Kamp İçin Mutlaka Olması Gereken 13 Malzeme

  • Minik Tospik yazdı.
  • 2 Mayıs 2021
  • 302 okunma
  • 1 beğeni

Kampçılık, dinlenme ve tatil seçenekleri arasında popülaritesi günden güne artan bir aktivitedir. Ne gerek var otele atarız bi’ çadır demesi ne kadar kolay olsa da taşınması gereken teçhizatlar açısından aslında oldukça meşakkatli bir iştir diyebiliriz. Ayrıca kamp yapmak için çeşitli tesisler kurulsa da bu alanların dışında, ormanlarda, sahil kenarlarında kendiliğinizden kamp yapmak istediğinizde yanınızda mutlaka bulunması gereken malzemeler bulunmaktadır. Kamp yaparken yanınızda mutlaka bulunması gereken 13 malzemeyi sizin için derledik…

Çadır Veya Karavan

Çadır Veya Karavan

Kamp yapmayı düşününce tabii ki akla ilk gelen şey barınma ihtiyacımız… İki seçeneğimiz var: Karavan ya da çadır. Tercihimiz çadırdan yanaysa bulması kolay, her cebe hitap eden ve eskisi gibi uzunca uğraşlarla kazıkla tutturulması gerekmeyen modern versiyonları mevcut. Eğer çadırınızı yeni alacaksanız yağmurluk ve sineklik barındıranları tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Ayrıca çadır ekipmanınız içerisinden çadırın altına serilen yaygıdan çıkmazsa bir nalburdan kalınca bir naylon kestirmek çadırın topraktan ya da yağmurdan ıslanmasına yönelik iyi bir tedbir olacaktır.

Eğer tercihiniz karavan kampından yanaysa seçenekleriniz arasında çekme karavan ve motokaravan bulunmaktadır. İki çeşidi de çadır kadar her cebe hitap etmemektedir. Fakat çekme karavan motokaravana göre daha uygun fiyatlı olmakla birlikte, şehir içi seyahatin de yapılacağı gezilerde daha kullanışlı da olmaktadır.

Uyku Tulumu

Uyku Tulumu

Kamp için mevsim tercihiniz yaz ise muhtemelen bir uyku tulumuna ihtiyacınız olmayacaktır. Ama yazın bile sizi üşütecek bir yere gidiyorsanız ya da mevsim tercihiniz daha soğuksa kesinlikle bir uyku tulumu edinmelisiniz. Zaten tulumlar da kendi içlerinde mevsimlerine ve ısı derecelerine göre ayrılmaktadır. Seyahatinizin ısı koşullarına uygun bir tulum seçmeniz gerekmektedir.

Mat Veya Kamp Yatağı

Mat Veya Kamp Yatağı

Toprak, çim, kum ya da taş üstünde uzun süre uyumaya kalktığınızda hiçbiri bir diğerinden daha konforlu değildir. Çadır da bu anlamda size yeterince koruma ve konfor sunmaz. Bu yüzden kesinlikle çadırın içine sığabilecek bir mat veya kamp yatağı almalısınız. Matların çok fazla çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan sizi en çok rahat ettirecek olanı şişme mattır çünkü normal matlarda yüzeyin tüm şekillerini hissedersiniz.

Çadırın içine sığacak boyutlarda şişme yataklar da satılmaktadır. Şişme yataklar, şişme matlara göre daha yüksektir ama patlama ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca mat ya da yatak eğer şişmesi gereken bir ürün tercih ediyorsanız yanınızda bir de pompa bulundurmalısınız. Bu seçenekler dışında, çadırda yatmama gerek yok hatta sadece arabamla doğaya çıkacağım diyorsanız kamp yatağı seçeneği de mevcut.

Kafa Lambası, El Feneri ve Çadır Lambası

Kafa Lambası, El Feneri ve Çadır Lambası

Yanınızda mutlaka bir ışık kaynağı olmalıdır. Tabii tesislerde kamp yapmayı düşünüyorsanız o başka… Kafa lambası genelde maden işçilerinde rastladığımız türden bir lambadır ve elinizde tutmak zorunda olmadığınızdan işlerinizi rahatlıkla halletme imkânı sunmaktadır.

El feneri de aynı ışık kaynağını sağlayacaktır fakat feneri kullanırken geriye tek eliniz kalacağı için işlerinizi halletmeniz zorlaşacaktır. Ayrıca çadırların içinde tepe noktasında bulunan askı yeri çadır lambalarının asılması için düşünülmüştür.

Çadırın içinde kitap okumayı, oturup sohbet etmeyi düşünüyorsanız ya da bulunduğunuz bölgeyi genel olarak aydınlatmak istiyorsanız çadır lambası sizin için ideal olacaktır.

Ayrıca Karaburun'da En İyi 7 Kamp Alanı Tavsiyesi adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Katlanan Masa/Sandalye

Katlanan Masa/Sandalye

Kamp yaptığınız alan her zaman çok konforlu olmayabilir. 1-2 saat katlanılabilir belki ama birkaç gün sandalyesiz veya masasız kalmak gerçek bir zulüm haline gelebilir. Zaten katlanan masa ve sandalyeleri artık her yerde kullanabilir hale geldik. Sahillerde, plajlarda, çim alanlarda, ormanlarda… Kamp için olmasa bile edinirseniz mutlaka işinize yarayacaktır. Piyasada hem sandalye hem masa için çok fazla çeşit bulunmaktadır. Yola çıkarken unutsanız bile yol üstünde bir yerlerde kesinlikle bu tarz masa/sandalye satan bir mağazaya denk gelirsiniz.

Piknik ve kamp için kullanışlı masa modellerini derlediğimiz yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz..

Hamak

Hamak

Tabii ki hamak mutlaka almanız gereken malzemelerden biri değil. Kamp hamakları normalde bahçelerde ya da balkonlarda kullandığımız hamaklardan biraz daha farklı. Kamp yaptığınız alanda hamağı kurabileceğiniz bir yer varsa keyifli olabilir. Ayrıca bulunduğunuz yerin sıcaklığı müsaitse çadır yerine hamakta uyuyabilirsiniz. Ama eğer çadır kullanmayı hiç düşünmüyor ve sadece hamakta uyumayı planlıyorsanız bunun için özel kumaştan yapılmış ve sinekliği olan hamakları tercih etmelisiniz.

Gölgelik Ve İp

Gölgelik Ve İp

Güneşten korunabileceğiniz ormanlık bir alanda kamp yapmıyorsanız, gündüzleri kesinlikle gölge alana ihtiyaç duyacaksınız. Çadırın içi gölge gibi olsa da güneşin etkisi de devreye girince çadırın asla ısı yalıtımı yapmadığına emin olabilirsiniz. Bu yüzden gündüzleri gölge yaratabilmek için yanınızda çevrede ağaç vb. yerlere bağlayabileceğiniz bir kumaş ve ip bulundurmanız epey fayda sağlayacaktır. Korunaklı ve naylonumsu bir kumaş seçerseniz yağmurlu havalar için de kullanışlı olacaktır.

Böcek Ve Sinek Savarlar

Böcek Ve Sinek Savarlar

Kamp yapmayı tercih ediyorsanız etrafta bir sürü börtü böcek olacağı fikri ile çoktan barışmışsınız demektir. Bu sorunu tamamen ortadan kaldıran bir çözüm olmasa da sinek/böcek kovucu spreyler ya da ısırıklarına iyi gelen merhemler bulunmaktadır. Bu spreylerin ve merhemlerin kimyasal olanları eczanelerden ve marketlerden kolaylıkla bulunabilir. Aynı zamanda doğal solüsyonlar için de araştırma yapabilirsiniz. 

Karabina

Karabina

Karabinalar genellikle doğa sporlarında, dağcılık ve tırmanma sporlarında ya da arama kurtarma çalışmaları gibi yerlerde kullanılmaktadır. Halka biçiminde, açılır kapanır, içinde yay bulunan bir kanca aslında karabina. Bu yüzden kampta birçok şey için işinizi görebilir. Yedekte tutmakta fayda var.

Solar Kamp Duşu

Solar Kamp Duşu

Kamp yapmak için bir tesisi tercih ediyorsanız bu malzemeye zaten hiç ihtiyacınız olmayacaktır. Fakat eğer ıssız bir yerde, ormanın derinliklerinde ya da karayolu olmayan bir koyda kamp yapacaksanız kamp duşu hayat kurtarıcı olabilir. Aslında bir çanta olan solar kamp duşunun içine doldurduğunuz su, çantayı güneşe bıraktığınız zaman ısınır ve çantayı asacak yüksekçe bir yer de bulursanız temizlik meselesini halletmiş olursunuz.

Ayrıca Piknik ve Kamp İçin Portatif Masa Modelleri adlı yazımızı inceleyebilirsiniz

Kamp Bıçağı/ Çok Amaçlı pense/ Çakı

Kamp Bıçağı/ Çok Amaçlı pense/ Çakı

Kamp alanınızın neresi olacağıyla orantılı bir şekilde kesici bir alete ihtiyacınız olabilir. Yanınızda en iyi ihtimalle yemek yaparken kullanabileceğiniz bir bıçağınız olması epey faydalı olacaktır.

İlk Yardım Çantası

İlk Yardım Çantası

Nerede ne olacağı, başınıza ne geleceği hiç belli olmaz. Kamp ve doğada bulunmak, hastanelerden uzak olmak, hatta çoğu zaman şehre uzak olmak tehlike anlarında riski oldukça artırabilir. Bu yüzden yanınızda en azından temel düzeyde ilk yardım malzemelerini bulunduran bir ilk yardım çantası olması hem içinizi rahatlatacak hem de olası durumlarda acınızı azaltacaktır.

Kamp Mutfak Malzemeleri

Kamp Mutfak Malzemeleri

Yiyeceğinizi ve içeceğinizi stoklayacağınız, kendi yemeğinizi yapacağınız kamp seyahatlerinde yanınızda mutlaka olması gereken mutfak malzemeleri vardır. Öncelikle termos en önemlilerden biridir çünkü soğuktaysanız sıcak tutmak, sıcaktaysanız da soğuk tutmak çok zor olacaktır. Aynı zamanda kamp ocağı, yemek pişireceğim ama her zaman da ateş yakmak kolay olmuyor diyenler için iyi bir seçenek olacaktır.

Evinizde kullandığınız büyüklükte tencere ve tavayı her yere taşıyamayacağınız ve çadırda da barındıramayacağınız için kamp tenceresi ve tavası; yine aynı şekilde taşıma açısından kolay olması için titanyum çatal-bıçak seti; bir kamp tesisinde kalıyorsanız ve elektrik imkânınız varsa kendi soğutucunuz gibi malzemeler doğanın içinde birkaç gün için hayat kurtarıcı olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Öncelikle aklımıza tatil denince direkt Ege ve Akdeniz geldiği için, Muğla, İzmir, Balıkesir gibi Ege ve Akdeniz sahil illerinden, neredeyse hepsinde hem kamp imkanları fazladır hem de oldukça keyiflidir. Çanakkale, Bolu, Artvin, Niğde, Kocaeli, İstanbul, Karabük, Düzce, Edirne, Isparta, Rize, Burdur gibi saymakla bitmeyecek bir sürü şehirde daha kamp yapabilirsiniz. Zaten kamp yapmanız için herhangi bir tesis bulunması da gerekmiyor. Beğendiğiniz yere çadırınızı dikebilirsiniz.

Her ne kadar kamp yapmak ucuz bir tatil yöntemiymiş gibi dursa da düzenli kampçılar için aslında kamp malzemelerinin fiyatı da epeyce yüksektir. Ayrıca tesiste yapılan kamplar için tesise de para ödenmektedir. Bu sebeple kamp ve otel tatillerinin hemen hemen aynı pahada seçenekler olduğunu söylemek yanlış olmaz.  

İlgili Yazılar