Canan Karatay önerdi, aşçılar tarif verdi! 15 günde leziz lahana turşusu

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 30 Ekim 2023
  • 97 okunma

Mevsiminde tüketilen sebze ve meyvelerin bağışıklık sistemini doğrudan etkilediğini ve kişiyi hastalıklardan koruduğunu belirten Prof. Dr. Canan Karatay, son olarak ‘turşu’ açıklaması ile dikkatleri üzerine çekti. Turşu tüketimine mutlaka önem verilmesi gerektiğini ifade eden Karatay, düzenli turşu tüketilmesi durumunda bağırsak sisteminin düzene girdiğini ayrıca bağışıklık sisteminin de güçlendiğini vurguladı.

Tavsiyeleri ile dikkat çeken Karatay’ın lahana turşusu önerisinin ardından bu turşunun en hızlı şekilde nasıl kurulabileceği merak konusu oldu. İşin uzmanları, hızlı, pratik ve lezzetli lahana turşusu için tam ölçülü tarif verdi.

LAHANA TURŞUSUNUN FAYDALARI

Kış aylarında en çok tüketilen turşu çeşitleri arasında yer alan lahana turşusu, besin değerleri ile de öne çıkmaktadır. Canan Karatay tarafından da sıklık ile tavsiye edilen lahana turşusu, A, B, K ve C vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca iyi bir lif kaynağı da olan bu besin, sindirim sistemini düzenlerken bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Son olarak yapılan araştırmalara göre lahana turşusunun kansere karşı önleyici etkisinin bulunduğu da bilinmektedir.

PRATİK LAHANA TURŞUSU TARİFİ

2023/10/post-1698667230-9581-lahana-tursusu-tarifi.webp

Lahana turşusu yapımı için gereken malzemeler şu şekilde:

  • Orta büyüklükte 1 lahana
  • Yarım su bardağı kaya tuzu
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 3 baş sarımsak
  • 1 su bardağı üzüm sirkesi
  • Kurutulmuş kırmızı biber (arzuya göre)
  • Su

Lahanayı yapraklarına ayırın ve temizleyip kuruladıktan sonra parçalara bölün. Bir tencereye kaya tuzunu ekleyin ve lahanaları 10 dakika kadar tuz ile ovun. Hazırladığınız lahanaları kavanozlara yerleştirin. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken boşluk kalmamasıdır. Bunun için de her koyduğunuz lahananın ardından kavanozun içine sıkıca bastırın.

Lahanaları yerleştirdikten sonra sarımsakları kabuklarından ayırıp kavanozlara ekleyin. Kırmızı biber tercih edecek olanlar da bu aşamada biberi ekleyebilirler. Kavanozlar tam olarak lahana ile dolduktan sonra limon tuzu, sirke ve suyu ekleyin. Kavanozun kapağını hava almayacak şekilde kapatın ve kavanozu ters çevirin. Bu şekilde sos, tüm lahana parçalarına ulaşacaktır.

Lahana turşunuzu yaklaşık olarak 15 gün kadar serin ve kuru bir ortamda bekletin. Lahanaların rengi dönmeye başladığında turşunuzu afiyet ile tüketebilirsiniz.

İlgili Yazılar