Adanmış Adamın Hikayesi: Francesco Totti

  • Minik Tospik yazdı.
  • 5 Haziran 2021
  • 538 okunma

Francesco Totti, İtalya'nın yıllarca Roma Futbol takımında top koşturmuş, İtalya'nın önde gelen efsaneleşmiş futbolcularından. Adanmış bir hayat demek de yanlış olmaz onun için. Çünkü alt yapıdan yetişip, yıllarca performansı ve formasına bağlılığıyla üst sıralara tırmanmak kolay bir iş değildi. Özel yaşamı ve futboluyla adı sık sık gündeme gelen, dünyaca ünlü Francesco Totti, 45 yaşında olmasına rağmen futbola olan tutkusuyla hala libero gibi öne çıkmaya devam ediyor.

Sayfamızda bugün, adanmış adamın hikayesi başlıklı konumuzun kahramanı Francesco Totti'ye yer vermek istedik. FIFA Dünya Kupası maçlarının futbol devlerinden olan İtalya'nın bu efsanevi kahramanını gelin, hikayesiyle de yakından tanıyalım.

Francesco Totti Kimdir?

Francesco Totti Kimdir?

Francesco Totti, 1992 senesinden bu yana Serie A liginde Roma takımının formasıyla mücadele etmiş İtalyan forvet oyuncudur.

Totti, 10 numaralı formasıyla mücadele ettiği Serie A liginde İtalyan futboluna kazandırdığı başarılar, Roma kulübünün yükselişindeki asist özelliğiyle birçok ödül ve kupayı kazandıran ender futbolculardandır. FIFA 100'ün Yaşayan En İyi 125 Futbolcusu listesinde yer alan Totti, İtalya'nın Serie A liginde Yılın Futbolcusu ödülünü 2 defa, İtalya'nın en iyi futbolcusu ödülünü de 5 kez kazanmış bir isimdir.

2020 Yılı Dünyanın En İyi 5 Futbolcusu adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Francesco Totti'nin Yaşam Öyküsü

Francesco Totti'nin Yaşam Öyküsü:

Totti, başkent Roma'da 27 Eylül 1976 senesinde dünyaya gelmiştir. Doğduğu şehrin alt yapısında yeteneğiyle fark edilen bir isim olan Totti, adeta memleketinin yıldızı isim olmaya karar vermiş kişiliktir. Belki çok küçük diye adlandırabileceğimiz yaşta iken 1984 yılında Fortitudo takımında minik yıldızlar özelliğine sahip olarak futbola başlayan Totti, kendisini geliştireceği imkanların peşindeydi.

Lodigiani'nin küçük takımlarında dahi futbol tutkusuna devam etti. Hatta 1989 senesinde AS Roma takımında yer alabilme şansına kavuşan Totti, maddi güçlüklerin etkisiyle eğitimini bırakmak zorunda kalmıştı. Azmin elinden hiçbir şeyin kurtulamayacağının kanıtı olan Totti, 16 yaşına geldiğinde Serie A takımında oynamak için formaya kavuşmuştu. Üstelik bu forma, gönül verdiği Roma kulübüne ait bir forma olmuştu.

Yaşının küçük olmasına rağmen sahada gösterdiği performans ise Totti için bir minnet duygusunu ifade eder tarzdaydı. Hatta 1998-1999 seneleri onun için yükselişi ifade eden dönem olmuştu. Serie A liginin en iyi genç oyuncusu unvanına layık görüldü. 2000 yılında Avrupa Şampiyonasında İtalya Milli Takımı'nın finale yükselmesine katkısı olan Totti, kupayı o sene kazanamasalar da başarısını perçinlemiş oldu.

2000 senesinde "Yılın En İyi Futbolcusu ödülüne ülkesince layık görüldü. AS Roma'nın etkili forvet oyuncusu olan Totti, takımı Roma'da oynadığı süreler boyunca, 619 maçta rakip kalelere, 250 gol atmıştır. Milli Takım maçlarında göstermiş olduğu performanslar ve yıllarına göre oynadığı maçlarda elde ettiği skorlar ise şu şekildedir.

1992 senesi İtalya U-15: 6 maçta 3 gol

1991-1992 İtalya U-16:  13 maçta 2 gol

1993-1995 İtalya U-18:  14 maçta 7 gol

1995-1997 İtalya U-21:  8 maçta 4 gol

1997 İtalya U-23: 4 maçta 2 gol

1998-2006 İtalya: 58 maçta 9 gol

AS Roma takımının kaptanı olma özelliğini kazandığı 2000-2001 yılı Totti'nin performansını ortaya koyacağı önemli bir zaman dilimiydi. Bununla beraber aynı sene, oynadığı AS Roma futbol takımı, Serie liginde ilk ve tek şampiyonluğunu da kazanmış olur.

FIFA Dünya Kupası'nda Totti

FIFA Dünya Kupası'nda Totti:

Francesco Totti, İtalya Milli Takımı adına FIFA Dünya Kupası maçlarında yer alması, 2002 senesinde gerçekleşmiştir. Sonraki senelerde Avrupa Futbol Şampiyonası adına da ülkesini temsil eden Totti, 2003 yılında ikinci defa ülkesinde  Yılın Futbolcusu seçilmiştir.

2006 FIFA Dünya Kupası maçının finalinde güçlü kadrosuyla İtalya Milli Takımında yer alan Totti, yaptığı asistler ve teknik oyunuyla kupanın İtalya'ya kazandırılmasında önemli rol oynamıştır. Yalnızca ülkesinde değil, dünyada büyük bir ün yapmış olan Totti artık Del Piero, Rooney, Christiano Ronaldo, gibi oyuncuların popülaritesinin önüne geçmeye başlamıştır. 

Francesco Totti'nin Futbol Yaşamında Kazandığı Ödüller

İtalya'da Yılın Futbolcusu Ödülü:

İtalya'da Yılın Futbolcusu Ödülü

Gol kralı unvanını AS Roma takımı adına birçok kez elde eden Totti, Yılın Futbolcusu ödülünü ülkesi adına en fazla kazanan futbolcudur. Bu ödüllere sırasıyla 2000, 2001, 2003, 2004 ve 2007 yılları olmak üzere tam 5 defa layık görülmüştür.

İtalya Serie A ligi, 2006-2007 sezonu- Gol Kralı (26 golle)- Avrupa Altın Ayakkabı ödülü

2010 senesi Golden Foot, Altın Ayak Futbol Ödülü

2011 IIFHS En Popüler Futbolcusu Ödülü

Serie A- Aynı Takımda En Fazla Gol Kaydeden Futbolcusu

UEFA Kupası- Kupa maçında gol atan en yaşlı futbolcu unvanı

Guerin d'Oro (2): 1998, 2004

Serie A yılın genç futbolcusu (1): 1999,   Euro 2000 Team of the Tournament, ESM Yılın Takımı (3): 2000-01, 2003-04, 2006-07 yılları. Serie A Ligi maçlarında Yılın Golü (2): 2005, 2006, Roma'nın gelmiş geçmiş en golcü oyuncusu, USSI Silver Ball (1): 2007-08, İtalya Serie A'da 244 gol ile lig tarihindeki en golcü 2. isimdir.

Ayrıca Spor Tarihine Geçen Futbola Dair Efsane Sözler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Francesco Totti'nin Duyarlı Özellikleri

Francesco Totti'nin Duyarlı Özellikleri:

Francesco Totti, yalnız futbol başarılarıyla değil, sosyal yaşamda halkla iç içe kişilik özelliğinden dolayı da insanlarca sevilmişti. Çocuklara olan sevgisi ve ilgisi, hayır kuruluşlarına yaptığı bağışlar ve özellikle Rebibbia da kendisini destekleyen mahkumları ziyarete gitmesi, oldukça vicdani bulunmuş ve ülkesindeki mahkumlarca sevinçle karşılanmıştır.

Hatta öyle ki onun ziyaretinden 1 hafta önce tahliye olacak bir mahkum hapishane yönetimine mektup yazarak, tahliyesini 1 hafta geciktirmesini dahi istemiştir. Takımına olan bağlılığını 1 gecede 6 kızla çıktım hepsini aldattım ama Roma takımını asla sözleriyle de vurgulayan Totti, Aralık 2019 senesinde kaza geçiren ve komaya giren İlenia Matilli isimli Romalı kadın futbolcuya sesli mesaj göndermiştir. Bu mesajında, "İlenia sakın pes etme! Hepimiz senin yanındayız, başaracaksın." demiştir. Bu sözleri duyan Matilli 9 ay komada kaldığı uykusundan uyanmıştır.

Gerçek Romalı olarak adından "Gladyatör" olarak bahsedilen Francesco Totti, Roma'da başladığı kariyer yolculuğunu 28 Mayıs 2017 tarihinde yine Roma'da tamamlayarak jübilesini yapmıştır. 10 numaralı forması halen günümüzde en fazla satılan futbolcu olan Francesco Totti, emekliye ayrılmış efsanevi sporcu olarak anılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Francesco Totti'nin, "Bir Kaptan" adıyla yayınladığı ve hayatından önemli kesitleri paylaştığı kendi kaleminden yazdığı kitabı bulunmaktadır. "Un Capitano" adıyla yayınlanan eser, Totti'nin ilginç anıları ve karşılaştığı güçlükleri anlatan kendi kalemine ait bir eser olarak okurlarına ve sevenlerine sunulmuştur.

Totti, sokak maçlarında mahalle takımlarıyla oynayıp, sonrasında alt yapısını güçlendirerek A takımına transfer olmuş bir futbolcu olmuştur. AS Roma takımında başladığı oyunculuğu ve sadakati ile de zamanla gönülleri fethetmiştir. Birçok dünyaca ünlü kulübün yüksek meblağlarla takımına transfer edip başaramadığı Totti, "Satın Alınamayan Bir Futbolcu" olma unvanını da elde etmiştir. Real Madrid ve Milan gibi güçlü takımlardan teklif edilen astronomik ücretleri reddettiği açıklanan Totti, bir röportajında "Parayı düşünseydim Roma'yı çoktan bırakırdım." sözlerini de ifade etmiştir.

İlgili Yazılar