Hurma topları tarifi! Hem doyurucu hem besleyici, üstelik şekersiz!

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 4 Kasım 2023
  • 64 okunma

Tatlı krizleri birçok kişi tarafından yönetilmesi oldukça zor anlardır. O anları besleyici ve doyurucu atıştırmalıklar ile geçiştirebilmek, beraberinde fit bir görünümü ve sağlıklı beslenme alışkanlığını da getirir. Bu noktada hazırlanışı kolay ancak aynı zamanda oldukça lezzetli tariflere gereksinim duyulur.

Sağlıklı olan atıştırmalıkların lezzetsiz olduklarına dair genel bir yargı bulunur. Ancak biz bu önyargıyı yıkmaya aday hurma topları tarifimiz ile tatlı krizlerinize yepyeni bir alternatif getireceğiz. Hurmanın besleyici ve doyurucu özellikleri hem sağlıklı beslenme alışkanlığınıza en iyi şekilde hizmet edecek hem de aynı zamanda damağınızı şenlendirecek.

HURMA TOPLARI İÇİN GEREKEN MALZEMELER

Kalorisi düşük, yapılışı kolay ve ekonomik hurma topları tarifi için gereken malzemeler şu şekilde:

  • 10- 15 tane hurma, 2 yemek kaşığı kadar fındık (fındık yok ise ceviz veyahut da badem de olabilir), 1 yemek kaşığı kakao.
  • Üzeri için: 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi, 1 yemek kaşığı kakao, 2 yemek kaşığı toz fıstık.

HURMA TOPLARI NASIL HAZIRLANIR?

Yukarıda belirtilmiş olan malzemeler kullanılarak yaklaşık olarak 20 tane hurma topu hazırlayabilirsiniz. Sağlıklı hurma topları için öncelikle hurmaları 10 dakika kadar kaynar suda bekletin ve yumuşamalarını sağlayın. Yumuşayan hurmaların çekirdeklerini tek tek çıkarın. Çekirdeklerinden ayırdığınız hurmaları mutfak robotuna koyun ve üzerine de kakaoyu ekleyerek robottan geçirin.

Homojen bir kıvam elde ettiğinizde robotun kapağını açın ve fındıkları robota ekleyin ve son bir kez daha robotu çalıştırın. Hazırladığınız hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak eliniz ile yuvarlak şeklini verin. Son olarak yuvarlak hurmalı atıştırmalıklarınızı toz fıstığa bulayın. Arzu edenler fıstık yerine toz fındık veyahut da direkt olarak ham kakao da kullanabilirler. Ek olarak bitter çikolatayı benmari yöntemi ile eriterek hurma toplarınızı çikolataya bulayıp da servis edebilirsiniz.

İlgili Yazılar