3 yıl men cezası aldı. Aynı zamanda SOE’li bazı futbolculara da 1 yıl boyunca futbol oynamama cezası verildi. Sanırım bu protestonun bedeli kendileri için de ağır olmuş!

2020 yılında dünyanın en iyi 5 futbolcusu olarak seçilen isimleri linkteki yazımızda anlattık..

4. Jokey Frank Hayes : Ölü Şampiyon

Jokey Frank Hayes : Ölü Şampiyon

Evet, başlığı doğru okudunuz! Bu hikâyedeki şampiyon gerçekten ölü! 4 Haziran 1923’te New York kentinde, Belmont Park’ta bir su engelli at yarışı müsabakası yapılıyor. Daha önce hiç yarış kazanamamış olan 35 yaşındaki jokey Frank Hayes, yarış sırasında atının üzerindeyken kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti. Frank Hayes’in atı ‘Sweet Kiss’ ise eyerinde ölü durumdaki binicisiyle yarışı koşmaya devam etti.  Ve Sweet Kiss ölü jokeyi halen üzerindeyken, yarışmanın finish çizgisini geçip, yarışı kazandı. Jokey Frank Hayes ise tarihe ‘ilk ölü şampiyon’ olarak geçti.

5. Kırmız Kartla Maçtan Atılan İlk Hakem

Kırmız Kartla Maçtan Atılan İlk Hakem

Hakemler de maçtan atılabiliyormuş demek ki! ☺️1988 yılında İngiltere’de alt liginde oynanan bir maçta; Martin Slyvester adlı hakem bir futbolcunun yaptığı harekete kızarak, sinirlerine hakim olamadı ve oyuncuya yumruk attı. Sahanın bir anda karışmasıyla beraber, hakem kendi kendine ‘kırmızı kart’ göstererek kendini oyundan attı. Maçın geri kalanını ise dördüncü hakem yönetti. Hakem aylar sonra yaptığı açıklamada; özel hayatında sorunlar yaşadığını, bunu yansıtmaması gerektiğini bildiğini ama kendine engel olamadığını söyledi. Ne güzel iş; yumruğu at hırsını al, ohh rahatlayınca da sonra ayıp oldu deyip kendini at! ☺️Böyle işe can kurban..

6. Metro Kullanan Tek Şampiyon! Tüm Zamanların En İyi 3.Derecesini Yaptı

Metro Kullanan Tek Şampiyon! Tüm Zamanların En İyi 3.Derecesini Yaptı

21 Nisan 1980 yılında; Boston Maratonu’nda 2:31.56’lık derecesiyle birinci olan Kübalı atlet Rosie Ruiz Boston, maratonun kadınlar kategorisinde en iyi derecesini yapma başarısını göstermişti. Bu yaptığı derece, aynı zamanda tüm zamanların en iyi üçüncü derecesidir. Yarış gözlemcileri, yarış boyunca hiç terlemeyen ve nefes nefese kalmayan Rosie Ruiz’den şüphelenmeye başladılar. Yapılan testte; normal bir kadın atlette olması gereken ortalama 50’lik stres değerleri, Rosie’de 76 çıkınca şüpheler daha da artmaya başladı. Bu maratonda yaptığı derecenin, en son koşusundan 25 dakika daha iyi olması araştırmaların iyice yoğunlaşmasına sebep oldu. Birçok görgü tanığının da ifadeleri sonucunda; Rosie Ruiz’in finish çizgisine yarım mil kala, metro istasyonundan çıkıp yarış parkuruna geldiği ve yarışı böyle bitirdiği ortaya çıktı. Ve tabi ki yaptığı bu kandırmaca ve usulsüzlük yüzünden Rosie Ruiz diskalifiye edildi. Hak etmiş sanki değil mi!?

7. Mısır’da Futbol Maçında Yaşanan Facia!

Mısır’da Futbol Maçında Yaşanan Facia!

1 Şubat 2012’de Port Said Stadyumu’nda;  Mısır Takımları Al Masry Club ile Al Ahly Sc arasında yapılan futbol maçı sonrası, binlerce taraftarın sahaya girmesiyle 74 kişi hayatını kaybetti. Şiddete meyilli ve daha önce başka olaylara da karışmış olan taraftar gruplarının olaylara dahil olmasıyla da sahadaki kargaşa ve şiddet dozu daha da arttı! Bu grupların polislere saldırmasıyla, birçok taraftarın da kalabalık ve kargaşadan kaçarken yaralandığı da tespit edilmiştir. Olay o kadar şiddetlenip, büyüdü ki; bazı taraftarlar stadı ateşe verirken, bazıları da olayı askeri yönetim aleyhine protesto gösterilerine  dönüştürmüştür. Yaşanan olaylardan sonra Mısır yönetimi, futbol ligini süresiz iptal etmişti.

8. İki Saniye ile Kırmız Kart Hız Rekortmeni

İki Saniye ile Kırmız Kart Hız Rekortmeni

İngiltere amatör ligde oynayan futbolcu Lee Todd, 2 saniye içinde kırmızı kart görerek futbol tarihine geçmiştir. Todd, hakemin başlangıç düdüğünü çok güçlü üflemesinden dolayı hakeme küfretmiş ve 2.saniyede hakem tarafından oyundan atılmıştır. Sinirlere hakim olmak lazım, ya da hakeme çok yakın durmamak bence!☺️

Türk futbol tarihinin 3 efsane ismini linkteki yazımızdan okuyabilirsiniz.

9. Heysel Faciası: Futbol Tarihinin Kara Lekesi

Heysel Faciası: Futbol Tarihinin Kara Lekesi

29 Mayıs 1985’te Brüksel’de, Juventus ve Liverpool takımları arasındaki, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası final maçı öncesinde; Liverpool taraftarlarının Juventus taraftarlarına saldırması sonucu olaylar çıktı. Kargaşa ve izdihama sebep olan olaylarda panik arttı, sahada bir duvar çöktü ve tarftarların tel örgülere sıkışması sonucu, ne yazık ki 39 kişi hayatını kaybetti, 900 kişi de yaralandı. Maç öncesi de, çoğunlukla İngiliz holiganların Brüksel sokaklarında çıkardığı olaylar, aslında gelen facianın habercisi gibiydi! Sahada iki taraftar grubu arasında güçlü bir bariyer olmaması, facianın önlenememesinin önemli sebeplerindendir. Kaçmak isteyen ve duvarla tırmanan İtalyan taraftarların, çöken duvarın altında kalmasıyla can kayıpları oluştu. Durumun en ilginç tarafı da; bu kadar büyük olaylara rağmen maç iptal olmamış, boş tirübünler önünde oynamıştı. Olaylar sonrasında; ‘Demir Leydi’ lakaplı dönemin İngiltere Başbakanı Thatcher İngiltere’nin sınırsız olarak Avrupa Kupaları’ndan men edilmesini istemişti. Bu ceza 5 yıl olarak gerçekleşti.

10. Araba Yarışlarının Dünyada İlk ve Tek Maymun Kopilotu!

Araba Yarışlarının Dünyada İlk ve Tek Maymun Kopilotu!

Tim Flock, 16 Mayıs 1953’te Nascar yarışına kopilot olarak bir maymunla katıldı. Tim Flock genel olarak yarışlarda başarılı bir çizgi çiziyordu. Daha fazla dikkat çekmek için de; bir maymunu kopilot olarak yanına alıp, beraber yarışmaya başladılar. Maymun için özel bir kask, gözlük, yarış kıyafeti tasarlandı ve yaptırıldı. Böylece ‘Jocko Flocko’ adlı maymun efsanesi doğmuş oldu. Beraber 8 yarışa katıldılar ve Jocko Flocko tarihte yarış kazanan tek maymun oldu. Çok tatlıymış, Jocko zaten varlığıyla bile diğer yarışçıların dikkatini dağıtmaya yetiyordur!

11. Manchester United’lı Taraftarın Fotoğraf Sevdası

Manchester United’lı Taraftarın Fotoğraf Sevdası

18 Nisan 2001’deki Manchester United ve Bayern Munich maçı öncesi, her zaman olduğu gibi takım bir arada poz veriyor, Mancester United takım fotoğrafı çekiliyor! Fakat fotoğraf basıldığında; fotoğrafta bir gariplik dikkat çekiyordu! Fotoğrafta takımın 12 kişi olduğu görülüyordu ve bu 12. kişiyi takımdan tanıyan hiç kimse yoktu. O tanınmayan kimse, fanatik bir taraftardı! Karl Power adlı İngiliz taraftar, United formasıyla arka sırada en sola geçiyor, bir anda kadraja giriyor ve böylece 12 kişilik bu takım fotoğrafı ortaya çıkıyordu. Karl’a helal olsun diyorum! ☺️Ne güzel ve farklı bir anı yaratmış kendine.. Tabi Karl’ın bunu nasıl başarabildiği de ayrı bir merak konusu !

12. Gol Atamayan Takımına Taraftar Desteği

Gol Atamayan Takımına Taraftar Desteği

Almanya 4. lig takımlarından Magdeburgh, 5 maç boyunca gol atamayınca, golü attırmak taraftara kaldı. Kale arkasına yerleşen taraftarlar, takımına gol attırmak için çözümü;  kartonetten yaptıkları renkli okları gol atılacak kalenin arkasına sırasıyla, yön gösterecek şekilde yerleştirmekte buldu. Anlayacağınız büyük ve renkli oklarla takıma kaleyi işaret etmişler. Taraftarların çabası boşa gitmedi ve Magdeburgh maçta bir gol atmayı başardı ☺️

13. Peru Lima Ulusal Stadyumu Faciası

Peru Lima Ulusal Stadyumu Faciası

1964 yılında Tokyo Olimpiyatları elemelerinde; Estedio Nacional Stadı’nda Peru ile Arjantin arasında oynanan maç, futbol tarihinin en kanlı olaylarından birine şahitlik etti. Peru’nun olimpiyatlara katılabilmesi için gereken gol ofsayt diye iptal edilince, taraftar çılgına dönüp sahaya girdi ve altı kişi hakemi tartakladı. Ayaklanan taraftarlara polis, göz yaşartıcı gaz sıktı. Çıkan olaylarda panikle çıkışlara gitmeye çalışan taraftarlar, çıkışlar kilitlendiğinden dışarı çıkamadı. Bu sebeple 318 kişi hayatını kaybetti ve 500 kişi yaralandı.

14. Arnavutluk Milli Takımı’nın Bedava Alışveriş Sevdası

Arnavutluk Milli Takımı’nın Bedava Alışveriş Sevdası

Bu yazıda; futbolda kargaşadan ve holiganlıktan dolayı yaşanan tatsız olayları okumaya aşina olsak da, kötü olayların yanı sıra yaşanan çok komik olaylar da var. Bunlardan biri de; 1990 yılında İngiltere Mili Takımı ile maç yapmaya gelen Arnavutluk Milli Takımı oyuncuları tarafından yaşanmış! Arnavutluk Milli Takımı uçuşlarını gerçekleştirdikleri Heatrow Havaalanı’nda ilginç bir olaya imza attı. Duty Free mağazasından alışveriş yapan Arnavutluk oyuncuları, Duty Free’nin bedava alışveriş olduğunu düşünerek para ödemeden mağazadan çıktılar! Aslına bakarsanız, çok da haksız değiller bence,  dükkânın adında ‘free’ kelimesi var sonuçta! ☺️Tabi hırsızlık yapıp kaçtıkları zannedilerek, yakalandılar. Durumun ne olduğu ve komikliği anlaşılınca da serbest bırakıldılar.

15. Güreşçilerin Altın Madalya Hayali

Güreşçilerin Altın Madalya Hayali

1912 yılında Stockholm’de yapılan şampiyonluk final maçında; şampiyon olacaklarını hayal ederek saatlerce güreşen iki güreşçi birbirlerini idare ederek maçı devam ettirip,  güreştiler. Fakat maç bir türlü sona ermiyordu. 9 saat sonunda, her ikisi de altın madalya alıp şampiyon olacaklarını düşünürken, hakem heyeti tarafından maç en nihayetinde sonlandırıldı. Ve her iki güreşçi de ikinci olarak gümüş madalya kazandı.

Sıkça Sorulan Sorular

28 Haziran 1997’de, Mike Tyson ve Evander Hoyfield arasındaki unvan maçının üçüncü raundunda; Mike Tyson, Evander Hoyfield’in kulağını ısırarak, kopardı. Bu olay sonrasında Tyson, ödediği cezadan çok daha fazla miktarı reklamlardan kazandı.

29 Mayıs 1985’te Brüksel’de, Juventus ve Liverpool takımları arasında oynanan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası final maçında yaşanan olaylarda, ne yazık ki 39 kişi hayatını kaybetti, 900 kişi de yaralandı. 1964 yılında da Tokyo Olimpiyatları elemelerinde; Estedio Nacional Stadı’nda Peru ile Arjantin arasında oynanan maçta da çıkan olaylarda 318 kişi hayatını kaybetti ve 500 kişi yaralandı.1 Şubat 2012’de ise Port Said Stadyumu’nda; Mısır Takımları Al Masry Club ile Al Ahly Sc arasında yapılan futbol maçında çıkan olaylara siyasi protestoların da karışmasıyla 74 kişi hayatını kaybetti.

İlgili Yazılar