Limon Yağı Faydaları-Limon Yağı Nasıl Kullanılır?

  • Tugba yazdı.
  • 30 Eylül 2022
  • 159 okunma

Limon yağı faydaları bitkisel ürünlere merak salan kişiler tarafından araştırılan bir konu. Limonu haliyle hepimiz olumlu etkileri ile yakından tanıyoruz. Peki, yağı da aynı faydaları sağlıyor mu? Yoksa bambaşka etkileri mi var? Gelin bu konuyu detaylı şekilde inceleyelim. Kim bilir, limon yağı faydalarını detaylı şekilde öğrendiğinizde sizde de var olan bir rahatsızlığa şifa olduğunu görecek ve hemen bu yağı almak isteyeceksiniz.

Limon Yağı Nedir?

Limon Yağı Nedir?

Limon yağı, meyvenin kabuk kısmından çıkarılan bir yağ türü. Bu yağın öne çıkan en belirgin özelliği anti-mikrobiyal nitelik taşıması. Yani mikrop öldürücü etkisiyle birçok hastalıkta faydasını gösterebilir. Tabii içerisinde limonda bulunan vitaminler de mevcut. Limon yağı sadece vücut ya da cilt için kullanılmıyor. Aynı zamanda ev temizliğinde de kendine yer buluyor. Kokusu da oldukça cezbedici. Yoğun stresin var olduğu ortamlarda bir nebze rahatlamak için bu yağı kullanabilirsiniz.

Limon yağı, limon kabuklarının sıkılmasıyla ve soğuk pres yapılmasıyla elde edilir. Bu yağı satın alırken ürünün içeriğine dikkat etmeniz son derece önemli. İçeriğinde kimyasal maddeler bulunan yağlar istediğiniz etkiyi sağlamadığı gibi zararı bile olabilir.

Limon Yağı Nelere İyi Gelir?

Gelelim limon yağının iyi geldiği sorunlara. Ciltten başlayalım. Cilt üzerinde oluşan yaralar ve akneler için limon yağı kullanabilirsiniz. Asidik yapıda olan bu yağı doğrudan değil seyrelterek cildinize uygulamalısınız. Cildiniz üzerindeki mikropları kıran bu yağı, meyve ve sebzeleri yıkamak için de kullanabilirsiniz. Su dolu bir kabın içerisine yerleştirdiğiniz meyve ve sebzelerin içerisine limon yağı damlatarak mikropların kırılmasını sağlayabilirsiniz. Zinde ve yorgunluğunuzu üzerinizden atmış şekilde gününüzü geçirmek istiyorsanız koklayarak da yağın faydalarından yararlanabilirsiniz.

Limonun kokusu nefes açıcı bir etki de yaratır. Aynı zamanda öksürüğe de iyi gelir. Göğsünüze sürdüğünüz limon yağı nefes almanızı daha kolay hale getirir. Çayınıza kattığınız takdirde boğaz ağrısının hafifletilmesini sağlayabilirsiniz. Suyla karıştırarak içtiğinizde yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.

Pamuğun üzerine birkaç damla limon yağı damlatıp burun deliklerine tuttuğunuzda, kanamayı hızlı bir şekilde durdurma şansınız olur.  Ağız kokusu ve diş sağlığı için de etkili olduğunu söyleyebiliriz. Gebelik döneminde yaşanan mide bulantılarının geçmesine de yardımcı olur.

Limon Yağının Psikolojik Faydaları

Limon yağının psikolojik faydaları ile kendinizi daha rahat hissetmeniz mümkündür. Çalışırken odaklanmayı kolaylaştırmak için bu yağı kullanabilirsiniz. Temizlik suyuna bu yağdan az miktar eklediğinizde etrafa yayılan koku depresyona karşı etkilidir. Bu koku sayesinde kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Stres ve kaygının tetiklediği baş ağrılarını geçirmek ya da uykunuzu açmak için de limon yağı birebirdir.

Limon Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Limon Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?

Limon yağı kullanımı sırasında bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Cilde doğrudan uygulanması halinde yakıcı olabilir ve deformasyona yol açar. Bu nedenle su ya da zeytinyağı ile seyreltilmeli ve ondan sonra uygulanmalıdır. Kozmetik ürünlerin içerisine eklenerek de kullanılabilir. Örneğin, şampuanınızın içerisine ekleyebilir ve saçınız için kullanabilirsiniz. Doğal limon yağlarını yemeklere de ekleyebilirsiniz.

Limon Yağı Tüyleri Yok Eder mi?

Limon yağının tüyleri yok etmesi düzenli kullanım halinde gerçekleştir. Doğal yapıda olan bu ürün tüy kökleri üzerinde zayıflatıcı bir etki yaratır. Fakat hassasiyet problemi yaşamamak adına kullanım sırasında seyreltilmesi ve az bir miktarda uygulanması gerekir. Aldığınız ürünün doğal bir yapıda olduğundan emin olduktan sonra tüylerinizin azalmasını istediğiniz bölgelere yağı sürebilirsiniz.

Limon Yağı Cildi Beyazlatır mı?

Limon yağının cildi beyazlatma etkisi vardır. Yağın içeriğinde bulunan sitrik asit ve diğer asit çeşitleri, lekeli görünümü iyileştirir ve cilt tonunun her noktada eşit olmasını sağlar. Aşırı bir beyazlık söz konusu olmasa da cilt renginde bir ton açılma için yağı kullanabilirsiniz.

Limon Yağı Dişleri Beyazlatır mı?

Limon yağı dişleri beyazlatıcı bir etki de gösterir. Bunun için tek başına ya da farklı maddelerle karıştırılarak cilt üzerine uygulanabilir. Karışımın içerisine hindistan cevizi yağı ve karbonat ekleyebilirsiniz. Bu karışımla iki dakika boyunca dişlerinizi fırçalayarak durulamak, beyaz bir görüntü elde etmenize yardımcı olur.

Limon Yağı Kullanımının Zararları Var mıdır?

Limon yağı kullanımının zararları hatalı kullanım neticesinde ortaya çıkar. Doğrudan yüze sürüldüğünde kızarıklık ve tahriş söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra satın aldığınız ürünün içerisinde zararlı kimyasallar olması halinde zararından bahsedilebilir. Sülfat, SLS, SLES ve diğer sentetik maddeler barındıran yağlar cilde sürülmemelidir. Bu tür yağların içilmesi de oldukça sakıncalıdır.

Güneşe çıkmadan önce bu yağı uygulamanız halinde istemeden hassasiyeti artırabilirsiniz. Bu nedenle akşam saatlerinde yağı cildinize uygulamanız saha sağlıklı olur. Limona karşı alerjiniz olup olmadığını anlamak için cildinizin görünmeyen bir noktasında deneme yapabilirsiniz. Deneme yaptığınız bölgede herhangi bir kızarıklık oluşursa yağı kullanmamalısınız. Evcil hayvanlar kullandığınız limon yağının kokusundan rahatsız olabilir. Özellikle kuşlar kokuya karşı oldukça duyarlı canlılardır. Onların olmadığı bir odada kokuyu soluyarak zararlı bir etki ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz.

Evde Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Evde limon yağı yapımı için limonun kabuğunu rendelemeniz ve üzerine zeytinyağı eklemeniz gerekir. Bu karışımı güneş gören bir noktada en az 15 gün boyunca beklettiğiniz takdirde kullanıma hazır olur. Limonun sadece sarı kısımlarını rendelemeli, beyaz kısımlarına dokunmamalısınız. 15 günün sonunda rendelediğiniz kısımları çıkararak yağı ağzı kapalı bir kapta ve güneş almayacak bir alanda saklamalısınız. Limon yağının faydalarından yararlanmak için bu doğal karışımı kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Limon yağı seyreltilerek cilde sürülebilir.

Limon yağı aknelerin geçmesinde etkilidir.

Limon yağını yemeklere ekleyerek kullanabilirsiniz.

Limon yağı cildi bir ton beyazlatabilir

Limon yağı kıl köklerini zayıflatarak tüylerin dökülmesini sağlar.

İlgili Yazılar