Instagram Mavi Tik Alma Yöntem ve Şartları

 • Minik Tospik yazdı.
 • 22 Ekim 2021
 • 268 okunma

Instagram’da mavi tik sahibi olmak kişinin bu alandaki katkıları ve konumuyla ne kadar değerli ve popüler olduğunu gösterir. Bu uygulama önemli ve göz önündeki bazı kullanıcıların suiistimallerden korunması açısından doğru ve gereklidir. Mavi tik bu kişilerin ya da marka profillerinin gerçek olduğunun kanıtıdır. Başka deyişle; Instagram sayfası görüntülendiğinde kullanıcı adının yanında mavi tik bulunan kullanıcıların gerçekliği ve güvenirliği doğrulanmış demektir. Instagram’da hesabın doğrulanması kolaydır ancak belirli şartları bulunmaktadır. Instagram’ın belirlediği bu şartlar oluştuğunda mavi tik almak mümkün olabiliyor.

Instagram’da Mavi Tik Ne Anlama Geliyor?

Instagram’da Mavi Tik Ne Anlama Geliyor?

Mavi tik, Instagram hesap doğrulaması yapıldığında alınabilen onay işaretidir. Ünlü, tanınmış kişiler; siyasetçiler, marka temsilcileri ve kurumsal markalar mavi tik onayını alarak profillerini tescilliyorlar.

Mavi tik almak, sahte profil hesaplarının ve taklitçilerin reel kişilerin ismini kullanarak prim yapmasına da engel oluyor. Instagram kullanıcıları mavi tik almış popüler isimlerin hesaplarına daha çok itibar ediyor.

Ayrıca Facebook Business Manager Nedir ve Nasıl Kullanılır? bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Instagram’da Mavi Tik Alma Yöntemleri Nelerdir?

Instagram’da Mavi Tik Alma Yöntemleri Nelerdir?

Sade vatandaşların buna pek ihtiyacı olmamakla beraber yine de mavi tik almak için şanslarını deneyebilirler. Bunun için aşağıda verilen adımları izleyerek uygulamak gerekiyor:

 • Instagram uygulamasını açın
 • Profil sayfanıza girin.
 • Sağ üst köşede bulunan menüye (üç yatay çizgi halinde görünür) girin
 • ‘Ayarlar’a dokunun
 • ‘Hesap’a dokunun
 • ‘Doğrulama iste’ye dokunun
 • Açılan sayfada kullanıcı adınızın altına adınızı soyadınızı veya firma adını ve kategorisini yazın
 • Dosya kısmına resmî kimlik belgesi fotoğrafını yükleyin
 • İnceleme ve doğrulama sürecini başlatmak üzere ‘Gönder’e dokunun
 • Instagram ekibi, başvuruyu bazen birkaç gün bazen de birkaç hafta içinde inceliyor ve sonucu başvuru sahibine bildiriyor. Doğrulama isteğine onay verilmemişse yeniden başvuruda bulunulabilir ancak bunun için en az 30 gün beklenmesi gerekiyor. Bu arada Instagram mavi tik şartlarının başvuru onayı için daha elverişli hale getirilmesinde yarar vardır.

Instagram Mavi Tik Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Instagram Mavi Tik Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Instagram, kullanıcılarının mavi tik alması için gereken koşulları ve belirleyici unsurları açık şekilde ortaya koymuştur. Buna göre mavi tik almak isteyen kullanıcıların aşağıda belirtilen şartlara sahip olup olmadığını kontrol etmesi gerekiyor:

Gerçeklik: Kullanıcının hesabı gerçek kişi, tüzel kişi veya işletme olmalıdır. “Hayran” hesapları gibi gerçek kimlik dışında kalan hesaplar değerlendirme dışında tutulur.

Benzersizlik: Instagram ekibi hesap içeriklerinin benzersiz olmasını şart olarak sunmuştur. Yayınlanan içerik kullanıcıya ait olmalı asla kopya olmamalıdır. Eğer başka kullanıcıdan veya başka platformdan içerik paylaşılıyorsa mutlaka kaynak gösterilmeli ve alıntı olduğu belirtilmelidir.

Hesabın Açık Oluşu: Doğrulanmış hesapların herkese açık olması şartlardan biridir. Mavi tik almış hesap herkese açık olmalı ve tamamen dolu biyografi bilgisi içermelidir. Hesapta profil resmi olmalı; yeterli sayıda video, fotoğraf, IGTV (Instagram TV), Reels tarzı içerikler yüklenmiş olmalıdır.

Çapraz Tanıtım Olmaması: Kullanıcı hesabında, diğer kullanıcılara/takipçilere hesabın diğer sosyal platformlardan takip edilmesini isteyen bağlantılar (‘beni ekle’ gibi) bulunmamalıdır. Hesap sahibinin web sitesine, mağazasına ya da açılış sayfasına yönlendirme yapılabilir. Ancak diğer sosyal medya platformlarının tanıtımına vesile olan eklemeler yapılmamalıdır.

Dikkate Değer Olunması: Önceleri daha çok tanınmış ve popüler kişilerin/hesapların doğrulaması yapılmış olsa da Instagram artık tanınmış haber kaynaklarında gösterilen hesapları da doğrulanmış kabul ediyor. Yani kişi kendi web sitesi ile sınırlı kalmayıp farklı basın kaynaklarında Instagram içeriği yayınlıyorsa, bu durum dikkate değer olmayı sağlayabiliyor. Özetle Instagram mavi tik onayı vermek için, başvuru sahiplerinin, hedef kitlesi büyük; tanınırlığı yüksek, yerel veya ulusal haber kaynaklarında adı geçen; paylaşımları bulunan kişi veya kuruluşlar olmayı şart koşuyor.

Daha Kolay ve Çabuk Mavi Tik Almak İçin İpuçları Nelerdir?

Daha Kolay ve Çabuk Mavi Tik Almak İçin İpuçları Nelerdir?

Instagram’da daha kolay ve daha çabuk mavi tik almak için bazı öneriler var ancak bunları yerine getirmek de onay alınacağını garantileyemiyor. Yine de paylaşılan bilgiler analizin hızlanmasına katkı sağlayabilir.

 • Nitelikli İçerikler Yayınlamak

Dijital dünyanın her alanında olduğu gibi Instagram’da paylaşılan içeriklerin niteliği, hesabın analizinin yapılması ve değerlendirilmesinde önem arz ediyor. Dijital pazarda yer edinmek isteyenler, sadece ürün tanıtımı/satışı yapmak yerine platformun değerini ve kullanım düzeyini arttırmaya katkı sağladıkları takdirde değerlendirme süreçleri daha olumlu olabiliyor.

 • Farklı Sosyal Medya Hesaplarına Sahip Olmak

Yalnızca Instagram’a bağlı kalmayıp diğer sosyal medya alanlarında da hesap sahibi olmak süreci olumlu etkiliyor. Söz gelimi YouTube’da kanal sahibi olmak ve o platformda içerik oluşturmak, yayın yapmak Instagram üyeliğinize mavi tik için olumlu değerlendirilebiliyor.

Instagram ve Facebook arasındaki organik bağ dolayısıyla Facebook’ta doğrulanmış olmak yani mavi rozet sahibi olmak, genellikle Instagram’da mavi tik alma sürecini hızlandırabiliyor.

 • Instagram Kurallarına Uymak

Mavi tik başvuru sürecinde yapılacak en doğru şey Instagram’ın kurallarına bağlı ve yayın politikasına saygılı olmak olabilir. Bu tutum Instagram kullanımının iyi niyetli olduğunun göstergesidir.

 • Reklam Promosyonları Kullanmak

İçeriklerde ücretli reklam promosyonlarına yer vermek doğrulanmaya destek verebilir. Bu yaklaşım hesabın önemsendiğinin, insanlara ulaşma çabalarının ve performans artışının göstergesidir. Sahte hesap kullanan kişiler reklam kampanyasına para harcamaz. Yani kullanıcının güvenilirliğini arttıran bu husus mavi tik almaya da katkı sağlayabilir.

 • Hesabı Aktif Olarak Kullanmak

Nitelikli ve güvenilir; değerli ve etkileyici profile sahip olmak için, hesap aktif olarak kullanılmalı ve sıklıkla kaliteli içerik paylaşımlarında bulunulmalıdır. Bu durum doğrulanma şansını yükseltebilir.

Popülariteyi arttırmak, görünür olmak, güven duyulmak için “hashtag” kullanmak etkili olabilir. Kendi hashtagini yaratmak da hedef kitlenin ilgisini çekmek açısından önemlidir. Atılan mesajlara dönüş yapmak, yorumları okumak ve yanıtlamak, doğal ve samimi olmak da artı puan getirebilir.

Instagram’da Mavi Tik Almanın Faydaları Nelerdir?

Instagram’da Mavi Tik Almanın Faydaları Nelerdir?

Çoğu kullanıcı için Instagram’da mavi tike sahip olmak statü göstergesidir. Hesabın değerini arttırır ve hesap sahibinin de kendini değerli ve özel hissetmesini sağlar. Günümüzde ulusal ya da uluslararası pek çok marka, tanınmış ve popüler kişilerle; fenomen olmuş ünlülerle iş birliği yaparak tanıtım kapsamını genişletme eğiliminde. Hal böyle olunca mavi tik de daha değerli oluyor.

Mavi tikli hesaplar diğer kullanıcıların gözünde de daha değerli oluyor, paylaşımları ve düşünceleri daha çok önem kazanıyor.

Tanınmış kişiler açısından taklit hesaplardan ve dolandırıcılardan uzak kalmayı sağlıyor. Kişi ya da kuruluş adı aratıldığında ismin yanında mavi tik görünmesi hesabın gerçekliğini ve güvenirliğini ortaya koyuyor. Doğrulanmış hesaplar sayesinde takipçi sayısı azalmadan devam eder.

Mavi tik aynı zamanda hesap sahibinin önemli olduğunun da kanıtıdır. Çünkü bu doğrulanmayı almış olmak, haber kaynaklarında yer verilmiş olmanın da göstergesidir. Mavi tik bugün ve gelecek zamanda kişinin herkes tarafından bilindiğini kişi ya da marka olarak tanındığın ı gösterir.

Instagram’da mavi tikli olan kullanıcılar yorum yaptığında bu yorum genellikle en üst sıralarda görünür.

Instagram arama motorları optimizasyonu (SEO) açısından da yararlıdır. Mavi tik sahibi kullanıcılar, arama sonuçlarında genellikle üst sıralarda gözükürler. Doğrulanmamış hesaplar çoğunlukla alt sıralarda bulunur.

Instagram Başvuru Süreci ve Sonucu Hakkında

Instagram Başvuru Süreci ve Sonucu Hakkında

Instagram ekibi mavi tik başvurularını oldukça kısa sürede değerlendiriyor ve durumu başvuru sahibine bildiriyor. Talep onay almadı takdirde 1 ay sonunda yeniden başvuru yapılabiliyor. Kullanıcı bu sürede profilini geliştirmek için çaba göstermelidir. Hedef kitlesini genişletmeli, kaliteli içerik paylaşımlarına özen göstermeli, kullanım ve içerik koşullarına bağlı kalmaya devam etmelidir.

Talep onaylanmışsa da yani mavi tik sahibi olunmuşsa yine Instagram Kullanım Koşulları ve Topluluk Yönergelerine uygun davranılmalıdır. Kuralların ihlal edilmesi halinde hesap devre dışı bırakılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Şarkıcıların YT Music, Spotify vb. dijital müzik platformlarında şarkıları yer almalı; oyuncuların mesleğini kanıtlayacak materyaller (video, foto vb.) haber platformları gibi içerikler sunulmalı; yazarların hangi yayınevleriyle çalıştıkları belli olmalı, tanınmış kişi ise internette bulunan dijital platformlarda tanınırlığı gösteren haber, video ya da benzeri içerikler bulunmalı. Ayrıca en az 10B takipçi sayısına ulaşılmış olmalı.

Sosyal medyada yer alan arama motorlarının optimizasyon işlemlerinin hepsidir. Instagram SEO çalışmalarını gerçekleştirmek için, kullanıcının profilini uygun hale getirmesi, marka bilinirliğini arttırması, özgeçmişinde anahtar kelimeler kullanması ya da paylaştığı görselleri etkin biçimde kullanması gereklidir.

İlgili Yazılar