Soğan Suyu Ne İşe Yarar? 8 Faydası

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 23 Şubat 2022
 • 714 okunma

Soğan neredeyse tüm evlerde sofraların vazgeçilmezidir. Ne tadı ne de faydaları açısından başka hiçbir sebzeye benzemez ancak birbirinden oldukça farklı tariflerin ortak noktasıdır. Daha önce hiç soğansız yemek yediniz mi? Hiç sanmıyoruz. Tam bu sebeple soğan, dünyanın hemen her yerinde en çok yetiştirilen ve tüketilen sebzeler arasında başı çeker. Yemeklere verdiği aroması sayesinde hem dünya hem de ülkemiz mutfağında önemli yere sahiptir. Ancak soğanın tek faydası lezzeti değildir, içerisinde bulunan besleyici ögelerle kendisi marketten alınabilen antibiyotiktir desek yeridir.

Soğanın kaynatılmasıyla elde edilen suyu ise demir, folik asit, potasyum, A, B6 ve C vitaminleri açısından son derece zengindir. Adeta vitamin deposu olan soğan suyu kürü pek çok rahatsızlığın tedavisinde etkili olmasının yanı sıra cilt ve saç sağlığı için de doğal mucizedir. O halde kokusu yüzünden çoğunlukla kişilerin uzak durduğu soğanın ve soğan suyunun faydalarından detaylıca bahsedelim…

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, her yemeğimizin vazgeçilmezi olan soğanın pek çok faydası vardır. Peki soğanın faydaları nelerdir

 • Soğan, yağ yakıcı özelliği sayesinde çoğu diyet listesinde baş roldedir. Aynı zamanda iştah kesme görevi gördüğü için bu listeler için gayet elverişlidir. Dolayısıylasoğan suyu zayıflatır mı sorusunun cevabı diğer faktörlere de dikkat edilmesi şartıyla soğanın zayıflamaya yardımcı olduğudur.
 • İnce ince kıyılan, haşlanan ve kafanın etrafına patates gibi sarılan soğanın baş ağrılarını dindirdiği
 • Soğan beyin, kolon, mide, gırtlak kanserleri gibi ciddi rahatsızlıklara karşı vücudun savunma mekanizmasına güç katar.
 • Ruh halini dengede tutar ve hafızayı güçlendirir.
 • Kışın ne evimizden ne yemeğimizden eksik etmiyoruz ancak tatillerde de yanımıza alsak fena olmaz. Seyahat ettiğimiz yerlerde, özellikle hijyen şartlarından emin olamadığımız yerlerde, soğan vücudumuzun bakterilere karşı savaşmasına destek olur. Antibiyotik ve antibakteriyel özellikler gösterdiği için enfeksiyonlara karşı koruyucudur.
 • Saç, saç derisi ve cilt üzerinde onarıcı etki yaratır. Bilhassa saçlarımızda pek çok kozmetik ürünün başaramadığı etkileyici sonucu soğanı sadece yiyerek bile alabiliriz. Zira soğan içerisinde barındırdığı besin değerleriyle saçlarımızın hem sağlıklı hem de çabuk uzamasını sağlar.
 • Öksürük, alerji ya da grip gibi mevsimsel solunum yolları problemlerine çare olan en kuvvetli bitkisel yoldur.
 • Böcek ısırmaları ya da arı sokmalarına ve cilt yanıklarına karşı koruyucu ve onarıcı görev görür.
 • Kür olarak tüketildiğinde sivilce, akne ve leke gibi cilt sorunlarını giderir, cildi yeniler ve dengeler.
 • Hint yağı ile beraber kullanıldığında vücut ağrılarını hafifletir.
 • Kanın pıhtılaşmasını sağladığından burun kanamalarını son derece hızlı şekilde durdurabilir.
 • Damar sertliği gibi problemlere karşı koruyucu olduğundan kalp-damar sağlığı söz konusu olduğunda rolü büyüktür.
 • Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerde uyku kalitesini artırabilir.
 • Kadınlarda adet düzenleyici görev görmesinin yanı sıra tüm bireylerde cinsel gücü artırıcı etki gösterir.
 • Yaşamları boyunca düzenli olarak soğan tüketen kadınların menopoz sonrası dönemde kemik erimesi yaşama ihtimali düşer veya hastalığın hızı yavaşlar.

Soğan Suyunun Faydaları

Soğan Suyunun Faydaları

Kendisinden çok bahsettik, biraz da soğanın kaynatılmasıyla elde edilen mucizevi suyunun nelere iyi geldiğinden bahsedelim. Soğan Suyunun 8 Faydası!

1. Kış Hastalıklarına Çare

Sayacağımız soğan suyunun faydalarından ilki üst solunum yolu rahatsızlıkları riskini azaltması, balgam söktürmesi ve burun tıkanıklıklarını açmasıdır. Antioksidan ve antibakteriyel nitelikleri güçlü olan soğan suyu genel olarak kışın geçirdiğimiz hastalıklar açısından doğal mı doğal antibiyotiktir. Burun tıkanıklıklarını çözmesinin ve balgam söktürmesinin yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirerek geleceğe yönelik koruma sağlıyor.

2. Kalp Koruyucusu

Damar tıkanıklığı benzeri ileri seviyeleri ciddi olabilecek kalp-damar problemlerinin tedavisinde destekçidir. Soğan suyu kan basıncını dengeleyerek dolaşım sistemimizin daha düzenli ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Böylece dolaşım sistemindeki aksaklıklardan kaynaklanan damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi veya herhangi bir kalp rahatsızlığına yakalanma riskimizi azalttığı gibi bu sorunların tedavisine de destek verir.

3. Yağ Yakıcı Mucize

Soğan suyu da bize bu konuda yardımcı olur. Soğan suyu yüksek oranda antioksidan içerdiğinden vücudumuzdaki ödemlerin atılmasına, toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Böylelikle normalden çok daha hızlı yağ yakarız. Yani tek başına soğan suyu içmek sizi zayıflatmasa bile dikkat edilen öğünler ve düzenli yapılan spora bu takviyeyi yapmak oldukça faydalıdır. Özellikle aç karnına tüketilen soğan suyu metabolizmayı hızlandırarak iştahı kontrol altına alır.

4. İltihaplanmalara Son!

Hem de her türlüsüne… Soğan suyunun faydalarından diğeri, vücudumuzda oluşabilecek her çeşit iltihaplanmaya çare olabilmesidir. Doğal antibiyotik olarak tanınan soğan suyu boğaz enfeksiyonlarından idrar yolları iltihaplanmasına değin pek çok viral ve bakteriyel rahatsızlığı tedavi eder.

5. Kadınların Regl Dostu

Soğan suyu adet söktürücü niteliğiyle adet sancılarını azaltma konusunda başarılıdır. Bu olağanüstü sebzenin suyu kan pıhtılaşmasını önlediğinden kanın rahatça akmasına olanak tanır. Böylelikle adet düzensizliği problemi olan kadınlar için adet söktürücü işlevi vardır. Aynı zamanda düzenli kullanımında adet sancılarını da kesecektir. Tüm bu özellikleriyle adet gecikmesinin sebep olduğu ateş basması, şişkinlik, kabızlık, gaz sancısı gibi semptomları da hafifletir.

6. Çikolata Kistinin Düşmanı

Soğan suyunun kadınlara olan faydası yalnızca adet düzensizliği veya ağrılı adet gibi sorunları çözmekle bitmez. Aynı zamanda kadınlarda endometriozis, yani çikolata kisti olarak bilinen yumurtalık kistlerini yok eder. İltihaplara iyi gelen soğan suyu miyom ve yumurtalık kistlerini de küçülterek yok edebilme niteliğine sahiptir.

7. Saçlara da Çare!

Soğan suyu saç dökülmelerini önler, hatta saçkıran hastalığını bile tedavi eder. Sebze, içerdiği kükürt yardımıyla saç için son derece faydalıdır. Saç tellerinin yapısını güçlendirirken aynı zamanda saç köklerini de beslediğinden dökülmelerin önüne geçer. Öte yandan uzamamak konusunda inatçı saçların da hızla ve sağlıklı şekilde uzamasına yardımcı olur. İçerisinde barındırdığı B6 mineraliyle saç derisindeki hücreleri tazeler. Böylece düzenli kullanımında hiç saç çıkmayan bölgelerden bile saç çıkmasını sağlayarak saçkırana çare olur.

8. Pürüzsüz Cildin Anahtarı

Soğan suyunun faydaları listemizin son maddesinde ise soğanın sivilce ve akneleri yok ederek pürüzsüz cilt sağladığını söylemek istiyoruz. Doğal antibiyotik olarak nitelendirdiğimiz iltihapları yok eden soğan suyu, elbette iltihaplı sivilce ve aknelerin tedavisinde de akla ilk gelen besinlerdendir. Düzenli kullanımında sivilce tedavisinin yanı sıra yenilerinin oluşmasını da engeller. Cildin nefes almasına ve tazelenmesine yardımcı olur. Antibiyotik özelliğiyle ise ciltte oluşabilen mantar enfeksiyonlarına çare olur.

Soğan Suyu Kürü Nasıl Yapılır?

Soğan Suyu Kürü Nasıl Yapılır?

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz soğan suyunu yapmak sizi şaşırtacak derecede kolay! İlk olarak orta büyüklükte tencerenin içine her 1 soğan için 1 su bardağı olacak şekilde temiz içme suyu koyarak kaynatmalısınız. Su kaynadıktan sonra, tıpkı makarna haşlar gibi dört parçaya ayırdığınız soğanları suya ekleyip yumuşayana dek pişirmelisiniz. Soğanlar yumuşadıktan sonra tencereyi ateşten almalı ve ılıması için kenarda bekletmelisiniz. Yeterince ılıdığını düşündüğünüzde soğanları süzerek suyunu tüketebilirsiniz.

Hazırladığınız soğan suyu kürünü ılık şekilde her sabah aç karnına 1 bardak içebilirsiniz. Yine geceleri uyumadan önce 1 bardak daha tüketebilirsiniz. Böylece 1 sabah ve 1 akşam olmak üzere günde 2 kere ve 15 gün olacak şekilde soğan kürünü uygulayarak iltihap, regl, yumurtalık gibi sağlık problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Soğan suyu faydalarının yanı sıra özellikle mide rahatsızlığı olan kişilerde mide yanması, şişkinlik ve gaz gibi sorunlara yol açabilir veya kullanılan düzenli ilaçların etkisini azaltabilir/artırabilir. Bu sebeple kullanmadan önce doktorunuza başvurmalısınız.

Soğan suyunun kan şekeri değerleri normalin altında (hipoglisemi) seyreden kişiler tarafından kullanılması önerilmez.

İlgili Yazılar