Roger FEDERER; Tüm Zamanların En İyi Tenis Oyuncusu

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 15 Şubat 2021
  • 149 okunma

Her ne kadar dünyada ve ülkemizde spor denilince akıllara önce futbol gelse de, belki biraz da basketbol, aslında pek çok spor dalı var sevilen ve uğruna emek verilen.. Bu yazımızda dünyanın en başarılı erkek tenisçilerinden biri olan Roger Federer'den bahsedeceğiz..

Roger FEDERER Hayatı

Roger FEDERER Hayatı

8 Ağustos 1981’de İsviçre, Basel’de doğmuştur. Tüm zamanların en iyi tenisçisi olarak kabul edilmektedir. 6 yaşında tenis oynamaya başladı. 10 yaşında; özel koç eşliğinde tenis teknikleri üzerine eğitim alarak hızlıca ilerleme kaydetti. 12 yaşında tenisin dışında futbol da oynuyordu. 14 yaşında sadece tenis ile ilgilenmeye devam etti ve şampiyon olmayı başardı. Bu şampiyonluk ona İsviçre Ulusal Tenis Merkezi’nde eğitilme şansını getirdi. Wimbledon Juniros ve Orange Bowl Şampiyonluklarıyla beraber 1988 yılında profesyonel oldu. 20 yaşında Milano’da ilk ATP turnuvasını kazanma başarısını elde etti. Ülkesinin Davis Cup’ta 3 maç kazanarak, ABD’yi elemesinde büyük rol oynadı. 2002’ye kadar olan dönemde 4 kupa kazanmıştı bile. Kariyerindeki ilk ATP World Tour Finali’ne 2002’de Miami’de çıktı fakat korttan yenilgiyle ayrıldı. Hamburg’da ise ilk ATP World Tour şampiyonluğunu elde etmeyi başardı. Wimbledon ve Fransa açık gibi en önemli turnuvalarda çeyrek finale çıkarak yükselişini sürdürdü.

Efsane kardeşler Serena ve Venüs Williams'ın hikayesini linkteki yazımızdan okuyabilirsiniz..

2003 Tenis Kariyerinde Altın Yılların Başlangıcı

2003 Tenis Kariyerinde Altın Yılların Başlangıcı

2003, O’nun kariyerinde altın yılların başlangıcı oldu. Wimbledon Turnavası’nı ve 5 turnuva daha kazanarak, seneyi ikinci sırada tamamladı. 2004 yılı ise; Avustralya Açık Tenis Turnuva Şampiyonluğu ile başladı ve artık zirvedeydi!  237 hafta boyunca da zirveyi kimseye bırakmadı. İndia Wells ve Hamburg’da birinci olmayı başardı. Fransa açıkta erken elenmesinin acısını, kariyerinde üçüncü Grand Slam Şampiyonluğu ile Wimbledon’la unutturdu. Sonrasında kariyerindeki ilk Amerikan Açık Şampiyonluğu geldi. Seneyi ikinci kez ATP World Tour Şampiyonluğu ile noktaladı. 2005 yılına ise Avustralya ve Fransa Açık’ta yarı finalde elenerek başladı. Sonrasında Wimbledon ve Amerika Açık Şampiyonlukları başarısını elde etti. ATP World Tour finalinde kaybetmesine rağmen, seneyi bir numarada tamamlamayı başardı. 2006 yine şampiyonluklar yılı oldu; Avustralya, Wimbledon ve Amerikan Açık’ı kazanmayı başarıp, tek Grand Slam finali yenilgisini Fransa Açık’ta en büyük rakibi Rafael Nadal’dan aldı.

Tüm Grand Slam Turnuvaları’nda Final Oynayan İlk Tenisçi

Tüm Grand Slam Turnuvaları’nda Final Oynayan İlk Tenisçi

1988 yılından beri tüm Grand Slam Turnuvaları’nda final gören ilk tenisçi olmayı başardı. 25 yaşında 18 finalin 12’sini kazanarak, 3 sene boyunca bir numarada kalmayı başarmıştı. 2007 yılında 2006 senesinin aynı senaryosu tekrarlandı ve 3 şampiyonluk ile Fransa Açıkta finalde Nadal yenilgisi.. Avusturalya Açık’ta set vermeden şampiyon olan ikinci tenisçi oldu. 2008 Avustralya Açık finalinde kaybettikten sonra Nadal’a Fransa Açık ve Wimbledon’da yenilip seneyi ikinci sırada tamamlamıştır.

Grand Slam Turnuvası’nı En Çok Kazanan Tenisçidir

Grand Slam Turnuvası’nı En Çok Kazanan Tenisçidir

Buna rağmen,  Amerikan Açıkta üst üste beşinci kez şampiyon olarak iki Grand Slam Turnuvası’nda üst üste beş kez kazanan ilk tenisçi olmuştur. 2009 Avustralya Açık Turnuvası finalinde Nadal yenilgisi sonrası, Wimbledon ve Fransa Açık Turnuvası’nı kazanarak, en çok Grand Slam Turnuvası kazanma başarısı gösteren tek oyuncu olmuştur. Amerika Açık Turnuvası’nı kaybetmesine rağmen Federer seneyi zirvede tamamlamıştır. 2010 senesinde Avusturalya Açık Turnuvası’nı kazanarak, Grand Slam Şampiyonluğu elde etmiştir. 2011 senesi hiç Grand Slam Turnuvası kazanamadığı bir sene olarak tarihe geçmiş, Federer büyük hayal kırıklığı yaşamıştır. Buna rağmen ATP World Finali’ni 6 kez kazanan ilk isim olmayı da başardı. Wimbledon Turnuvası’nı 2012’de kazanarak, yine bir numaraya çıkıp; bir numarada 302 hafta kalarak, ‘bir numarada en çok kalan tenisçi rekoru’nu eline geçirmiştir.

2014’te Cincinnati Turnuvası’nı 6. Kez Kazanarak Tarihe Geçti

2014’te Cincinnati Turnuvası’nı 6. Kez Kazanarak Tarihe Geçti

Cincinnati Turnuvası’nı  5 kez kazanarak, bu turnuvayı en çok kazanan tenisçi olmayı başardı. 2013 yılını ise; 2003 sonrası ilk kez Grand Slam Finali’ne çıkmadan tamamladı. 2014 senesinde Dubai Turnuvası Şampiyonluğu sonrası Cincinnati’yi 6. kez kazanan ilk tenisçi olarak tarihe geçmişti.  Ardından Şanghay Masters’ı da kariyerinde ilk kez kazanmayı başararak; ATP Basel Turnuvasını da kazanarak dünya sıralamasında iki numaraya çıktı. Davis Cup Finali’nde İsviçre tarihindeki ilk şampiyonluğu getirdi. 2015 Dubai Turnuvası Şampiyonluğu, kariyerindeki 84. şampiyonluğu olmuştu. Sene içinde İstanbul Cup ve Gerry Weber Open’ı da kazandı. 2017 senesinde ise yine Avustralya Açık’ta ve Wimledon’da şampiyonluk kazandı. 2018 senesinde yine Avusturalya Açık’ta zirveyi gördü.

En Uzun Süre 1 Numarada Kalan Tenisçi Rekoru da O’nda!

En Uzun Süre 1 Numarada Kalan Tenisçi Rekoru da O’nda!

310 hafta bir numarada kalarak, en uzun süre bir numarada kalma rekorunun sahibidir. 20 Grand Slam şampiyonluğunun yanı sıra, 11 kez üst üste Grand Slam finaline de çıkarak, diğer bir rekora daha sahip olmuştur. Tüm zamanların en iyi tenisçisi olarak kabul edilmektedir.

Ayrıca Federer Vakfı, İsviçre ve Afrika’da ihtiyacı olan çocuklara burs vermektedir. Federer halen 37 yaşındadır ve tenis kariyerini başarıyla sürdürmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

İsviçre’li Roger FEDERER, dünyada spor otoriteleri tarafından, tüm zamanların En İyi Tenis Oyuncusu olarak kabul edilmektedir. Ardından, toprak zeminli müsabakaların en iyi tenis oyuncusu olarak görülen Rafael NADAL sayılır. Son yıllarda tenis oyuncusu Novak DJOKOVICH ise tenis kortlarının yükselen yıldızı olarak kabul edilmektedir.

Cincinnati Turnuvası’nı en çok kazanan tenisçi, 6 kez final kazanarak rekor kıran Roger Federer'dir.

Roger Federer, 310 hafta 1. sırada yer alarak, dünyada en uzun süre 1 numara olan tenisçi olma ünvanına sahip olmuştur. Kırdığı rekorlar ile tüm zamanların en iyi tenisçisi olarak kabul edilmektedir.

İlgili Yazılar