Efsane Kardeşler Serena ve Venus Williams'ın Hikayesi

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 25 Aralık 2020
  • 1.381 okunma

Grand Slam'ı 23 defa kazanarak tarihte kariyeri boyunca en çok Grand Slam şampiyonluğu elde eden tenisçi unvanına sahip olan, tüm dünyanın ayakta alkışladığı Serena Williams ve kendisi gibi başarılara imza atarak 7 kere Grand Slam kazanan kardeşi Venus William’ın merak edilen hayatını sizler için kısaca anlattık.

Serena Williams Hayatı ve Başarıları

Serena Williams

26 Eylül 1981 tarihinde ABD'nin Michigan eyaletinde yer alan Saginaw kentinde dünyaya gelen Serena Williams ABD’li tenisçidir. Tam adı Serena Jameka Williams’dır.

Serena Williams'ın tenise olan merakı ve ilgisi Los Angeles'ta babası ile beraber başladı. Kardeşi Venus Williams'tan tam bir yıl sonra yani 1995 yılında profesyonel olarak tenis turnuvalarına katıldı.

1999 yılında Serena Williams finaldeki rakibi Martina Hingis’ı yenerek ilk Grand Slam şampiyonluğunu Amerika Açık Tenis Turnuvası'nda elde etmeyi başardı.

2000 yılında Avustralya'nın Sidney kentinde düzenlenen Olimpiyat Oyunları'nda Serena Williams ve Venus Williams çift kadınlarda altın madalyanın sahibi oldu.

2002 yılında Serena Williams tekrar kendisini göstererek başarılara imza attı ve Fransa Açık Tenis Turnuvası, Amerika Açık Tenis Turnuvası ve Wimbledon'da kardeşi Venus Williams'ı finallerde mağlup etmeyi başararak şampiyonluğu elde etti.

2003 yılında Serena Williams Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nı kazandı ve böylece Grand Slam'ın dördünü de kazanarak büyük başarı elde etti. Aynı yıl Wimbledon'da da zafer elde etti.

2005 yılında yine Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nın şampiyonu oldu. Aynı yıl dünyaca ünlü bir tenis dergisi tarafından son 40 yılın en iyi 17. oyuncusu seçildi.

2006 yılında sakatlık geçiren Serena Williams o yıl sahalardan uzak kaldı.

2007 yılında sakatlığı geçince tekrar sahalara geri döndü ve üçüncü defa Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nda finaldeki rahibi Mariya Şarapova’yı yendi ve eski formunda olduğunu kanıtladı.

2008 yılında Serena Williams ve Venus Williams Çin'in başkenti Pekin'de düzenlenen Olimpiyat Oyunları'nda çiftlerde tekrar altın madalyanın sahibi oldu. Serena Williams aynı yıl Amerika Açık Tenis Turnuvası'nı da kazandı.

Serena ve Venus Williams Kupa

2009 yılında Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nı kazandı. Bu başarısıyla 10'uncu Grand Slam şampiyonluğunu da elde etmeyi başardı. Ve yine aynı yıl Wimbledon'da kardeşi Venus Williams'ı yenerek üçüncü zaferini elde etti.

2010 yılında Serena Williams Avustralya Açık Tenis Turnuvası ve Wimbledon şampiyonluklarını tekrar yineledi.

2011 yılında sağlık sorunları yaşadığı için o yıl içerisinde dinlenmeyi tercih etti.

2012 yılında sağlıklı ve dinlenmiş bir şekilde sahalara geri döndü ve 5. Kez Wimbledon'ı kazandı. 2012 Londra Olimpiyatları’nda Serena Williams tek kadınlarda altın madalyayı elde etti. Yine Olimpiyat Oyunları’nda çiftlerde kardeşi Venus Williams ile beraber madalya kazanmak için mücadele etti. Ayrıca aynı yıl Serena Williams, Amerika Açık Turnuvası'nda şampiyon oldu ve Grand Slam'i 15'inci kez kazanmayı başardı.

2013 yılında Fransa Açık Tenis Turnuvası’nda rakibi Mariya Şarapova’yı yenerek ikinci kez ve Amerika Açık Tenis Turnuvası'nda rahibi Viktoriya Azarenka’yı yenerek beşinci kez kazandı.

2014 yılında başarısını tazeleyerek Amerika Açık Tenis Turnuvası’nda derecesini korudu ve 18. Kez Grand Slam şampiyonluğu elde etti, tarihte tek kadınlarda en çok Grand Slam kazanan ikinci isim oldu.

Serena Williams Maçta

2015 yılında Mariya Şarapova’ya karşı Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nı kazandı. Aynı yıl Fransa Açık Tenis Turnuvası'nı kazanarak 20'nci kez Grand Slam şampiyonu oldu.

2016 yılında tekrar Wimbledon şampiyonu oldu ve 22. Grand Slam zaferini ilan etti. Böylece 22 defa Grand Slan şampiyonu olan efsane tenisçi Steffi Graf'ın tahtına ortak oldu.

2016 yılında kariyerindeki başarılarından söz ettirirken özel hayatında da güzel bir şey yaşayarak Alexis Ohanian ile evlendi.

2017 yılında Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nın finalinde kardeşi Venus Williams'ı mağlup etmeyi başardı ve 23'üncü kez Grand Slam şampiyonu oldu. Bu başarısıyla artık Graf'in tahtını tamamen ele geçirdi.

2017 yılında hamile olduğunu duyurarak sahalardan bir süre ayrıldı. Ve aynı yıl Alexis Olympia Ohanian Jr. Adını verdiği kızı dünyaya geldi. 

Serena Williams ve Kızı

2018 yılından itibaren maalesef tenis maçlarında finalde başarılı olamamıştır. 

Venus Williams’ın Hayatı ve Başarıları

Venus Williams

17 Haziran 1980 yılında Kaliforniya eyaletinde bulunan Lynwood şehrinde doğan ABD’li Venus Williams başarılı bir tenisçi ve Serena Williams’ın ablasıdır. Tam adı Venus Ebony Starr Williams’tır. Eski Dünya 1 numarası olan Amerikalı tenisçi, dünyanın en başarılı tenisçileri arasında gösterilir.

1994 yılında profesyonel olarak tenise başlayan Venus Williams 7 kez Grand Slam kazanıştır.

1999 yılında çiftlerde kardeşi Serena Williams ile French Open ve US Açık’ta rakiplerini yenerek başarılı oldular.

2000 yılında Lindsay Davenport’u finalde yenerek Wimbledon şampiyonluğu ve US Açık şampiyonluğunu elde ederek Grand Slam Şampiyonu oldu.

2001 yılında Wimbledon şampiyonluğunu yeniledi ve üçüncü kez Grand Slam şampiyonu olmayı başardı.

Venus Williams Maçta

2002 ve 2003 yıllarında Grand Slam Şampiyonluklarını kardeşi Serena Williams’a karşı kaybetti.

2005 ve 2007 yıllarında Wimbledon’da iki kez daha şampiyon olarak Grand Slam Şampiyonluklarını kazandı.

2008 yılında kardeşi Serena Williams’a karşı Wimbledon’da finalde tekrar karşı karşıya geldi ve Grand Slam Şampiyonluğu’nu elde etmeyi başardı.

2009, 2012 ve 2016’da çiftlerde kardeşi Serena Williams ile Wimbledon’da başarıya imza attı.

Serena ve Venus Williams Karşılaşmaları

Serena ve Venus Williams Maçta

Bu iki başarılı dünya çapında tenisçi kardeşler, her ne kadar çiftlerde aynı saflarda yer alsalar da, tekli turnuvalarda karşı karşıya maç yapmak zorunda kaldılar. Kariyerlerinde toplam 31 defa karşılıklı raket salladılar. Bunlarda ise 19 defa Serena, 12 defa ablası Venus maçların galibi oldu. Aynı zamanda bu iki kardeş, Grand Slam turnuvasında arka arkaya 4 sene final oynayan tek ikilidir. Bu 4 maçı da Serena kazanmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Serena Williams Wimbledon’da 7 kere Grand Slam kazandı. İlk olarak Wimbledon’da 2002 yılında kazandı. Sonrasında 2003, 2009, 2010, 2012, 2015 ve 2016’da kazandı.

Venus Williams ve kardeşi Serena Williams çiftlerde 14 kez partner oldular. Ve hepsini kazanmışlardır. İlk olarak 1999 yılında Fransa Açık’ta partner oldular. Sonrasında US Açık, Avustralya Açık, Wimbledon’da da çiftlerde bir arada oldular.

İlgili Yazılar