Türkiye’deki En İyi 10 Kayak Merkezi ve Özellikleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 21 Aralık 2020
  • 720 okunma

Kış geldi ve kayak sezonu açıldı. Bu dönemde ülkemizde tercih edebileceğiniz birçok harika kayak merkezleri bulunuyor. Araştırmalarımıza göre şu an ülkemizde 36 kayak merkezi var. Biz de sizlere tercih etmenize yardımcı olması adına, yerli ve yabancılar turistlerin en çok tercih ettiği, Türkiye’deki en iyi kayak merkezlerini araştırdık.

1- Bursa – Uludağ Kayak Merkezi

Bursa – Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’de kayak tatili denilince tabi ki de ilk akla gelen yer Uludağ’dır. Uludağ Kayak Merkezi’nde kayağa yeni başlayandan profesyonellere kadar herkese hitap edecek şekilde 22  tane pist bulunmaktadır. Ayrıca Uludağ’da kayak dışında snowboard, big foot, buz pateni ve kar motosikleti gibi aktiviteleri de tercih ederek yapabilirsiniz.

Gece hayatını sevenler için de tercih edilebilecek kayak merkezlerinden biridir. Aralıksız kış partileri yapılmaktadır.

Bir genel kültür bilgisi olarak da belirtelim ki Uludağ, 2.543 m yüksekliği sahip ve Batı Anadolu'nun en büyük dağıdır.

2- Kayseri – Erciyes Kayak Merkezi

Kayseri – Erciyes Kayak Merkezi

3.917 metre yükseklikte olan Erciyes Dağı’nda kurulmuştur. Kış aylarında kayak yapabileceğiniz bu yerde kolaydan zora yaklaşık 30 kadar pist bulunmaktadır. Günü birlik gelerek piknik yapabileceğiniz bu yere yaz aylarında da ailece gelebilirsiniz.

3.917 metre yükseklikte olan Erciyes Dağı, Türkiye’nin en yüksek 5. Dağı ve sönmüş bir volkanik dağdır.

3- Erzurum – Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum – Palandöken Kayak Merkezi

Kış turizminde bir başka gözde yer de Palandöken’dir. 3.185 m yükseklikte olan Palandöken Doğu’nun da en popüler kayak merkezidir. Kaliteli karı ve uzun kışıyla Palandöken sizlere uzun süreli kış tatili imkanı sunuyor. 27 tane kayak pisti bulunur ve bunlardan 2 tanesi profesyonel kayakçıların kayabileceği Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) onaylıdır. Oldukça kaliteli tesisler de bulunur.

Palandöken Dağları 1993 yılından beri kış turizm merkezi ilan edilmiştir. 2011 yılında da Dünya Üniversiteler Kış Olimpiyatları’nda ev sahipliği yapmıştır.

4- Bolu – Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu – Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu’nun doğusunda yer alan Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi, Bolu merkezden arabayla sadece 45 dakika uzaklıktadır. Kolaydan zora olarak ayrılan toplam 25 adet kayak pisti mevcuttur.

Çam ağaçlarının arasında yer alan bu kayak merkezi sizlere doğanın yeşili ve beyazını güzellikle sunuyor. Ayrıca Avrupa standartlarında Türkiye'nin en büyük “snowpark”ları Kartalkaya’da bulunuyor. Alanda çeşitli zorluk derecelerinde ana rampa-kicker line, bordercross, rail line ve rail-box’lar vardır. 5 adet konaklama tesisi vardır.

5- Kars – Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars – Sarıkamış Kayak Merkezi

Dünyada sadece Alp Dağları’na mahsus olan Kristal Kar özelliğini taşıyan Sarıkamış Kayak Merkezi 2.634 metre yükseklikte yer alır. Kars şehir merkezinden 55 km, Sarıkamış merkezine sadece 1,5 km uzaklıkta yer almaktadır. Kars şehir merkezi ve Sarıkamış ilçesinde konaklayarak kolaylıkla kayak merkezine gelebilmenize imkan sağlanıyor. 30 km hat boyu uzunluğunda teleferikle ulaşım oldukça kolaydır. 5 adet pist ve iki adet de mekanik telesiyej vardır. Kar kalınlığı yıl içerisinde en fazla 1.5 metreyi bulabilmektedir.

6- Kocaeli – Kartepe Kayak Merkezi

Kocaeli – Kartepe Kayak Merkezi

İstanbul’a en yakın kayak merkezlerinden biri olan Kartepe Kayak Merkezi’nde mekanik ve diğer pistler bulunmaktadır. Kolaydan zora her seviyede piste sahiptir. Sapanca Gölü’nün de bulunmasıyla oldukça dikkat çeken ve özellikle hafta sonu kaçamağı yapan ziyaretçilerin akınına uğrayan kayak merkezlerindendir. Konaklamak için 5 yıldızlı oteller, restoranlar vb. yerler mevcuttur. Ayrıca kaymayı bilmeyenler için etkili bir kayak eğitimi de verilmektedir.

İstanbul’a sadece 130 km uzaklıktadır.

7- Gümüşhane – Zigana Kayak Merkezi

Gümüşhane – Zigana Kayak Merkezi

Doğu Karadeniz’de yer alan Zigana Kayak Merkezi oldukça güzel bir kış tatili için tercih edebileceğiniz kayak merkezidir. Kayak merkezi genellikle ormanla kaplıdır. Burada kaymayı bilmeyenler için eğitim verilmektedir ve ekipman da temin edilebilir.

Zigana Kayak Merkezi’nin yüksekliği 1.900 – 2.500 metre arası değişmektedir. Zigana kayak merkezinde bir adet teleski bulunmaktadır. Pist zorlukları orta ve zor olarak iki kademeye ayrılmıştır.

Merkez içerisinde konaklayabileceğiniz 1 adet otel bulunur ve içerisinde lokanta, kafe her şey mevcuttur. Ancak Gümüşhane merkezi ve Trabzon’a yakın olması sebebiyle gidiş geliş yapabilirsiniz.

8- Antalya – Saklıkent Kayak Merkezi

Antalya – Saklıkent Kayak Merkezi

“Gündüz Kayak, Öğleden Sonra Deniz” sloganına sahip olan Saklıkent Kayak Merkezi, Torosların Beydağları kısmında yer alan Bakırlıdağı kuzey yamacına kurulmuş bir kayak merkezidir. 500 dağ evi ve kayak tesisleri mevcuttur.

3 adet lift ve zorluk derecesine göre ayrılmış 5 adet kayak pisti bulunur. Saklıkent Kayak Merkezi 2.550 metre yüksekliktedir.

9- Kastamonu – Ilgaz Kayak Merkezi

Kastamonu – Ilgaz Kayak Merkezi

Kastamonu ve Çankırı illeri arasında Ilgaz Sıradağları üzerinde yer alan Ilgaz Kayak Merkezi’nin zirvesi 2850 metre yüksekliktedir. Burada kayak mevsimi Aralık’ta başlar ve Nisan’a kadar devam eder.

İçerisinde Ilgaz Milli Parkı da vardır. Merkezin çevresinde köknar ağaçları yer alır.

Genelde sisli bir havası olduğu için kayaklar ve snowboard yavaş ve dikkatli yapılmalıdır. 3 adet pist ve 1 tane de kayak yapmayı öğrenmek ve alıştırma yapmak isteyenler için alan mevcuttur.

10- Erzincan – Ergan Kayak Merkezi

Erzincan – Ergan Kayak Merkezi

Türkiye’nin en uzun pistine sahip olan Ergan Kayak merkezi, Munzur Sıra Dağları’nın eteklerinde yer alır ve yüksekliği 2.970 metredir. 4 adet kayak pisti bulunmaktadır. Kayak ve snowboard dışında Kayaklı Oryantiring, Kar Raftingi, dağ kayağı, kızak sporu, snowkite , buzul tırmanışı gibi keyif verici sporlar da yapabilme imkanı sunmaktadır.

Kayak merkezi havaalanı ve şehir merkezine sadece 20 dakikalık mesafe uzaklıktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye’de kış tatilinde kayak, snowboard gibi sporlar yapmanız için oldukça çeşitli kayak merkezleri vardır. Bunlardan ilk sırada Uludağ, Palandöken, Kartalkaya gibi yerler geliyor.

Türkiye’nin her bölgesinde kayak merkezleri mevcuttur. Batıda, doğuda, kuzeyde olduğu gibi güneyi de tercih edebilirsiniz. Güneyde Antalya’da gidebileceğiniz Saklıkent Kayak Merkezi oldukça güzel bir tatil seçeneği olabilir.

İlgili Yazılar