En İyi 12 Kadın Koşu Şortu ve Özellikleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 3 Aralık 2020
  • 400 okunma

Koşmayı seven tüm kadınlar kesinlikle bu yazıyı okumalı. Çünkü bir koşuda koşu ayakkabısı kadar koşu şortu da önemlidir. Ayrıca koşuya yeni başlayacaklar ve nasıl şort alacaklarını bilmeyenler de kesinlikle bu yazıya göz gezdirmeliler. Kadınlar için en iyi koşu ayakkabıları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Koşular için en ideal parça şorttur. Tabi bir şortta olması gerekenleri bilmek gereklidir. Öncelikle bir koşu şortu alırken nelere dikkat etmelisiniz bunu bir açıklayalım.

Bir koşu şortunda olması gereken en önemli özellik kumaşının yapısıdır. Nefes alan kumaş yapısına sahip olmalıdır. Koşu en fazla terlemeye sebep olan spordur.  Bu yüzden kesinlikle teri emen kumaşlar tercih edilmelidir. Sentetik kumaş bu konuda iyidir. Çünkü terden dolayı ıslanacak olan şortun hemen kuru kalmasını sağlar. Sonra aranması gereken özellik ise rahat olmasıdır. Koşarken sizi rahatsız edecek bir şort özgürce spor yapmanızı engeller. Hatta bazı insanların koşma hevesini bile azalttığı görülmüştür.

Peki bu kısa bir bilgilendirmeden sonra en iyi koşu şortlar hangisidir? İşte yazının asıl amacı en iyilerini, en yenilerini sizler için derlemekti. Sizler için araştırıp bulduğumuz en iyi 12 şortun yapıları, özellikleri şöyledir.

1- Nike AeroSwift 

Nike AeroSwift 

Nike AeroSwift Şort, size rahat bir koşu imkanı sağlar. Sıkı ve esnek bir yapıya sahiptir ve vücudunuzu sarar. Bu da size özgürce hareket etmeniz için çok bir güzel his verir. Koşularınızda asla enerjiniz düşmez. Elastik bel bandı sayesinde asla belinizi rahatsız hissettirerek sıkmaz. Hafif kumaş yapısıyla serin kalmanız için açık delikli tasarıma sahiptir. Ter tutmayan yapısıyla da kuru kalmanıza ve rahat etmenize yardımcı olur. Renkli yapısıyla farklı bir tarz katar. Yapısının %89’u geri dönüştürülmüş polyester ve %11 spandekstir.

2- EVADICT - KADIN SİYAH ŞORT / ARAZİ KOŞUSU

EVADICT - KADIN SİYAH ŞORT / ARAZİ KOŞUSU

Çok sıcak havalarda arazi koşusu yapmak isteyenler tercih edebilir. Esnek ve yumuşak kumaş yapısıyla özgürce arazilerde koşabilirsiniz. Tahrişi önleyen yapısıyla koşularınızı gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz. Bol kesimdir. Yüksek bel sıkma ipli üründür. Bu sayede ölçülerinize göre istediğiniz gibi ayarlamalar yapabilirsiniz. 2’si fermuarlı olmak kaydıyla 6 cep bulunur. Ceplere 250 ml hacimli mataralar ya da rüzgarlıklar konulabilir. Ayrıca fermuarlı ceplere cep telefonlarınızı gönül rahatlığıyla koyabilirsiniz. Yapısı gereği teri dışarı atar ve her zaman şortu kuru hissedersiniz. Ana kumaşın %86’sı polyester ve %14 elastandır.

3- Adidas - HEAT.RDY ŞORT

Adidas - HEAT.RDY ŞORT

Sıcak havalarda yapılan koşular için üretilmiş olan bu şort çift katmanlıdır. Ayrıca karda, yağmurda, rüzgarda bile gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Hafif yapısı sayesinde koşularınızda enerjiniz düşmez. Nefes alabilen kumaşı sayesinde kendinizi çok rahat hissedebilirsiniz. İç taytla havalandırma yaparak serin kalmanıza yardımcı olur. Bağcıklı ve lastikli yapısıyla belinizde istediğiniz gibi ayarlama yapabilirsiniz. Ayrıca az ışıklı ortamlarda kolayca görülebilmenizi sağlayan 360 derece reflektör özelliği vardır. Dış kumaşı %100 geri dönüştürülmüş polyesterdir. İç taytın ön kısmı %76 polyester ve %24 elastan triko, arka kısmı %88 geri dönüştürülmüş polyester ve %12 elastan filedir.

4- Kalanji - KADIN SİYAH ŞORT TULUM / KOŞU - RUN DRY +

Kalanji - KADIN SİYAH ŞORT TULUM / KOŞU - RUN DRY +

Aslında bu şort değil şort tulumdur. Koşularınızı yaparken çevrenize tarz sahibi biri olduğunuzu da gösterebilirsiniz. Yaz aylarında yapacağınız koşu antrenmanlarınız için seçilebilecek en iyi koşu şort tulumlarından biridir. Rahat ve havadar olan bu şort tulum tüm hareketlerinizi özgürce yapma imkanı sağlar. Şort tulumun üst kısmı geniş kesimlidir, alt kısmı ise vücudunuzu kavrar. Kemeriyle belinizi istediğiniz gibi ortaya çıkarır. Teri dışarı atan hafif ve delikli yapısıyla kuru kalmanızı sağlar. Fermuarlı cebinde kişisel eşyalarınızı taşıyabilirsiniz. Ana kumaş %86 polyester ve %14 elastandır. Roba %87 polyester ve %13 elastandır.  

5- Nike 10K Femme

Nike 10K Femme

1990 modasından ilham alınarak tasarlanmıştır. Nike 10K Femme Şort, çiçek baskısına sahiptir. Hafif dokuma kumaş yapısıyla teninizde yumuşak bir his uyandırırken yan paneller de serin kalmanızı sağlar. Ter tutmayan ve terin daha çabuk buharlaşmasını sağlayan Dri-FIT teknolojisiyle koşularınız çok daha rahat olur. Kullanışlı cepte cep telefonunuzu ya da anahtarınızı saklayabilirsiniz. Standart kesimdir. Geniş ve elastik bel bandıyla ayarlanabilir ve belinizi rahatsız edecek şekilde sıkmaz. %100 polyesterdir.

6- Lululemon - Speed Up Short Long 4" Updated Fit

Lululemon - Speed Up Short Long 4

Koşularınızda gönül rahatlığıyla Lululemon Speed Up Short Long 4" Updated Fit tercih edebilirsiniz. Hafif bel bandıyla asla rahatsız hissetmezsiniz. Kolay erişilebilen cepleri sayesinde koşularınıza odaklanabilirsiniz. Güvenli arka cep ve diğer bel bandındaki cepler sayesinde özel eşyalarınızı güvenle koyabilirsiniz. Ter tutmayan yapısıyla şortunuz her zaman kuru kalır. Astarı ekstra koruma sağlar. Ana kumaş %86 geri dönüştürülmüş polyester ve %14 elastandır. Astar %89 polyester ve %11 Lycra® elastandır.

7- Nike Fast 18 cm Arazi Tipi

Nike Fast 18 cm Arazi Tipi

Esnek kumaş yapısı vücudunuzu sarıp destekleyerek koşu sırasında özgürce hareket etmenizi sağlar. Teri tenden uzaklaştıran ve terin daha çabuk buharlaşmasını sağlayan Dri-FIT teknolojisiyle üzerinizdeki şortu kuru hissedersiniz. Sıkı kesim yapısıyla vücudunuzu sarar. Bacaklarda ve bel bandının ön kısmında bulunan ceplerde anahtar ya da kart saklayabilirsiniz. Ana kumaşın %83’ü geri dönüştürülmüş polyester ve %16’sı spandekstir. Astarın %100 geri dönüştürülmüş polyesterdir.

8- Brooks - Chaser 5" Short

Brooks - Chaser 5

Ne kadar çok koşarsanız koşun üzerinize yapışmayan kumaşı sayesinde kendinizi çok daha özgür hissedersiniz. Yumuşak dokusuyla da tahrişe sebep olmaz. Koşunuzu asla kısıtlamaz enerjinizi daima korursunuz. Teri tenden hemen uzaklaştırır ve dışarı atar. Saatlerce koşu yaptıktan sonra bile her zaman ilk giydiğiniz andaki gibi kupkuru yapıdadır. Düz bel bandındaki tere dayanıklı cep, kordon sıkıntısı çekmeden temel eşyalarınızı yakınınızda tutar. File astarı ter tutmaz. Ana kumaşı %89 polyester ve %11 spandextir. Astarı %100 polyesterdir.

9- Adidas - MARATHON 20 LIGHT SPEED ŞORT

Adidas - MARATHON 20 LIGHT SPEED ŞORT

Hafif yapısı sayesinde koşularınızda çok esnek olmanızı sağlarken, özgür olmanın da tadına varırsınız. Vücudu saran dar kesimli yapıya sahiptir. Nefes alabilen ve çabuk kuruyan kumaş yapısıyla da koşularınızı gönül rahatlığıyla yaparsınız. Yüksek bel kesimi ve iç slipi ile sizi terden ekstra koruma sunar. Az ışıklı ortamda kolayca görülebilmenizi sağlayan 360 derece reflektör özelliği de vardır. Üst kısmı %56 geri dönüştürülmüş polyester ve %44 polyesterdir. Düz dokuma alt kısmı %100 geri dönüştürülmüş polyesterdir. Petek yapı iç slip ise %54 polyester ve %46 geri dönüştürülmüş polyesterdir.

10- Reebok - ONE SERIES RUNNING EPIC TWO-IN-ONE ŞORT

Reebok - ONE SERIES RUNNING EPIC TWO-IN-ONE ŞORT

Tempolu koşularda ve soğuma turlarında kolayca hareket etmenizi sağlarken kendinizi özgürleşmiş hissedersiniz. Dar kesimlidir. Konfor ve hareket özgürlüğü sunmak için dört tarafa da esneyen kumaştan üretilmiştir. Birleşik iç şortu koruma sağlar ve sürtünmeyi azaltır. Speedwick kumaş yapısıyla teri uzaklaştırarak serin ve kuru kalmanıza yardımcı olur. Dış şort dar kesimli, iç şort da üste oturan kesimlidir. Birleşik iç şortta iç cep bulunur. Buraya özel eşyalarınızı güvenle koyabilirsiniz.  Dış şort %100 polyesterdir. İç şort ise %88 polyester ve %12 elastandır.

11- Nike City Ready

Nike City Ready

Esnek kumaş yapısıyla her kilometrede sizinle birlikte hareket eder. File kombinasyonu ile nefes alabilen yapısı sayesinde koşularınız çok rahat olur. Ter tutmayan teknolojiye sahip esnek kumaş yapısıyla kuru kalmanıza ve rahat etmenize yardımcı olur. Bel bandının çevresindeki file serin kalmanızı sağlar. Vücudunuzu sarar. Gövdesi %65 naylon ve %35 spandekstir. Paneller %81 polyester ve %19 spandekstir. Panel astarı ise %80 polyester ve %20 spandekstir.

12- Sugar Pocket - Women's Workout Shorts Running Tights Yoga Short Pants

Sugar Pocket - Women's Workout Shorts Running Tights Yoga Short Pants

Bu şort sadece koşu değil yoga, egzersiz hatta günlük giyim için bile tercih edebileceğiniz bir şorttur. Vücudu sarar ve esnek yapısıyla hareketlerinizi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Yüksek kaliteli kumaş yapısı sayesinde nefes alabilir ve asla ter tutmadan kupkuru kalır. Elastik bandı sayesinde sizi rahatsız etmeyecek seviyede sıkıdır ve belinize oturur. Yan cepleri de mevcuttur.

Sıkça Sorulan Sorular

Koşu sporu bolca ter atılan bir spordur bu nedenle bir koşu şortunda bulunması gereken en önemli özellik kumaşının nefes alabilen yapıda olmasıdır. Teri emen, hava alan yapıdaki kumaşlar tercih sebebi olmalıdır. Bir diğer dikkat edilmesi gereken önemli özellik ise şortun kesiminin ve kalıbının rahat olmasıdır. Koşarken sizi konforlu hissettirmeli, rahatsız edici bir yapıda olmamalıdır.

Nike, Adidas, Reebok gibi yaygın spor markalarının yanı sıra Lululemon, Evadict, Kalanji, Brooks, Sugar Pocket markaları da başarılı koşu şortlarına sahiptir.

İlgili Yazılar