En İyi 10 Kadın Yürüyüş Ayakkabısı Önerisi

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 6 Aralık 2020
  • 774 okunma

Sağlıklı bir yaşamın ilk şartı düzenli yürüyüş yapmaktır. Düzenli bir yürüyüş içinde konfor çok önemlidir. Konforlu bir yürüyüşte olması gereken en önemli şey doğru yürüyüş ayakkabısını kullanmaktır. Tarzınıza daha uygun olduğunu düşünüyorsanız kadınlar için en kullanışlı 10 yürüyüş sandaleti bilgilerine de bakabilirsiniz.

Doğru yürüyüş ayakkabısı alırken bakmanız gereken özellikler arasında öncelikle esnek bir tabandır. Esnek tabana sahip yürüyüş ayakkabılarında daha sağlıklı, enerjik yürüyüşler yaparak daha az yorulursunuz. Bir ayakkabının tabanının esnekliğini anlamak için topuktan parmak ucuna doğru bükerek nereden büküldüğüne bakmalısınız. Eğer topuğun altından bükülüyorsa o ayakkabı esnektir. Ayakkabının taban malzemesi de kaliteli olmalıdır. Ayakkabının tabanında dolgu malzemesi ayak tabanınızı acıtmayacak türden olmalıdır. Darbe emici tabanlar sayesinde ayaklarınız daha güvende olur ve kaliteli yürüyüş yaparsınız. Ayakkabının içi ayaklarınızın rahatlığı ve ağrımaması için yastıklama özelliği olan yürüyüş ayakkabılarını tercih etmelisiniz.

Peki genel olarak bu özellikleri taşıyan en iyi yürüyüş ayakkabıları neler? Sizler için araştırdık. Bu listeyi hazırlarken hem uygun fiyatlı hem de pahalı olan en iyi kadın yürüyüş ayakkabıları içerisinde ayrım yapmadan karışık olarak listeledik.

1- Newfeel - ACTİWALK COMFORT LEATHER NEWFEEL

newfeeel actiwalk

Düzenli spor yapanlar için kesinlikle en iyi yürüyüş kadın ayakkabılarından biridir. Flex-H+ elastik tabanı ve çentikleri sayesinde çok esnektir. Flex H+, çift malzemeli EVA taban sayesinde Flex-H geometrisinin olağanüstü esnekliğiyle, yaylanma için gerekli dinamizmi bir araya getiren bir sistemdir. Yürüyüşe çıktığınızda hava sıcak ya da soğuk olsun deri yapısı sayesinde ayağınızı uygun sıcaklıkta tutar. Teri emer ayakkabının kokması engellenir. Tabanı kauçuktur. Kauçuk taban yürüyüş esnasında kaymanızı önler. Yürüyüşlerinizde ayağınızın alabileceği herhangi bir darbeye karşı ayaklarınızı çok iyi korur. Yumuşak tabanı sayesinde ayaklarınızda ağrı hissetmezsiniz. Enerjiniz düşmeden saatlerce yürümenizi sağlar. Heel Roll teknolojisi sayesinde antrenman sırasında ayağınızın hareketini kolaylaştırır. Hafif yapısıyla yürüyüşlerinizi çok rahat yaparsınız.

2- Adidas - TERREX SWİFT R2 MİD GORE

adidas terrex

Hem Adidas serisinde hem genel anlamda en iyi kadın yürüyüş ayakkabılarında ilk 10’da yer alması gereken bir ayakkabıdır. Sadece düz zeminlerde değil engebeli dağ zeminlerinde hızla hareket edebilirsiniz. Hafif ve nefes alabilen GORE-TEX yapısı ile tüm koşullara çok rahatlıkla uyum sağlar. Yeri kavrayan Continental™ Kauçuk ile üretilen dayanıklı Traxion dış tabanı sayesinde ıslak ya da kuru, tüm zeminlerde gönül rahatlığıyla adımlarınızı atabilirsiniz. Su geçirmeyen yapısı ile yağmurlu havalarda da kullanabilirsiniz. Ayağı saran ve çok daha güvenli çözülmez bağcık yapıya sahiptir. Temel malzemeleri dış tana kauçuk, dışı kumaş ve saya, iç astarı da kumaştır.

3- Skechers - Go Run Trail Altitude 128200 GYPR

skechers go run

Günlük yürüyüşlerde kullanabileceğiniz bu ayakkabının esnek yapısı sayesinde daha enerjik olup saatlerce yürüyebileceksiniz. Kolay giyilebilir ve çıkarılabilir ve bağcıklarıyla ayaklarınıza göre ayarlayabilirsiniz. İç yapısının yumuşak olması ve ayakkabının da hafif olması sayesinde ayaklarınız enerjisini yitirmeden özgürce yürüyüşlerinizi tamamlayacaksınız. Bu yürüyüş ayakkabısı darbelere karşı ayaklarınızı korur. Esnek yer tutuşludur. Adımlarınızı rahatça atabilirsiniz.

4- Nike React Miler

nike react miler

Klasik ve iyi bir yürüyüş ayakkabısı isteyenlerin ilk sırada tercih etmesi gereken bir ayakkabıdır. Aynı zamanda koşu ayakkabısı olarak da sayabiliriz. Uzun yürüyüşlerinizi ve koşularınızı bu ayakkabıyla çok daha rahat yaparsınız. Nike React köpük sayesinde ayakkabının içinde ayaklarınıza konfor ve rahatlık sunar. İçinin genişliği sayesinde yürüyüş ve koşularda şişen ayaklarınızı sıkmadan çok iyi şekilde sarar. Tam kauçuk dış taban sayesinde uzun mesafe yürüyüşler ve koşular için taban dayanıklılığı ve tutuş sunar. En çok aşınan bölgelere aşınmaya dayanıklı kauçuk yerleştirilmiştir. Bu sayede yürüyüş ayakkabısını uzun yıllar yıpranmadan kullanabilirsiniz. Çekme ucu sayesinde kolayca giyilip çıkarılabilir. Ayakkabının burun kısmında yer alan yüzeyler ayakkabının dayanıklılığını artırır.

5- La Sportiva - TX4 Woman

la sportiva

Özellikle dağ yürüyüşü yapan dağcılar ve dağ meraklıları için üretilen bu yürüyüş ayakkabısı kesinlikle en iyiler arasında yer almalı. Esnek yapısı sayesinde adımlarınızı çok daha rahat atarsınız. Bağlama yapısı Mythos tırmanma ayakkabısından türemiştir ve tek bir kolay hareketle gerginliği ve iç hacmi düzenler. Konforlu iç yapısı sayesinde saatlerce dağ ve orman yürüyüşleri yapabilirsiniz. Saatler sonra bile ayaklarınız yürüyüşe başlamadan önceki gibidir. Enerjinizi daima korur. Dayanıklı deri üst kısımları temel bir tasarıma sahiptir ve PU TechLite sayesinde yüksek aşınma direncine karşı oldukça dayanıklıdır. Bu ayakkabının arkasında Darbeli Fren Sistemi bulunan Vibram MegaGrip tabanı sayesinde tırmanışlarda da kullanabilirsiniz.

6- Adidas  - TERREX AX3

adidas terrex ax3

Adidas bu yürüyüş ayakkabısını zorlu zeminlerde hız ve çeviklik sağlamak için tasarlanmıştır. Hafif yapısıyla yürüyüşleriniz daha tempolu ve enerjik olur. Nefes alabilen kumaş yapısı sayesinde ayaklarınız terlemeden çok sağlıklı bir şekilde kalır. İçinin de yumuşak oluşuyla enerjiniz asla dinmeden yürümeye devam edersiniz. Dayanıklı kauçuk dış tabanı ile hem ıslak hem kuru yüzeylerdeki koşu ve yürüyüşlerinizi çok daha güvenilir şekilde yaparsınız. Ayrıca kauçuk taban sağlam bir zemin tutuşu sunar. Adidas içerisinde şu an için en uygun fiyatlı ve en iyi yürüyüş ayakkabılarından biridir.

7- Newfeel - HW100

newfell hw 100

Biraz daha uygun fiyatlı ve iyi bir yürüyüş ayakkabısı istiyorsanız Newfeel’in bu ayakkabısını tercih edebilirsiniz. Günlük yürüyüşler için oldukça iyidir. Sentetik kumaş yapısı sayesinde çiseleyen yağmura karşı oldukça dayanıklıdır. Kalın kumaş yapısıyla aşınmalara karışı oldukça dirençlidir. Esneme çentikleri sayesinde tabanı çok daha yumuşaktır. Ayağı çok iyi bir şekilde kavrar. Hafif ve içinin yumuşak oluşu sayesinde ayaklarınız çok daha rahat bir şekilde koşularınızı tamamlarsınız. Dış tabanı %10 kauçuk ve sentetik, %90’ı etilen vinil asetattır (EVA).

8- GARMONT - Dragontail GTX Walking Shoes Ladies

garmont

Yastıklı yapısı ve ayak bileği desteği sayesinde hafif ama sağlam bir yapıya sahiptir ve şekilli topuğu ile rahat bir uyum sunar. Ayaklarınız içerisinde çok rahatken yürüyüşleriniz çok daha sağlıklı olur. Bağcıklı yapısıyla ayaklarınız için ideal ayarlamayı yapabilirsiniz. İyice ayaklarınızı sardıktan sonra yürüyüşlerinizde atacağınız adımlar çok daha sağlamlaşır. Ayakkabının üstü tekstil deridir. Tabanı sentetiktir.

9- New Balance - 847v4

new balance 847v4

En iyi kadın yürüyüş ayakkabıları içinde daha kibar ve şık olan bu ayakkabı rahat bir his için birinci sınıf yastıklama sağlayan trufuse orta tabana sahiptir. İç yastıklama sayesinde ayaklarınız hemen ağrımadan gönül rahatlığıyla yürüyüşlerinizi yaparsınız. Arka ayak hareketinizi kontrol etmenize yardımcı olacak gelişmiş destek sağlayan bir rollbar denge direği içerir. Sentetik deri yapısı hafiflik sağlar. Yürüyüşleriniz çok daha rahat olur. Ayrıca benzersiz dayanıklılığı sayesinde uzunca bir süre de bu yürüyüş ayakkabısını kullanabilirsiniz. File üst kısım sayesinde gelişmiş nefes alabilirlik ve hava akışı ile ayaklarınız ayakkabının içinde çok daha sağlıklı korunur. Tamamen kauçuk tabanı sayesinde adımlarınızı güvenle atabilirsiniz. Yere karşı benzersiz bir tutuş sergiler.

10- APL - Women's TechLoom Pro

apl womens

Bu ayakkabı da hem yürüyüş hem de koşular için tercih edilebilir. Diğer ayakkabılarda görülmeyen farklı örgü desenleri sayesinde ilgi çekici bir görünüm kazanırsınız. İç yastıklama sayesinde aşırı rahat bir his ile yürüyüşlerinizi çok daha rahat yaparsınız. Esnek yapısı sayesinde adımlarınızı çok daha iyi atarak enerjik yürüyüşler gerçekleştirirsiniz. Bu ayakkabı propelium® ile enerji üretimini en üst düzeye çıkarmak ve orta tabanın yapısal bütünlüğünü geleneksel EVA'dan daha uzun süre koruyacak üstün konfor sağlamak için tasarlanmıştır. %100 vegandır.

Sıkça Sorulan Sorular

En iyi kadın koşu ayakkabı markaları içerisinde; Nike, Adidas, New Balance, Puma, Skechers yer almaktadır.

Kadın yürüyüş ayakkabısı seçiminde ilk olarak yürüyüş yapacağınız ortam ve hava şartları dikkate alınmalıdır. Yürüyüş ortamına uygun taban seçimi yapılır ve daha sonra tarzınızı yansıtacak tasarımlara bakılır.

Koşu ayakkabısı ile yürüyüş yapmak sağlıklı değildir. Koşu ayakkabılarının yapısı koşma hareketi için daha sert yapıda olur ve ayakkabı ayağı daha çok kavrar.

İlgili Yazılar