Bilgisayarda Tire ( - ) ve Alt Tire ( _ ) İşaretleri Nasıl Yapılır?

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 24 Şubat 2021
  • 408 okunma

Çağımız iletişim çağı. Teknolojinin hız kazandığı ve global yaşama uyum sağlama adına bizler de birey olarak iletişim çağının nimetlerinden faydalanmak istiyoruz. Bilgisayar kullanımı, internetin de hayatımıza yerleşmesiyle neredeyse artık birçok konuda uzmanlaştığı bir alan. Tabii bilgisayara ait donanımsal özelliklere dair bazı komutlar ve kısa yollarla ilgili eksiklerimiz hala olabilir. Klavye kullanımı, yazı işleri için pratiğimizi arttırma da kullandığımız etkin bir yol. Fakat daha pratik yollarla tuş kombinasyonlarını kullandığımızda, belki saniyelerle de olsa bize hız ve zaman kazandırması söz konusu olabilir. Tire ve Alt tire kullanımını pratik şekilde bulmak ve uygulamak için gerekli alternatifleri ise bugün sizinle yazımızda paylaşacağız.

Tire ve Alt Tire İşareti Nasıl Yapılır?

Tire ve Alt Tire İşareti Nasıl Yapılır?

Klavye kullanımına alışkın ve hatta bu konuda eğitim görmüş pek çok insan gözü kapalı şekilde harf ve sayıların dizili olduğu alanları ayırt edebilmekte. Bilgisayarın modeli ne olursa olsun simgelerin yeri genelde aynıdır ve değişmez. Belki aldığınız bir model, şekil itibariyle gözünüze yabancı gelebilir, olsun. Günümüzün en fazla kullanılan elektronik ürünü olan bilgisayarın bu önemli parçasının bizi zorlayan kısımlarını kullanmaya alıştığımızda stres ortadan kalkacaktır.

Ayrıca sitemizden Youtube Premium özellikleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Alt Tire Kullanımı

Alt Tire Kullanımı

Bir metin oluşturuyorsanız ve belli karakterleri ayırmak için alt tire gibi bir işareti kullanma ihtiyacınız varsa öncelikle, klavye üzerinde birkaç tuşun hazır basılı halde tutulması gerekmektedir. Alt tire ( _ ) gibi benzer soru işareti, noktalı virgül, iki nokta gibi bazen tek tuşa basmanızla karşınıza çıkmayan semboller için ikili tuş kombinasyonları gerekli görülmüştür. Alt tireyi oluşturmak için, klavye üzerinde yer alan “Shift-ok” tuşuna basarken, aynı anda Backspace’nin yanında gördüğünüz tire çizgilerinden alt tire çizgisine basılı tutmanız yeterli olacaktır. Ayrıca basılı tutuş süresini uzatarak alt tire çizgisini uzatmanız da mümkündür.

Tire İşaretinin Kullanımı

Tire İşaretinin Kullanımı

Tire yani kısa çizgi ya da matematiksel anlamıyla eksi işareti de alt tire çizginin olduğu tuş üzerinde yer almakta ve herhangi tuş ikilisine gerek duymamaktadır. Fakat sayısal bazı veriler için tire işaretini kullanacaksanız eğer, önerimiz Num Lock bölümünde sayı tuşlarının yer aldığı kısımda dört işleme dair işaretlerin olduğu bölümdeki eksiyi (-) kullanmanızdır.

Ayrıca bunlara ilaveten, karakter dizilimlerini görmenizi sağlayan ASCII karakter eşlem tablosu da birkaç tuş bileşenini kullanarak karşınıza gelen yollardan biridir. Eğer ki klavyeniz üzerinde numara tuşları gözükmüyor veya çalışmıyorsa bu yöntem de tercih edilebilmektedir. Bunu yapabilmek için de önce bilgisayarınızın “başlat” tuşuna basıp, açılan sekmeden Tüm programlar -donatılar- sistem araçları ve en son karakter eşlemine girerek, tabloyu açabilir, karakterlere ait kodları kullanarak, yazılarınıza ekleyebilirsiniz. Örneğin, tabloda yer alan alt tire ( _ ) işaretini “U+005F”, tire ( - ) kısa çizgi işaretini “U+002D” koduyla oluşturabilirsiniz. Tabii bazen tuşlar, PC üzerinde yıpranmadan ötürü pasif halde olduğundan ekrana o karakteri çıkarmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bu nedenle karakter eşlem tablosundan kopyala ve yapıştır seçeneği çok daha tercih edilmektedir. Seçtiğiniz karakteri “CTRL+C” tuşlarına basılı tutarak kopyala, “CTRL+V” tuşlarına başarak da yerleştirmek istediğiniz alana yapıştır, özelliğini pratik biçimde uygulayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Genel olarak klavye üzerinde yer alan sıkça bahsedilen kısayol tuşları, “Alt”, “Ctrl”, “Del” tuşları sayfa üzerinde yapacağımız bir çalışma için pratik metotları uygulamaya koyan tuş bileşenleridir. Genelde başka bir tuş ile basılı tutularak seçme, kopyalama, yapıştırma, silme, bir önceki sekmeye dönme, sonraki sekmeye geçiş, sayfa yenileme gibi özelliklere yardımcıdır. Örneğin: CTRL+D (Delete): Seçili dosyayı geri dönüşüm kutusuna direkt yollar. ALT+TAB: Açık olan uygulamalarınızı listeler.

Bir bilgisayar klavyesi üzerinde, kısayol tuşları dışında harf ve sayı tuşları onun haricinde, başlat menüsünü açan Windows ve onun kısayol tuşları, F1 tuşu ile başlayıp F12 ye kadar devam eden klavyenin üst kısmında yer alan fonksiyon tuşları, dosya gezgini kısayolları, iletişim kutusu için Space, Backspace, ok yön tuşları, F1 yardım ve uygulama açmanıza yardımcı görev çubuğu kısayol tuşları da yer almaktadır.

İlgili Yazılar