Foça'da En İyi 8 Kamp Alanı Tavsiyesi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 26 Nisan 2021
  • 2.102 okunma
  • 1 beğeni

Sürekli evde olanlar, tek tatil gününde sokağa çıkma yasağı olanlar ya da çıkacak zamanı olsa bile Corona engeline takılanlar… Vakit geçirebilmek, işimizi yapabilmek veya okul okuyabilmek için sürekli ekran karşısındayız. Belki bir tatil fırsatı çıkar da biraz rahatlarız diye dört gözle yazı bekliyoruz. İşte kampçılık tam burada devreye giriyor. Bir yandan teknolojiden uzaklaşıp ruhunuzu dinlendirmek diğer yandan ise eşsiz doğa manzaralarına tanıklık etmek kampçılıkla çok mümkün. 

İzmir’in Foça ilçesi, kentteki diğer meşhur bölgeler kadar kendini tanıtamasa da aslında hali hazırda bilenler için vazgeçilmez bir nokta. Üstelik kamp alanları ve tesisler açısından oldukça zengin. İşte Foça’nın 8 güzel kamp alanı…

Acar Camping

ACAR CAMPING

Foça kamp alanları diye arattığınızda karşınıza çıkabilecek ilk seçeneklerden biri Acar Camping, çünkü çok seviliyor. Ayrıca en eskilerden biri de olan kamp tesisinin kuruldu alan çok geniş ve hem çadır hem de karavanla kamp imkânı sunuyor. Eski Foça tarafına daha yakın olan kamp alanı denize sıfır olduğu için kendine ait plajı da bulunuyor. Ayrıca konumlandığı koy itibariyle de Foça’nın en güzel yerlerinden birini kapmış diyebiliriz!

Gelelim kamp kurallarına… Acar Camping’te yanınızda bir kadın yok ise maalesef tesise giremiyorsunuz. Arkadaş grubu olarak tatil yapmayı tercih eden erkek ziyaretçiler için kötü bir durum olsa da bu kuralın amacı içeride güvenli ve ailelerin huzurla tatil yapabilecekleri bir ortam yaratmak. Girişinde araba başına belli bir miktar ücret talep eden tesiste, çadırınızla gittiyseniz ekstra başka bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Tesis içerisinde market, etrafında da çeşitli restoranlar bulunduğu için yiyecek ve içecek anlamında herhangi bir hazırlık yapmanız da gerekmiyor.

Sazlıca Kamp Alanı

SAZLICA KAMP ALANI

Yeni Foça tarafına daha yakın olan Sazlıca plajları, zaten Foça’nın en çok sevilen ve bölgeye aşina olanlar tarafından çokça tercih edilen yerlerden biri. Ayrıca içinde konumlanan Sazlıca Kamp Alanı da haliyle kendini epey tanıtmış. Çadır ve karavan kampçıları için uygun olan tesisin avantajlı bir tarafı var: evcil hayvan dostu! Eğer kediniz köpeğiniz varsa, tatile gitmek istiyorsanız ve evcil hayvanınızı dert ediyorsanız Sazlıca Kamp Alanı tam size göre…

Sazlıca Kamp Alanı’na girişte kişi başı belli bir miktar ücret ödemeniz gerekmekte. Çadır veya karavanınızla kamp yapmaya gelmeseniz de plajını kullanabiliyorsunuz. Plaj için kapanış saati ise 21.00. Yani epeyce bir zaman kalabiliyorsunuz. Aynı zamanda mangal yakmak için alanları ve dalış merkezi gibi aktivitelere olanak sağlayan Sazlıca’nın ortak alanlarında elektrik imkânı da var. Eğer internet çadırımda da olsun isterseniz ayrıca bir ücret ödemelisiniz.

Ayrıca Evde Yapılabilecek Spor ve Egzersizler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Remzi'nin Yeri

REMZİ’NİN YERİ

Bu seferki tesisimiz yine Eski Foça tarafında. Remzi’nin Yeri’nin denizi tertemiz, plajı da oldukça güzel. Yine girişinde kişi başı ücret talep eden Remzi’nin Yeri, ücretli olmasına rağmen hafta sonları tıklım tıklım olduğu için mümkünse seyahatinizi hafta içi günlerinde ayarlayın. Remzi’nin Yeri ile ilgili can sıkıcı olabilecek tek şey duş ve tuvaletler için de ayrıca bir ücret isteniyor olması. Kamp alanı da diğer tesislere göre daha küçük olan Remzi’nin Yeri yine de ziyaretçiler tarafından sevilen ve tercih edilen bir tesis.

Hanedan Camping

HANEDAN CAMPING

Eski Foça ile Yeni Foça arasında konumlanan, deniz olarak Mersinaki Koyu’nu sunan Hanedan Camping’in plajı da tıpkı denizi gibi çok güzel. Geniş kamp alanı ağaçlarla dolu olan tesis gerçekten kamp için tercih edilebilecek yerlerin en güzellerinden biri demek yanlış olmaz. Bu kadar güzel bir tesisin biraz dikeni de oluyor tabii. Hanedan Camping’in giriş ücreti diğer tesislere göre oldukça fazla ama kendi çadırınızı getirmeniz gerekmiyor, tesis sizin adınıza çadır kuruyor.  Foça’nın muhtemelen en pahalı kamp alanı olan Hanedan, sunduğu güzelliklerle para benim için sorun değil diyenler için iyi bir tercih olabilir.

Kosova Plajı Kamp Alanı

KOSOVA PLAJI KAMP ALANI

Eski Foça’da ama Yeni Foça yolu üzerinde konumlanan Kosova Plajı Foça’nın denizleri arasında en güzellerden biri. Giriş ücreti Hanedan kadar olmasa da diğer tesislere nazaran biraz pahalı diyebiliriz. Ama düzenli ve bakımlı kamp alanıyla ücretin karşılığını veriyor çünkü temizlik açısından da diğer tesislerden daha iyi durumda. Ayrıca birçok kamp alanında veya plajda yasak olmasına rağmen mangal yakmak için ve oturmak için ayrıca alanları da mevcut. Yani kamp haricinde piknik ve deniz gibi amaçlarla da ziyaret edilebilir. Bahar aylarında kafa dinlemek için bu sessiz ve sakin tesisi tercih edebilirsiniz ama yaz aylarında durum aynı olmuyor tabii…

Bu kadar para vermek istesek zaten otelde tatil yapardık bize kimsenin işletmediği nadide koylar lazım diyorsanız yazının devamı sizin için… Şimdi de ücretsiz bir şekilde nerelerde kamp yapabilirsiniz bakalım…

Çanak Koyu

ÇANAK KOYU

Eski Foça’da yer alan Çanak Koyu Foça’nın hatta, kamp yapılabilecek ücretsiz yerler arasında en güzeli denebilir: Çünkü pek fazla bilinmiyor… Neredeyse sadece kamp işine ciddi manada düşkün, yaz-kış, kayalık-ormanlık, kumluk-taşlık demeden kampta ısrarcı olanların bildiği bu koya ulaşmak için bir tepe aşmanız gerekiyor. Eğer bu zorlu yolculuğunuzu güneşin battığı zamana denk getirirseniz bütün zorluğu uçup gidecektir çünkü eşsiz bir gün batımı manzarası vaat ediyor.

Denizi de taşlı ve kestaneli olan bu denizde yüzmek için deniz ayakkabılarınızla gitmeniz doğru bir tercih olacaktır. Çok bilinmemesine rağmen hafta sonları günübirlikçilerin baskınına uğramayan yer kalmadığından burada da insanlar oluyor tabii. Yani Çanak Koyu’na gitmek istiyorsanız koşullar şunlar: Gerçek bir kamp sevdalısı olmalısınız, hafta sonu olmalı, yanınızda deniz ayakkabınız olmalı ve yanınızda zorlu koşullardan şikâyet edecek kimse olmamalı…

İngiliz Burnu

İNGİLİZ BURNU

Yine Eski Foça’ya daha yakın olan ve epey popüler olan bir koy var elimizde. Eski dönemlerde İngiliz Burnu alanında festivaller düzenlenir ve gelenler çadır kurarlarmış fakat artık o festivaller yapılmadığından ücretsiz kamp alanları arasında dahil edebilir bu bölgeyi. Genişçe bir alana ve yine -tabii ki- eşsiz bir manzaraya sahip olan İngiliz Burnu bahar geldiği anda kamp yapmaya müsait bir yer oluyor. Ama ne yazık ki denize girmek adına uygun bir alanı olduğunu söyleyemeyiz. Denizi oldukça yosunlu ve kestaneli olan bu bölgede illa denize girmek istiyorsanız tekrar deniz ayakkabısına başvurabilirsiniz. İngiliz Burnu epeyce bilindiği ve sevildiği, üstelik bir de ücretsiz olduğu için hafta sonları kalabalıktan geçilmiyor haliyle.

Mersinaki Koyu

MERSİNAKİ KOYU

Az önce Hanedan Camping’ten bahsederken adını geçirdiğimiz Mersinaki Koyu Eski Foça ile Yeni Foça arasında konumlanmıştır. Foça’nın en tatlı koylarından biri tabii ama işletme ve oraya giden güzel yol yapacak kimse çıkmadığı için ulaşabilmek için yine dikçe bir yamaç inmek durumundasınız. Ama her dik yamacın sonu gibi, burası da plajıyla insanı büyüleyerek o zorlu yolculuğu anında unutturuyor. Deniz mis gibi tertemiz, sadece taşlı ama deniz ayakkabısı var biliyorsunuzJ, olan bu koy nasıl ücretsiz şaşırabilirsiniz.

Plajı biraz küçük ve herhangi bir işletme de olmadığı için pek gelen de olmuyor. Hafta sonları hariç! Yine bahar aylarında ya da yaz aylarında hafta içi sessiz, sakin, insansız kafamı dinleyeyim derseniz çok ideal.

Sıkça Sorulan Sorular

Foça İzmir’in kuzeyinde konumlanan bir ilçesidir. Denize kıyısı vardır ve genelde yazlıkçılar ya da tatilciler tarafından tercih edilir. En yakını ve güneyinde kalan Menemen’e mesafesi 32 kilometre iken, İzmir merkeze mesafesi ise 72 kilometredir.

Evet farklı yerlerdir. Yeni Foça, Foça ilçesine bağlı ve merkezinden 20 kilometre uzaklıkta bir beldedir. Bu iki Foça arasında karışıklık olmasın diye merkez için Eski Foça ismi kullanılmaktadır.

İlgili Yazılar