En İyi 10 Erkek Koşu Şortu ve Özellikleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 2 Aralık 2020
  • 1.293 okunma

Sağlığına önem veren, düzenli koşu yapan beyler için yeni bir yazı ile karşınızdayız. Daha önce en iyi erkek koşu ayakkabılarını incelemiştik. Bu yazımızda işe koşu şortlarını gözden geçireceğiz.

Koşmayı sevenler koşu şortlarının önemini bilir. Amatör ve profesyonel koşucuların performansında koşu kıyafetleri, egzersiz ve diyet önemli bir rol oynar. Rahatlık ve yüksek performans açısından koşu kıyafetleri doğru seçilmelidir. Yanlış kıyafet seçimi nedeniyle performans sorunları yaşayabilirsiniz. Sahilde, köyde, dağda koşarken sizin için en doğru koşu şortuna ihtiyaç vardır. Peki iyi koşu şortları nasıl olmalıdır?

Koşu şortundan aranması gereken en önemli özellik kumaş kalitesidir. Kumaşı rahat ve nefes alabilen yapıda olmalıdır. Teri emen kumaşlar tercih edilmelidir. Çünkü koşuda çok fazla hareket halinde olunduğu için terleten bir spordur. Sentetik kumaş olmalıdır. Dayanıklı sentetik kumaş çabuk kuruma özelliği sayesinde antrenmanlarda kuru kalmayı sağlar ve uzun süreli bir konfor sunar. Erkek koşu şortu modelleri arasında kısa şortlar, uzun şortlar, bol kesim şortlar ve taytlı koşu şortu modelleri bulunur. Şimdi birbirinden kaliteli en iyi 10 koşu şortunu inceleyelim.

1- Kalenji - ERKEK SİYAH TAYTLI ŞORT / KOŞU - RUN DRY + BREATHE

Kalenji - ERKEK SİYAH TAYTLI ŞORT / KOŞU - RUN DRY + BREATHE

Sıcak havalarda daha sağlıklı koşular yapmak isteyenler için ideal bir üründür. Hafif ve nefes alabilen yapısı sayesinde terlemeyi en aza indirir. Yapısındaki bileşenler sayesinde teri emer ve dışarıya atar. Ayrıca 2 adet el cebi ve 1 adette cep telefonlarınızı (maksimum 78 mm X 160 mm boyunda olanlar için) koymanız için yapılmış cep bulunur. Antrenman sırasında ideal kavrama için entegre 3/4 tayta sahiptir. Ayrıca hızlı kuruyan yapıya sahiptir. Roba %100 polyester, ana kumaş %87 polyester ve %13 elastandır.

2- Nike Flex Stride – 18 cm 2’si 1 Arada

Nike Flex Stride – 18 cm 2’si 1 Arada

Nike Flex Stride Şort, yepyeni bir dokuma kumaşla kendisini yenileyerek bu ürünü çıkardı. 2'si 1 arada tasarım ile ihtiyaç duyulan yerlerde destek sunması için yumuşak astarlı yapıya sahiptir. En az %50 geri dönüştürülmüş polyester kumaştan üretilmiştir. Geri dönüştürülmüş dokuma kumaş ve esnek malzemeden üretilen hafif tasarımı ile hareketleriniz daha kolay olur. Arka kısımda bulunan gelişmiş havalandırmasıyla ihtiyaç duyulan noktalarda serinlik sunar. Fermuarlı arka cebi sayesinde cep telefonlarınızı güvenle koruyabilirsiniz. Yan cepler ve astardaki üstten açılan cep, küçük eşyalar için yeni alanlar sunar. Dar bel bandı rahatsızlığı azaltır. Dri-FIT teknolojisi, kuru kalmaya ve rahat etmeye yardımcı olur. 18 cm iç dikişlidir ve nefes alabilen örgü astarlıdır. Şort %100 polyester, panel %94 polyester %6 spandeks, bel bandı %66 naylon %34 spandeks, tayt/taytın orta ön astarı: %89 geri dönüştürülmüş polyester %11 spandekstir.

3- Kalanji - ERKEK SİYAH ŞORT / KOŞU - RUN DRY+

Kalanji - ERKEK SİYAH ŞORT / KOŞU - RUN DRY+

Run dry+ 2'si 1 arada şort, sıcak havalarda sağlıklı bir yaşam amacıyla koşanlar için tercih edilebilir. 2'si 1 arada nefes alan ve hafif yapısıyla koşularınız çok daha rahat olur. Kumaş yapısı sayesinde teri emer ve dışarı atar. Ayrıca koşu şortunda yer alan cep telefonlarınızı (maksimum 78 mm X 160 mm boyunda olanlar için) terden koruyan yapısıyla güvenle yanınızda taşıyabilirsiniz. Koşu anında şortun ideal kavraması sayesinde hareketleriniz rahat ve güvenli olur. Ana kumaş %100 polyesterdir. Roba %74 polyester, %26 elastandır. İç katman %87 polyester ve %13 elastandır.

4- Kiprun - ERKEK SİYAH ŞORT / YOL KOŞUSU - KIPRUN LIGHT+

Kiprun - ERKEK SİYAH ŞORT / YOL KOŞUSU - KIPRUN LIGHT+

Kiprun bu koşu şortunu sıcak havalarda koşanlara özel olarak tahriş önleme ve hafiflik sağlaması için tasarlandı. Az dikiş kullanılarak üretilen bu koşu şortu hafif yapısıyla koşularınız oldukça rahat olur. Paçalarda ve yanlarda ısıyla yapıştırılmış dikişler ile tahrişleri önler. Yapısı gereği teri emer, dışarı atar ve hızlıca kurur. Cep telefonlarınız (maksimum 70 mm X 140 mm olanlar için) ve jeller için güvenlik sağlayan fermuarlı cep ve ev veya araba anahtarını güvenle koyacağınız anahtar cebi bulunur. Kiprun markasının bundan önce çıkardığı koşu şortundan %26 daha hafiftir. Ana kumaş %88 polyester, %12 elastandır. Roba ve astar  %100 polyesterdir.

5- Under Armour - Erkek UA Qualifier Speedpocket Branded 7'' Astarsız Şort

Under Armour - Erkek UA Qualifier Speedpocket Branded 7'' Astarsız Şort

Vücudu sıkmayan dar olan kesimiyle asla kendinizi rahatsız hissetmezsiniz. Çok hafif, esnek dokuma kumaş hiçbir kısıtlanma hissetmeden koşularınızda özgürce hareket etmenizi sağlar. 4 yöne esneyen yapısıyla her açıdan mükemmel hareket kabiliyeti sunar. File yan paneller havalandırmayı artırır. Ter tutmaz ve hızlıca kurur. Açık el cepleri bulunur. Özellikle karanlıkta koşmayı sevenler için idealdir çünkü karanlıkta yapılan koşular için yansıtıcı ayrıntılara sahiptir. Astarsızdır. Yapısında %88 Polyester/%12 Elastan bulunur.

6- Under Armour - Erkek UA RUSH™ 2'si 1 arada Koşu Şortu

Under Armour - Erkek UA RUSH™ 2'si 1 arada Koşu Şortu

Mineralle güçlendirilmiş kumaş yapısıyla, çalışırken harcadığınız enerjiyi kaslarınıza geri kazandırır, kan akışını hızlandırır ve daha çok çalışmanıza yardımcı olur. 4 yöne esneyen yapısıyla her açıdan mükemmel hareket kabiliyeti sunar. Vücudu sıkmaz. Dıştaki hafif, esnek dokuma kumaş üstün rahatlık sunar ve dayanıklıdır. File yan paneller aşırı ısıyı dışarıya atar. Şortun yapısı teri tutmaz ve hızlı kurur. Fermuar korumalı arka cepte telefonunuzu güvenle saklayabilirsiniz. Dış şort %88 polyester/%12 elastan, iç şort ise %82 polyester/%18 elastandır.

7- Evadict - ERKEK SİYAH ŞORT / ARAZİ KOŞUSU EVADICT

Evadict - ERKEK SİYAH ŞORT / ARAZİ KOŞUSU EVADICT

Sıcak havalarda arazide koşmayı sevenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken bir şorttur. 2’si fermuarlı olmak kaydıyla 7 tane cep (2’si önde, 2’si arkada, 2 fermuarlı ön, 1 fermuarlı arka) bulunur. Su mataralarınızı (150 ml ya da 250 ml hacimli), anahtarınızı, cep telefonlarınızı güvenle ve rahatça taşıyabilirsiniz. Ayrıca fermuarlı cebe rüzgarlık veya acil durum battaniyesi koyabilirsiniz. Bel sıkma ipli olan bu ürünü, ölçülerinize göre mükemmel ayarlayabilirsiniz. Böylece sizi sıkıştırmaz veya gevşeyerek üstünüzden kaymaz! Arazide koştuğunuz süre boyunca teri dışarı atar. Hızla kurur.

8- Nike Flex Stride A.I.R. Chaz Bundick

Nike Flex Stride A.I.R. Chaz Bundick

Çok yakında çıkacak olan bu koşu şortu, dokuma kumaştan üretilmiştir. Tarzını 1950'lerin soyut ekspresyonizminden ve 1960'ların pop art akımından ilham alan eserlerden almıştır. Chaz Bundick (Toro y Moi) yaptığı müziklerde olduğu gibi dinç şekiller ve ana renklerle bir alan algısı ve neşe oluşturuyor. Görüntüler ve renkler, koşunun özgür ruhuna saygı duruşunda bulunuyor. Hafif oluşuyla çok daha esneklik kazanarak, hareketleriniz kısıtlanmadan, özgürce koşabileceksiniz. Arka kısımdaki gelişmiş havalandırma ile serinlik sunar. Fermuarlı arka cepte cep telefonunuzu güvende tutarsınız. Yan cepler ve slip astardaki üstten açılan ceplerde küçük eşyalarınızı rahatça taşıyabilirsiniz. Dar bel bandı rahatsızlık vermez. İki işlevli kordonu ister içeride ister dışarıda tutabilirsiniz. Güvenle makinada da yıkayabilirsiniz.

9- Soar Elite Race Short

Soar Elite Race Short

Hafif yapısıyla koşularınızı özgürce ve rahat yapmanıza olanak sağlar. Çabuk kuruyan yapısıyla teri içine hapsetmez, dışarı atar. Arkasında yer alan fermuarlı cebiyle cep telefon ya da anahtarlarınızı güvenle saklayabilirsiniz. Bel lastiğinin çok sıkmadan vücudunuzu saran yapısıyla asla rahatsız hissetmeden kullanabilirsiniz. Dışı %78 PA, %12 elastandır. Astarı %92 polyester, %8 elastandır.

10- Adidas - RUN IT ŞORT

Adidas - RUN IT ŞORT

Bağcıklı ve lastikli bel yapısıyla istediğiniz gibi ayarlayabilir ve kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Reflektörlü koşu şortudur. Koşularınızda şort üzerinize yapışmadan teri tutmaz, her anınızda kupkuru kalır. Nemi uzaklaştıran AEROREADY yapısı vardır. İç anahtar cebi vardır. %100 geri dönüştürülmüş polyester düz dokuma yapılıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Koşu sporu çok terleten bir spor olması sebebiyle, kullanılacak olan şortların kumaşının nefes alan bir yapıda ve ter emici özelliğe sahip olmasına dikkat edilmesi gerekir.

İlgili Yazılar