10 dakikada falafel yapımı: Hem de fırında! Bu malzemeler ile çok kolay

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 30 Ekim 2023
  • 77 okunma

Tarih boyunca pek çok medeniyete ve dolayısı ile de kültüre ev sahipliği yapmış olan ülke topraklarımız, gelişen gastronomisi ile halen dikkat çekmektedir. Ege, Akdeniz, Doğu, Güneydoğu, İç Anadolu başta olmak üzere tüm mutfakları bünyesinde barındıran geniş bir yelpazeye sahip olan Türk mutfağı, arama motorlarına da sık sık konu olmaktadır.

Gün içerisinde “Akşama ne yemek yapsam?” diye düşününler sıklık ile arama motorlarından destek alır. Kış aylarının gelmesi ile birlikte ağır yemeklerden kaçınmak isteyenler ise hem yapımı kolay hem de kalorisi düşük akşam yemeği önerilerine yönelir. Bu noktada bizlerin sizler için hazırlamış olduğu falafel tarifi hem ara yemek hem de ana yemek olarak değerlendirebileceğiniz pratik yemekler arasında yer alır.

Falafel, Orta Doğu’nun her noktasında sıklık ile tüketilen sokak lezzetleri arasındadır. Hızlı yapımı sayesinde günü kurtaran falafel, lezzeti ile de damak çatlatır. Peki, falafel yapımı için hangi malzemelere ihtiyaç vardır? Falafel yaparken nelere dikkat edilmelidir? İşte detaylar…

FALAFEL YAPIMI İÇİN GEREKEN MALZEMELER

2023/10/post-1698648518-579-falafel-schwarma-wrap-saudi-arabia-food-culture-culinary-cuisine.webp

Yapımı 10 dakika, pişirme süresi ise 25 dakika olan falafel için gereken malzemeler şu şekilde sıralanabilir:

  • 2 su barrdağı haşlanmış nohut, 1 tane kuru soğan, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tutam maydanoz, 3 diş sarımsak, 1 tutam pul biber, 1 tane küçük boy havuç, 1 tutam kimyon, 1 çay kaşığı tuz.

FALAFEL NASIL YAPILIR?

Yukarıda sıralanmış olan tüm malzemeleri rondodan çekin ve hazırlamış olduğunuz hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak şekil verin. Fırın tepsinize yağlı kağıt serin ve falafellerinizi üzerine yerleştirin. Falafellerinizi pişirmek üzere fırına alın. Pişen falafelleri yoğurt veya salata eşliğinde servis edebilirsiniz.

Fırın falafel yanında servis edeceğiniz garnitürler ile birlikte bir ana yemek olarak da değerlendirilebilir. Yanı sıra ara öğünlerinize ve çay saatlerinize de eşlik edebilir.

İlgili Yazılar